Sens życia

Okładka książki Sens życia Justyna Kamińska
Okładka książki Sens życia
Justyna Kamińska Wydawnictwo: BookEdit nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
BookEdit
2023-11-07
2023-11-07

Okładka książki Życie Śródmieścia nr 11 (48) Krzysztof Czubaszek, Justyna Kamińska, Jakub Leduchowski, Redakcja Życia Śródmieścia
Życie Śródmieś... Krzysztof Czubaszek...
Okładka książki Graffiti. Nr 3/1999. Józef Baran, Dominik Bielicki, Jerzy Binkowski, Marianna Bocian, Wojciech Boros, Sargon Boulus, Ernest Bryll, Bożena Budzińska, Marek Charuba, Selim Chazbijewicz, Stanisław Chim, Ryszard Chodźko, Jagoda Cieszyńska, Roman Czepe, Kamil Dąbrowski, Bogdan Danowicz, Dryhwicz, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Piotr Eberhardt, Monika Enerlich, Leszek Engelking, Sławomir Gołaszewski, Piotr Guzowski, Małgorzata Hassmann, Szymon Hołownia, Hatif Janabi, Piotr Janicki, Sokrat Janowicz, Katarzyna Jędrych, Dariusz Jundziłł, Eugeniusz Kabatc, Justyna Kamińska, Krystyna Kamińska, Dariusz Kapelewski, T. Karabowicz, Lucyna Kasjaniuk, Maciej Kołyszko, Jerzy Kopania, Janina Kozak-Pajkert, Andrzej Koziara, Jacek Kozik, Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, Zbigniew Kresowaty, Marek Krysztopik, Dariusz Kulesza, Shakir Laibi, Dariusz Tomasz Lebioda, Andrzej Leligdowicz, Jan Leończuk, Mariusz Leś, Piotr Macierzyński, Anna Markowa, Małgorzata Masłowiecka, Khaled Mattawa, Amjad Nasser, Janusz Niczyporowicz, Maria Nowacka, Marek Olesiewicz, Oleg Pastier, Karol Piekutowski, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Plutowicz, Jerzy Prokopiuk, Lech Przeczek, Adam Przegaliński, Hashem Shafiq, Braczysław Skorynicz, Tomasz Słomczyński, Dominik Sołowiej, Wojciech Szlubicz, Anna Sznicer, Wiesław Paweł Szymański, Adam Szyper, Mieczysław Wiśniowolski, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Katarzyna Zimińska, Saif al-Rahbi
Graffiti. Nr 3... Józef Baran, Domini...

Sens życia, często używane słowa, slogan powtarzający się w telewizji, gazetach i stronach internetowych. Może temu, że tak często o tym słyszymy i czytamy, słowa te przestały mieć dla nas pierwotną wartość. Bo przecież sens życia, to powód, dla którego się rodzimy, rośniemy, rozwijamy i spełniamy zamierzone cele, które stają się naszym sensem, pasją, celem, dla którego warto żyć.

Po drodze naszego życia są wzloty i upadki, często musimy iść ciągle pod górkę, by potem z niej brutalnie spaść i wpadamy na samo dno. W tej książce zrozumiałam, że nawet jak się stanie i jest się na dnie, warto tam chwile zostać i zebrać siły. Siła ma wielką moc, która pomoże odzyskać zagubiony sens życia.
Książka ta może być drogowskazem, towarzyszem, który poprowadzi bezpiecznie, nadając tory twojemu życiu. Pokaże, że w każdym dniu, można odnaleźć szczęście, radość i nauczy cieszyć się chwilą. Książka sprawdzi się dla wszystkich, którzy szukają odpowiedzi o sens życia. Chcą pełną piersią, czerpać z niego to, co najpiękniejsze.

Autorka małymi krokami zmusza nas do przeanalizowania siebie, byśmy, zrozumieli, co wpływa na nasze samopoczucie i samoocenę. Bo my nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale nieświadomie potrafimy doprowadzić siebie do niskiej samooceny, co może doprowadzić nas do depresji, stanów lękowych, a nawet prób samobójczych.

