Powiedz Tak

Just Say Yes
Yana
2024-03-13
2024-03-13

🩷Życie Jimeny wywróciło się do góry nogami, gdy dowiedziała się, że nie posiada dokumentów. W jednej chwili z beztroskiej nastolatki, pełnej marzeń stała się dziewczyną, która jest nie pewna i zaczyna się bać się o swoją przyszłość. Jednak nie zamyka się w sobie, a zaczyna działać. Chce znaleźć męża, by otrzymać zieloną kartę. Jimena poznając online różnych facetów chodzi z nimi na randki, przy których towarzyszy jej Vitaly – sąsiad, który staje się jej przyjacielem. Randki wypadają naprawdę różnie, co drugi chłopak jest coraz ciekawszy.

🩷W między czasie, Jimena i Vitaly zaczynają spędzać ze sobą wiele czasu. Ich relacja z każdym jednym rozdziałem wskakuje na kolejne stopnie. Bardziej wyczekiwałam momentów tej dwójki niż tych wszystkich randek Jimeny. Przy Vitalym dziewczyna czuła się swobodnie, wynikało to też z tego, że chłopak jeden z nielicznych wiedział o jej problemie. Vitaly i Jimena to są przeciwieństwa, podczas gdy chłopak ma zaplanowaną przyszłość, dziewczyna żyje pełnią życia. Zdecydowanie to ona jest pełną energii osobą, gdy Vitaly jest cichy, spokojny i nieśmiały w stosunku do Jimeny, co jest doprawdy urocze. Sam Vitaly choć zamknięty w sobie to przy dziewczynie powoli się otwiera.

🩷Książka jest naprawdę bardzo lekka, komfortowa, napisana prostym językiem, a do tego utrzymany klimat lat 2000 jest świetny. Zdecydowanie przy niej mogłam się zrelaksować, a rozdziały płynnie mi się czytało. Do tego poruszana tematyka w książce, tj. osoby bez dokumentów, jest bardzo ciekawa, pokazuje świat, w którym muszą tacy ludzi żyć i jak sobie z tym radzą. Niekiedy przez dezycję dorosłych to właśnie dzieci mogą cierpieć. Drobny minus za nie tłumaczenie rozmów Jimeny z mamą, jak niektórych można było się domyśleć o co chodzi, to były też takie, które musiałam sobie tłumaczyć na tłumaczu przez co czytanie niektórych stron zajmowało mi więcej czasu niż zazwyczaj.

Ocena: 8,5/10

Audiobook musiałam przerwać bo naprawdę myślałam, że tego nie dokończę.
Pomysł naprawde świetny, ale wykonanie
No cóż uważam to zdecydowanie za nie wykorzystany potencjał, to mogło być naprawdę świetne

Audiobook musiałam przerwać bo naprawdę myślałam, że tego nie dokończę.
Pomysł naprawde świetny, ale wykonanie

To była naprawdę przeurocza książka ale przedstawiająca poważny problem jaki jest temat emigrantów. Wyobrażenia na temat tych ludzi mamy często negatywne, a to może być zupełnie normalnie funkcjonująca osoba, która żyje i chce żyć normalnie w danym kraju.
Główna bohaterka była tak dobrze wykreowana, że dawno w romantycznych książkach nie spotkałam tak fajnej postaci, a tym bardziej że jest to młodzieżówka! I wiadomo, gdyby miała więcej lat to jej podejście często byłoby irracjonalne, ale że jest młoda ma prawo myśleć "hej! znajdę męża i będzie po problemie!". Do mnie Jimmy totalnie przemawia, jedyne do czego bym się przyczepiła to do zbyt przesłodzonej końcówki, ale nawet to mi szczerze mówiąc aż tak nie przeszkadzało.

