Geneza zła

Okładka książki Geneza zła Max Czornyj
Okładka książki Geneza zła
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Komisarz Eryk Deryło (tom 12) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Eryk Deryło (tom 12)
Mroczna strona
Filia
2023-10-25
2023-10-25
literatura polska

Max Czornyj z wykształcenia jest prawnikiem. Jego zamiłowaniem jest pisanie. Jest autorem 57 książek, wśród których czytelnicy znajdą krwawe kryminały (seria z Erykiem Deryło' seria z Lizą Langer),książki dla dzieci (seria o Zagadkowych Agentach),powieści historyczne ("Kat Hitlera", "Rozdzieliła nas wojna", "Czerwony terror") romanse ("Niebezpieczna propozycja") oraz biografie ("Jestem mordercą"). Napisał również opowiadania, które znajdziemy w takich książkach jak "Seryjni mordercy", "Zbrodnia i kara", "Balladyna" czy "Zabójczy pocisk. Polska krew". Jako autor książek oraz artykułów prawniczych Max Czornyj zdobył uznanie wielu czytelników. W końcu jego utwory dostarczają emocji, pobudzają wyobraźnię i zachęcają do sięgnięcia po kolejny tekst. Dostrzegli to również krytycy, którzy bardzo dobrze oceniają dotychczas wydane książki. Max Czornyj może też poszczycić się pozytywnymi opiniami recenzentów zachwycających się klimatem, jaki tworzy w swoich utworach. Takie przyjęcie sprawiło, że teksty tego autora stale zyskują popularność, a przy tym trafiają w gusta wielu czytelników — nie tylko miłośników kryminałów i thrillerów, ale również literatury pięknej. Prywatnie autor jest miłośnikiem serów pleśniowych, wina, antyków i zegarów.

"Geneza zła" to już dwunasty tom znanej i lubianej przez czytelników krwawej serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest lubelski komisarz Eryk Deryło. Książka ukazała się pod koniec 2023 roku nakładem wydawnictwa Filia. Powieść należy do gatunku thrilleru/kryminału i liczy sobie 320 stron.

Komisarz Deryło poszukuje wytchnienia w ustroniu nad Bałtykiem. Jednak Zło nie spuszcza go z oczu.
Kilkadziesiąt kilometrów dalej dochodzi do potwornej zbrodni. Pewna kobieta zostaje zamordowana tak brutalnie, jakby sprawcą był prawdziwy diabeł.
Tymczasem w okolicy pojawia się tajemniczy badacz wiary w zjawiska paranormalne, a grupka dzieci rozpoczyna niezwykłą grę. Ponoć jej autorem jest sam szatan.
Zła, z jakim do tej pory nigdy się nie spotkał. I które być może tkwi w nim samym.

Skąd się bierze zło? Czy musi mieć swoją genezę? Czy zło pojawia się tak nagle, od tak, bo może? Autor w swojej najnowszej książce z serii o Eryku Deryle zabiera czytelnika w najmroczniejsze rejony ludzkiego zła. Zarówno w książce jak i całej serii mrok i brutalność grają pierwsze skrzypce. Wszystkie części serii łączy postać komisarza Eryka Deryły: z jednej strony wybuchowego i impulsywnego, z drugiej - niezrównanego w swoim fachu. To on stanie przed zadaniem niemożliwym - czy przyjdzie mu się zmierzyć z samym Diabłem? Czy Eryk Deryło po raz kolejny wyjdzie zwycięsko z nierównej walki dobra ze złem? Czy to co odkryje na temat zła zmieni jego dotychczasowy światopogląd? Jedno jest pewne - na czytelników czeka kolejna świetna i krwawa zagadka kryminalna.

Książka szybko wciąga. Tym bardziej jeśli jesteście fanami lubelskiego komisarza. Ja osobiście uwielbiam Eryka, jego postać należy do jednej z moich ulubionych książkowych postaci. Książkę czytało mi się błyskawicznie i z napięciem. Choć domyśliłam się tożsamości mordercy to muszę przyznać, że sposób przedstawienia Zła przez Czornyja w tej powieści jest bardzo ciekawy. No bo czy zło musi się skądś brać? Może po prostu rzeczywiście tkwi w każdym z nas i nie potrzebuje specjalnego impulsu, żeby się ujawnić. Intryga stworzona przez autora jest naprawdę dobra i jedyne czego żałuję to tego, że książka tak szybko się kończy. Swoją drogą kończy się niezwykle intrygująco, dając nadzieję na kolejną część, bo komisarz Deryło w najnowszej sprawie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Książkę polecam zarówno fanom autora jaki i Eryka Deryły. Powieść jest mroczna i brutalna, autor nie szczędzi na krwawych opisach, więc książka nie jest dla wrażliwców. Jeśli podobnie jak ja jesteście fanami mrocznych i makabrycznych powieści to "Geneza zła" jest w sam raz dla was. Gorąco polecam!

