Kamienie i motyle

Magdalena Ajeddig Wydawnictwo: Moc Media literatura obyczajowa, romans
Moc Media
2024-03-20
2024-03-20

Lubię czasem dawać szansę książkom z mniejszych wydawnictw, które często giną w kakofonii głosów skupiających się na dużych wydawcach i głośnych nazwiskach. Często to właśnie mali wydawcy mają prawdziwe literackie perełki, choć bywają też rozczarowania. Jeśli chodzi o powieści obyczajowe to czytam je, ale też selekcjonuję, ale nie mogłam nie dać szansy Kamieniom i motylom Magdaleny Ajeddig, których akcja toczy się w Krakowie i Afganistanie.

To historia, która ma interesujący punkt wyjścia. Zaczyna się dokładnie tam, gdzie przed chwilą coś się skończyło. Finalizacja rozwodu jest dla bohaterki kresem nieudanego małżeństwa, ale też pewnym limbo, w które wpada, niezdolna do podjęcia jakichkolwiek działań. Jednak szczera ocena sytuacji przez przyjaciółkę, a potem wiadomość z Afganistanu okazują się dokładnie tym, co wyrywa Beatę z marazmu i jest impulsem do działania.

Autorka kreuje w powieści historię o wszystkich życiowych doświadczeniach, które są jak kamienie, ściągające nas ku ziemi, a także o ludziach i przeżyciach, które - choć delikatne jak motyle - dodają nam skrzydeł. Tytułowa metafora bardzo ładnie wybrzmiewa w całej opowieści, w której bohaterowie dzięki relacjom, w które się angażują, uczą się odrzucać wszystko to, co dotąd ich ograniczało czy hamowało. Ich droga do uzdrowienia serca i ducha prowadzi wprost przez uczucia, którymi są obdarzani i którymi gotowi są obdarzać innych.

Na pewno interesującym zabiegiem jest zestawienie ze sobą spokojnego Krakowa, w którym życie toczy się po utartych torach, i więcej niż niespokojnego Afganistanu (tu zastrzeżenie: akcja rozgrywa się w 2013 roku, czyli w nieco innej rzeczywistości niż obecnie). W tej historii pojawia się i religijny fanatyzm, i ludzie pozbawieni skrupułów, rodzinne waśnie, skomplikowane relacje międzyludzkie, szemrane interesy, odwaga i poświęcenie. Jednocześnie jest to opowieść o tym, że czasem to, co nas przeraża, jest tym, czego najbardziej potrzebujemy.

Ajeddig ciekawie portretuje zawiłości relacji. Pokazuje oblicze prawdziwej przyjaźni, w której oznaką najwyższej troski jest szczera, choć bolesna ocena sytuacji. Zestawia z tym obrazem wizerunek dysfunkcyjnej relacji rodzinnej opartej głównie na emocjonalnym szantażu i przesadnie krytycznej postawie. Jednocześnie autorka snuje historie (więcej niż jedną) o miłości, głęboko skrywanych uczuciach i więzi, która nawet po latach rozkwita jak kwiat.

Wiele aspektów tej historii jest interesujących, choć mam wrażenie, że autorka potraktowała je odrobinę zbyt powierzchownie. Najbardziej razi mnie bardzo mglisty, schematyczny obraz Afganistanu, który jest tak niecharakterystycznie (w przeciwieństwie do Krakowa) opisany, że można by go zastąpić dowolnym innym muzułmańskim krajem. Być może zbyt duże były moje oczekiwania wobec tej obyczajowej historii, ale chciałabym dostać nieco więcej także w rodzinnej historii bohaterki, która potraktowana została schematycznie, jak narzędzie do zbudowania biografii bohaterki, bez psychologicznego niuansowania. Nawet finalne "nawrócenie" ojca odbywa się zbyt gwałtownie i tak naprawdę zabrakło do tego fabularnego umotywowania.

Sama historia okazała się interesująca mimo tych mankamentów. Jednak największą przeszkodą w odbiorze stanowiła dla mnie odrobinę zbyt nierówna, szarpana narracja. Zabrakło mi w książce płynności, przejść między scenami, które wydają się zbyt osobne. Stanowią zlepek obrazów oddzielonych ostrym cięciem, raz za razem, zbyt często, by nie zaburzyło mojego toku lektury. Oczywiście czasem ostre cięcia są konieczne, ale między wieloma scenami można było zbudować narracyjne łączniki. I tego mi w książce zabrakło.

