Zabójcza biel

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kolejny tom i kolejna świetna historia kryminalna. Zdecydowanie mniej brutalniejsza niż poprzednie a konstrukcja fabuły o wiele lepiej przemyślana. Nawet wątki około romansowe głównych bohaterów są tak nienachalnie wplecione w fabułę, że nie odbierają przyjemności dociekania jak rozwiąże się zagadka.

To już czwarty tom opisujący kolejne śledztwo prowadzone przez jedyny w swoim rodzaju duet detektywów. Robin – młoda, rezolutna kobieta z przeszłością, inteligentna a jednak popełniające zwykłe, ludzkie błędy. I Cormoran Strike – beznogi weteran, który przedziera się przez gmatwaninę wypowiedzi świadków niczym buldożer przez las. Tym razem trafią w gąszcz polityki. Okaże się dużo bardziej podstępny niż ten literacki. Lektura świetna. Czyta się, a właściwie – słucha, z ogromną przyjemnością. Jedyne do czego można na upartego mieć zastrzeżenia, to sposób w jaki lektor interpretuje kobiece głosy – zbyt przypomina karykaturę, aby były wiarygodne. Za to akcja (poplątana, jak zwykle),bohaterowie – ludzcy, tacy pięknie nieidealni. Z jednej strony inteligentni, oczytani, a przytłaczają ich te same życiowe rozterki, co każdego z nas. Polecam.

Tom numer cztery zdecydowanie wygrywa ze swoimi poprzednikami w walce na akcję, napięcie i intrygę. Pochłonęłam tę część na jednym niemalże wdechu, co z jednej strony było nie lada wyzwaniem, zważywszy na jej sześćset pięćdziesiąt stron, z drugiej po prostu nie dało się inaczej, był tak dobry! Niemal doskonały.
Cormorana lubię, Robin jeszcze bardziej, a najbardziej Autorkę. Za to jak zręcznie tka fabułę. Zaczyna od kilku oczek, żeby na koniec otrzymać wielowątkową powieść, która zapiera dech.

Cormorana lubię, Robin jeszcze bardziej, a najbardziej...

To już czwarta wspólna przygoda razem ze Strikiem i Robin. Historia detektywa i jego wspólniczki wciągnęła mnie niesamowicie, mimo potężnej ilości stron były jedynie małe momenty w których książka mnie nużyła. Chociaż nie przepadam za politycznymi wątkami w kryminalnych książkach, to tutaj niemal mi on nie przeszkadzał. Bardzo podoba mi się że Robin nie tylko uzupełnia Strike'a, lecz jest pełnoprawnym głównym bohaterem. Polubiłam tę dziewczynę, ma swoje pomysły, ale jednocześnie nie ogranicza i nie narzuca swojego zdania szefowi. Łączy ich przyjaźń, lecz i zawodowa równość, co pozytywnie wpływa na odbiór ich agencji.

Tym razem śledztwo rozpoczyna nietypowa wizyta klienta, który okazuje się chorować na schizofrenię. Billy zwierza się Strike'owi ze wspomnienia, które dręczy go od wielu lat. Nie jest w stanie stwierdzić, czy był za mały, aby pamiętać co się naprawdę wydarzyło, czy może jego umysł to wszystko wymyślił. W momencie wizyty u detektywa, ma on napad choroby. Mówi chaotycznie, nieskładnie, ma tiki nerwowe. Czując zagrożenie nie kończy opowieści i ucieka. Czy przez to jednoznacznie można określić, że opowiedziana historia to tylko wytwór schorowanego umysłu? A co jeśli ktoś wykorzystuje chorobę chłopaka, by zataić mroczną przeszłość?