W książce tej pokazane są miejsca, które dotykają nas najbardziej emocjonalnie, burząc nasze wyobrażenia prawdziwego życia. Jednym z nich są media społecznościowe i przepiękne przerobione zdjęcia uśmiechniętych ludzi z dziećmi w pięknie przystrojonych domach. A my zaczynamy się porównywać...

Autorka w bardzo przemyślany sposób daje nam rzeczywisty obraz naszego dorastania i wychowania od najmłodszych lat. Gdzie to właśnie w tym okresie budowaliśmy w nas sens życia poprzez wyrażanie swoich emocji, rozmowy czy dotyk. Czy nauki wyciągnięte z domu i powtarzanie nauczonych schematów przynoszą korzyść? Wychowanie to ogromnie rozwlekły temat i każdy do tego inaczej podchodzi. Każde pokolenie inaczej wychowuje swoje dzieci.

Bardzo podobało mi się w tej książce to, że autorka zachęca nas, by doceniać i chwalić siebie, dostrzegając swoje dobre strony. Zachęca też do chwalenia innych. Zmieniła mój punkt myślenia i widzę w sobie znacznie więcej niż do tej pory.

O tej książce mogłabym pisać bez końca, bo zawiera tak wiele pozytywnych i mądrych rad, a ja ją tak przeżywam, że mogę o niej mówić bez końca. Wydawało mi się, że jestem pozytywnie nastawioną osobą, znającą swoją wartość. Teraz dodatkowo moja akceptacja siebie, sprawia mi większą radość i mogę powiedzieć, że jestem z siebie dumna.

W książce tej znajdzie się też wiele prywatnych chwil autorki, co tym samym zbliża nas do niej. Rady stają się przyjacielskie, a nie sztywno napisane. Rewelacja.

Justyna Kamińska oprócz rad zamieściła w swojej książce też ćwiczenia, które można sobie wykonywać w zaciszu domowym, chcąc wsłuchać się w siebie i poczuć to w różnych częściach naszego ciała. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że nasze narządy odpowiadają za nasze nastawienie, stres, lęki itp. Albo jak ważny jest dla naszego życia sen i ile godzin snu potrzebujemy, by nie zagubić jego sensu. Książka pełna wspaniałych rad i wielu mądrych przemyśleń i zachęt. Lektura jej doda wielkiej motywacji w działaniu każdemu, kto tego potrzebuje. Polecam.

Po tej książce stwierdzam znalazłam sens życia.... Kto nie znalazł to warto te perspektywy poznać które autorka przytoczyłam... Szukałam w niej czegoś odkrywczego niestety nie znalazlam

Nauki społeczne, psychologia, pedagogika, socjologia to tematy, które niezwykle mnie interesują. W swojej codziennej pracy nieustannie się na nich opieram, dlatego książka wzbudziła moją ciekawość.
Do połowy miałam nieodparte wrażenie, że mogłabym się podpisał pod niemal każdym zapisanym w książce twierdzeniem. Druga część, w której pojawiły się proponowane ćwiczenia i kwestie psychosomatyczne, wywołała u mnie lekkie znużenie i miałam ochotę przeskakiwać do kolejnego rozdziału.
Niektóre z przekazywanych treści są nasycone określonym światopoglądem, przekonaniami i wiarą autorki. Ponieważ pokrywa się on z moim spojrzeniem na świat i duchowość, czułam, że nadaję na tych samych falach. Zapewne nie każdy czytelnik się jednak z nimi zgodzi.
W poradniku pojawia się bardzo dużo treści wychowawczych z zaznaczeniem jak silny wpływ wywiera wychowanie na nasze dorosłe życie. Kiedy dotarłam do fragmentu mówiącego o tym, że autorka z zawodu jest nauczycielką i uczyła kiedyś małe dzieci już wiedziałam skąd ta zgodność w naszym podejściu. 😁 Dla mnie możliwość kształtowania i pomagania młodemu człowiekowi we wzrastaniu, w rozwijaniu się, obserwowanie jak rozkwita, rozwija skrzydła, dzięki którym kiedyś wzbije się do lotu... jest niesamowitym doświadczeniem!
Książka nie zmieniła mojego życia, nie była może czymś odkrywczym, ale czasem w słabszych chwilach łatwo jest się pogubić, zapomnieć gdzie zmierzamy i taki poradnik przypomina nam o tym, co w życiu naprawdę ważne. Motywuje, podbudowuje, przypomina jak ważne jest kochanie siebie, abyśmy mogli być szczęśliwi.

