Oryginał

Okładka książki Oryginał Mary Robinette Kowal, Brandon Sanderson
Okładka książki Oryginał
Mary Robinette KowalBrandon Sanderson Wydawnictwo: Empik Go kryminał, sensacja, thriller
Empik Go
2023-10-16
2023-10-16
2020-09-14

Okładka książki Lux Steven Bohls, Brandon Sanderson
Lux Steven Bohls, Brand...
Okładka książki Pomruki Burzy Robert Jordan, Brandon Sanderson
Pomruki Burzy Robert Jordan, Bran...

Lubię Sandersona i jego krótkie historie. Zawsze są ciekawe I niejednoznaczne. Niestety tutaj już poleciał po całości. Kopia szukają oryginału żeby ją zabić by stać się wolna. Dodatkowo jakieś tematy. Wszyscy podłączeni jakby roboty. Ciężko to wszystko zrozumieć. Strasznie pogmatwane. Mimo krótkiej treści strasznie się męczyłem. Straszny zawód jak dla mnie.

Bardzo dobre. Szkoda, że takie krótkie.
Chciałbym coś takiego w dłuższej formie.

Bardzo dobre. Szkoda, że takie krótkie.
Chciałbym coś takiego w dłuższej formie.

1944

Strasznie wtórne.
Takie skrzyżowanie "Modyfikowanego węgla" Morgana z "Kongresem futurologicznym" Lema, otarcie o "Raport mniejszości" Dicka.
I "Matrix" braci (sióstr) Wachowskich na dokładkę.
Gdyby to opowiadanie rozwinąć do prawdziwej książki, dodać coś oryginalnego, to wyszłoby nieźle.
Potencjał był.

Strasznie wtórne.
I "Matrix" braci (sióstr) Wachowskich na dokładkę.
Potencjał był.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podoba mi się temat. Oj, będziemy się zastanawiać nad tymi tematami, gdy już ludzkość osiągnie taki status, że da się zrealizować wizje Sandersona. Pojęcie moralności nam się rozszerzy. Pojęcie akceptacji również.

Ostatnio nie czytałam niczego sci-fi, co nie dotyczyłoby kosmosu a przyszłości, dlatego chętnie sięgnęłam po Oryginał. Bardzo podobała mi się wizja rozwoju techniki, choć pokazała też swoje negatywne strony.
Świat, w którym żyje główna bohaterka jest tak naprawdę biały, pusty i poniekąd wirtualny. Każdy może ustawić własny temat, dzięki któremu widzi to, co chce widzieć - daje to ogromne możliwości - jak chociażby niedostrzeganie przemocy czy zwiększone poczucie prywatności. Oczywiście są to tylko kłamstwa. Jednak Holly przekonuje się o tym dopiero, kiedy budzi się jako replika pozbawiona możliwości stworzenia tematu. Samo kopiowanie ludzi też jest ciekawym pomysłem - jest to możliwe dzięki nanobotom obecnym w ciałach oraz zgrywaniu pamięci.
Bohaterka, która jest repliką, musi odszukać swój oryginał (posądzony o morderstwo),inaczej sama zginie... Podczas poszukiwań, dowiaduje się, że technologia, która wydawała się bezpieczna, może prowadzić do licznych naruszeń - zwłaszcza związanych z prywatnością.
Chociaż historia nie porywa oryginalnością, jest przyjemna i dość dobrze zarysowana. Powieści Sandersona uwielbiam, a opowiadania też zazwyczaj mi się podobają. Tutaj akcja dzieje się cały czas, nie ma chwili wytchnienia, ani zbędnego przedłużania. Jednak nie ma też zaskoczeń, zwrotów akcji i cudownych bohaterów. Generalnie dobra i lekka lektura na wolny wieczór.
Jedyne, co mi bardzo przeszkadzało, to sam audiobook. Efekty dźwiękowe były zabawne i ciekawie działały na wyobraźnię, ale niestety Pani Todorczuk mnie nie porwała :(

