2084 Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości

Okładka książki 2084 Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości John C. Lennox
Okładka książki 2084 Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości
2023-01-01
2023-01-01
Zbigniew Kościuk
nauka filozofia etyka informatyka

Kilka fragmentów z tej bardzo ważnej książki: "Przerażająca wizja totalitaryzmu zarysowana przez Apostoła w Drugim Liście do Tesaloniczan będzie się przypuszczalnie charakteryzować surowym opresyjnym prawem cywilnym, zaś na płaszczyźnie duchowej nieprawą rebelią przeciwko Bogu Wszechmogącemu („człowiek grzechu”). Paweł napisał Tesaloniczanom, że to, co wydarzy się w przyszłości, jest nieuchronną konsekwencją próby ubóstwienia człowieka, widocznej już w ówczesnej kulturze rzymskiej.
Nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy w przyszłości zjawisko to zamanifestuje się w skali globalnej. Obserwując rozwój sytuacji w Chinach, nie powinniśmy być zdumieni, gdy ujrzymy je w połączeniu z totalitarnym systemem kontroli społecznej. Nawiasem mówiąc, łatwo pomyśleć o zrealizowaniu takiego scenariusza na całym świecie. Widząc, dokąd zmierza świat polityki, z wpływami skupionymi w rękach coraz bardziej nielicznych, można sobie wyobrazić istnienie światowego rządu, nad którym sprawowałby kontrolę jeden człowiek o niezwykłej władzy — Homo deus, którego wpływy i oszustwo pochodziłyby od najbardziej złowrogiej ze wszystkich ponadludzkich inteligencji, od samego diabła.
Pozostaje faktem, że idea Homo deus przenika całą ludzką historię, co czyni biblijny scenariusz jeszcze bardziej wiarygodnym. Oczywiście, jest to sprzeczne z popularnym poglądem, że istoty ludzkie są z natury dobre i ustawicznie się doskonalą, więc złe postępowanie zostanie w końcu wyeliminowane, przyszłość będzie należeć do bardziej ludzkich i łaskawych scenariuszy Maxa Tegmarka: Boskiego Protektora, Dobrotliwego Dyktatora lub Egalitarnej Utopii. W świetle biblijnego materiału i doświadczeń XX stulecia wydaje się to pobożnym życzeniem."
Więcej na blogu:

Bardzo dobra książka o AI z perspektywy filozofii i chrześcijaństwa, czego zresztą nikt nie ukrywa. Rozważania Lennoxa o tym, czym właściwie jest inteligencja, jakie moralne problemy stwarza jej używanie itd. Lennox doskonale polemizuje z Yuvelem Hararim, który chce, żeby lduzkość "ewoluowała" - cokolwiek to znaczy. Lennox słusznie zauważa zagrożenia.

Jak sam tytuł sugeruje książka też jest o przyszłości ludzkości, więc nie powinno dziwić odwołania do Apokalipsy.

Jak sam tytuł...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Może 10% książki jest poświęcone AI, ale w ignorancki sposób i bez zrozumienia dla AI. Reszta to cytaty z Biblii i ich objaśnienia.

• Pan (Radek)

Dodaj cytat z książki 2084 Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości