rozwiń zwiń

W drodze na ekrany: trzy polskie powieści i wojenna historia od Stevena Spielberga i Toma Hanksa

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
10.10.2023

Trzy polskie powieści mają duże szanse na adaptacje – studia filmowe zapewniły sobie opcje uzyskania do nich praw, o czym z radością informują czytelników pisarze i wydawcy. Tymczasem za oceanem szykuje się nowy hit: wojenna historia o pilotach, zrzucających bomby na nazistowskie Niemcy. W serialu ma wystąpić także polska aktorka! Przeczytajcie, co jeszcze słychać w książkowo-filmowym świecie. 

W drodze na ekrany: trzy polskie powieści i wojenna historia od Stevena Spielberga i Toma Hanksa Apple TV+, materiały prasowe

„Golem” Macieja Płazy w wersji filmowej

Wydawnictwo W.A.B. poinformowało, że doszło do podpisania umowy opcji uzyskania praw do ekranizacji powieści „Golem” Macieja Płazy.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, o którą firmę produkcyjną chodzi, jednak, „możemy obiecać, że to absolutnie topowi twórcy” – podkreśla wydawca. „Przy okazji przypominamy, że jakiś czas temu prawa do wydania „Golema” w Wielkiej Brytanii zostały kupione przez wydawnictwo Pushkin Press, a tłumaczką powieści będzie Antonia Lloyd Jones. Słowem - dobra passa "Golema" trwa, a my czekamy na kolejną rzecz od autora! - czytamy na Facebooku W.A.B.

Akcja „Golema” dzieje się w małym miasteczku na Podolu z początku XX wieku. Tytułowy golem to gliniana postać wywodząca się z tradycji żydowskich – przypomina człowieka, lecz nie posiada duszy. Jak pisze o niej użytkowniczka czyleciznamipilotka:

Golem to pozbawiona duszy, gliniana postać ulepiona na kształt człowieka. Ten książkowy ma na imię Rafael. Mesjasz to czy potwór? Ta pełna opisów i impresji książka trzyma w niepewności jak kryminał. Co przyniesie ostatnia strona, jakie będzie zakończenie. Ja czułam się zahipnotyzowana słowami Macieja Płazy. Dałam się ponieść do końca tej intrygującej, wolno płynącej prozie. Ta literacka dawka przedwojennej miedzy była dla mnie oszałamiająca.

Superlatywów nie szczędzi również użytkownik MarWinc:

Autor jest też doskonale przygotowany do odtworzenia gorączki i fermentu intelektualnego, jakie w czasach powieści tworzyły się wokół ”dworów” cadyków. Świetnie odnajduje się w żydowskim mistycyzmie, jakby sam przekopał się przez Torę, Talmud, Księgę Zohar i midrasze. Ogrom ukazanej wiedzy robi duże wrażenie. Zupełnie więc nie dziwi, że autor jest humanistą i literaturoznawcą zawodowo - oto dobrze spożytkowany potencjał intelektualny!
To jedna z tych książek, które wiesz że są pisane rozumem i ogromną wiedzą, a mimo to czujesz, jakby były napisane sercem. Odleciałem!

„Golem” ma w Lubimyczytać 283 oceny oraz średnią 7,6/10.

 

Tajemnicza śmierć w Tatrach 

Autorka książki „Sprawa Hoffmanowej” podzieliła się z czytelnikami informacją o sprzedaniu opcji filmowej – niewykluczone więc, że za jakiś czas zobaczymy sceny z książki przeniesione na duży ekran. Prawa nabyło studio produkcyjne ATM Grupa.

„Ze wszystkich książek, które napisałam, ta zawsze wydawała mi się jedną z najtrudniejszych do przełożenia na język filmowy. „Sprawę Hoffmanowej” – chociaż paradoksalnie to bardzo współczesna opowieść – osadziłam w latach trzydziestych, a jak wiadomo kino kostiumowe to wysokie koszty produkcji. Do tego fabułę poprowadziłam nielinearnie, co w przypadku literatury nie jest zabiegiem formalnie skomplikowanym, lecz już podczas tworzenia potencjalnego scenariusza, na pewno implikowałoby problemy – napisała Katarzyna Zyskowska.