Pierwsze skojarzenie kiedy zaczęłam słuchać „Oryginału” było takie połączenie horroru „Gothika” z „Modyfikowanym węglem”. Oto mamy ludzi, którzy praktycznie nie umierają, bo można stworzyć z nich repliki (ich sobowtóry po śmierci) z motywem zabójstwa męża przez kochającą żonę (która niczego nie pamięta),a później doszło jeszcze skojarzenia dotyczące „Matrixa”, bo ludzie posiadali „tematy”, czyli nakładki na rzeczywistość.
I niestety z bólem muszę przyznać, bo Brandon Sanderson jest jednym z moich ulubionych pisarzy, że zaczerpnięcie pomysłów z innych dzieł kultury nie wyszło książce na dobre - akcja nie zaskakuje, a wprost przeciwnie jest przewidywalna do bólu. Od początku można zorientować się jakie decyzje zostaną podjęte przez główną bohaterkę i jak wszystko się skończy. Czy w środku książki był jakiś niespodziewany zwrot akcji – nie za bardzo. Odniosłam wrażenie, że jest to książka napisana na zasadzie, pierwszej myśli jaka przyszła pisarzowi do głowy, aby rozwiązać problem, czy pchnąć akcje do przodu.
No dobrze, a czy jest coś co przemawia za książką? Owszem i to nawet kilka wątków:
- oto mamy ludzi, którzy zostali w 100% uzależnieni od technologii, w taki sposób, że technologia ta kształtuje ich rzeczywistość,
- mamy wizję dochodu podstawowego, jako narzędzia za pomocą którego rządy kontrolują swoich obywateli,
- technologię, która w zamyśle miała ułatwiać życia, a dzięki której rząd może przeglądać wspomnienia swoich obywateli i dowolnie je modyfikować.
Powieść z jednej strony stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla wygody, ale z drugiej stawia pytanie o to jak dobrze znamy sami siebie i do czego jesteśmy zdolni w sytuacjach ekstremalnych.

Brandon Sanderson jest jednak nadczłowiekiem. Nie wystarcza mu pisanie co roku przynajmniej jednej dużej powieści i jednej-dwóch "mniejszych" książek. Ostatnio wzięło go też na tworzenie audiobooków. "The Original", napisany wraz z Mary Robinette Kowal, to właśnie pierwszy projekt audio, jakim zajęła się jego nowa firma Mainframe.

Projekt, mimo że testowy, jest zdecydowanie udany. Dostajemy tu całkiem ciekawą historię i, jak na trwający nieco ponad 3 godziny audiobook, świetnie nakreśloną wizję świata.

W niedalekiej przyszłości rozszerzona rzeczywistość stała się standardem. Dzięki medycznym nanitom każdy może dostosować swój sposób postrzegania świata wedle życzenia. Czarno-biały czy neonowe kolory? Od ręki. Chcesz widzieć wszystkich jako postacie z kreskówek? Proszę bardzo. Jesteś introwertykiem? Spoko, możesz wykasować innych ludzi z pola widzenia. Przemoc, cierpienie? Czego oczy nie widzą tego nie ma. Dzięki dochodowi podstawowemu, nikt nie musi już pracować jeśli nie chce - dając mnóstwo czasu na rozwijanie pasji.

Holly zajmuje się głównie organizacją przyjęć i rzeźbieniem w pomarańczach. Łatwo wyobrazić sobie jej reakcję kiedy budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że - po pierwsze - jest klonem z zestawem umiejętności rodem z filmów akcji i - po drugie - ma ich użyć by w ciągu czterech dni wytropić i zabić swój oryginał, jako wyrok za zabójstwo jej męża. Ich męża?

Czy klon z taką samą osobowością i zestawem wspomnień to wciąż my, czy jednak już ktoś inny?

I chociaż mamy tu trochę standardowej, hollywoodzkiej akcji, to sama historia jest bardzo dobra i skłania do przemyśleń. Wspiera ją też niezła produkcja audio i świetna narracja Julii Whelan.

Projekt, mimo że testowy, jest...

• Audiobooki
  • Nieprzetłumaczone