Okładka książki Ufo nad Podkarpaciem. Obserwacje NOL nad Rzeszowszczyzną i w innych rejonach Podkarpacia Arkadiusz Miazga
Arkadiusz Miazga Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Poligraf
2015-01-01
2015-01-01
UFO ufologia kosmici obcy

Dla każdego kto interesuje się tematem UFO, polskim NOL (niezidentyfikowany obiekt latający) i ogólnie zjawiskami, które trudno wytłumaczyć, tymi dziejącymi się na niebie...
no, ale takie, które nie wynikają z braku wiedzy i rozpoznania wydarzeń nocnego i dziennego nieba.
Jakiś czas temu przeczytałam wydaną w 2015 roku książkę napisaną przez Arkadiusza Miazgę: "UFO nad Podkarpaciem. Obserwacje NOL nad Rzeszowszczyzną i w innych rejonach Podkarpacia".
Jest to obszerny zbiór relacji świadków, ich spotkania z obiektami UFO, postaciami z nimi związanymi na obszarze Podkarpacia - ze względu na miejsce urodzenia autora.
Podoba mi się sposób w jaki zostały spisane historie. Autor nie narzuca nikomu własnej interpretacji, a wyłuszczone fakty pozwalają na wyrobienie swojej opinii.
Pan Miazga osobiście odwiedzał chętne osoby, które chciały podzielić się relacją, zdjęciami czy też nagraniami, szkicami. Był z nimi na miejscu obserwacji, gdzie działy się te niesamowite rzeczy.
Do dziś prowadzi bloga, na którym dokumentuje bieżącą działaność.
Polecam przeczytać ten tytuł.

Każdy zainteresowany podobnymi zjawiskami powinien sięgnąć po tę książkę aby samemu wyrobić sobie opinię na jej temat. Autor jest pasjonatem i posiada wiedzę o licznych doniesieniach na temat NOL-i (UFO) na terenie Podkarpacia. Kilka historii na pewno jest wiarygodnych gdyż osobiście znałem ludzi, którzy widzieli opisywane zjawiska na pobliskich terenach przed prawie stu laty. Kłuje jednak w oczy czytanie fragmentów w których pan Miazga usilnie stara się tłumaczyć pochodzenie tych zjawisk (bo przecież UFO to niekoniecznie kosmici -wbrew obiegowym myśleniu Niezidentyfikowany Obiekt Latający jest przecież "niezidentyfikowany") oraz usilne uznawanie wszelkich objawień maryjnych za emanacje przybyszy niewiadomego pochodzenia.

(2015)

Tytuł w zasadzie mówi wszystko*. Gromadzi obserwacje dokumentowane przez autora osobiście, składające się na jego domowe archiwum, a także – w mniejszym stopniu – doniesienia z mediów regionalnych. W książce znalazły się przypadki najbardziej wiarygodne, i przez to najciekawsze. Pod kątem zawartych w niej informacji, podejścia do tematu – praca jest zdecydowanie wartościowa, jednak forma podania tych wiadomości pozostawia wiele do życzenia. Tekstowi zabrakło solidnej opieki redaktorskiej – nie utrudnia to wprawdzie odbioru poruszanych treści, ale ujmuje rozdziałom powagi, i może budować złe wrażenie co do rzetelności opracowania.

4/5 książki to opisy obserwacji NOLi i bliższych spotkań z powiązaną z nimi inteligencją. Końcówka odnosi się do genezy zjawiska, i gdyby była oczyszczona z terminów za którymi niewiele póki co stoi, mogła by być mocnym zwieńczeniem (przemyślenia jakie zawiera, można by śmiało wpleść w poprzednie rozdziały, z korzyścią dla kształtu całości).
Autor aktywnie bada zjawisko od lat. Reprezentuje dosyć sceptyczne, zdroworozsądkowe podejście. Uważa, że za częścią doniesień faktycznie coś się kryje, i nie powinno się ich ignorować, a sam fenomen nie sprowadza się jedynie do wizyt przedstawicieli obcych cywilizacji (a być może w ogólnie nie ma z nimi nic wspólnego),posiada kilka poziomów i zróżnicowane korzenie. Mogą za nie odpowiadać w różnym stopniu zjawiska z obszaru chemii i fizyki (dziś jeszcze słabo poznane),tzw. parapsychologii („nieznanego”, czynnika psi) a być może także doświadczenia z technologią należącą do niejawnych projektów – wojskowych lub komercyjnych.

Mnogość niekonsekwencji oraz różnorodność świadectw mogą sugerować fałszywość wielu doniesień, a więc zwyczajne pomyłki, halucynacje, żarty albo prowokacje – sytuację zdają się pogarszać wpisane w nie nierzadko kurioza, jednak równie duża liczba zawartych w nich prawidłowości podpowiada że wcale nie musi tak być, że wiele zależy od percepcji danego świadka, która działa jak filtr (każdy zwraca uwagę na co innego, inaczej zapamiętuje zdarzenia) oraz tego co druga strona kontaktu chce osiągnąć (!).

(Oczywiście swoje robi tzw. UFO-folklor, tj. pewne powszechne przekonania, schematy, niezmordowanie powielane kalki, mody – ale kiedy badacze X, Y i Z stykają się z takimi samym i relacjami o „porwanych” którym powierzane są banalne, płytkie przesłania, nierzadko bardzo infantylne, albo błędne informacje... to czy nie można wysnuć hipotezy, że jakaś inteligencja eksperymentuje z tymi ludźmi, i celowo wprowadza ich w błąd?).
Literacko książka nie stoi na wysokim poziomie, ale wynika to z faktu, że autor nie jest zawodowym pisarzem, i zwyczajnie brakuje mu czasu by przez osiem godzin natłuc cztery strony, a potem jeszcze je poprawiać. Tekst nadrabia ogromem zaangażowania jakie AM włożył w weryfikacje spływających do niego doniesień, obszerną dokumentacją, oraz godzinami spędzonymi w samochodzie i podczas pracy w terenie, setkami zdjęć i eksperymentów. Ufolog nie pracuje zza fotela. Działa.

Jeśli kogoś interesują doniesienia z kraju, opracowane rzetelnie, bez bawienia się w pseudo-ezoterykę i jakieś UFO-kulty, to ta książka może mu się przydać. Poza zaledwie kilkoma błędami merytorycznymi (o marginalnym znaczeniu) – opracowanie trzyma się kupy.

* A nawet więcej niż powinien: „UFO nad Podkarpaciem. Obserwacje NOL nad Rzeszowszczyzną i w innych rejonach Podkarpacia” – tytuł dostatecznie dobrze zakreśla o czym traktuje książka, podtytuł można by skasować. Sprawdziłby się, gdyby tytuł był inny, gdyby brzmiał np. „Z archiwum AM” – wtedy drugi człon jak najbardziej by pasował, ale w przypadku kiedy mamy wszystko mówiące „UFO nad Podkarpaciem” jest kompletnie zbędny.

(2015)

• 365
  • UFO, zjawiska paranormalne, archeologia fantastyczna