Wysoka Dziwność

reportaż
Ridero
2023-11-01
2023-11-01
ufo folklor ezoteryka magia mity legendy

Wysoka dziwność. Od folkloru po latające talerze to już trzecia książka autorstwa Arkadiusza Miazgi, który po swej pierwszej – klasycznej, ufologicznej książce - zatytułowanej UFO nad Podkarpaciem (Polifgraf 2015 r.),skupił się na nieznanych dotąd wątkach związanych z dawnym folklorem, w których występują osobliwe relacje ze spotkań z magicznymi istotami, w które wierzyli nasi przodkowie, często przypisując im demoniczną lub anielską naturę. Owocem takiego zainteresowania autora była wydana w 2018 r. książka nosząca tytuł Magiczna Rzeczywistość (wyd. Ridero). Była to pozycja, którą Arkadiusz Miazga „połączył” rodzimą ufologię z dawnym folklorem, zwracająca uwagę, iż magiczne, nadprzyrodzone istoty z dawnych legend wykazują podobne lub te same cechy co współcześni ufonauci: nie dążą do otwartego kontaktu i pozostają ulotne w swej naturze, do tego umiejętnie zacierają po sobie ślady i potrafią niekiedy namieszać ludziom w głowach do takiego stopnia, iż niektórzy po takich spotkaniach często doznają zmiany osobowości, przewartościowania poglądów etc. Dodatkowo okazuje się, że scenariusze z owych legend rozgrywają się nadal, gdyż – po publikacji książki Magiczna Rzeczywistość – do jej autora napłynęły od Czytelników liczne relacje osób, którzy pragnęli podzielić się swoimi niesamowitymi historiami. Wiele z nich są tak wyjątkowe i niecodzienne, iż swoją charakterystyką wpisują się w pojęcie "wysokiej dziwności", a niektóre ze zdarzeń ocierające się m.in. o dawny folklor oraz te, które są nieznane w kręgach osób zainteresowanych ufologią Arkadiusz Miazga chciał przedstawić szerszemu gronu odbiorców, czego owocem jest właśnie jego najnowsza książka.
Czym zatem jest ta „wysoka dziwność” zapytają Czytelnicy? Otóż autor książki wyjaśnia, iż w ufologii tym terminem określa się te zdarzenia, w których występuje cały zestaw niezwykłych anomalii związanych ze zjawiskami paranormalnymi, takimi jak: Czynnik Oz (charakteryzuje się on tym, iż najbliższe otoczenie całkowicie się wycisza: zanika śpiew ptaków, ruch uliczny, cichną inne dźwięki z otoczenia),zmieniona rzeczywistość, anomalie i przeskoki czasowe, czy wpływ na psychikę obserwatora. Arek Miazga wskazuje także, że „wysoka dziwność”, nie dotyczy wyłącznie zdarzeń dotyczących stricte zjawiska UFO, ale również spotkań z tajemniczymi istotami, które swym wyglądem i zachowaniem przybliżają nas bardziej do magicznych postaci z dawnego folkloru.
Dzięki swoim poszukiwaniom Arek Miazga mógł odkryć zupełnie nowe obszary, które dotychczas nie były szerzej znane osobom interesującym się zjawiskiem UFO, gdyż przez innych badaczy nieznanego mogły być zapomniane lub celowo odrzucane tylko z powodu „dziwności”, które cechowało niektóre zdarzenia. Przekopując się przez gąszcz legend i podań ludowych autor książki natrafił na arcyciekawe opisy, pochodzące z dawnych wieków, w których odnajdziemy analogiczne podobieństwa i zachowania do zjawisk, które współcześnie określa się mianem UFO lub związanych z demonologią ludową czy parafizyką. Również wiele relacji uzyskanych bezpośrednio od świadków takich zdarzeń autor zgromadził w swoim archiwum. Te zdarzenia jak i inne spotkania z tajemniczymi istotami, przeróżnymi maszkarami, „diabłami”, gargulcami, czy lewitującymi postaciami (etc.) będą tematem niniejszej książki, której lektura pozwoli Czytelnikom spojrzeć na świat inaczej niż go widzimy. Książka zabierze nas w podróż także m.in. przez ufologię po żywy folklor, czarnookie dzieci, tajemnicze spotkania z kobietami w czerni, diabelskie kamienie, kręgi fairies czy paranormalne spotkania z Bigfootem.
Końcowe rozdziały książki Arek Miazga poświęcił zaś teoriom znanych badaczy nieznanego, takich jak Jaques Valle, czy John Keel, w których autor książki próbuje odnaleźć odpowiedź na to jakiej natury jest zjawisko UFO oraz jakie mechanizmy mogą ukrywać się za zdarzeniami, które ufologia określa mianem „wysokiej dziwności”.
Arek Miazga swą nową książkę kieruje nie tylko do entuzjastów zjawiska UFO, ale również dla miłośników zjawisk paranormalnych oraz zdarzeń z pogranicza.

Coz mozna powiedziec, ksiazka swietna, napisana bardzo przystepnym jezykiem i tak wciagajaca ze przeczytana w jeden wieczor.

• Popularnonaukowe
  • Reportaż