Wyspa szatana

Pojezierze
1988-01-01
1988-01-01
83-7002-299-5

Absolutnie nie mam pojęcia skąd tak niska ocena! Książka trafiła do mnie z półki bookcrossingowej w bibliotece. Wzięłam ją, choć była niepozorna, bo pierwsza strona mnie zachwyciła:
"Pytam:
po co jest życie?
po co człowiek?
po jakie licho ludzkość, w dodatku podzielona idiotycznie na kraje, narody, społeczeństwa, rasy, wyznania, kolory?
dlaczego chłopcy kochają się w dziewczynach, a dziewczęta w chłopcach, tylko nie w tych co należy i nie na długo, nie na zawsze, choć przysięgają z iskrą w oku, że kochać będą przez wieczność?
dlaczego głupota góruje nad rozwagą, brutalna siła nad subtelnością, wulgarność nad humorem, przyziemność nad fantazją?"
To niesamowita powieść o lecie pewnego nastolatka, którego zdradziła dziewczyna. Wciągają jego rozważania nad sensem życia, wciąga polska wieś lat osiemdziesiątych - pachnąca razowcem ze smalcem, łąkami, wywieszanym na sznurach praniem i wciąga też tajemnica skrywana na Wyspie Szatana i poszukiwania szkatuły z tajemnicą sensu istnienia Wszechświata. Mam 25 lat, jednak zostałam pochłonięta przez świat stworzony przez Minkowskiego w jego powieści dla młodzieży. Nie czytam książek po kilka razy, ale wiem, że do "Wyspy szatana" będę wracać. Może będę ją nosiła zawsze ze sobą tak jak główny bohater nosił "Małego Księcia"?

"Pytam:
po co jest życie?
po co człowiek?
dlaczego chłopcy kochają się w...

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to typowa powieść dla młodzieży: historia chłopaka, który ucieka z domu, aby zaszyć się się na tytułowej Wyspie Szatana. Pragnie zapomnieć o ojcu alkoholiku, matce mającej romans z innym mężczyzną a przede wszystkim o świecie, w którym bezustannie "głupota góruje nad rozwagą, brutalna siła nad subtelnością, wulgarność nad humorem, przyziemność nad fantazją".

Pod przykrywką powieści przygodowej kryje się jednak coś głębszego. Autor zadaje nam - czytelnikom - pytania, na które ludzkość do dzisiaj nie znalazła jednoznacznej odpowiedzi, m.in. o sens życia, cierpienia, zdefiniowanie szczęścia i miłości. I nie tylko wdaje się w filozoficzne refleksje, ale również próbuje odpowiedzieć na pytania postawione na początku powieści. Cała historia skłania do głębszych przemyśleń nad samym sobą i otaczającym nas światem...

Jedna z ULUBIONYCH..... Każdego lata mam ochotę po nią sięgnąć. I zwykle sięgam :)

• Obyczajowe
  • Młodzieżowe