Biegniemy, potykamy się, a na koniec ze zmęczenia padamy. Zbyt często nie wiemy za czym ta gonitwa i w którą stronę zmierzamy. Zbyt często siebie samych w lustrze nie poznajemy. Tak ma wyglądać codzienność? Sedno niepostrzeżenie się rozmywa, a bez niego pustka, niepokój, apatia. Bez niego brak satysfakcji i poczucia szczęścia. A przecież nie tak chcemy. Nie tak musimy. Tylko co z tym zrobimy? Pytam dziś siebie i Ciebie.

Sens życia. Tyle się o nim mówi, tak trudno go odnaleźć. A może szukamy tam, gdzie go nie ma wcale? A może da się jeszcze nasze bycie wypełnić, autentycznym uczynić i pokochać? Wierzę.

Nie jest to typowa lektura poradnikowa, która życie w tydzień odmieni. Na szczęście, bo wiecie, że z takimi mi nie po drodze. Odebrałam ją jako zbiór refleksji, doświadczeń, impulsów na tematy - fundamenty, które oświetlają tak wiele aspektów. Dają nowe, choć pozornie nam znane, spojrzenie, którego my - zamknięci w trybach machiny współeczności - jak powietrza potrzebujemy. Bo nam warto przypominać, żebyśmy nie zasnęli w marazmie. Żebyśmy życie przeżyli jak się da najpiękniej. Na miarę naszych możliwości.

Otrzymujemy tu dziesięć rozdziałów, z których każdy o innej, życiowej kwestii traktuje i choć nie jest to lektura o lekkim, to czyta się jakby samo. Wnikamy pod powierzchowność bycia, w nasze bolączki i przeszkody stawiane na drodze. Wkraczamy głębiej. Może nawet spojrzymy sobie w oczy? A to zawsze procentuje. Zbliżeniem się do prawdy o sobie i decyzjami o tym jak chcemy wykorzystać to co mamy.

Ile to razy zastanawiamy się co z tym światem jest nie tak. Bo żyjemy w klatce, poddajemy się narzucanym standardom, medialnej idealizacji rzeczywistości i manipulacji. Tylko czy w tym wszystkim jesteśmy jeszcze sobą? A przecież to klucz do najważniejszych drzwi. Przyglądamy się naszym poszukiwaniom miłości, które zbyt często pomijają troskę wobec siebie samego. Próbujemy otwierać serca, by samomiłość zaprosić. Będzie o akceptacja własnego "ja", która tak ważna i trudna do osiągnięcia zarazem, bo presja, fałsz medialnych przekazów i stereotypy nie są dla niej zbyt łaskawe. A szacunek do siebie może tak wiele zdziałać. Zmienić, otworzyć, źrodłem radości się stać. Ten rozdział to także wiele ćwiczeń, które przybliżają nas do siebie samych, uczą, rozwijają. Inspirujące i ukazujące autentyczne oblicza. Przed sobą nie musimy przecież nikogo udawać.

Jest i o warstwie fizycznej, bo człowiek niczym cebula, skrywa wiele. Postaramy się usłyszeć co nasze ciało do nas mówi. Słuchacie go czasem? Okazuje się, że dolegliwości, których doświadczamy mogą być ściśle związane z emocjami, jakie przeżywamy. I jedno z drugiego wynika, a to do przyczyn dotrzeć warto.
Znam osoby, które nieustannie pytają "Dlaczego ja?", będzie i o tym. Bo tak, zdarzają się choroby, wypadki, nieszczęśliwości przeróżne, ale czy koncentracja na nich cokolwiek dobrego niesie? Przeczytamy również o roli snu, który tak istotny kimkolwiek byśmy nie byli i czego nie robili. Bo koncentracja, witalne siły i umysłu świeżość od niego zależą.

Moje ulubione rozdziały to te o treningu uważności i wdzięczności. Bo znalezienie czasu na uspokojenie ciała i rozbieganych myśli jest bezcenne. Jednak jak skupić się na momencie obecnym, bez ocen i osądów? Jak czuć wdzięczność i mieć świadomość, że trudności nie są naszymi wrogami? Tu niezbędny jest czas i praca z duszą. Będzie też o tym czy da się szczęście i harmonię osiągnąć oraz jak budować dziś odporność psychiczną, a to współcześnie coś co sen z powiek może spędzać.

