Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota

Okładka książki Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota Per Gustavsson, Anders Sparring
Okładka książki Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota
Per GustavssonAnders Sparring Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Rodzina Obrabków (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Rodzina Obrabków (tom 5)
Zakamarki
2024-03-05
2024-03-05

Okładka książki Rodzina Obrabków i psia sprawa Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...
Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...

Jak ja lubię rodzinę Obrabków! Uśmiecham się na sam dźwięk tego nazwiska i z radością siadam do lektury, gdy tylko Obrabkowie trafiają pod mój dach. To jedna z tych książek, która rozbawi całą rodzinę, a dzieciaki zaczynające przygodę z samodzielnym czytaniem zachęci do lektury. A seria się rozrasta i powiększyła się właśnie o Rodzinę Obrabków i klątwę gipsowego kota.

Znów naśmialiśmy się przy tej lekturze! Ogromnie cenimy oryginalny pomysł na bohaterów, którzy są zupełnym przeciwieństwem młodych detektywów pojawiających się w najróżniejszych powieściach dla dzieci. No i - choć nie postępują tak, jak chcielibyśmy, by postępowały nasze dzieci - są po prostu na swój sposób sympatyczni.

Doceniam, że autorowi wciąż nie brakuje pomysłów na fabułę i to, jak zgrabnie wpisuje zdarzenia w stworzony przez siebie świat Obrabków. Z humorem i lekkością nagina i przełamuje oczekiwania, a to pozwalając dzieciakom odwiedzić babcię w więziennej celi, a to odwracając role.

Obrabkowie to trochę taki miks rodziny Daltonów z serii komiksów o Luckym Lucku (ze względu na profesję i outfit) oraz rodziny Adamsów (ze względu na odwrócenie ról i stworzenie protagonistów z familii antybohaterów). Ma to swój wydźwięk iście komiczny, ale i budzący sympatię.

Każde spotkanie z Obrabkami to okazja do szerokiego uśmiechu. W tym tomie jest o tyle ciekawiej, że Turego i Elkę dopada klątwa, która odmienia ich charaktery. Nagle Elka nie potrafi kraść, a Ture... po raz pierwszy kłamie. Do tego mamy okazję poznać oryginalną rodzinną historię i zobaczyć, jak dzieciaki poradzą sobie w tej nietypowej sytuacji.
Ilustracje Pera Gustavssona doskonale wpisują się humorystyczny klimat opowieści o Obrabkach, ożywają na nich bohaterowie i komiczne sceny. W ten sposób całość jest kompletna, dopracowana. Cieszy zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym.

Nie twierdzę, że książki spodobają się każdemu, ja mam jednak do nich słabość właśnie za stworzenie rodziny antybohaterów jako protagnistów historii i przez skojarzenia z Daltonami. Zawsze dobrze bawię się przy tej luźnej, niezobowiązującej lekturze. Książka doskonale nadaje się do głośnego wspólnego czytania lub jako wprawka dla dzieci, które już zaczęły samodzielnie czytać. A my... wciąż nie mamy dość spotkań z Obrabkami.

Znów...

Każdy tom przygód rodziny Obrabków czyta się wyśmienicie, ale to co się tu dzieje z Kryminelką i Ture'em, jak rodzice okazują troskę i zaniepokojenie wobec swoich dzieci, jak przedstawiają swoich przodków, tak zaskakuje i bawi, że można gwizdać z radości:)

Strzeżcie się bohaterów w koszulkach w paski! Nie jest tajemnicą, że rodzina Obrabków żyje z kradzieży, ale tym razem Nasi bohaterowie popadną w poważne tarapaty. A wszystko przez starożytnego kota i wybuchowy temperament rodzeństwa Obrabków. O ich najnowszych przygodach przeczytacie w kolejnej już książce autorstwa Andersa Sparringa z ilustracjami Pera Gustavssona pt. „Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota”, która ukazała się w ofercie Wydawnictwa Zakamarki.
🐈
Obrabkowie, mimo swej niecnej profesji, są przesympatyczną rodziną, której członkowie uwielbiają spędzać ze sobą czas, wspierają się w trudnych momentach, udowadniając tym samym, że na rodzinę zawsze można liczyć. Tata Zbiro piecze dla nich ciasteczka dynamitki a mama Cela dba o to, by nie dosięgnął ich rodzinny pech. To dzięki nim, mali czytelnicy przekonają się, że dorośli i dzieci mogą stanowić zgrany zespół, nie tylko do zadań specjalnych.
🐈
Wyjątkowo udany przekład z języka szwedzkiego pióra Agnieszki Stróżyk sprawia, że odbiorcy „Rodziny Obrabków i klątwy gipsowego kota” mogą nie tylko w jasny i przystępny sposób poznać losy tytułowych bohaterów, ale również cieszyć się z żartów słownych czy komizmu sytuacyjnego, który przebija z kart tej opowieści. Mali i duzi czytelnicy bardzo szybko polubią państwa Obrabków i razem z nimi chętnie przeżyją nie jedną mrożącą krew w żyłach przygodę.
🐈
Wydawnictwo Zakamarki, znane z przekładów perełek szwedzkiej literatury dziecięcej, po raz kolejny oddało w ręce najmłodszych czytelników pięknie ilustrowaną, arcyciekawą i pouczającą opowieść kryminalną, która przypadnie do gustu również dorosłym czytelnikom. Sama nie mogłam się oderwać od zaskakujących przygód Kryminelki i Turego, ich rodziców i wiecznie szczekającego psa - Gliny, który irytuje i jednocześnie bawi całe towarzystwo. Jeśli szukacie książkowej serii, która przypadnie do gustu Wam i Waszym pociechom, to razem z moim synem serdecznie polecamy fascynujące przygody rodziny Obrabków.

• PRZECZYTANE 2024
  • literatura dziecięca