„Geneza zła” to już 12 tom z serii z komisarzem Erykiem Deryło w roli głównej. Tym razem policjant prowadzi śledztwo nad Bałtykiem, gdzie wyjechał, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i zaznać ukojenia od nieciekawej codzienności. Niestety i tym razem zostaje wciągnięty w szaloną grę ufundowaną przez okrutnego zabójcę. Ofiarą jest kobieta, której rany świadczą o tym, że mordercą mógłby być sam diabeł. Dodatkowo w okolicy pojawia się tajemniczy badacz zjawisk nadprzyrodzonych, pytając przypadkowych ludzi czy wierzą w duchy. Wisienką na torcie okazuje się jednak gra karciana, której jeszcze nikt nie zdołał ukończyć. Czy i tym razem Erykowi uda się szybko rozwiązać sprawę?

Tak jak i każdy poprzedni tom ze wspomnianej serii, również i ten jest ubrany w rzeczy pełne okrucieństwa i krwi. Nie ma w nim miejsca na delikatność czy chociażby lekką stabilność. Po prostu się dzieje. I to dużo. Pojawia się kolejny nieobliczalny morderca, którego sposób zabijania jest brutalny i przerażający. Nie ma litości, nie ma skrępowania, nie ma słabości. Cały czas jest szybka akcja, nie ma miejsca na przemyślenia. To, co jest w tekście, po prostu budzi grozę i sieje terror. Max Czornyj wszedł już na taki poziom, że jak tylko ktoś chce sięgnąć po jego książki, to musi liczyć się z tym, że będzie ostro. Nie znajdziecie u niego zbrodni, które można sobie wyobrazić, tylko za każdym razem zastanowicie się, skąd on ma takie pomysły. Nie da się przejść obok takiej literatury obojętnie. Trzeba czytać. Jeśli chodzi o tego typu książki, to uważam, że Czornyj nie ma sobie równych. Od samego początku jest napięcie i groza. Zawsze zaczyna się ostro i zawsze już pierwsze strony budzą niepokój. Nie ma tam też niepotrzebnych opisów i sztucznego podtrzymywania akcji, żeby tylko było więcej stron. Po prostu jest, co ma być i mimo że to brutalna treść, to po prostu się przez nią płynie. Tak więc ze swojej strony mogę powiedzieć, że warto i się nie zawiedziecie. Jak zwykle autor wykonał świetną pracę i pozostaje już tylko czekać na kolejne tomy. 10/10

Trudno mi było przebrnąć przez tą pozycję. Odnoszę wrażenie, że każda kolejna część jest identyczna na tym samym schemacie, co dla mnie powoduje już chyba kompletny przesyt tą serią.

"Geneza zła"
Max Czornyj

Komisarz Deryłło spędza swój urlop nad Bałtykiem. Nie jest mu jednak dane wypocząć, gdyż zostaje wezwany do bardzo brutalnego morderstwa.
W rozwiązaniu sprawy pomaga mu Sofia Dimitris.
Dodatkowo prowadzone są poszukiwania podejrzanego zniknięcia kobiety. Czy można powiązać to zniknięcie z nadprzyrodzonymi mocami?
Gdy śledczy drążą w obu sprawach, docierają do informacji o samobójstwie nastolatków przed laty, podczas zabawy w dziwną, szatańską grę.

I to jest to na co czekałam! Ostatnia cześć przygód Deryłły mnie rozczarowała, za to "Geneza zła" to kwintesencja twórczości Czornyja!
Akcja powieści jest dwutorowa. Oprócz akcji trwającej aktualnie, mamy odnośniki do przeszłych czasów. Wszystko jest ze sobą spójne, odkrywając powoli poszczególne karty.
Książka jest naszpikowana w brutalne opisy zbrodni, dlatego nie będzie to książka dla wrażliwców.
Tajemnice przed laty, nagłe zwroty akcji to kolejne perełki znajdujące się w powieści.
Zakończenie pozostawia otwartą furtkę dla autora, dzięki temu wiem, że będzie dalsza część 🔥
Cykl o Eryku Derylle jest jednym z moich ulubionych, dlatego jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać tej serii to nadrabiajcie natychmiast!

Moja ocena : 10/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #maxczornyj #zmniejszamstoshanby2024 #pijackawe_czytam

"Geneza zła"
Max Czornyj

W rozwiązaniu sprawy pomaga mu Sofia Dimitris.
Gdy śledczy drążą w obu sprawach,...

Czornyj to chyba najbardziej schematyczny autor jakiego dane mi było czytać. Każda książka, każda sprawa, każdy morderca - wszystko wygląda tak samo. Nawet gdy pojawiają się nowe postaci, nie zauważa się nieobecności innych, bo po prostu wszystko jest kalką poprzednich części. Brutalne, krwawe opisy? Też już nie robią wrażenia, jakkolwiek źle to brzmi, ale autor raczy nas tym za każdym razem, w tym samym natężeniu i w ten sam sposób. Wybuchy, obdzierania ze skóry, pościgi, szaleńcy których bardzo łatwo rozgryźć, mało logiczne wydarzenia.. wszystko tu jest. Jedyne co się zmieniło to obszar działań naszego policjanta, bo przenosi się on nad morze, ale czy to ma jakieś znaczenie? No nie. Nie lubię tej serii, ale skończę ją (trzymam kciuki, że prędzej niż później) i na pewno nie polecę.