Nie uważam jednak, że to lektura nieudana. Owszem, w kilku punktach mnie rozczarowała, bo życzyłabym sobie pogłębienia pewnych wątków i większej płynności w narracji. Jednak jako całość okazała się całkiem interesującą historią o zdrowieniu duszy, budujących relacjach, podążaniu za głosem serca także tam, gdzie inni widzą zagrożenie. Z intrygującą zagadką zaginięcia wśród ludzi pozbawionych sumienia i skrupułów. Myślę, że może trafić w gust niejednego czytelnika, zwłaszcza wielbicieli historii obyczajowych z niemal kryminalną zagadką w tle.

„„(…) postanawiam być szczęśliwa, choćby nie wiem co! Szczęśliwa i wolna! Choćby to szczęście miało trwać tylko chwilę. Szczęśliwe chwile to motyle. Będę je łapać” - przysięgam”.

Ona i On.
„Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach”.
Kraków i Afganistan.
Rok 2013.

Kilka zbiegów okoliczności, mniej lub bardziej rozsądnych decyzji, garść szczęścia w nieszczęściu, nagły poryw serca i po dekadzie rozłąki, życiowe drogi dwójki przyjaciół, Beaty i Tomasza, choć oddalone o setki kilometrów, dostały niepowtarzalną szansą, by się znów przeciąć..

Jej akurat zawalił się cały świat. I choć to nie pierwszy jego „koniec” w jej życiu, nigdy by nawet nie przypuszczała, że tak szybko dostanie szansę na nowy „początek”..

On, nieustępliwy reporter, świadek w sercu okrutnej wojny „by pokazać, jak bezduszne ideologie niszczą ludzkie życie”. Niepotrafiący już tylko obserwować i dokumentować. Przypadkiem, czy też na własne życzenie – właśnie wpakował się w niezłe kłopoty..

Szansa, by odnaleźć się po latach, odkryć, to co nieodkryte, odzyskać utracony czas i zawalczyć o szczęście – przyjdzie znienacka, a jej pełne wykorzystanie będzie uzależnione od siły, odwagi i determinacji obdarowanych jej blaskiem. A okoliczności nie będą sprzyjające.. Ale przecież, nikt nie mówił, że będzie łatwo.

„Kamienie i motyle” to esencjonalna powieść na skroś przepełniona emocjami. Migawki z podróży ku szczęściu. Przez góry ludzkich pragnień. Doliny słabości. Rzeki oczekiwań. Jeziora rozczarowań. Jaskinie strachu. Strumienie nadziei. Wąwozy pokory.
Jest sensacyjnie i obyczajowo.
Ogół zdecydowanie działa na wyobraźnie.
Podobało mi się.
Polecam❤️.

Ona i On.
„Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach”.
Kraków i Afganistan.
Rok 2013.

Czy jesteśmy w stanie zapomnieć o miłości, wielkiej miłości, którą dane było nam przeżyć. Często zdarza się, że układamy sobie życie inaczej, ale czy aby na pewno myślami do niej nie wracamy, czy dostając jakikolwiek sygnał od drugiej strony, nie rzucimy wszystkiego i nie będziemy chcieli odzyskać utraconego uczucia…
„Kamienie i motyle” to historia Beaty, której życie się posypało. Właśnie się rozwiodła, uwalniając tym samym od toksycznego związku, który nie dawał jej szczęścia. W tym trudnym momencie życia otrzymuje mailową wiadomość o zaginięciu Tomka, jej przyjaciela i dawnej miłości. Nie mając nic do stracenia, postanawia zostawić dotychczasowe życie w Krakowie i wyruszyć na poszukiwania dawnej miłości do Afganistanu.
Książka to niezliczone emocje i życiowe lekcje. Opowiada o pięknym uczuciu, o jego nieprzemijalności, ale porusza również niezwykle trudne tematy, jak wojna w Afganistanie, czy traktowanie tam kobiet, które pomimo XXI wieku, wciąż dalekie jest od ludzkiego traktowania drugiego człowieka, który ma swoje prawa.
„Kamienie i motyle” to debiut literacki Magdaleny Ajeddig, ale mam nadzieję, że na tym autorka nie poprzestanie. Książka jest napisana w lekkim, przyjemnym stylu, a sama historia, mimo swej przewidywalności, potrafi wciągnąć i zafascynować czytelnika! Nie można zapomnieć oczywiście o pięknym jej wydaniu, które przyciąga oko swą prostotą! Ja z całego serca polecam, a wydawnictwu dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki.