A zatem mamy przeskoki czasowe, kostiumy z epoki, kosztowne w odtworzeniu scenografie przedwojennych Warszawy i Zakopanego, i wreszcie: sceny wysokogórskie! Tych - jak Państwo wiecie - absolutnie nie mogłoby zabraknąć w ekranizacji „Sprawy Hoffmanowej”, ponieważ Tatry, z ich surowym i tajemniczym klimatem, stanowią clou mojej historii.
Bądźmy realistami: kto podjąłby się realizacji takiego projektu?
Ja osobiście nie miałam złudzeń i dlatego byłam kompletnie zaskoczona, gdy otrzymałam telefon od Ewa Bolińska-Gostkowska Foreign Rights Manager Wydawnictwo Znak, z informacją, że jednak znalazł się producent na tyle odważny i z wizją, by zmierzyć się z tą opowieścią.

„Wiem, wiem, droga od podpisania umowy do ostatniego klapsa na planie jest długa i wyboista, ale jestem pewna, że oddaję moją książkę we właściwe ręce” – konkluduje Katarzyna Zyskowska.

Inspiracją dla autorki książki stała się prawdziwa historia prokuratora Kasznica, jego dwunastoletniego syna i przypadkowo spotkanego taternika. Tajemnica ich śmierci w Tatrach żyła niegdyś cała Polska. Zyskowska w centrum swojej książki stawia kobietę – żonę prokuratora, młoda i piękną femme fatale, która jako jedyna zeszła z gór żywa. Nie pamięta, co się stało ani jak się uratowała. Czy to ona jest zatem morderczynią?

„Książka pokazuje jak bardzo czasami oceniamy innych przez pryzmat powierzchowności, zupełnie nie wiedząc co spotkany człowiek przeżył i czego doświadczył. Bardzo trafił do mnie ten przekaz o kobiecej i w ogóle ludzkiej psychice w obliczu traumatycznych wydarzeń, które nas spotykają. Autorka bardzo sprawnie i umiejętnie połączyła wspomnienia, pragnienia i emocje z tym, gdzie jesteśmy tu i teraz i co czujemy”- pisze użytkowniczka madeline.

„Sprawa Hoffmanowej” ma w Lubimyczytać 690 ocen oraz średnią 7,5/10.

Hat-trick Roberta Ziębińskiego

Książka, audiobook i ekranizacja, a wszystko to łączy Robert Ziębiński oraz… Eryk Lubos. Ten pierwszy napisał „Diabła”, czyli literacki pierwowzór, a ten drugi wystąpił jako lektor audiobooka, zagra też pierwszoplanową rolę w filmie.

Demony przeszłości, próba odnalezienia swojego miejsca na świecie oraz gangsterskie porachunki – oto główne motywy powieści. Autor Roberta Ziębińskiego. Główny bohater, Maks, wraca do rodzinnego miasteczka i trafia w sam środek gangsterskich porachunków. Weteran sił specjalnych ponownie weźmie więc udział w wojnie, a u jego boku zameldują się przyjaciółka i była dowódczyni oraz wierny pies.

Jak informuje wydawca, Empik Selfpublishing, „Diabeł” to pierwsza w Polsce powieść wydana w selfpublishingu, na podstawie której nakręcono film. Powieść i film powstały w ścisłej współpracy z żołnierzami JW GROM. Eryk Lubos wcielający się w postać Maksa jest pierwszym polskim aktorem, który spędził blisko dwa lata w środowisku żołnierzy, by wiarygodnie oddać na ekranie i w produkcji audio zachowanie weterana sił specjalnych”.

Twórcom zależało na zachowaniu autentyczności związanej ze służbą w GROMIE. „Nad zachowaniem książkowej i filmowej Suki czuwał Marcin "Lewy” Wyszyński – były dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych (K-9) w JW GROM. Nad bronią i jej obsługą pieczę trzymali weterani z fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz Arek "Motyl” Dembiński” – czytamy.

Na razie „Diabeł” ma w Lubimyczytać 14 ocen i średnią 6,9/10.

„Sycylijskie lwy” na małym ekranie

Władza, bogactwo, sława, a także mroczne tajemnice – wszystko to znajdziemy w życiu „niekoronowanych królów Sycylii”, czyli członków rodziny Florio, opisanych w „Sycylijskich lwach”. Stefania Auci w sadze o życiu tej niezwykle barwnej rodziny tworzy historyczny fresk, oddając realia życia w Italii początków XIX wieku – od powstania przeciwko władzy Burbonów z 1819 roku, po lądowanie Garibaldiego na Sycylii w 1860. Niebawem premierę będzie miał serial na postawie powieści.