„- ᴡɪᴇᴍ, żᴇ ᴜᴡᴀżᴀꜱᴢ, żᴇ ᴢᴀᴘʟᴀɴᴏᴡᴀᴌᴇᴍ ꜱᴏʙɪᴇ śᴡɪᴇᴛʟᴀɴą ᴘʀᴢʏꜱᴢᴌᴏść. ᴀʟᴇ ʙᴇᴢ ᴄɪᴇʙɪᴇ ɴɪᴇ ʙęᴅᴢɪᴇ ᴡ ɴɪᴇᴊ śᴡɪᴀᴛᴌᴀ.“

ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴀ

Słodka książka dla młodzieży i nie tylko. Tak mogłabym opisać krótko tę pozycję. Ja takie historie uwielbiam, więc od razu wiedziałam, że będzie to coś idealnego dla mnie.

Czytało mi się fenomenalnie! Byłam w szoku, gdy zobaczyłam dialogi w języku hiszpańskim, ale potraktowałam to jako ćwiczenie i nawet te kwestie udało mi się zrozumieć. W żadnym stopniu nie przeszkadzało mi to w lekturze.

Książka z pewnością trafi również do młodszych czytelników, ponieważ historia jest napisana w naprawdę przyjemny i zabawny sposób.

Poruszany temat emigrantów został poprowadzony naprawdę ciekawie. Rzadko spotykane są takie wątki, jednak tutaj naprawdę mnie zaciekawił. Możemy spojrzeć na to, jak czują się tacy ludzie oraz z jakim strachem muszą żyją na co dzień, co daje bardzo do myślenia.

Bohaterowie zostali świetnie wykreowani. Kazdy z innym podejściem do życia, jednak wszyscy są ciekawymi postaciami, które wiele wnoszą do tej historii. Cała fabuła jest dość przewidywalna, jednak nie przeszkadza to w dobrej lekturze.

Uwielbiam sięgać po tego typu książki. Tytuł idealny na oderwanie się od problemów i spędzenie miłego wieczoru.

Mantente caliente,
Alicja 💗
/współpraca reklamowa/

ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴀ

Czytało mi się fenomenalnie! Byłam w szoku, gdy zobaczyłam dialogi w języku...

[współpraca reklamowa z wydawnictwem YaNa]

