Kosmiczne święta

2018-11-07
2018-11-07
Marta Wallin
Wigilia Boże Narodzenie

Ja i moja córka stworzyłyśmy sobie taka tradycje, ze co roku przed Gwiazdka czytamy po jednej książce stworzonej z 24 rozdziałów - od 1 grudnia aż do Wigilii. Tym razem padło na ‚Kosmiczne Swieta’. To była inna książka od ‚Świat Dzieci z dachow’ czy ‚Prezentu dla Cebulki’ - zabrakło mi w niej tego ‚czegos’, tej magii i nerwowego oczekiwania na kolejny rozdział jak w przypadku tych wyżej wspomnianych. ‚Kosmiczne Swieta’ tego nie miały, lektura była po prostu przyjemna. Dla dzieci 4-6lat myśle ze super. Starsze mogą się nudzić.

Świetny pomysł na prezent dla młodego czytelnika. Ciepła, zabawna historia o przybyszu z obcej planety i przyjaźni, jaka połączy go z małą dziewczynką Rutką. Opowieść pełna śmiesznych zdarzeń przyniesie dużo radości nie tylko dziecku, ale i dorosłemu.

Jest to historia, w którą moja czteroipółletnia córka wkręciła się bez reszty – od momentu, jak Kosma wyjawił, że wypadł ze statku kosmicznego. Naprawdę zaczęła go żałować i kibicować mu, by wrócił do swoich. Fascynował ją przybysz z gwiazd. To, że spadł i tak znalazł się wśród ludzi. Że ma antenkę i może porozumiewać się w dowolnym języku. I że jest niewidzialny dla rodziców. Wystarczy, że wypowie zaklęcie, które do złudzenia przypomina słowa “stare kalesony”.

Zakamarki już po raz piąty obdarowały młodych czytelników świąteczną opowieścią z 24 rozdziałami. Tak, tak… Po jednym na każdy dzień grudnia, aż do świąt. Jak zwykle nam się to nie udało, bo przeczytaliśmy ją zdecydowanie szybciej. Każda z Zakamarkowych książek świątecznych jest inna, wyjątkowa. Czytaliście kiedyś książkę o świętach, w której występuje kosmita? Nie? W takim razie, oto ona!

To nasza kolejna przygoda z wydawnictwem Zakamarki. Pomysł na 1 rozdział każdego wieczoru aż do świąt to świetny sposób na odliczanie adwentowe.
U nas się sprawdziło.

U nas się sprawdziło.

Kosmiczne święta zaciekawiły mnie swoim opisem oraz okładką, która z miejsca przykuwa oko. Nie tylko moje, ale i moich potworków. Czy szata graficzna jest zapowiedzią czegoś ciekawego?

ŚWIĘTA W TLE
Przedświąteczna powieść dla dzieci, z wyczuwalnym klimatem nadchodzących, grudniowych dni. Zapalane kolejno świeczki adwentu, przygotowywane prezenty, strojona choinka. A do tego dzień Świętej Łucji, dotąd mi nie znany, a hucznie obchodzony w krajach skandynawskich. Wszak autorem książki jest zamieszkująca Szwecję Ingelin Angerborn.

TROCHĘ NIEZWYKŁOŚCI W ZWYCZAJNYM ŚWIECIE
Powieść z widocznym elementem fantasy, wstępującym na pierwszy plan ufoludkiem, historia, w której zwyczajna dotąd rzeczywistość zwyczajnej dziewczynki kontrastuje się z zupełnie nowym, pozaziemskim doświadczeniem. Na główny plan wysuwa się jednak nie tyle odmienność wyjątkowego bohatera, ile istota przyjaźni. „Kosmiczne święta” to opowieść o poświęceniu, oddaniu, zrozumieniu i przede wszystkim akceptacji, której w dzisiejszych czasach wielu ludzi musiałoby się nauczyć. Warto więc zacząć wpajać ją sobie od jak najwcześniejszych lat.

UFOLUDEK I DZIEWCZYNKA, CZYLI HISTORIA PRZYJAŹNI
Kosma to przybysz z innej planety. Je gwoździe, opycha się kluczami, ale pomimo swojej odmienności czuje to, co każdy człowiek, tęsknotę za domem, rodziną, za poczuciem bliskości i przynależności. Zabawny, czasami ulegający własnym zachciankom, przez które wpada w tarapaty. Dobrze, że ma u swojego boku kogoś takiego, jak Rutka. Główna bohaterka powieści to uczynna, naprawdę zdolna do poświęcenia dziewczynka. Mądra, nieugięta, nieraz mająca pod górkę – zwłaszcza przez jednego, szkolnego kolegę. Potrafiąca zrezygnować z własnych marzeń dla kogoś innego. Wzór do naśladowania. I tyle.

KOLOROWY DRUGI PLAN
Nie brak postaci drugoplanowych, rozmaitych i tych złośliwych, których przecież i w prawdziwym życiu całkiem sporo. Dokuczający kolegom chłopak staje się dowodem na to, że bycie opryskliwym raczej się nie opłaca, a z kolei bycie niepełnosprawnym, tj. poruszanie się na wózku, wcale nie musi oznaczać wielkich ograniczeń i wykluczenia z dobrej zabawy. Książka jest przemyślana, niesie ze sobą przekaz, który towarzysząc dobrej zabawie z pewnością ma okazję trafić w serce dziecka.

WRAŻENIA MOJEJ CÓRKI
Są i kolorowe obrazki i twarda oprawa. Wielka czcionka oraz niewielka ilość tekstu zapodana w każdym rozdziale umożliwiają samodzielne poznawanie lektury przez młodego czytelnika. Ja miałam czytać córce po jednej takiej porcji przed snem, ale kiedy budziła się rano, za każdym razem prosiła mnie o dalszy ciąg, opowiadając potem entuzjastycznie o kolejnych etapach historii swoim dziadkom. A to chyba najlepsze potwierdzenie tego, że książka naprawdę może najmłodszych zainteresować.

ŚWIĘTA W TLE

TROCHĘ NIEZWYKŁOŚCI W...

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Z Polą
  • PRZECZYTANE 2018

Dodaj cytat z książki Kosmiczne święta