Fałszywe intencje

Okładka książki Fałszywe intencje Mike Omer
Okładka książki Fałszywe intencje
Mike Omer Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Tajemnice Abby Mullen (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Tajemnice Abby Mullen (tom 2)
Damaged Intentions
Świat Książki
2023-11-30
2023-11-30
Robert Ginalski

Jakie to było dobre, tyle akcji, totalny chaos. Każda kolejna powieść Omera jest coraz lepsza, w tej spisał się na medal, już nie mogę się doczekać trzeciej części. Ale tylu zwrotów akcji i zaskoczeń nie zafundował mi żaden autor. Wielki plus za kontynuację wątku o sekcie i to zakończenie <3

Negocjacje towarzyszą nam każdego dnia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wymagają one pewnych umiejętności, które pomogą w osiągnięciu porozumienia. Dobry i skuteczny negocjator musi radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Musi szybko reagować na rozwój wydarzeń. Bez wątpienia takie cechy ma główna bohaterka - Abby Mullen, doświadczona policjantka.

Doświadczona nie tylko jeśli chodzi o życie zawodowe, ale także w życiu prywatnym. Przeszłość nadal nie pozwala o sobie zapomnieć, co więcej - rodzi wiele pytań. Abby ma świadomość, że w jej przypadku granica między życiem prywatnym i pracą jest bardzo cienka. Czy policjantka da radę, gdy ta granica zostanie zatarta, a życie jej córki Samanthy będzie zagrożone?

Kiedy wydawało się, że to co złe już dawno jest za główną bohaterką... Wtedy pojawiają się tajemniczy miłośnicy teorii spiskowych, którzy uważają, że muszą raz na zawsze rozprawić się z "wrogiem".Aby dowieść słuszności swoich przekonań, trzy uzbrojone osoby atakują szkołę do której chodzi Sam. Ci szaleńcy biorą kilka osób za zakładników, w tym córkę Abby. Czy policji uda się zapanować nad sytuacją?

Mike Omer po raz kolejny oddał w nasze ręce bardzo dobry thriller psychologiczny. Emocje, a co za nimi idzie - różne zachowania bohaterów. Zwroty akcji. I przeszłość, która znów daje o sobie znać. Mam wrażenie, że nic w tej książce nie dzieje się przypadkiem. Bo jest to kontynuacja serii.

"Fałszywe intencje" - w trakcie lektury kilkukrotnie zastanawiałem się do którego z bohaterów przypisać tytulowe określenie. Problem jest chyba nieco głębszy. Nawet jeśli wydaje się nam, że kogoś "znamy", to nie zawsze mamy pewność co do jego zamiarów.

"Fałszywe intencje" Mike Omera to drugi tom przygód Abby Mullen, a książę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Kobieta pracuje jako negocjatorka nowojorskiej policji. Jako dziecko przeżyła ogromną traumę, wychowując się w sekcie słynnego Mosesa Wilcoxa. Tym razem otrzymuje prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie w całej swojej karierze policyjnej. Musi oswobodzić grupę zakładników z miejscowej szkoły, wśród których znajduje się jej nastoletnia córka Samantha. Niebezpiecznymi porywaczami kierują przesłanki, których nie da się w racjonalny sposób wytłumaczyć.
Ponownie mogłam śledzić pracę Abby, która tym razem wydała się bardziej nierealistyczna. Kobieta niemalże natychmiastowo zyskuje zaufanie zwolennika teorii spiskowych, który z założenia nie powinien ufać nawet zwykłej policjantce. Rozmowy z groźnym przestępcą były dla mnie odrobinę męczące, a sam ich przebieg przypomniał negocjacje z poprzedniej części. Dialogi nie wnosiły niczego nowego do tej historii.
Wprowadzone nowe postacie zostały bardzo dobrze napisane. Do końca książki nie wiedziałam, czego można się po nich spodziewać. Z ogromnym napięciem śledziłam opisywane wydarzenia, a przez pojawiające się ciągłe zwroty akcji nie mogłam odłożyć tej lektury, chcąc dowiedzieć się, co się stanie z przetrzymywanymi zakładnikami.
Przeszłość Abby wciąż przeplata się z opisywanymi wydarzeniami w szkole. Wszystko to składa się na atmosferę pełną zagadek i intryg, sprawiającą, że czytelnik jest w napięciu i staje się coraz bardziej zaciekawiony. Mike Omer ostrożnie dawkuje nam nowe wiadomości, które nieraz mnie zaskoczyły. Każda podana informacja ma swój cel i przyczynia się do stopniowego rozwinięcia fabuły, co sprawia, że czytanie staje się niezwykle fascynujące.
Pomimo małych niedociągnięć, uważam, że "Fałszywe intencje" Mike Omera to wciągająca powieść. Nie mogę doczekać się ostatniego tomu, który zakończy historię Abby Mullen. Jednakże zachęcam do zapoznania się z tą historią oraz wyrobieniem sobie własnego zdania na jej temat.