Relacje, dzieciństwo, uczucia to tylko ułamek treści. Cały wachlarz ważnych tematów - cały wachlarz sfer, w których możemy pięknej, bardziej wartościowo, inaczej.

Dzięki temu, że Autorka - matka, żona, pedagożka, odnosi się w książce do swojego życia, staje się bliską nam osobą, z którą jakbyśmy siadali w fotelu i rozmowy toczyli do rana. Jest więc autentycznie, życiowo, bez patosu, a to co przystępne trafia do nas bardziej niż moralizatorskie przemowy czy wszechwiedzące głosy. W przykładach odnajdujemy swoje przeżycia i problemy. Nie czujemy bariery między Autorką, a naszą rzeczywistością. Dziękuję Pani Justyno za dzielenie się swoim doświadczeniem, które każdy czytelnik może na własne bycie przełożyć.

Język jest prosty, przystępny, a treść, mimo wielu poruszanych kwestii, napisana bez zbędnych zawiłości. Także naukowe konteksty przedstawione są przejrzyście i klarownie. Nie dopatrzycie się patetyzmu, zbyt specjalistycznego słownictwa czy długich wywodów, które znużą najbardziej wytrwałych. To swoisty wstęp do myślenia o tym jak wygląda nasze życie, a jak chcielibyśmy by wyglądało, ale i wstęp do działania, bez którego nie ma zmiany.

Konkluzje lektury to nie spektakularne i cudotwórcze porady, bo wiemy, że te działają tylko w teorii. Nie będzie więc o rewolucji w tydzień i nowym życiu w miesiąc. Justyna Kamińska nie oferuje nam tu manipulacyjnych technik, nie mydli oczu, nie pozostawia z uczuciem przytłoczenia.

Za to kolejny raz przypomniałam sobie, że chodzi o małe kroki do przodu, nie traktowanie życia zbyt poważnie i tuleniu duszy swojej. Wreszcie, że Bóg, dając nam lekcje trudne, nie chce nas pogrążyć, ale rozwinąć, wzmocnić. Nasze skrzydła rozłożyć. A sens życia jest bliżej niż sądzimy...Prawda?

„Sens życia” na pewno przypadnie do gustu zwolennikom pseudonauki i medycyny alternatywnej. Zawiera mnóstwo niepotwierdzonych naukowo teorii, takich jak „biologia totalna”. Niejednokrotnie odnosiłam wrażenie, że autorka wręcz zniechęca do chodzenia do lekarzy. O ile niektóre porady (np. „nie porównuj się do innych”) są nieszkodliwe dla zdrowia, o tyle tłumaczenie schorzeń konfliktami wewnętrznymi może być naprawdę niebezpieczne. Czytając tę książkę, trzeba mieć na uwadze, że jej autorka nie ma medycznego wykształcenia, a przynajmniej nigdzie takiej informacji nie znalazłam.

Pełna recenzja książki dostępna jest na naszej stronie:

Sens życia. Czym jest i jak go znaleźć? Gdyby zapytać przypadkowo spotkanych ludzi, to odpowiedzi byłoby zapewne kilka, bo każdy z nas inaczej postrzega sens życia; czym innym dla niego jest.

Justyna Kamińska, pedagog, ale przede wszystkim matka i żona, która zna (jak my wszystkie) trudy codziennego życia i zmagania się z nim, napisała książkę/poradnik/przewodnik. To nie jest kolejny motywacyjny bełkot o niczym i w dodatku nie z naszego podwórka. Ta książka, to nasze, polskie realia i dlatego będzie się każdemu łatwo w niej odnaleźć. Najważniejsze jednak jest to, że Kamińska napisała ją korzystając z własnych doświadczeń popartymi faktami naukowymi.