„Kamienie i motyle” to historia Beaty, której życie się...

Wędrowała ścieżką, która nie była łatwa. Ciężkie dzieciństwo, utracona miłość, destrukcyjne małżeństwo. Wszystko mieszało się ze sobą i powodowało, że nie miała ochoty nawet wstać z łóżka. Coraz częściej narzekała nad własnym losem, siedząc w piżamie i nie robiąc nic, by zrobić jakikolwiek krok na przód.
Wszystko zmienił jeden mail, który spowodował, że narodził się w niej nie tylko strach, ale w głębi serca drgnęła też zapomniana miłość. Wbrew bliskim podjęła decyzję, by odnaleźć ukochanego, a wraz z nim sens życia i szczęście.
To powieść obrazująca walkę o miłość, która spoczęła w przeszłości, ale nigdy nie została zapomniana. Tliła się w dwóch sercach, które oddalone od siebie setki kilometrów nie potrafiły się ze sobą ostatecznie pożegnać.
Beata jest świeżo po rozwodzie i próbuję odnaleźć się w nowej sytuacji, gdy w skrzynce mailowej zauważa tajemniczą wiadomość od Roberta. Ta chwila zmienia wszystko. Bohaterka decyduje się opuścić rodzinne miasto, by wyjechać do Afganistanu i pomóc w poszukiwaniach zaginionego Tomasza, jej dawnego ukochanego.
Obraz wojny, który przedstawiła autorka mną wstrząsną. Ciężko mi się czyta o takiej rzeczywistości, która nie jest zamknięta na stronach książki, a dzieje się naprawdę. Fragmenty przedstawiające obrazy wojenne i wewnętrzna, emocjonalna walka bohaterki stworzyły wyjątkowy klimat. Spodobała mi się ta historia, choć może ciut zabrakło w niej tajemniczości, która lekko wodziłaby mnie za nos. Wszystko miałam podane jak na przysłowiowej „tacy”, bohaterowie otwierali się przed sobą z zadziwiającą prędkością. Jednak pragnę też zwrócić uwagę na skrupulatnie snutą fabułę i intrygi, które przewijały się w książce. To one spowodowały, że książkę trudno było odłożyć.

Wszystko zmienił jeden mail, który spowodował, że narodził się w niej...

Ciekawa opowieść o życiowych wyborach, utracie i walce o szczęście. Polecam!!

Ciekawa opowieść o życiowych wyborach, utracie i walce o szczęście. Polecam!!

Jakiś czas temu dostałam od wydawnictwa Moc Media książkę. Mowa o ,,Kamienie i motyle" autorki Magdaleny Ajeddig.
Główną bohaterką jest Beata. Jest po rozwodzie. Pomału próbuje pozbierać swoje życie. Do pewnego momentu gdy dostaje wiadomość że jej były przyjaciel (była miłość) zaginął.
Nie mieli ze sobą kontaktu, znaczy nie pisali, nie dzwonili do siebie. Kobietę nic nie trzyma w Krakowie, więc postanawia lecieć do Afganistanu. Chce odnaleźć Tomka.
Książke udało przeczytać w dwa dni. Jest świetna. Pokazuje ona jak miłość może być silna. Beata poświęca wszystko żeby tylko odnaleźć Tomka. Ten wątek romantyczny jest bardzo dobrze napisany. Dodam że jest to debiutu autorki i mam nadzieję że będę miała możliwość przeczytać następna książkę.
W książce też znajdziecie ciekawe osoby u momenty. Do tego trudne tematy jak wojna i traktowanie kobiet w Afganistanie. Książke dość szybko się czyta, ma około 220 stron. Bardzo wciąga w świat bohaterów. Świetna książka i polecam każdemu żeby ją przeczytał!

Spokojny Kraków i niebezpieczny Afganistan. Z pozoru nic się nie łączy, ale gdy zanurzymy się w książkę to wszystko stanie się jasne. Dobra...prawie wszystko.

