Zgubny wpływ

Okładka książki Zgubny wpływ Mike Omer
Okładka książki Zgubny wpływ
Mike Omer Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Tajemnice Abby Mullen (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tajemnice Abby Mullen (tom 1)
A Deadly Influence
Świat Książki
2023-04-26
2023-04-26

Powiesc łączy przyjemne z pożytecznym. Oprócz wciągającego thrillera otrzymujemy garść wskazówek od negocjatorki, myślę że bardzo przydatnych w życiu codziennym! Poza tym, nieco ku przestrodze , poznajemy mechanizmy działania sekty. Nie mam się do czego przyczepić, bardzo polecam.

Mike Omer naprawdę potrafi w kryminał.
Pierwszy tom cyklu o policyjnej negocjatorce spodobał mi się bardziej niż się spodziewałam. W większej części akcja toczy się wartko, jest mniej lub bardziej do przewidzenia, jest ciekawie, tym bardziej, że Autor porusza między innymi mocno aktualne tematy związane z udostępnianiem swojej prywatności w internecie. Kulisy pracy negocjatorów są dodatkowym plusem powieści, całość do pewnego momentu, w mojej opinii, zasługiwała na sześć gwiazdek, natomiast to co wydarzyło się na, nazwijmy to, "ostatniej prostej" podniosło z automatu ocenę o jedną gwiazdkę. Trzeba sięgnąć po ciąg dalszy!
Brawo, Panie Omer, żony czasem naprawdę warto posłuchać. 😉
PS.
Przestrzegam przed wersją audio, lektor spaskudził powieść tak, że bardziej się nie da.

Mike Omer naprawdę potrafi w kryminał.

Kolejny dobry thriller autora i kolejna świetnie zapowiadająca się seria spod jego pióra.

Bohaterką nowego cyklu kryminałów Omera jest Abby Mullen, nowojorska policjantka i doświadczona negocjatorka, specjalizująca się w pracy z ludźmi zdesperowanymi: potencjalnymi samobójcami czy przestępcami biorącymi zakładników. Ale w tej książce trafia się jej inna sprawa, oto znajoma z dzieciństwa, matka ośmioletniego Nathana zgłasza się do Abby z wiadomością, że chłopiec został porwany, a potem już leci, mamy policyjne śledztwo, z drugiej strony sporo dowiadujemy się o porywaczu.

Ciekawy wątek związany jest z siostrą Nathana, Gabrielle, która na Instagramie dokumentuje szczegółowo życie swoje i swojej rodziny, dla porywacza to wspaniały materiał mocno ułatwiający mu zadanie. Przy okazji, moim zdaniem wielce jest naiwne upublicznianie swojego życia w sieci. Sam mam znajomych, niegłupich ludzi, którzy bez przerwy wrzucają na fejsa zdjęcia swojej rodziny, w tym małych dzieci. Bardzo to jest nierozważne, ale cóż, potęga Internetu...

Od pewnego momentu intryga kryminalna schodzi na dalszy plan, zaś książka zamienia się w prawdziwe kompendium wiedzy na temat amerykańskich sekt, z reguły chrześcijańskich. Mowa tu o grupach ludzi żyjących na zamkniętych farmach na uboczu, gdzie ciężko pracują i przez lata poddawani są skutecznemu praniu mózgów przez charyzmatycznych przywódców. Owi przywódcy często posuwają się do przemocy, również seksualnej. Zdaje się, że nasze polskie sekty są trochę inne... Ciekawie pisze autor o tym, że każdy może stać się ofiarą: „Sekty potra­fiły zwer­bo­wać każ­dego. Nie­ważne, czy jeste­śmy biedni, czy bogaci, wykształ­ceni czy ciemni, pobożni czy nie­wie­rzący. Kocha­jąca, tro­skliwa rodzina też nas nie ochroni. Nie ura­tuje nas scep­ty­cyzm. Ani zde­cy­do­wane prze­ko­na­nia. Naj­więk­szym atu­tem sekt jest powszechne, acz błędne prze­ko­na­nie, że „mnie to się ni­gdy nie zda­rzy”. Prze­ciwko zwer­bo­wa­niu przez sekty ist­nieje bowiem tylko jedna szcze­pionka – czuj­ność. A jeśli zało­żymy, że jeste­śmy już odporni, jeżeli zlek­ce­wa­żymy sekty, wów­czas jeste­śmy zagro­żeni.” A wyjść z sekty jest trudno, w książce obserwujemy ten delikatny proces, który trwa bardzo długo. Nawet po ucieczce z sekty, wielu powraca, bo tęsknią za utraconym poczuciem wspólnoty, Abby nazywa to zjawisko 'z sekty do sekty'.