Największą zaletą "Fałszywych intencji" jest, podobnie jak w przypadku pierwszej części przygód Abby Mullen, styl Mike'a Omera. Autor pisze w niezwykle przystępny i budzący ciekawość sposób, dodając do tego w odpowiednich momentach szczyptę humoru.
Jeśli chodzi o samą fabułę, na bazie której zbudowana jest powieść, to moim zdaniem nie jest już tak dobrze. Akcja toczy się wokół środowiska "obserwatorów", czyli grupy ludzi oderwanych od rzeczywistości, widzących we wszystkim teorie spiskowe. Ich wizje są tak irracjonalne, że czytanie o nich (przynajmniej mnie) niezwykle nuży.
Pod koniec książki, autor powraca także do wątku sekty religijnej Mosesa Wilcoxa, w której wychowywała się główna bohaterka. W mojej ocenie to nawiązanie nie jest jednak na tyle rozwinięte, aby jego potencjał został należycie wykorzystany.

Usiadłam do książki z zapartym tchem i ogromnym entuzjazmem, bo Mike Omer to jeden z moich ulubionych autorów, nie porwała mnie za sobą, ale bardzo czekałam na rozwiązanie wątków z tomu pierwszego ‐ tutaj się nie zawiodłam.
Tom nr 2 z Abby w roli głównej, moim zdaniem był bardzo rozlazły, natomiast później akcja się tak rozkręca, że czyta się jednym tchem stąd 7/10. 👌🏼
A końcowa rozmowa, gdzie okazuje się, że po drugiej stronie telefonu jest Zoe Bentley sprawia, że z wypiekami czekam na polską premierę trzeciego tomu "A Burning Obsession".

A...

Abby Mullen wychowałam się w sekcie Wilcoxa. Jako jedna z nielicznych przeżyła. Wraca do przeszłości, aby rozwiązać zagadkę, która kryje się za śmiercią członków sekty.

Grupa tak zwanych obserwatorów chce zdemaskować przestępców zajmujących się handlem dziećmi. Dostają sie do szkoły, gdzie mają znajdować się porwane dzieci. Lecz tam nic nie idzie po ich myśli. Nie znajdują dzieci, którw mieli uratować. Za to napadają na szkołe, a uczniowe i nauczyciele stają sie ich zakładnikami.
Tu znowu spotykamy Abby Mullen, która jest negocjatorką w policji. Zaczyna walkę o zdrowie i życie zakładników przetrzymywanych w szkole.

Początkowe rozdziały do momentu wyklarowania się sytuacji były dla mnie trochę chaotyczne. Spowodowane było to zapewne relacjami z perspektywy kilku osób oraz opisami wielu wydarzeń w kilku liniach czasowych. Rozdziały te przekazują wiele informacji, lecz na początek to może trochę za dużo. Moje odczucia może podowodować również fakt, że to drugi tom przygód Abby Mullen.

Skomplikowana przeszłość Abby, a także nie najłatwiejsze obecne życie mocno wpływają na główną bohaterkę, a także całą historię.

To było bardzo ciekawe doświadczenie. Mogłam wcielić się w inspektor Mullen i móc prowadzić razem z nią negocjacje z porywaczami. Analizować ich zachowania, zastanawiać się co powiedzieć, aby w odpowiedni sposób pokierować rozmową.

Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia różne kwestie psychologiczne, które pozwalają wpływać na drugą osobę. Taka analiza psychologiczna przypadła mi do gustu.

Miło spędziłam czas z tą książką. Chętnie poznam dalsze losy Abby. Może nawet uda mi się przeczytać pierwszą część.

Po zakończeniu pierwszego tomu w pierwszej połowie 2023 roku z niecierpliwością wyczekiwałam kontynuacji. Wpływ na to ma dobry styl autora, który podpasował mi nieustannie podtrzymywaną dynamiką akcji za sprawą krótkich rozdziałów.