Akcja dzieję się w większości w Afganistanie w roku 2013, kiedy to kraj jest wręcz pożerany przez wojnę. Czytając książkę czuje się ciągły niepokój i strach o życie bohaterów. Głównym wątkiem jest porwanie, które okazuję się bardziej zawiłe niż nam się mogło na początku wydawać. Na światło dzienne wychodzą nowe fakty, które kompletnie zmieniają oblicze przestępstwa. Relacje między bohaterami ciągle się zmieniają, już nie wiadomo komu można ufać.

Główna bohaterka to Beata, która jest świeżo po rozwodzie. Nie potrafi się odnaleźć po nagłej stracie stabilnego życia, aż do czasu, gdy dostaje dziwną wiadomość, która wywraca jej życie jeszcze bardziej. Okazuje się, że chodzi o jej dawną miłość, z którą od bardzo długiego czasu, bo od dekady, nie mają ze sobą kontaktu. Kobieta postanawia rzucić całe dotychczasowe życie w Krakowie i leci do Afganistanu, aby dowiedzieć się, co stało się z Tomkiem.

Historia pokazuję też, jak dużo jesteśmy w stanie poświęcić dla osób, które kochamy. Jak wiele może nas to kosztować W przypadku Beaty - była w stanie poświęcić nawet własne życie, aby tylko znów zobaczyć ukochanego.

Wątek romantyczny jest niesamowicie napisany, a książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Akcja toczy się cały czas, mimo że zmieniany lokalizację i bohaterów to nigdy się nie zatrzymuje i nie sprawia, że nas nudzi. Jest to bardzo udany debiut i liczę, że kolejne książki będą równie interesujące.

Książka porusza wiele trudnych tematów, takie jak wojna, traktowanie kobiet w Afganistanie, ale również szukanie pewności siebie, nadziei i siły, aby podnieść się po upadkach. Myślę, że wielu osobom, które mają teraz ciężki okres w życiu, książka może pomóc w szukaniu motywacji do pracy nad sobą i nie poddawaniu się.

Jest to bardzo ciekawa pozycja i z niecierpliwością czekam na kolejne 🤗

⭐⭐⭐⭐/5

Mój ukochany, piękny, spokojny Kraków i niebezpieczny, niestabilny Afganistan. To połączenie które od razu przykuło moją uwagę. Historia dziejąca się w tym samym czasie w tych dwóch tak bardzo różnych i odległych od siebie miejscach.
Dramatyczne sytuacje ściskające gardło. Dające do myślenia czy w imię miłości i ratowania drugiej osoby na której nam tak bardzo zależy jesteśmy w stanie zaryzykować własne życie?

Pojechać do tak innego, niebezpiecznego "sponiewieranego" wieczną wojną kraju tylko po to żeby ratować kogoś, kogo kiedyś się kochało?
Ta książka to historia o sile uczuć, o wyrzeczeniach, rozterkach i rodzinnych tajemnicach.

Jak wiele musimy przejść aby zrozumieć, że prawdziwa miłość, silna i stabilna rodzina to fundamenty na których można wiele zbudować i wiele osiągnąć.
Nie będę pisać o tym co się dokładnie w wydarzyło ani o bohaterach. Chcę abyście poznali ich sami i zobaczyli co potrafią zrobić i jak się zachować w trudnych sytuacjach życiowych.
Dziękuję Ci Ewelina za to, że zorganizowałaś ten świetny #booktour , że dzięki Tobie wyszłam ze swojej strefy komfortu i wiem że było warto.

Pani Magdo, @magdalena.ajeddig.autorka dziękuję za tę cudowną powieść, która otworzyła mnie na nowe doznania i emocje. Zdecydowanie teraz będę bardziej otwarta na książki spoza mojego dotychczasowego kręgu zainteresowań.

