Kosmiczne święta

Marta Wallin
Wigilia Boże Narodzenie

Okładka książki Hurra, są Święta! Emma Adbåge, Ulf Nilsson
Ocena 7,2
Hurra, są Święta! Emma Adbåge, Ulf Ni...
Okładka książki Tańcz, córko Księżyca! Fred Sochard, Kouam Tawa
Ocena 7,5
Tańcz, córko K... Fred Sochard, Kouam...
Okładka książki Drzewo życzeń Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Ocena 8,0
Drzewo życzeń Katherine Alice App...

Ja i moja córka stworzyłyśmy sobie taka tradycje, ze co roku przed Gwiazdka czytamy po jednej książce stworzonej z 24 rozdziałów - od 1 grudnia aż do Wigilii. Tym razem padło na ‚Kosmiczne Swieta’. To była inna książka od ‚Świat Dzieci z dachow’ czy ‚Prezentu dla Cebulki’ - zabrakło mi w niej tego ‚czegos’, tej magii i nerwowego oczekiwania na kolejny rozdział jak w przypadku tych wyżej wspomnianych. ‚Kosmiczne Swieta’ tego nie miały, lektura była po prostu przyjemna. Dla dzieci 4-6lat myśle ze super. Starsze mogą się nudzić.

Świetny pomysł na prezent dla młodego czytelnika. Ciepła, zabawna historia o przybyszu z obcej planety i przyjaźni, jaka połączy go z małą dziewczynką Rutką. Opowieść pełna śmiesznych zdarzeń przyniesie dużo radości nie tylko dziecku, ale i dorosłemu.

Jest to historia, w którą moja czteroipółletnia córka wkręciła się bez reszty – od momentu, jak Kosma wyjawił, że wypadł ze statku kosmicznego. Naprawdę zaczęła go żałować i kibicować mu, by wrócił do swoich. Fascynował ją przybysz z gwiazd. To, że spadł i tak znalazł się wśród ludzi. Że ma antenkę i może porozumiewać się w dowolnym języku. I że jest niewidzialny dla rodziców. Wystarczy, że wypowie zaklęcie, które do złudzenia przypomina słowa “stare kalesony”.

Zakamarki już po raz piąty obdarowały młodych czytelników świąteczną opowieścią z 24 rozdziałami. Tak, tak… Po jednym na każdy dzień grudnia, aż do świąt. Jak zwykle nam się to nie udało, bo przeczytaliśmy ją zdecydowanie szybciej. Każda z Zakamarkowych książek świątecznych jest inna, wyjątkowa. Czytaliście kiedyś książkę o świętach, w której występuje kosmita? Nie? W takim razie, oto ona!

1968

Na półkach: , , , ,

Kosmiczne święta zaciekawiły mnie swoim opisem oraz okładką, która z miejsca przykuwa oko. Nie tylko moje, ale i moich potworków. Czy szata graficzna jest zapowiedzią czegoś ciekawego?

ŚWIĘTA W TLE
Przedświąteczna powieść dla dzieci, z wyczuwalnym klimatem nadchodzących, grudniowych dni. Zapalane kolejno świeczki adwentu, przygotowywane prezenty, strojona choinka. A do tego dzień Świętej Łucji, dotąd mi nie znany, a hucznie obchodzony w krajach skandynawskich. Wszak autorem książki jest zamieszkująca Szwecję Ingelin Angerborn.

TROCHĘ NIEZWYKŁOŚCI W ZWYCZAJNYM ŚWIECIE
Powieść z widocznym elementem fantasy, wstępującym na pierwszy plan ufoludkiem, historia, w której zwyczajna dotąd rzeczywistość zwyczajnej dziewczynki kontrastuje się z zupełnie nowym, pozaziemskim doświadczeniem. Na główny plan wysuwa się jednak nie tyle odmienność wyjątkowego bohatera, ile istota przyjaźni. „Kosmiczne święta” to opowieść o poświęceniu, oddaniu, zrozumieniu i przede wszystkim akceptacji, której w dzisiejszych czasach wielu ludzi musiałoby się nauczyć. Warto więc zacząć wpajać ją sobie od jak najwcześniejszych lat.

UFOLUDEK I DZIEWCZYNKA, CZYLI HISTORIA PRZYJAŹNI
Kosma to przybysz z innej planety. Je gwoździe, opycha się kluczami, ale pomimo swojej odmienności czuje to, co każdy człowiek, tęsknotę za domem, rodziną, za poczuciem bliskości i przynależności. Zabawny, czasami ulegający własnym zachciankom, przez które wpada w tarapaty. Dobrze, że ma u swojego boku kogoś takiego, jak Rutka. Główna bohaterka powieści to uczynna, naprawdę zdolna do poświęcenia dziewczynka. Mądra, nieugięta, nieraz mająca pod górkę – zwłaszcza przez jednego, szkolnego kolegę. Potrafiąca zrezygnować z własnych marzeń dla kogoś innego. Wzór do naśladowania. I tyle.

KOLOROWY DRUGI PLAN
Nie brak postaci drugoplanowych, rozmaitych i tych złośliwych, których przecież i w prawdziwym życiu całkiem sporo. Dokuczający kolegom chłopak staje się dowodem na to, że bycie opryskliwym raczej się nie opłaca, a z kolei bycie niepełnosprawnym, tj. poruszanie się na wózku, wcale nie musi oznaczać wielkich ograniczeń i wykluczenia z dobrej zabawy. Książka jest przemyślana, niesie ze sobą przekaz, który towarzysząc dobrej zabawie z pewnością ma okazję trafić w serce dziecka.

WRAŻENIA MOJEJ CÓRKI
Są i kolorowe obrazki i twarda oprawa. Wielka czcionka oraz niewielka ilość tekstu zapodana w każdym rozdziale umożliwiają samodzielne poznawanie lektury przez młodego czytelnika. Ja miałam czytać córce po jednej takiej porcji przed snem, ale kiedy budziła się rano, za każdym razem prosiła mnie o dalszy ciąg, opowiadając potem entuzjastycznie o kolejnych etapach historii swoim dziadkom. A to chyba najlepsze potwierdzenie tego, że książka naprawdę może najmłodszych zainteresować.

ŚWIĘTA W TLE

TROCHĘ NIEZWYKŁOŚCI W...

To nasza kolejna przygoda z wydawnictwem Zakamarki. Pomysł na 1 rozdział każdego wieczoru aż do świąt to świetny sposób na odliczanie adwentowe.
U nas się sprawdziło.

U nas się sprawdziło.

Dodaj cytat z książki Kosmiczne święta