Wrócę do pytania z pierwszego akapitu o sens życia. Po lekturze "Sensu życia" przypuszczam, że zdania również będą różne. Jednak mnie interesuje tylko to, jak ja odebrałam to, co napisała Kamińska i co samej udało mi się wypracować (w taki czy inny sposób) w ciągu swojego dość długiego życia. Sens powinno się szukać w całokształcie życia, bo nie może on dotyczyć tylko jednej wybranej jego sfery. Nawet jeśli nie dostrzegamy sensu w którymś momencie, to nie znaczy, że go nie ma. Każde życie ma sens. Sens istnieje bezwarunkowo i możemy go znaleźć w każdej sytuacji i przyczynie, a nawet (czego nikomu nie życzę) w cierpieniu. Niestety niektórzy dopiero wówczas zauważają ów sens.

Justyna Kamińska napisała książkę, którą czyta się z ciekawością, a co najważniejsze pozbawiona jest wzniosłych stwierdzeń i niezrozumiałych formułek. Autorka serwuje nam treść bardzo łatwą w odbiorze, rzetelną i pomocną – popartą swoją własną wypracowaną wiedzą. Wspaniałym pomysłem są pakiety z pytaniami i ćwiczeniami, dzięki którym poznamy lepiej siebie i wytyczymy swoje własne cele. Bo, nie tylko według Kamińskiej, jedną z najważniejszych spraw z samorealizacji i szukaniu sensu jest rozpoczęcie wszystkiego właśnie od siebie. Trzeba przede wszystkim zacząć od polubienia siebie i poczucia własnej wartości.

Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie i o niektórych sposobach czytałam po raz pierwszy. Takim tematem, który mnie zainteresował i nawet zaczęłam poszukiwania, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej jest koncepcja/reguła S.M.A.R.T., która pomaga nam formułować cele, aby były łatwe do sfinalizowania:
- Specific – konkretny – cel powinien być jasno zdefiniowany;
- Measurable – mierzalny – cel powinien być tak sformułowany, aby można było określić stopień jego realizacji;
- Achievable – osiągalny – cel powinien być realistyczny;
- Relevant – istotny – związany z naszymi przekonaniami;
- Time-bound – określony czasowo – powinien mieć określony termin realizacji.
W moich poszukiwaniach odnalazłam rozszerzoną wersję reguły, czyli S.M.A.R.T.E.R., gdzie dwie ostatnie litery to: Exciting – ekscytujący – cel powinien być motywujący oraz Recorded – zapisany – zapisanie, żeby nie zapomnieć i nie wyprzeć, że nie istniał.

Dla mnie jednym z najważniejszych rozdziałów, choć przyznam, że bardzo krótkim, jest "Jak zbudować odporność psychiczną?" Prawdę mówiąc chyba nie ma potrzeby, by był dłuższy, bo lektura tej książki przygotowuje nas to tego podsumowania. Kamińska napisała w nim, że mimo wielu niepowodzeń, kocha swoje życie, takim jakie jest, jestem ciekawa, czy każdy z nas jest w stanie odnaleźć w sobie tyle dobra i miłości do siebie i do życia w ogóle. Ja podobnie, jak autorka, nie jeden raz czułam się przeczołgana przez życie. Nie jeden raz dostawałam i przyjmowałam razy. Czy kocham swoje życie? To nie jest takie proste i chyba muszę nadal nad tym popracować, a ta książka w tym mi z pewnością pomoże. Wydaje mi się, że raz kocham, a drugi raz nienawidzę. Raz odnajduję harmonię, a innym razem zupełnie nie widzę ani sensu w tym, co robię, ani sensu w życiu.
Nie wiem ile razy można zaczynać od początku, ale po przeczytaniu :Sensu życia" jestem gotowa spróbować kolejny raz. A Wam mogę z całkowitym przekonaniem polecić tę publikację, bo warto poszerzać horyzonty i czasami zmienić coś w swoim życiu, bez względu na wiek – po prostu żeby było nam lepiej, ze sobą.

W obecnych czasach narzucanie standardów jest bardzo popularne niezależnie czy chodzi o wygląd, wykształcenie czy osiągnięcia zawodowe czy prywatne, należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy.
Często niestety jednak zapominamy o sobie i tracimy sens życia...

Poradnik idealny dla osób, które nie szukają wydumanych złotych myśli od kolejnych specjalistów tylko, lubią łatwe i proste porady, które można wprowadzić do życia od zaraz.

Książka jest napisana bardzo przyjemnym językiem, czyta się ją jakby rozmawiało się z bardzo dobrą koleżanką. Autorka to w końcu taka sama kobieta jak każda z nas, matka, żona, aktywna zawodowo pedagożka, znająca trudy szarej codzienności. Dzieli się z nami historiami z własnego życia, rozpisuje przejrzyście ćwiczenia i treningi dzięki czemu dużo lepiej poznajemy siebie, ważne żeby mieć otwarty na to wszystko umysł 🙂

Dziękuję @bookedit.pl za książkę 🙂

Często niestety jednak zapominamy o sobie i tracimy sens życia...

Ten kto goni za szczęściem, często może się z nim minąć.

Jak wiele razy czuliście się szczęśliwi? Ale tak naprawdę, prawdziwie. Kiedy byliście zadowoleni z tego, kim jesteście naprawdę? W dzisiejszym wyścigu szczurów ciężko znaleźć chwilę dla siebie, jednak bez niej możemy całkowicie oszaleć. Od tego już tylko krok od najgorszego.

Jak sami wiecie, sięgam najczęściej po grozę i fantastykę, momentami delikatnie odskakując od tych gatunków. Tym razem zrobiłem olbrzymi skok, w którym dałem szansę książce, którą widzicie na grafice. Tytuł może nie przekonuje od razu, ale treść daje sporo do myślenia ☺️

Sens Życia autorstwa Justyny kamińskiej to książka, która zwraca uwagę na podstawowe (zdawałoby się) zagadnienia z naszej codzienności. Rzeczy tak oczywiście, że każdy o nich wie i rozumie, ale przede wszystkim lekceważy. Nie zaskoczę chyba nikogo stwierdzeniem, że w naszym życiu to my jesteśmy najważniejsi dla siebie i to o nasze własne szczęście powinniśmy walczyć. Autorka książka nieco nam w tym pomaga 😊

Z początku czytając książkę miałem wrażenie pewnej monotonności występujących tu zagadnień. Autorka często powtarza się, ujmując te same rzeczy w inny sposób. Choć mogłoby to wydawać się irytujące, to w tym przypadku jest całkowicie odwrotnie. Rzeczy banalne, proste najczęściej mijamy i nie zwracamy na nie uwagi. Okazuje się, że to właśnie z nich kreuje się nasz własny sens życia 🙃

Bardzo spodobało mi się, że autorka nie sili się tutaj na wyssane z palca badania, źródła i inne elementy. Większość rzeczy wiąże się z prywatnych doświadczeń autorki, często uzupełniając to elementami typowo naukowymi. Taki balans jest niezwykle optymalny i łatwo przyswajalny 😇

Jeżeli przeraża Was prędkość, z jaką pędzi świat, oraz ciężko Wam się odnaleźć w pewnych aspektach życia codziennego, zachęcam Was do sięgnięcia po książkę. Jest miłą odskocznią od brutalnej codzienności i pozwoli na chwilę oddechu, którego każdy tak bardzo potrzebuje 🥰

Ten kto goni za szczęściem, często może się z nim minąć.

Jak sami wiecie, sięgam najczęściej po...

Lubicie książki rozwojowe? Inspirujące historie, która mają pomóc wprowadzić zmiany do życia?

Jeśli tak, to książka dla was. Krótka, treściwa, przystępna. Oparta na życiowych doświadczeniach, faktach naukowych. Pomaga lepiej poznać siebie. Zawiera także ćwiczenia służące samorozwojowi.

Wszystko to, ma pomóc zrozumieć siebie i zmienić swoje życie na lepsze. Ciekawy poradnik.

Bardzo często ludzie nie mają pojęcia o tym, czym jest ich organizm i jakie zależności w nim występują. Większość osób nie zwraca uwagi na to, co czują w danej chwili i uważają, że to nie ma żadnego wpływu na ich narządy i ogólne zdrowie. Zapewne brak tych informacji wiąże się z kiepskim systemem oświatowym, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy szukać wiedzy o nas samych w dostępnych, dodatkowych źródłach informacji.