Sięgając po tę książkę, po usłyszeniu tak wielu pozytywnych opinii, miałam pewne swoje oczekiwanie. I muszę przyznać, że spełniły się. Szukałam tutaj komfortowej, słodkiej młodzieżówki, przy której będę się dobrze bawić - i nie mogłam trafić lepiej.
Jimena w wyniku pewnej sytuacji dowiaduje się, że nie ma dokumentów i mieszka w USA nielegalnie. W tym momencie jej dotychczasowe życie, plany i marzenia odchodzą na dalszy plan. Dziewczyna zaczyna czuć niepokój, czuję się napiętnowana i inna. Wpada natomiast na pewien pomysł - zamierza poślubić Amerykanina, dzięki czemu zdobędzie obywatelstwo. Plan idealny, ale czy aby na pewno? A co jeśli w grę zaczną wchodzić niespodziewane uczucia i…. miłość?
Jimena od początku jest postacią barwną, żywiołową, pewną siebie i spontaniczną. Wulkan energii po prostu. Często przemawia przez nią szalona dusza i to jest właśnie jej urok. Muszę się przyznać, że na samym początku jej perypetii randkowym uważałam ją za trochę naiwną i lekkomyślną, ale z drugiej strony wiem, że nie zawsze decyzje są przemyślane, szczególnie gdy podejmuje się je w takiej sytuacji. Polubiłam jej postać, szczególnie jej aurę. Zdecydowani zazdroszczę jej tej pogody ducha. Ale Jimena jest też wrażliwa i nie poddaje się, co także w niej cenię.
Vitaly, NO BŁAGAM, nie szykowałam się na nowego książkowego męża, a jednak! Vitaly to po prostu ideał. Chłopak spod 1F, który swoim urokiem osobistym skrada niejedno serce. On i Jimena uzupełniają się idealnie - ona wulkan energii, on ostoja spokoju (99% czasu). Ma plan na przyszłość, jest ambitny, czyta książki i jakoś tak wyszło, że pomaga Jimena w jej poszukiwaniach męża. Uwielbiam w nim to, że nie jest bad boyem ani nic takiego - jest prawdziwy, a także stara się być głosem rozsądku dla Jimeny, co często się jej przydało. Ma w sobie jakąś delikatność i urok, który skradł i roztopił moje serce. Zdecydowanie przepadłam dla tego bohatera.
Vitaly i Jimena są pod wieloma względami przeciwieństwami. Ona wolny duch, on ułożony, ona szalona, on rozważny. Ale czy to nie właśnie przeciwieństwa najbardziej się przyciągają? Cóż mogę powiedzieć, ich relacja jest słodka i przecudowna. Często się przy nich uśmiechałam, często rumieniłam (zapomniałam dodać, że Vitaly potrafi także przyspieszyć bicie serc? Jeśli nie, to już wiecie ;)),czasami też mi serce się łamało, gdy stawiali szczęście drugiej osoby wyżej niż swoje. Fakt, że on jako pierwszy dowiedział się o sytuacji Jimeny, ponieważ sama czuła, że może mu zaufać, choć nie są tak blisko, sprawiało, że w ich relacji było coś więcej. Och, ile ja przy nich przeżyłam, jak ja się wczułam, nie myślałam że aż tak skradną moje serce.
Styl pisania jest bardzo przyjemny, przez co szybko czyta się książkę. Czasami aż czułam że za szybko!!
Sama fabuła jest dosyć nietypowa, porusza temat nielegalnych imigrantów i ich życia. Osobiście mało wiem na ten temat, co też było dla mnie ciekawym aby o tym przeczytać. Wewnętrzna bezsilność Jimeny była pełna bólu, to jak bała się wrócić do normalności ze strachu, że ktoś odkryje jej sekret.
Powiem Wam tak - mogę przeczytać różne gatunki książek, od thrillerów po książki psychologiczne, ale zawsze prędzej czy później wrócę choćby na chwilę do właśnie takich młodzieżówek. One swoją delikatnością wkradają się do mojego serca. I choć bałam się, że mogę się trochę nudzić, a zakończenie przewidzieć, to i tak czytając „Powiedz tak” czułam się jakbym uciekła do innej krainy. Nie potrafiłam się oderwać od tej historii, zbyt szybko mnie przesiąkła, zbyt szybko się skończyła.
Czy powiedziałam tak? TAK, pytanie teraz, czy wy powiedziecie tak? Mam nadzieję, że dacie szansę Jimenie i Vitaly’emu!!
”Powiedz tak” jest idealną pozycją na jeden wieczór, jeśli szukacie czegoś przy czym będziecie się super bawić, poczujecie się otuleni takim przyjemnym kocykiem, z super humorem i fajnymi bohaterami 💖

[współpraca reklamowa z wydawnictwem YaNa]

"Powiedz tak" to młodzieżówka autorstwa Goldy Moldavsky, po którą miałam okazję ostatnio sięgnąć. I chociaż różowy kolor, który dominuje na okładce, jest zdecydowanie moim najmniej lubianym kolorem, skusiłam się na jej przeczytanie właśnie ze względu na okładkę, która przyciągnęła moją uwagę. Czy zatem pod tą piękną oprawą można zaleźć równie cudowną historię? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką "Powiedz tak" jest siedemnastoletnia Jimena Ramos. Dziewczyna pochodzi z Peru, ale przybyła do Stanów Zjednoczonych, kiedy miała trzy lata. Jimena nie miała jednak pojęcia, że tak naprawdę nie ma prawa przebywać w miejscu, które nazywa domem, ponieważ jest nielegalną imigrantką. Czy zatem panna Ramos będzie musiała wyjechać z kraju, który uważa za swoje miejsce na ziemi?

Jedno jest pewne. Jimena nie podda się bez walki i będzie się starała za wszelką cenę znaleźć sposób na pozostanie w Nowym Jorku. Czy dziewczyna zdecyduje się poślubić Amerykanina, żeby dostać zieloną kartę? Czy jej przyjaciele odwrócą się od niej, gdy dowiedzą się, że Jimena nie posiada dokumentów? Co wydarzy się, gdy dziewczyna zda sobie sprawę, że jej sąsiad Vitaly nie jest jej obojętny? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Was do lektury.

