Herezjarcha

Okładka książki Herezjarcha
Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Francoise Villon (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Francoise Villon (tom 2)
Fabryka Słów
2008-11-27
2008-11-27
fantastyka opowiadania

więcej Więcej

Drugi tom opowiadań o Villonie. Historie są bardziej dopracowane, posiadają klimat i najnormalniej wciągają, mają to coś, a nie przynudzają. Jednak po kolei: 1. Pan z ... (robi wrażenie, mroczne i wciągające); 2. Herezjarcha (brutalne i trzymające w napięciu niczym jakieś francuskie Purpurowe rzeki z Reno, według mnie najlepsze); 3. Dance...(opowieść horrorowe, wojna trupy...

No i druga część historii o Francois Villonie. Nie pamiętam czy równie dobra jak pierwsza, ale fajnie w ogóle że takie powieści się pojawiały!

Przeczytałem trochę tej fantastyki :) .

Pierwsza styczność z Komudą i uznaję to za ciekawe doświadczenie.
Książka jest osadzona w XV-wiecznym Paryżu, przy czym opisy, słownictwo i styl pozwalają naprawdę poczuć klimat owych czasów.
Niekiedy zabawna i sprośna, przemieszana z krwią i strachem - taka jest owa pozycja.

W sumie całkiem przyjemna fantazja na temat francuskiego poety i złodzieja Villona. Wiele odniesień do innych zjawisk kulturowych. Ot zwykłe zabili go i uciekł w przyjemnym wydaniu. Dla oddechu umysłowego na prawdę warto, a że forma opowiadań tylko ułatwia, tym lepiej dla czytelnika.

Drugi zbiór opowiadań o Françoisie Villon wydaje mi się trochę lepszy od pierwszego. Opowiadania są przesycone mrokiem oraz fantazją i wszystkie są w jakimś stopniu podobnie jak w pierwszym tomie związane z religią.

Okładka: 7,5/10
Treść: 7/10

Drugi tom przygód Villona – zbója, poety i mordercy. Tym razem pojawił się w 4 opowiadaniach. W porównaniu do tomu pierwszego szły one nieco bardziej w sferę fantastyki i nadnaturalnych wydarzeń.

„Pan z dębiny” – Villon angażuje się w śledztwo dotyczące zniknięć znajdujących się pod jego opieką pań. Odkrywa, że w całą sprawę zamieszany jest...

„Herezjarcha” to zbiór całkiem fajnych (lub mniej) opowieści fantasy, których akcja toczy się w średniowieczu i opiera się na ówczesnych wierzeniach i przesądach. Autor posługuje się tu typowym dla siebie językiem i gawędziarskim sposobem opowiadania. Nie brak tu ironii, barwnych porównań i lekko seksualnych aluzji. Czasami miałem wrażenie przesytu tymi ostatnimi, no ale...

Jakbym czytała Piekarę, tylko słabszego. Czyli super, ale nie do końca-ciekawe historie, gorsze zakończenia.

Witam
Posiadam wszystkie książki Pana Jacka Komudy ale najmniej ulubioną z nich jest właśnie "Herezjarcha".

Po niezłym "Imieniu Bestii", kolejna publikacja Pana Jacka, osadzona w realiach średniowiecznego Paryża (i nie tylko), sprawia wrażenie pozycji napisanej na siłę, przy lekturze której lecąca w radiu muzyka pt. "Ale to już było..." jest jak najbardziej...

Udana kontynuacja. Wyśmienite opowiadanie "Danse Macabre" z polskimi akcentami. Pozostałe również trzymają poziom i nie odstają. Całość czyta się bardzo przyjemnie. Polecam.

• Fantastyka
  • Jacek Komuda