Ośmioodcinkowa produkcja zadebiutuje na platformie Disney+ już 25 października. Wyreżyseruje ją Paolo Genovese, autor międzynarodowego przeboju kinowego „Dobrze się kłamie w miły towarzystwie”. W obsadzie znaleźli się m.in. Miriam Leone i Eduardo Scarpetta, znany z „Genialnej przyjaciółki” i „Prawa Lidii Poet”.

„Sycylijskie lwy” nie przyjęłyby się tak znakomicie w innych krajach Europy, gdyby nie wielowymiarowość całej sagi. Pierwsza część to bowiem opowieść o historii Italii i jej społeczeństwa, o miłości, o odrzuceniu przez wyższe klasy, ale również o kulcie ciężkiej pracy, która popłaca, ale zbiera również swoje żniwo. To książka o epoce XIX w., która z opierała się wynalazkom technicznym (w tym maszyny parowej),a jednocześnie musiała walczyć ze skutkami wojen oraz okropnymi epidemiami. To opowieść o miłości, bardzo często krzywdzonej przez tradycję włoską, w związku z tym pełnej goryczy, żalu i łez. To historia o takich ideałach jak: rodzina, uczciwość, honor, rzetelność, praca, marzenia, odwaga. I w końcu najważniejsze: realistyczna opowieść o gniewie, pogardzie i wyższości arystokracji włoskiej nad niższymi stanami społecznymi, co w przypadku rodzino Florio było wodą na młyn jej żądzy zdobycia sławy i niewyobrażalnego bogactwa – pisze użytkownik Marcin Łpieński.

Pierwsza część sagi „Sycylijskie lwy” ma w Lubimyczytać 688 ocen i średnią 7,2/10. Druga część „Zima lwów” użytkownicy wystawili 205 ocen, które dają średnią 7,8/10.

W sieci dostępny jest na razie tylko włoski zwiastun produkcji. 

Władcy przestworzy, czyli „Masters of the Air”

Ciekawe wieści zza oceanu – Steven Spielberg i Tom Hanks łączą siły w realizacji kolejnej – po „Kompanii braci” i „Pacyfiku” – produkcji o II wojnie światowej. Tym razem jako producenci wykonawczy będą współtworzyć serial „Masters of the Air” na podstawie książki o pełnym tytule „Masters of the Air: America's Bomber Boys Who Fought the Air War Against Nazi Germany”. Dzieło historyka i eksperta zajmującego się II wojną światową Donalda L. Millera opowiada o żołnierzach Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, walczących z nazistami za pomocą bomb zrzucanych z pokładów samolotów.

Serial będzie historią żołnierzy z 100. Grupy Bombowej zwanej „Krwawą setką”. Opowie o emocjonalnych trudach walki na wojnie, śladach, jakie na psychice młodych żołnierzy odciśnie to tragiczne starcie oraz cenie, jaką przyjdzie im zapłacić za zwycięstwo. Odwaga, triumf i strata – to połączy ich w braterską kompanię.

Scenariusz na podstawie literackiego pierwowzoru stworzył John Orloff. W głównych rolach zobaczymy Austina Butlera („Elvis”) oraz Calluma Turnera i Anthony’ego Boyle’a. Gościnny występ ma w serialu mieć także polska aktorka Joanna Kulig.

Pierwsze dwa odcinki trafią na platformę AppleTV+ 26 stycznia 2024 roku, natomiast finał planowany jest na 15 marca.

Odwiedźcie również nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Pamiętajcie, że na każdą z wyżej wspomnianych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Na który z powyższych filmów i seriali czekacie najbardziej?


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Margo 10.10.2023 20:03
Czytelniczka

Golema już jakiś czas mam na półce, teraz dorzucam jeszcze Hoffmanową :). Sycylijskie lwy, czytałam tylko pierwszy tom, który mnie nie porwał, aż tak bardzo, jak znajomych z forum weekendowego czytania. Nie ze względu na historię, bo ta jest interesujaca, tylko ludzkie charaktery, które w tej powieści są naprawdę okropne. Nie mniej jednak mam w planach drugi tom.  Chętnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 10.10.2023 18:09
Czytelniczka

Dwie pierwsze mam ba półce do kupienia i muszę się spieszyć nim zmienią okładki na filmowe, które mi się nie podobają

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ewa Cieślik 10.10.2023 14:30
Bibliotekarz | Redaktor

Z niecierpliwością czekam na "Sprawę Hoffmanowej" w filmowej wersji. Liczę na wspaniałe tatrzańskie plenery! A którą produkcję Wy chcielibyście zobaczyć? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post