Muszę przyznać, że "Powiedz tak" to urocza młodzieżówka, od której dosłownie nie mogłam się oderwać. Oczywiście, jak wiele książek przeznaczonych dla młodszych odbiorców jest do bólu przewidywalna, ale szczerze powiedziawszy, w ogóle mi to nie przeszkadzało, co zdecydowanie zdarza się bardzo rzadko.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę i jej determinację do tego, aby osiągnąć swój cel. Może jej metody były trochę chaotyczne i nie do końca przemyślane, ale należy pamiętać, że Jimena jest nastolatką, a chyba wszyscy doskonale wiemy, jak działa umysł tak młodego człowieka.

W swojej książce Goldy Moldavsky porusza bardzo ważny i budzący wiele kontrowersji temat nielegalnych imigrantów. Wątek, który wzbudza wiele emocji na całym świecie, a który został przez autorkę przedstawiony w taki sposób, aby skłonić czytelników do zatrzymania się i głębszego zastanowienia nad tym, jak sami postrzegamy tę kwestię.

W zasadzie jedynym, co przeszkadzało mi w tej książce, były hiszpańskie dialogi, które nie zostały przetłumaczone. Wprawdzie do części z nich pojawiły się nawiązania w dalszej części tekstu, więc można było domyślić się, o co chodziło, ale nie zmienia to faktu, że brak bezpośredniego tłumaczenia konwersacji wybijał mnie z rytmu, a sprawdzanie poszczególnych linijek na bieżąco w internetowym słowniku mija się trochę z celem.

Niemniej jednak myślę, że "Powiedz tak" to lektura godna polecenia, szczególnie dla młodszych odbiorców i tych, którzy po prostu lubią literaturę młodzieżową. Dlatego, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tej książki, serdecznie Was do tego zachęcam!

Życie siedemnastoletniej Jimeny wywraca się do góry nogami, gdy dowiaduje się, że od lat przebywa w USA nielegalnie. Nigdy nie podejrzewała, że jest jedną z nielegalnych imigrantów, ale to wyjaśniałoby panikę jej mamy przed wpadnięciem w jakiekolwiek tarapaty.

Ale co teraz? Jimena nie zamiaru czekać aż policja zapuka do jej drzwi. Celem nastolatki jest jak najszybsze zdobycie zielonej karty. A najłatwiej to zrobić poprzez poślubienie Amerykanina.

Szkoda, że kiedy po raz pierwszy się oświadcza, jej wybranek odmawia...

Nieskończenie wiele razy podkreślałam Wam, jak bardzo cenię sobie oryginalność. A ta historia właśnie taka jest. Jeszcze nie czytałam podobnej powieści, więc już na starcie Goldy Moldavsky zdobywa ode mnie plusa.

"Powiedz tak" to oczywiście tak uroczy romans dla młodzieży, jaki sugeruje okładka. Nie brakuje tutaj typowych dla nastolatków problemów, tematu pierwszej miłości czy opisów imprez. Jimena szuka męża, co wiąże się z licznymi przygodami - i tymi zabawnymi, i tymi mało odpowiedzialnymi.

Z drugiej strony mamy ważny wątek nielegalnych imigrantów. Autorka w nienachalny sposób pokazała, że to naprawdę złożony temat i swoją książką otworzyła oczy na ważne zagadnienia społeczne.

Mamy różne wyobrażenia na temat imigrantów. Jimena też je miała - do momentu, w którym stała się jedną z nich. Ryzykowne było udanie się do szpitala, a nawet imprezowanie, które mogło skończyć się wizytą policji. Wyjaśniło się, dlaczego jej mama nie starała się o lepszą pracę. Nastolatka musiała się pożegnać ze studiami, które tak długo planowała - brak ubezpieczenia społecznego uniemożliwiał jej dokończenie formalności. Jimena zaczęła czuć się jak intruz w kraju, w którym przebywała od dziecka. Nie będę ukrywać - jestem pod wrażeniem, jak zgrabnie autorka poruszyła taki trudny temat i wierzę, że Wy też to docenicie.