Kolejne spotkanie z komisarzem Erykiem Deryło i jego partnerką w śledztwie Sofią Dmitris. "Geneza zła" to mroczny, krwawy thriller. Fabuła oparta jest na trzech płaszczyznach. Poszczególne płaszczyzny wzajemnie się przeplatają. Z jednej strony poznajemy to, co działo się 10 lat wcześniej, a wspołcześnie działanie mordercy oraz śledczych. Morderca jest bezlitosny, jego ofiary nim zginą przeżywają piekło. "W miejscu twarzy kobiety widać było krwawą czerwoną papkę tkanki, ciemnejszych żyłek oraz przebijającej szarawej bieli kości policzkwych, oczodołów oraz nosa. Fragment chrząstki sterczał niczym ohydna dekoracja, sponad dwóch zionących ciemnością dziur nozdrzy."Akcja dzieje się nad polskim morzem. Deryło musi przerwać urlop, bo tylko on jest w stanie wykryć zabójcę. Zakończenie trochę przekombinowane.

Komisarz Eryka Deryło udaje się na zasłużony urlop nad polskie morze. Przyjemność z morskich i słonecznych kąpieli przerywa mu telefon z kołobrzeskiej komendy z prośbą o pomoc w śledztwie jakie wydarzyło się w pobliskiej miejscowości turystycznej.
Po dotarciu na miejsce zastaje zwłoki kobiety z oskórowaną głową. Niedługo potem przyjeżdża policyjna partnerka Eryka – Sofia Dmitris i wspólnie rozpoczynają dochodzenie, które zawiedzie ich do wydarzeń sprzed dekady.
Plastyczność każdego brutalnego szczegółu, ciekawa fabuła i zwarta akcja to znaki rozpoznawcze cyklu z lubelskim komisarzem do których przyzwyczaił nas już autor a czego w tej książce nie zabraknie. Dodatkowo mroczny klimat zbrodni, poczujemy zapach krwi oraz strach ofiar i mamy „Genezę zła” czyli dwunasty tom z komisarzem Deryło.

Nie ma nic lepszego niż szeroki uśmiech na twarzy po przeczytaniu książki. 😁 Bałam się że może kolejna część mojego ukochanego Eryka Deryły mnie zawiedzie, że może będzie napisana na szybko i na odwal. Ale nie z takim autorem. Jestem dosłownie zachwycona. Max Czornyj jak zwykle zaskakuje. Jak dla mnie cykl o Eryku jest najlepszym i nie wiem czy coś go przebije. Przede mną oczywiście teraz seria z Lizą Langer, która idealnie wpisała się u mnie w harmonogram czytania. Ale do meritum, "Geneza zła" akcja rozgrywa się nad bałtyckim morzem, Deryło postanawia wybrać się na urlop. Jednak i tam zostaje odnaleziony i wciągnięty w kolejny śledztwo. Jako człowiek godny naśladowania i z nie poszlakowaną opinią wśród wielu komisariatów, zostaje poproszony o pomoc. Na miejscu zbrodni zastaje zmasakrowane zwłoki i niezbyt miłego kriminologa, ale to nie zniechęca komisarza Deryły do dalszych działań. Śledztwo nabiera rozpędu, gdy do Eryka dołącza Sofii. Razem urlopują prowadząc śledztwo. Czy tym razem również uda im się dorwać mordercę? Dla mnie bardziej istotne jest to czy będzie kolejna część 😍😍 bo naprawdę by się przydała 😍 Baaaardzo polecam. Brutalne sceny, zmasakrowane ciała, tak że nie da się tego sobie wyobrazić, coś co przyprawia o dreszcze. Uwielbiam to! Oby więcej takich książek! Lizo Langer i Oreście Rambercie nadchodzę!!!!

Eryk Deryło na pomorzu szuka osoby odpowiedzialnej za serię okrutnych zabójstw. Geneza zła, doszukiwanie się przyczyn do jakże bestialakich zachowań na tle intrygi, której zaczątki należy szukać w przeszłości.... to sama kwintesencja dwunastej już części autorstwa Maxa Czornyja.
Polecam!!!

Polecam!!!

Zło mogło być wszędzie, a z pewnością miejsce na nie było w sercu każdego człowieka.
Deryło zostaje wplątany w wydarzenia, które zachwieją jego wszelkimi przekonaniami. Aby zrozumieć okrutną prawdę będzie musiał odkryć przerażającą genezę Zła. Zła, z jakim do tej pory nigdy się nie spotkał. I które być może tkwi w nim samym

Tymczasem w okolicy pojawia się tajemniczy...

• Kryminał
  • Audiobooki