Z drugiej strony książka można potraktować jako podręcznik policyjnego negocjatora, pisze autor, jak się prowadzi rozmowy z desperatami, jak zadaje pytania, kiedy lepiej milczeć, a kiedy mówić, itd. Zatem rzecz ma bardziej charakter dydaktyczny i opisowy niż sensacyjny, niemniej dobrze słuchało mi się audiobooka w fajnym wykonaniu Andrzeja Hausnera.

W sumie to przyzwoita rozrywka, z której można się sporo dowiedzieć, ale bez przepychu.

To moje pierwsze spotkanie z autorem. Oceniam na "mocne 7,5". Książka Mike'a Omera, która otwiera nowy cykl o Abby Mullen, to solidny thriller, napisany w bardzo przystępny sposób.

Na pochwałę zasługuje ciekawie przedstawiony wątek dotyczący sekt wyznaniowych oraz wiarygodny obraz pracy negocjatora policyjnego.

Całość czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Brak tu co prawda zaskakujących zwrotów akcji, jakie mają miejsce w wielu powieściach tego typu, ale nie jest to przecież jedyny wyznacznik dla wysokiej oceny danej publikacji.

Całość czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Brak tu co...

Negocjacje towarzyszą nam każdego dnia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wymagają one pewnych umiejętności, które pomogą w osiągnięciu porozumienia. Dobry i skuteczny negocjator musi radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Musi szybko reagować na rozwój wydarzeń. Bez wątpienia takie cechy ma główna bohaterka - Abby Mullen, doświadczona policjantka.

Doświadczona nie tylko w życiu zawodowym, ale także jeśli chodzi wydarzenia z dzieciństwa. Przeszłość daje o sobie znać, gdy zgłasza się do niej Eden Fletcher - matka dwójki dzieci, była członkini sekty, której syn został porwany. Rozpoczyna się walka z czasem o odnalezienie chłopca. Porywacze stawiają warunki, a stawką tej gry może być nawet życie chłopca. A może tu wcale nie chodzi o syna Eden Fletcher?Śledztwo nowojorskiej policji i pojawiające się w nim wątki to także doskonała okazja dla Abby, aby zmierzyła się ze wspomnieniami.

Mike Omer oddał w nasze ręce bardzo dobry thriller psychologiczny. Postacie są bardzo dobrze wykreowane, naznaczone przeszłością. Pojawiają się emocje - zarówno te ludzkie, jak i te związane z fabułą, są też ofiary.

"Zgubny wpływ" - zastanawia mnie ten tytuł. Czy chodzi o wpływ przeszłości na bohaterów, czy może o błędne poczucie, że porywacze panują nad sytuacją. A może to obsesja na punkcie Gabrielle kogoś zgubi? Kto uwikłany w przeszłość znów staje się celem: Abby, Eden, a może Gabrielle?

Co prawda część pierwszą przeczytałam jako drugą ale nie przeszkadzało to w odbiorze całości, która jest bardzo dobra. Abby jest świetną postacią, która potrafi pomóc innym i sobie również. Całość utrzymana w doskonałym klimacie, ciężkim i emocjonalnym. Relacje są kapitalnie przedstawione, postaci mocne, z charakterem. Zakończenie zaskakujące i dodatkowo kapitalnie poprowadzone. Polecam :-)

W SZPONACH TAJEMNIC

Mike Omer to pisarz, który jest już dobrze znany polskim czytelnikom. Jego powieści ukazują się regularnie od kilku lat. I zdążył wyrobić sobie renomę jako autor nieoczywistych thrillerów. Moje pierwsze spotkanie z Omerem to lektura „Zgubnego wpływu”. Jak wypadło ?

Abby Mullen pracuje jako policyjna negocjatorka. Walka ze stresem i opanowanie to jej najmocniejsze strony. Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy dzwoni do niej przyjaciółka z dawnych lat. Okazuje się, że ktoś porwał jej synka i żąda pięciu milionów dolarów odszkodowania. Ten telefon to dla Abby powrót do bolesnej przeszłości, którą chciała wymazać z pamięci. Do czasów, gdy wraz z rodzicami żyła w sekcie. Czy uda jej się zapanować nad traumatycznymi wspomnieniami i uratować chłopca?

