Nasiona zbrodni

Renata Furman Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2024-03-29
2024-03-29

Kolejna książka, która swoimi gabarytami nie przekracza 180 stron, czyli jest taka na jeden wieczór, to "Nasiona zbrodni" Renaty Furman od wydawnictwa Novea res.

Zacznijmy od okładki- przedstawia zakrwawione nasiona, które symbolizują zbrodnie w dziedzinie związanej z biologią. Przyjęłam, że będzie krwawo, brutalnie.

Młody, przystojny inżynier-genetyk Jakub Krantz zostaje zamordowany w Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Rybiu. Jego ciało zostaje odnalezione przez sprzątaczkę kilka godzin po dokonaniu przestępstwa.

Technicy stwierdzili, że denat zmarł od uderzenia tępym narzędziem w tył głowy. Do wydarzenia doszło w innym miejscu niż odnalezione ciało. Wszystko wskazuje na to, że nie było to przypadkowe zabójstwo. Pracownik naukowy Centrum roślinnych Zasobów Genowych, prowadził unikatowe badania nad piramidowaniem roślin dlatego początkowo podejrzenia padają na firmy konkurencyjne.

Podczas przesłuchań świadków wychodzą na jaw pewne sprawy, które zmieniają tok myślenia śledczych. Czy będą pomocne?
W między czasie dochodzi do kolejnego morderstwa. Kolejny pracownik grupy naukowej w Rybiu ginie od uderzenia w głowę. Czy te dwie sprawy się łączą? Kto jest mordercą?

Zakończenie trochę mnie zaskoczyło, ale czy pozytywnie? Liczyłam na bardziej spektakularne powody morderstwa. Liczyłam również, że autorka podsunie więcej szczegółów dotyczących potencjalnych powódek zbrodni. Lubię z bohaterami prowadzić śledztwo, w tym przypadku nie było to możliwe. Mordercy w ogóle nie potrafiłam wytypować. Jakby autorka rozbudowała te aspekty książka byłaby dużo ciekawsza.

Jednak jak mam ocenić w całości książkę- to warta jest tych kilku godzin czytania. Miłośnicy lekkich kryminałów nie będą zawiedzeni. Jednak nie liczcie na brutalne, przerażające opisy. Jak na kryminał- lekka, szybka.

www.facebook.com/BooksHuntersFamily

Młody, przystojny inżynier-genetyk Jakub Krantz zostaje...

Drogi Czytelniku...

Na wstępie chcę zaznaczyć, że jest to powieść skierowana raczej do pełnoletnich miłośników literatury, ponieważ zawiera dość mocna opisy tego, co dzieje się ze zwłokami po śmierci (nie ma ich zbyt wiele, lecz jednak).

Sprawy kryminalne? Są.
Morderstwo? Niestety.
Przypadkowo znaleziony trup? Oczywiście.
Mylne tropy? Obecne.
Pewna pomoc? Znajdzie się.
Tajemnice? Będą.
Popełnianie błędów? Jasne.
Niebezpieczeństwo? Tak.
Między innymi właśnie to znajdziemy w kolejnej książce Renaty Furman pod tytułem „Nasiona zbrodni”.
Jaki osiągnął efekt? By poznać odpowiedź na to pytanie, jak zawsze odsyłam do lektury, książki oczywiście.
Miło było przenieść się do świata Dariusza, Antka, Zuzanny, Sebastiana, Anny, Eli, Beaty, Eugeniusza, Macieja, Krystyny, Bożeny i innych.
Na pewno zastanawiacie się jakie są moje odczucia po lekturze.
Już odpowiadam.

Po pierwsze, bohaterowie. Są dobrze wykreowani, interesujący i dość zróżnicowani.
Polubiłam tu tylko Dariusza i Antka. Za ich charakter. Nie wyjaśnię więcej.
Inne persony, cóż, jeśli o nich chodzi, różnie bywało. Niektórych miałam ochotę wręcz udusić za to co wyprawiali...
Nie pisnę już nic więcej, nie chcę zdradzać za dużo.

Po drugie, fabuła. Nie chcę nikomu zdradzać tu szczegółów, jednak powiem, że to zdecydowanie nie jest prawdziwy rollercoaster, przynajmniej dla mnie. Akcja rozkręca się swoim tempem. Autorka nie serwuje nam emocje dużymi porcjami. Troszkę brakowało mi tu zaskakujących zwrotów akcji, lecz wywoływania w nas skrajnych uczuć i problemów, którymi obarczone są na każdym kroku nasze persony już nie.

Po trzecie, styl. Książka, pomimo tematyki, którą porusza, jest napisana lekkim językiem, przystępna dla każdego. To zdecydowanie uprzyjemnia czytanie. Muszę dać za to plusika.
Muszę tylko pomarudzić na to że, książka mogłaby być dłuższa i mieć jeszcze z kilka wątków. Za to z kolei daję małego minusika.

Po czwarte, zakończenie. Było... cóż, powiem, że było troszkę zaskakujące, warto do niego dotrzeć. Myślę, że tu pasowało, przynajmniej dla mnie. Leci za to plusik.

Po piąte, pewne opisy. Cóż, jak wspomniałam wyżej książka ta zawiera opisy tego, co dzieje się z ciałem po śmierci (nie są aż tak brutalne, lecz są),więc nie jest to lektura dla każdego.

Powieść nie jest lekką lekturą do poduszki.

Opowieść pokazuje, że silne uczucia często doprowadzają ludzi do wręcz tragicznych w skutkach czynów.

Książka nie zawsze czyta się sama (zwłaszcza gdy były pewne opisy). Historia mnie nawet wciągnęła, niestety też nie do końca sprawiła, że chciałam być częścią życia (naprawdę niebezpiecznego) naszych bohaterów. Mimo to nie chciałam opuścić go aż do końca, chciałam dowiedzieć się jak to się skończy, kto jest winny.

Autorce dziękuję za tę przygodę.
To była dość specyficzna lektura, chwilami z małym dreszczykiem, lecz nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Ogólna ocena - 7/10. :)
POLECAM, POLECAM.
Warto po nią sięgnąć.

Pozdrawiam, Iza.

Drogi Czytelniku...

Sprawy kryminalne? Są.
Morderstwo? Niestety.
Przypadkowo znaleziony trup? Oczywiście.
Mylne tropy? Obecne.
Pewna pomoc? Znajdzie...

Mimo niepokaźnych rozmiarów, niezbyt rozbudowanych postaci, to historia całkiem wciągająca. Rozwikłanie zagadki zaskakujące! Szkoda że taka krótka!

• Empik audio powieści
  • Polskie kryminały, sensacje, thrillery i okolice
  • Biblioteka!
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • Empik Go
  • 0-200

Dodaj cytat z książki Nasiona zbrodni