Bardzo Wam polecam tę nieoczywistą młodzieżówkę 🤎

Urocza powieść. Były momenty zachwytu, smutku i nawet napięcia. 7/10 a byłoby 8/10, gdyby tylko dialogi po hiszpańsku z jej matką były przetłumaczone, bo tak 95% tego co ona mówi jest zagadką.

Właśnie takie młodzieżówki chcę czytać! Ten tytuł był idealny pod wieloma względami, a ja rewelacyjnie się przy nim bawiłam. Książka była lekka i przyjemna, ale zahaczała o poważniejsze tematy, które niesamowicie mnie poruszyły. Choć ja nie jestem nielegalną imigrantką, w przeciwieństwie do głównej bohaterki, to między wierszami ukryło się dużo słów o byciu niechcianym, poczuciu wyobcowania i próbie odnalezienia się w świecie, który nie zawsze jest nam przychylny.

Autorka znalazła idealne połączenie między tymi poważniejszymi tematami, a humorem, którego oczywiście nie brakuje. To książka, przy której można odpocząć i już zawsze będzie mi się ona kojarzyć z wiosną, ponieważ przy niej w końcu mogłam odetchnąć.

Choć poruszany w książce temat imigrantów może wydawać się trudny, to autorka zrobiła wszystko, by młodszy czytelnik zrozumiał poruszaną problematykę, i to się zdecydowanie udało.

Kocham głównych bohaterów, którzy zachowują się zgodnie z podanym wiekiem, czasami popełniają błędy i jako osoby wkraczające w dorosłość muszę stawić czoła poważnym decyzjom. Relacja Jimeny i Vitaly’ego jest delikatna i pełna wsparcia. Zwłaszcza widać to w zachowaniu głównego bohatera, który mnie w sobie wprost rozkochał.

Książka będzie idealna dla wszystkich osób, które poszukują wytchnienia. Polecam ją każdej osobie, która poszukuje książki o wspaniałej przyjaźni, przejmującej pierwszej miłości i życiu pełnym trudnych wyborów. Mam nadzieję, że ta pozycja trafi do wielu czytelników w różnym wieku.

Od początku byłam bardzo pozytywnie nastawiona do tej pozycji. Teraz po skończeniu śmiało mogę stwierdzić, że nie zawiodłam się. Bardzo szybko pochłonęłam treść. Styl pisania autorki był bardzo przyjemny. Myślę, że jest to idealna książka dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z czytaniem.

Bohaterowie byli bardzo uroczo wykreowani. Jimena gdy dowiaduje się, że przebywa w Nowym Jorku nielegalne jest załamana. Jedyną możliwością, aby nastolatka mogła wciąż żyć beztrosko, bez żadnych zmartwień jest wyjście za mąż. Pierwszą osobą, która dowiaduje się o problemie jest jej sąsiadem - Vitaly. To w jej wieku, bardzo skryty chłopak z idealnie zaplanowaną przyszłością. Jest zdecydowanie przeciwny planu nastolatki. Wiedząc, że nie przekona dziewczyny do zmiany zdania, dla bezpieczeńtwa postanawia chodzić z nią na randki i obserwować w ukryciu facetów, z którymi się spotyka Jimena.

Jeszcze nigdy nie czytałam książki, w której główna bohaterka musi wyjść za mąż dla zielonej karty. Dlatego było to dla mnie coś niezwykłego.

Jimena i Vitaly tworzyli świetny duet. Ich relacja rozmijała się powoli i trzymała czytelnika w napięciu. Przyznam, że początkowo nie mogłam się wciągnąć w fabułę, jednak po kilku rozdziałach wszystko się zmieniło. Nie mogłam się od niej oderwać. Wiele razy podczas czytania nie mogłam powstrzymać uśmiechu.

Historia jest zdecydowanie warta poznania. Kupujcie!

[współpraca]

@majszi.books

Bohaterowie byli bardzo uroczo wykreowani. Jimena gdy dowiaduje się, że...

• Babska
  • Kwiecień