Nadchodzi mrok

Okładka książki Nadchodzi mrok Helena Dahlgren
Okładka książki Nadchodzi mrok
Helena Dahlgren Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Star Stable (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Star Stable (tom 3)
Ödesryttarna: Mörkret faller
Znak emotikon
2021-04-05
2021-04-05
Monika Motkowicz
star stable jorvik konie przyjaźń magia przygoda książki dla dzieci książki dla nastolatek

Jedna kłótnia między przyjaciółkami może sprawić, że wyspa Jorvik już nigdy nie będzie taka sama
Zaczarowanej wyspie Jorvik grozi wielka powódź. Cztery przyjaciółki muszą stanąć do walki z żywiołem. To będzie trudne, bo ich wielką przyjaźń rujnuje narastający konflikt. W sercach dziewczyn pojawiają się wątpliwości i podejrzenia. Ale to nie koniec problemów – magiczna moc ich ukochanych koni zaczyna gasnąć…
Czy coraz silniejszy potwór Garnok wykorzysta moment słabości Jeźdźców Duszy, by przejąć panowanie nad światem, który tonie w mroku?
Star Stable. Nadchodzi mrok to finał wielkiej walki między dobrem a złem. Lisa, Anne, Linda i Alex oraz ich magiczne konie muszą ostatecznie rozprawić się z Garnokiem. Czy moc ich siostrzeństwa, magia i przyjaźń wystarczą?
Star Stable to uniwersum najpopularniejszej gry online o koniach – aż 15 milionów użytkowników na całym świecie i ponad 70 000 tysięcy graczek z Polski!
Dołącz do nich, bo świat Star Stable czeka właśnie na ciebie!
Poznaj bestsellerową trylogię Star Stable.
• Tajemnica Złotych Wzgórz
• Przebudzenie legendy
• Nadchodzi mrok
oraz pięknie ilustrowane Star Stable. Opowieści z Jorvik.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Bardzo dużo ciekawostek o głównych bohaterkach Star stable.

Bardzo dużo ciekawostek o głównych bohaterkach Star stable.

Choć jest to tom trzeci serii Star Stable to system magii nie został jeszcze w pełni uformowany i w tej książce poznajemy podstawowe pojęcie jego mocy. Dziewczyny dopiero są wprowadzone w swoją misję, próbują swoje siły we władaniu magią i współpracy. Świetnie wprowadzony cliffhanger sprawia, że aż chce się sięgnąć po kolejną część, na którą jeszcze trochę poczekamy. Z drugiej strony czytelnicy, którzy nie znają wcześniejszych przygód w świecie Star Stable są świetnie wprowadzeni w fabułę, więc nie będą czuli się wrzuceni na głęboką wodę. Świetna lektura dla każdej małej amazonki.

Więcej na: https://konfabula.pl/star-stable-nadchodzi-mrok/

Ostateczne starcie

Przyznam, że wcześniej nie słyszałam o Star Stable. Gdy książka do mnie przyszła okazało się, że to kolejny tom serii. Dlatego trudno było mi połapać się w fabule, która w tym tomie nawiązuje do poprzednich, choćby poprzez rozmowy głównych bohaterek. Mimo tego w końcu odnalazłam się w akcji "Nadchodzi mrok" dzięki wspomnieniom bohaterek i z przyjemnością przeczytałam książkę.

Jeźdźcy Duszy, czyli Lisa, Linda, Alex i Anne wraz ze swoimi wyjątkowymi końmi, starbreedami muszą zapobiec katastrofie, a mianowicie wielkiej powodzi, która zagraża wyspie Jorvik. Zmierzają ku Tamie Bastionu by naprawić pękniecia, które w niej powstały. Prócz tych zmartwień, każda z dziewczyn przeżywa swoje własne problemy, jak Lisa, która pragnie uratować tatę z siedziby pana Sandsa, Dark Core. Zdania dziewczyn na temat wyruszenia do siedziby ich głównego wroga są podzielone. Konflikt między przyjaciółkami narasta, ich przyjaźń stoi pod znakiem zapytania, a na dodatek coś złego zaczyna dziać się z ich końmi, ich magiczna moc gaśnie, nie poznają dziewczyn, stają się apatyczne. Jedno jest pewne, tylko razem są silne i w ich przyjaźni i więzi z koniami tkwi ich siła.

Czy Garnok wykorzysta okazję i w momencie słabości Jeźdźców Duszy przejmie panowanie nad światem, który pogrąża się w mroku? Czy dziewczęta odnajdą nić porozumienia, siebie, a także swoje konie? Czy uda im się jeszcze raz pokonać siły zła? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po "Nadchodzi mrok".

Jest to zdecydowanie lektura dla młodszych czytelników, ale nie ukrywam, że ja mimo swoich 28 lat bawiłam się przy lekturze tej książki wyśmienicie. Dlatego starsi czytelnicy, nie krępujcie się i także sięgajcie po serię Star Stable. Nie brak w tym tomie przygód, starć z siłami zła, momentów wzruszeń i radości.

Dziewczyny, czyli tytułowi Jeźdźcy Duszy, to bardzo sympatyczne, miłe, oddane bliskim, sobie i swoim starbreedom dziewczyny, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić. Są odważne, wrażliwe, kochają konie, jedna z nich, czyli Linda uwielbia czytać tak jak ja, dlatego byśmy się na pewno dogadały. Chętnie też poznam wcześniejsze przygody dziewczyn, bo to naprawdę świetna seria, i to o koniach, które uwielbiam! Książkę czyta się szybko, z zapartym tchem śledzi się przygody Jeźdźców Duszy, dlatego polecam ją Wam z całego serca.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Emotikon.

