Księga Ciemności

Okładka książki Księga Ciemności Helena Dahlgren
Okładka książki Księga Ciemności
Helena Dahlgren Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Soul Riders (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Soul Riders (tom 3)
T2:B3 Ödesryttarna. Aideens Gåva
Znak emotikon
2023-11-08
2023-11-08
Natalia Szczypuła

„Księga Ciemności” to prawdopodobnie ostatnia opisana przygoda Jeźdźców Duszy oraz kończąca drugą ich trylogię, cudowna książka.

W powieści wiele się dzieje, choć początkowo akcja nie jest bardzo wartka. Alex, Anne, Linda oraz Lisa muszą dokończyć coś, co rozpoczęły już na początku pierwszego tomu trylogii. Doznały już strat, ale mimo to będą walczyć by nie dopuścić do powstania następnych. Spotkają dawnych znajomych, wrócą tam gdzie już kiedyś były, a dawni wrogowie okażą się nie być aż tak bardzo źli.

Moje streszczenie jest tajemnicze, ale wiadomo, że chodzi w nim o to, by nie zdradzać wielu szczegółów, a zachęcić innych do przeczytania.

Jeśli chodzi o bardziej 'techniczną' stronę książki, to tak jak w poprzednich tomach i tutaj możemy zauważyć charakterystyczny styl autorki, który objawia się początkowo powolną akcją, która z czasem ewoluuje, a na sam koniec wręcz 'wybucha'. Z tego właśnie powodu powieść nie wciągnęła mnie od razu (mogło to również wynikać z mojej niestety dłuższej przerwy od czytania czegoś innego, niż lektury szkolne). Nie znaczy to oczywiście, że książkę czytało się źle; już w jakiejś 1/3 wciągnęła mnie bez reszty i puściła dopiero po zakończeniu. ;)

Wszystkim naprawdę polecam zarówno ten jeden tom, jak i całą serię, gdyż wszystkie są niesamowite oraz zawsze po ich przeczytaniu czuć niedosyt, chęć przeczytania następnej.

PS. Chociaż cykl książek był inspirowany grą online „Star Stable”, to na spokojnie możecie je czytać bez jego znajomości. Sam dowiedziałem się o grze z okładki pierwszego tomu pierwszej trylogii, ale mimo to, do tej pory nie próbowałem grać i wszystko rozumiem. Jeśli jesteście jednak graczxmi, to tym bardziej zachęcam!

Mamy na sali wielbicieli Soul Riders? Jeśli tak to spieszę z wiadomością, że dostępna jest już trzecie część sagi, kończąca przygody czterech Jeźdźców Duszy. Czy ta historia znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie? Posłuchajcie 👇

Lisa, Alex, Linda i Anne to przyjaciółki i pokrewne dusze, połączone magicznym paktem za sprawą magii wyspy Jorvik. Dziewczęta wciąż liżą rany po starciu z Camillą w Pandorii, podczas której udało im się wyswobodzić jedną z nich. Zwycięstwo ma jednak i ciemną stronę, w magicznej krainie została bowiem Mina. I choć dziewczyna zdradziła ich zaufanie, oszukała i sama wepchnęła w szpony zła, czeka ją tam okrutny los. Zbyt okrutny.

Mroczne siły coraz bardziej kumulują się nad Jorvik. Moce Camilli w jakiś sposób przenikają na wyspę, powodują śmierć nienarodzonych źrebiąt i spustoszenie wśród przyrody. Dziewczęta rozumieją, że jedynym sposobem na przetrwanie jest połączenie sił z Jeźdźcami Ciemności i wspólna próba unicestwienia Camilli. Czy podołają temu karkołomnemu zadaniu?

