Pamiętniki uchodźcze

Okładka książki Pamiętniki uchodźcze Marina Hulia, Emilia Wojciechowska
Okładka książki Pamiętniki uchodźcze
Marina HuliaEmilia Wojciechowska Wydawnictwo: KIK biografia, autobiografia, pamiętnik
KIK
2023-10-23
2023-10-23

Okładka książki Dzieci z Dworca Brześć Monika Głuska-Durenkamp, Marina Hulia
Dzieci z Dworc... Monika Głuska-Duren...
Okładka książki Recydywista Marina Hulia, Zbigniew Wojnarowski
Recydywista Marina Hulia, Zbign...

Niesamowicie poruszający zbiór opowiadań. Różne historie, narracja, forma. Osoby różnych narodowości, choć w większości z Ukrainy, opowiadają o swoim doświadczeniu uchodźczym. O zaskoczeniu wojną, emocjach i logistyce towarzyszących ewakuacji i połączeniu ulgi i poczucia straty w nowym życiu w Polsce.

Jest w tych opowieściach wiele wspólnych, przeplatających się i powracających motywów. Ale też każda historia ma swój unikalny emocjonalny ton, swoją lekcję i swoją mądrość.

To, co dla mnie było największą lekcją to spostrzeżenie, że czasem najtrudniejsze sytuacje i doświadczenia stają się zaproszeniem czy katalizatorem do głębokiego przewartościowania życia i zrozumienia jego esencji, która często nam, ludziom zanurzonym w codzienność materialnego dobrobytu i stabilności, gubi się i wymyka z rąk.

Jest w tych opowieściach wiele wspólnych, przeplatających się i...

Nie ukrywam, że jest to lektura dająca dużo do myślenia. Mamy tutaj zbiór reportaży osób, które zostały uchodźcami. Musiały opuścić swój kraj ze względu na wojnę czy ze względu na represje. W tym darmowym ebooku znajduje się 25 historii ludzi, które co by nie powiedzieć są smutne i okrutne. Kilka z nich przedstawia sytuacje w jakiej znaleźli się mieszkańcy Ukrainy w momencie rozpoczęcia wojny w 2022 roku. Oprócz tęsknoty za krajem można też tutaj zaobserwować jak ci ludzie muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jest też historia osoby, która wraz z rodziną opuściła Kablu. Jest też kilka historii osób, które uciekły z Białorusi przed prześladowaniami. Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Uchodźcy bardzo często dobrze mówili o samych Polakach jednak nie o Państwie czy o poszczególnych jednostkach. Przytoczono sytuacje związane ze Strażą Graniczną czy przedstawiono jak wygląda sytuacja w obozach przejściowych.
Ten darmowy ebook naprawdę daje dużo do myślenia. Przedstawione tutaj historie są straszne. Wszystkie te sytuacje wydarzyły się przecież niedawno. W jednym opowiadaniu także przedstawiono relacje pomiędzy osobami z Ukrainy i Białorusi po rozpoczęciu konfliktu. Polecam każdemu tę lekturę.

Dodaj cytat z książki Pamiętniki uchodźcze