Jedno jest pewne, im bardziej sytuacja jest trudniejsza do wyjaśnienia, im Strike ma mniej informacji, tym bardziej odzywa się jego detektywistyczny głód. A, że Cormoran to kawał chłopa, to apetyt ma wilczy, nie potrafi odpuścić, po prostu musi przyjrzeć się bliżej sprawie. I ku jego (nie)zdziwieniu, okazuje się, że w historii Billy'ego nie wszystkie elementy do siebie nie pasują.

Książka dla mnie ma 8,5/10. Ja już przepadłam, bardzo chętnie sięgnęłam po kolejną część (200 stron za mną ) i już gdzieś w środku pojawia się smutna myśl, że zostały już tylko trzy części, choć patrząc po ilości stron, będzie to jeszcze długa przyjemność.

Objętościowo największa dotychczas pozycja z cyklu, co nie oznacza, że najlepsza. Nadal jest to kawał dobrej literatury detektywistycznej i wspaniale jest śledzić proces pracy prywatnych śledczych, jak i policji, jednak jak dla mnie za dużo czasu autor(ka) poświęcił(a) na wątki obyczajowe i uczuciowe.
Po czterech przeczytanych tomach, trudno się jednak nie związać emocjonalnie z bohaterami, dlatego z jeszcze wyższymi oczekiwaniami rozpoczynam kolejne wspólne śledztwo.

Po czterech przeczytanych tomach, trudno się jednak nie związać...

Z początku ciężko było mi wrócić do tej serii po tak długiej przerwie. Sam początek też sprawy nie ułatwiał gdyż nieco się dłużył. Dużo było o bohaterach a mało o sprawie kryminalnej - która dopiero wskakuje na pierwszy plan po czasie. Jednakże gdy już przebrnąłem przez pierwszą część bardzo szybko dokończyłem resztę. Może sama historia aż tak mnie nie porwała jak poprzednie, ale na pewno była to solidna lektura, przyjemna i mimo wszystko wciągająca. Dobrze się ją czytało i koniec końców fajnie było wrócić do Strike'a i Robin.

Niepotrzebnie przegadana.

Niepotrzebnie przegadana.

O rany, myślałam, że już nigdy nie skończę tej książki. Czy kryminał mający po 600 czy 900 stron może mieć wartką i wciągająca akcję? Pewnie tak, ale nie w przypadku J.K. Rowling. Przegadane, rozwleczone, a jeszcze ta Robin niby delikatna kobietka, a biorąca się za bary z mordercami żeby zaimponować szefowi. Brrrr. I te ich podchody i nieustanne krążenie wokół siebie. Od pierwszego tomu zakochani w sobie, a pewnie nie będą razem nawet i w 10 tomie 🤦‍♀️ Wołanie kukułki mnie nie porwało, ale w miarę mi się podobało. Jedwabnik mnie lekko rozczarował. Żniwa zła mi się nie podobały i dałam sobie spokój na prawie 10 lat z tą serią, ale wróciłam przy okazji premiery Wartkiej śmierci. I tym razem już chyba na pewno dam sobie spokój. Kolejne tomy są coraz grubsze, a nie wydaje mi się żeby autorka zmieniła swój styl.

Tak się robi kryminał! To naprawdę sztuka rozciągnąć intrygę na ponad 600 stron w taki sposób, żeby czytelnik cały czas czuł się zaangażowany, a nie znudzony.
Świetny balans między klasyczną zagadką w stylu "kto miał okazję", w którą uwikłana jest cała rodzina, a sensacją i polityką.
Fantastyczny, błyskotliwy styl.
No i doskonała równowaga między śledztwem a prywatnym życiem bohaterów - ani za dużo, ani za mało.
Ta seria to ZŁOTO.

Fantastyczny, błyskotliwy styl.
No i doskonała równowaga między śledztwem a prywatnym...

Niezwykle nużąca książka. Połowa to kocopały na temat uczuć i rozterek asystentki Strike'a. Kogo to obchodzi?! Pomiędzy tymi arcynudnymi przemyśleniami gdzieś tam przewijają się wątki kryminalne.

• Kryminał