Treść

W książce znajdziemy szereg porad dotyczących tego jak nasze życie powinno wyglądać, a jedną z głównych myśli jest to, że powinniśmy podchodzić do naszego organizmu holistycznie, czyli całościowo. Otóż to, co czujemy, bądź myślimy wpływa na nas zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego też wszelkie zmiany mające na celu poprawę naszego zdrowia muszą zawierać wszystkie obszary dotyczące naszego ciała i umysłu. Cześć poruszonych zagadnień mogliśmy spotkać w wielu innych publikacjach, ale często były przedstawione w sposób naukowy, a co za czym idzie dla większości niekoniecznie w pełni jasno, a dodatkowe wyodrębnienie ich z ogółu zależności zaburzyło obraz ich istotności. W tym przypadku mamy zbiór porad dotyczących zarówno naszych myśli, emocji, narządów, snu itd. Co wpływa na nasz organizm pozytywnie, a co negatywnie? Jaką rolę odgrywają myśli w naszym życiu? Co należy zmienić by było lepiej? O tym i o wielu innych ciekawostkach przeczytacie w książce „Sens życia” autorstwa Justyny Kamińskiej.

Odczucia

W moim przypadku najistotniejszymi i najbardziej pomocnymi zagadnieniami są te dotyczące myśli i postrzegania tego kim jesteśmy, gdyż te obszary wymagają u mnie poprawy, a dzięki tej publikacji dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na ten temat, jak chociażby to, że powinniśmy darzyć siebie miłością. Inną wartą uwagi poradą jest to, że nie powinniśmy siebie krytykować, tylko wyciągać wnioski z danych przeżyć i iść dalej. Czytelnik sięgając po tę pozycję musi mieć na uwadze, że nie jest to suchy podręcznik pełen niezrozumiałej treści dla przeciętnego Kowalskiego, tylko w tym przypadku mamy poradnik oparty na własnych przeżyciach autorki, która te zasady wprowadziła do swojego życia. Dodatkowo dostarcza nam przykładów w postaci wydarzeń, które się jej przytrafiły i jakoś wpłynęły na zmianę jej funkcjonowania. Innym ważnym aspektem tej książki jest to, że została napisana przez rodzimą autorkę, a to plus jej zawodowe i życiowe doświadczenie daje nam pewność, że wszelkie treści będą pasowały do naszych realiów i będzie je można z powodzeniem zastosować, czego często nie możemy uczynić w przypadku zagranicznych twórców. Ponadto od początku jesteśmy uświadamiani tym, że wszelkie zmiany powinniśmy wprowadzać małymi kroczkami, bo tylko wtedy mamy realne szanse na osiągnięcie sukcesu, a ewentualne niepowodzenia powinniśmy przepracować, a nie udawać, że ich nie ma i za wszelką ceną próbować je przezwyciężyć. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc bliskich lub specjalistów.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dużym zainteresowaniem wynikającym z zapotrzebowania na zmiany w moim życiu, a ta pozycja mi to bardzo ułatwiła. Oprócz przystępnej treści przedstawionej w sposób łatwy w odbiorze dla każdego czytelnika, otrzymujemy również wiele ciekawych ćwiczeń, które umożliwią nam osiągnięcie danego celu. Myślę, że dla wielu istotną informację jest również to, że autorka jest zawodową specjalistką z zakresu pedagogiki, co świadczy o tym, że opisane porady są rzetelne i z pewnością pomocne. Okładka przedstawiająca zielone serce oprócz tego, że przyciąga wzrok potencjalnego odbiorcy, to daje również nadzieję na lepsze jutro i sugeruje nam, że najważniejsza jest miłość. Gorąco polecam pozycję każdemu, gdyż większość z nas potrzebuje zmian w różnych sferach życia, a ta pozycja wam to umożliwi. Dodatkowo jest zbiorem samej esencji istotnych treści, co za czym idzie osoby zapracowane mają wszystko w jednym miejscu, przez co łatwiej im będzie naprawić własne błędy w postępowaniu, co może doprowadzić do poprawy życia osobistego, polepszenia zdrowia zarówno psychicznego, jaki fizycznego, a nawet uchronić przed przedwczesną śmiercią .

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Justynie Kamińskiej.

• Egzemplarz recenzencki
  • 2024r
  • Samodzielne
  • Recenzje
  • Rozwój osobisty
  • Polecam

Dodaj cytat z książki Sens życia