Kamienie i Motyle
Tylko tyle i aż tyle
Zostawiłam życie w tyle
Łapie chwilę...
Dokładnie tak zostawiłam życie w tyle, a czas się zatrzymał, spędziłam piękne chwile z tą książką. Wciągnęła mnie od pierwszych stron, chłonęłam ją łapczywie chcąc jak najszybciej poznać zakończenie z nadzieją w sercu, że będzie takie jakiego oczekiwałam 😊
,, Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością " Chyba można tak powiedzieć o głównych bohaterach tej opowieści. On, zaginiony w niebezpiecznym Afganistanie fotoreporter. Ona, kobieta pogubiona we własnym życiu. Czy odnajdą siebie w trudnej rzeczywistości? Czy uda im się na gruzach przeszłości, która rozdziera serce zbudować nową wspólną przyszłość?
Beata ma w sobie niezłomną wiarę, że właśnie tak będzie i z tą wiarą oraz odwagą, wyrusza na poszukiwanie przyjaciela. Porzuca klimatyczny bezpieczny Kraków i udaję się do miejsca, gdzie niewielu chciałoby się znaleźć. Ląduje w Afganistanie w samym środku toczącej się wojny. Tutaj akcja jeszcze bardziej przyspiesza, emocje gwarantowane. Oczami Beaty patrzymy na pełne okrucieństwa kadry. Strach o własne życie towarzyszy tutaj wszystkim w każdej sekundzie. Świadomość że jest ono ulotne jak ten motyl, daje jeszcze więcej siły aby o nie walczyć.
Autorka pięknie przeplata te dramatyczne sceny i daje nam chwilę oddechu przenosząc spowrotem do spokojnego Krakowa, gdzie poznajemy historię Poli i Igora. Kolejny przykład na to że miłość nie ma ograniczeń wiekowych i może nas spotkać nawet wtedy, kiedy już dawno pogrzebaliśmy nadzieję na nią.
W Tomku podobnie jak w Beacie, tli się iskierka nadziei, że kiedyś się spotkają. Dwie ukryte w plecaku muszle z którymi się nie rozstaje. Symbol łączącej ich kiedyś przyjaźni, a może czegoś więcej?
,,...- Co tam masz?
,,...- Muszle. Dwie w jednej. Jak my. Nierozłączni ".
,,...To będzie mój prezent dla Ciebie. Jeśli kiedykolwiek się rozstaniemy, jak tylko na nie spojrzysz będziesz pamiętał o mnie ".
Piękna chwytająca za serducho historia. Porusza mnóstwo ważnych tematów. Przepełniona symbolami. Dziękuję autorce za to, że mogłam ją przeczytać ❤️

Kamienie i Motyle
Tylko tyle i aż tyle
Zostawiłam życie w tyle
Łapie chwilę...
,, Kobieta po przejściach, mężczyzna z...

Główna bohaterka tej książki, Beata, dla swej rodziny poświęciła wiele, a może nawet zbyt wiele. Nagle jej świat runął. Mąż ją zostawił, a świat wypełnił się nieznośną pustką. Dowiaduje się, że w Afganistanie zaginął jej przyjaciel, Tomek. Informacja ta poprzedzona jest niezwykle intrygującym prologiem w którym zaginiony wdziera się w tłum wściekłych mężczyzn l, którzy chcą ukarać pewną bezbronną kobietę. Kim jest owa niewiasta i czym sobie zasłużyła na takie traktowanie opowie Wam ta książka.

Beata zostawia za sobą Kraków i postanawia wyruszyć do innego świata. Świata niebezpiecznego, wrogiego, nieprzychylnego kobietom i owładniętego wojną.
Jest to powieść wielowymiarowa, która porusza wiele ważnych zagadnień . Znajdziecie tu motyw przyjaźni, skomplikowanych relacji rodzinnych, dawnej miłości, wojny, dyskryminacji, niesprawiedliwości i wiele,wiele innych.

Całość jest dla mnie absolutnym mistrzostwem! Fabuła jest niesamowicie dojrzała, pełna trafnych obserwacji i poruszająca najdelikatniejsze struny ludzkiej duszy. Znajdziecie tu wszystko, co winna mieć książka idealna- grad emocji, zagadki, tajemnice, mądrość życiową oraz misternie skonstruowaną fabułę. Fabuła, która zdaje się być swoistym manifestem przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet. No ido tego jeszcze historia Beaty i Tomasza... ♥️

Bardzo, bardzo polecam.Wam ten tytuł ♥️

• 2024 przeczytane
  • Wspołpraca
  • Samodzielne
  • Powieść obyczajowa
  • Przeczytana 2024

Dodaj cytat z książki Kamienie i motyle