Finał trylogii przyniesie wiele emocji, wzruszeń i łez. Tak wiele spraw znajdzie tu swój koniec, tak wiele zatoczy koło. To świetna seria, która pokazuje jak ważne są więzi przyjaźni ale i rodzinnej miłości. Czytałam ją z zapartym tchem i dosłownie połknęłam. Cieszę się, że miałam okazję poznać przygody Jeźdźców Duszy i mam nadzieję, że moja córka pewnego dnia pokocha je tak samo jak ja ❤️

„Nie to, co mówisz, a to, co robisz, świadczy o tym, kim jesteś”.

Bohaterkami historii są cztery przyjaciółki, które będąc Jeźdźcami Dusz walczą ze złem, które dużymi krokami zbliża się do Doliny Złotych Wzgórz. Liście drzew stają się czarne, ptaki odlatują i zapada przeszywająca cisza na wyspie Jorvik. Dziewczyny wiedzą, że mogą liczyć tylko na siebie i druida, który wcale nie ma dla nich dobrych wiadomości…
Przyjaciółki mają cztery dni na odszukanie białej klaczy, na zdobycie, od mieszkającej na mokradłach czarownicy Pi, Księgi Ciemności i na połączenie sił z Jeźdźcami Ciemności. Czy im się to uda? Czy będą gotowe stanąć do walki z Camillą. Czy uda im się uratować Jorvik przed złem?

To kontynuacja historii, która trzyma w napięciu oraz jest pełna mrocznych tajemnic i magicznych zjawisk.
Autorka wplata w nią życiowe problemy, które spotykamy w realnym świecie.
„Czasem lepiej powiedzieć prawdę, choć zwykle trudniej ją unieść”. Z różnych powodów sięgamy po kłamstwo, a okazuje się, że warto postawić na prawdę i bycie sobą, bo nie należy się „(…) zmieniać pod niczyje dyktando.” Każdy z nas nie jest nieskazitelny. „Mamy wady. Mnie czasem przychodzą do głowy złe albo po prostu niewłaściwe myśli. Czasem robię rzeczy, za które z czystym sercem nie wzięłabym odpowiedzialności.” I dlatego krytykując, oceniając innych powinniśmy zrobić to z większą rozwagą.
Sugeruje ona, że największą siłę ma miłość – „Nie przemocą ani magią, nie rytuałami z Księgi Ciemności. Tylko miłością.” To z jej pomocą możemy zdziałać wiele dobrego.
Pokazuje również inne oblicze nadziei, bo ona „(…) jest niebezpieczna. Możliwe, że nie ma na świecie niczego groźniejszego”. I jak się nad tym zastanowić coś w tym jest…
Uwielbiam książki, które wraz z historią niosą przesłanie. Ta seria to ma. Czyta się ją na jednym wdechu i nie ma się ochoty zakończyć przygody na jednym tomie. Ciekawa jestem dalszych losów bohaterek.

Jeśli nie wiesz jak spędzić deszczowy, jesienny wieczór, a lubisz historie z dreszczykiem, to ja Ci podpowiem – koc, ciepła herbata i ta książka. Gwarantuję, że nie pożałujesz. A może nie muszę już podpowiadać, bo wiesz co zrobisz?

#współpracabarterowa @znakemotikon.

„Nie to, co mówisz, a to, co robisz, świadczy o tym, kim jesteś”.

Mamy tutaj opowieść o czterech przyjaciołach, które jako Jeźdźcy Duszy walczą ze złem. A ono właśnie nadciągnęło nad Dolinę Złotych Wzgórz.

Drzewa stały się czarne, ptaki odleciały, a wszystko to za sprawą czarnej magii.

Jak to powstrzymać? Przyjaciółki pienienie stają przed wielkim wyzwaniem, mogąc liczyć jedynie na siebie i na druida, a on nie ma dla nich niestety zbyt drobnych wiadomości.

Przyjaciółki muszą spotkać się z czarownicą Pii i zdobyć Księgę Ciemności, a na to mają tylko ctxeye dni. Czy im się uda?

Fascynująca opowieść o magii, przyjaźni, pełna przygód. Wciągająca historia i piękna okładka.

• .Posiadam 🏠
  • Chce mieć książka