Ależ ta powieść jest rewelacyjnie napisana ! Omer wrzuca do garnka mnóstwo składników : problem sekt, wystawianie życia prywatnego na oczy całego świata przez influencerów, tragiczną historię rodziny, porwanie dziecka. I z tej mieszanki otrzymuje bardzo smaczne danie. Udaje mu się połączyć wiele wątków w naprawdę intrygującą fabułę. Temat sekt jest na ogół w tego typu powieściach bardzo drażniący. Inaczej jest u Omera. Potrafi tak opowiadać, tak perfekcyjnie wyławiać to, co ważne, że to naprawdę świetnie się komponuje. Dotyka zagadnień bardzo na czasie we współczesnym świecie. To, co odsłaniamy w internecie, jaki obraz siebie budujemy, kto może nas oglądać i do czego może prowadzić nadmierne eksponowanie swojego życia prywatnego. Lubię kiedy w literaturze popularnej pojawia się coś więcej niż tylko kryminalna intryga. Kiedy dotyka ona problemów jakie toczą społeczeństwo. Mike Omer dobrze sobie radzi zarówno jako pisarz jak i analityk rzeczywistości.

Niezwykle udana kreacja Abby. To dobra bohaterka. Nie wyidealizowana. Podoba mi się jej nietypowy fach. Chyba nie było do tej pory w literaturze postaci parającej się negocjacjami policyjnymi. Omer bardzo ciekawie nakreśla pracę Abby, a także jej życie prywatne. Bóle i rozterki. Jest dobrze skomponowana. Zwyczajna. Na pewno wzbudza sympatię i jest autentyczna w swoich działaniach. Kiedy przychodzi jej zmierzyć się z potężnym kryzysem działa jak zwykły człowiek, nie posiada nadludzkich zdolności, a fenomenalne rozwiązania nie spadają jej z nieba. Przekonała mnie ta postać. Chętnie przeczytam kolejne powieści z jej udziałem.

Czytając „Zgubny wpływ” liczyłam na dobrą rozrywkę i nie rozczaowałam się. Mike Omer pisze plastycznie, świetnie posłguje się suspensem i jest w stanie wciągnąć czytelnika w swoją grę. Rewelacyjna powieść. Szybka, pełna zaskakujących zwrotów akcji i odprężająca lektura. Jest tajemniczo, mrocznie, ale nie przesadnie brutalnie. Omer nie epatuje przemocą. Sporo wątków, ale umiejętnie pokierowana fabuła sprawia, że nie giniemy w nich. Bardzo dobre zakończenie. Lektura ogromnie satysfakcjonująca. Mike Omer dołączy do grona moich ulubionych autorów.

Polecam „Zgubny wpływ” ponieważ to taka książka, która nie zawodzi. Cały czas trzyma w napięciu i jest naprawdę przyjemna w odbiorze. Można się zatracić w tej historii i spędzić naprawdę dobry czas z lekturą. Autor pisze na wysokim poziomie i całe tło tej powieści jest bardzo wiarygodne. Gorąco polecam.

W SZPONACH TAJEMNIC

Abby Mullen pracuje jako policyjna negocjatorka. Walka ze...

Świetna nowa seria Omera! On ma taką łatwość pisania, jego książki praktycznie same się czytają. Ponad 570 stron, a czyta się migiem, nawet nie wiadomo kiedy. Świetna historia, ciekawa i zaskakująca, wciągnęła mnie od początku. Świetna końcówka lektury i przedsmak tego co czeka nas w kolejnym tomie, za który niezwłocznie się zabieram.
Abby Mulen już skradła moje serce.
Uwielbiam takie historie, czytane z napięciem i ciekawością jak to się dalej potoczy. Książka nieodkładalna, mega polecam!

Abby Mulen już skradła moje serce....

Niech nikogo nie zrazi ilość stron w tej książce, bo treść jest ciekawa, spójna i trzymająca w napięciu.
Mike Omer zagościł u mnie w domowej biblioteczne ze względu na serię z Zoe Bentley — jego styl pisania jest dobry, wciągający i nie chce się odkładać książki.
Końcówka, sprawiła, że zamówiłam drugi tom z serii Abby Mullen, mam nadzieję że tam dowiem się z kim pisała Abby i Edden.