Ostateczne starcie

Po słabej drugiej części to zdecydowanie było odbicie się od dna. Zakończenie całej historii przypadło mi do gustu. Momentami relacje między bohaterami czy ich siła były przesadzone, ale w sumie na tym opiera się cała historia. Na magicznej sile PRZYJAŹNI która pokona wszystko. Uważam jednak, że zdmuchnięcie całego zła od tak było ostro przegięte.
W sumie to taka miła historia do przeczytania na książkowym kacu gdy człowiek potrzebuje jakiejś lekkiej pozycji. Polecam.

W sumie to taka miła...

Jeźdźcy Duszy to cztery dziewczyny mające magiczne moce. Gdy jeźdźcy są razem ze swoimi końmi, starbreedami, moce te budzą się do życia. Misja Jeźdźców Duszy polega na zapewnieniu kruchej równowagi między dobrem a złem. Wyspa Jorvik jest w niebezpieczeństwie, tylko Lisa Linda, Alex i Anna - cztery przyjaciółki i ich tajemnicze konie mogą powstrzymać powrót złego Garnoka. By jednak się to udało dziewcząt nie może nic dzielić, muszą sobie ufać i nawzajem wierzyć w swoją moc. Nie jest to łatwe bo mrok który ogarnia wyspę wkrada się również do ich dusz.

Walka z Garnokiem to przede wszystkim próba przyjaźni. Tylko cztery połączone moce są w stanie go pokonać. Tutaj nie można działać na własną rękę, trzeba być zjednoczonym.

Fabuła jest pełna akcji ,więcej tutaj opisów wydarzeń niż dialogów a nie sprzyja to szybkości czytania. Akcja wciąga, ale bywało że była zbyt przytłaczająca, czasami działo się za dużo i za szybko, do niektórych fragmentów musiałyśmy wracać by dobrze zrozumieć co się zadziało.

Książka powstała na podstawie gry komputerowej. Autorka w bardzo plastyczny sposób opisała wyspę, przypisała bohaterkom różnorodne cechy charakteru i przedstawiła walkę dobra ze złem. Najważniejszą walką był jednak bój o przetrwanie przyjaźni, o akceptację drugiej osoby, o kompromisy.

Lisa, Anne, Alex i Linda, te dziewczyny łączy przyjaźń, a także miłość do koni. Każda z nich ma swojego konia starbreeda. Łączy ich specjalna więź, dzięki której władają magią i są też Jeźdźcami Duszy. Dziewczyny muszą uratować tamę, żeby nie pękła i nie zalała wioski! A przy okazji żeby zły potwór Garnok nie przedostał się do naszego świata. Z początku im się to udaje. Ale Garnok ma swoich sprzymierzeńców i dziewczyny mają dodatkowo utrudnione zadanie, kiedy ich konie tracą magiczną moc. Czy starbreedy odzyskają swoją magię? Czy dziewczyny powstrzymają Garnoka?
Jest tutaj pokazana przyjaźń, miłość do najbliższych, ale i do koni, jest i troska o innych oraz walka ze złymi mocami no i magia. A wiadomo, że dziewczynki uwielbiają takie klimaty. Tak więc zachęcam do tej dziewczęcej lektury. I dodam, że jest to 3 część z trylogii.

Super książka. Charaktery dziewczyn były cudownie odwzorowane i dobrze ubarwione. Sama książka chyba najlepsza z serii. Historia ciekawa, lecz niestety gdzieś po 3/4 zaczyna pędzić.
W innych opiniach zauważyłam błędy. Gra Star Stable nie powstała na podstawie książki! Książka powstała na podstawie gry i opisuje wydarzenia przed czasem z gry.

Dawno nie czytałam nic dla dzieci. A szkoda, bo po lekturze książki Heleny Dahlgren „Nadchodzi mrok” mogłam z przyjemnością wrócić się do czasu dorastania. I powiem Wam w tajemnicy, że chętnie przeczytam również pozostałe dwa tomy z tej serii. Ale o tym ciii….

„Nadchodzi mrok” jest cudowną opowieścią o przyjaźni i przeciwnościach losu, z którymi muszą zmierzyć się małe bohaterki. A są nimi zwyczajne dziewczynki, które stają się Jeźdźcami Dusz i we współpracy ze swoimi magicznymi końmi walczą ze złem czyhającym na wyspie Jorvik. To tak
w mega skrócie! Musicie przeczytać żeby dowiedzieć się czegoś więcej.

Do tego hipnotyzująca okładka, która przyciąga czytelnika. A opis sytuacji i emocji, z którymi mierzą się dziewczęta są tylko kolejną wisienką na torcie. Akcja pędzi niczym galopujące konie, więc nie sposób się znudzić.

Uważam, że seria Star Stable to kwintesencja wszystkiego co jest w stanie zauroczyć młodego czytelnika. Zawsze powtarzam, że każdy może być zagorzałym czytelnikiem, tylko nie każdy trafił na książkę, która go tego nauczy. I jeśli Wy, Drodzy Rodzice, chcecie zarazić swoje dzieci pasją do czytania, to książka „Nadchodzi mrok” jest do tego stworzona!

Ps. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że na jej podstawie powstała gra komputerowa.

• Bajki
  • Jeździeckie