Moje preferencje czytelnicze co do stylu są tak skrajne jak gatunki, po które sięgam. 😆 Tu wam piszę przy części książek, że uwielbiam powolne treści i opisy natury, a z drugiej strony szaleję, gdy ktoś umiejętnie potrafi skracać tak rozdziały, bym co chwila przesuwała swoje postanowienie o skończeniu książki, bo urwane jest to w takim momencie, że chcę się dowiedzieć co dalej. I tym sposobem 500-stronicową książkę kończę w dwa dni.

Mike Omer mnie nie zawiódł, a wręcz mogę napisać, że niezamierzenie trafił w drugiej części jeszcze bardziej w moje gusta tworząc jeszcze bardziej sensacyjną otoczkę. Jak ja bym z chęcią obejrzała ekranizację tej książki, bo kino akcji to takie moje guilty pleasure.

Kolejną rzeczą, która wpływa na fakt, że lubię ten cykl to zakończenia obranego wątku kryminalnego, ale zostawienie sobie otwartej pobocznej furtki dotyczącej mrocznej przeszłości policyjnej negocjatorki Abby Mullen. I to właśnie ten wątek opierający się na przynależności do sekty religijnej niesie ze sobą łączącą nić tomy cyklu. To wyczekiwanie na „Fałszywe intencje” było po części właśnie spowodowane końcówką dotyczącą znajomości z dzieciństwa w „Zgubnym wpływie”. Cały czas byłam ciekawa co i jak, i muszę przyznać, że autor nie zawiódł mnie rozwiązaniem, a wręcz udało mu się ponownie opierając się na przeszłości bohaterki pociągnąć ciąg dalszy tego wątku, więc teraz wyczekuję tomu trzeciego.

W tym tomie dostałam kolejne odłamy szeroko pojętych sekt, teorii spiskowych; niebezpieczeństwa wynikającego z jednego fałszywego ruchu; nieodwracalnych konsekwencji ataku na szkołę; pełną napięcia pracę policyjnych negocjatorów i zrozumienia jak łatwo pochopnie ocenić kogoś, gdy samemu nie przeżyło się podobnej sytuacji.

Jakie to było dobre! Kolejny thriller autora, który pochłonął mnie bez reszty. Druga część z cyklu Abby Mullen tak samo dobra jak pierwsza, nie mogłam się oderwać. Takie książki chcę czytać, takie uwielbiam.
Mike Omer jest jednym z moich ulubionych autorów i nie mogę się doczekać kolejnej książki, zwłaszcza, że ta część skończyła się niejako zapowiedzią kolejnej.
Super! Tu jest wszystko to czego oczekuję od dobrego thrillera kryminalnego. Tajemnice, zbrodnie, świetna akcja, praca śledczych, negocjatorów, a także codzienne życie i to wszystko napisane tak, że nie można się oderwać. Bardzo polecam! Mocna i świetna lektura.

Super!...

Obserwatorzy to internetowa społeczność maniaków wszędzie i na każdy temat węszących teorii spiskowych i wierzących, że światem steruje garstka ludzi – Krąg – mających wpływ na wszystkich i wszystko. Po zinterpretowaniu kilku błędów w komunikacie komendanta nowojorskiej policji trzech Obserwatorów postanowiło wkroczył do miejscowej szkoły średniej aby zdemaskować pedofili handlujących dziećmi. Niestety w wyniku tego zdarzenia stali się porywaczami przetrzymującymi zakładników.
Do akcji wkracza porucznik Abby Mullen, policyjny negocjator, która musi sama zmierzyć się z faktem, że jedną z zakładniczek jest jej córka oraz ze swoją mroczną przeszłością w sekcie.
„Fałszywe intencje” to niewątpliwie ciekawie skonstruowany thriller, który niestety bardzo wiele traci przez powolną i bardzo często „przegadaną” akcje a tym samym nie pozwala poddać się mozolnie budowanemu napięciu oraz wczuć się w przedstawianą intrygę.

Zaczęłam od drugiego tomu nie wiedząc, że należy do serii, ale w ogóle to nie przeszkadzało w czytaniu. Intryga zbudowana jest na amerykańskich stereotypach: wszyscy mają broń w domu, połowa Amerykanów wierzy w teorie spiskowe , co tydzień jest strzelanina w jakiejś szkole itp. Całość skonstruowana bardzo zgrabnie, historia jest wciągająca, a dodatkowo książka ta zachęciła mnie do poszukania informacji o różnych amerykańskich "spiskach" i nieźle się przy tym bawiłam:)
Jak to dobrze, że mieszkam w Europie:)

• Audiobooki