Nadchodzi mrok

Okładka książki Nadchodzi mrok
Helena Dahlgren Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Star Stable (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Star Stable (tom 3)
Ödesryttarna: Mörkret faller
Znak emotikon
2021-04-05
2021-04-05
Monika Motkowicz
star stable jorvik konie przyjaźń magia przygoda książki dla dzieci książki dla nastolatek

Ostateczne starcie

Przyznam, że wcześniej nie słyszałam o Star Stable. Gdy książka do mnie przyszła okazało się, że to kolejny tom serii. Dlatego trudno było mi połapać się w fabule, która w tym tomie nawiązuje do poprzednich, choćby poprzez rozmowy głównych bohaterek. Mimo tego w końcu odnalazłam się w akcji "Nadchodzi mrok" dzięki wspomnieniom bohaterek i z przyjemnością przeczytałam książkę.

Jeźdźcy Duszy, czyli Lisa, Linda, Alex i Anne wraz ze swoimi wyjątkowymi końmi, starbreedami muszą zapobiec katastrofie, a mianowicie wielkiej powodzi, która zagraża wyspie Jorvik. Zmierzają ku Tamie Bastionu by naprawić pękniecia, które w niej powstały. Prócz tych zmartwień, każda z dziewczyn przeżywa swoje własne problemy, jak Lisa, która pragnie uratować tatę z siedziby pana Sandsa, Dark Core. Zdania dziewczyn na temat wyruszenia do siedziby ich głównego wroga są podzielone. Konflikt między przyjaciółkami narasta, ich przyjaźń stoi pod znakiem zapytania, a na dodatek coś złego zaczyna dziać się z ich końmi, ich magiczna moc gaśnie, nie poznają dziewczyn, stają się apatyczne. Jedno jest pewne, tylko razem są silne i w ich przyjaźni i więzi z koniami tkwi ich siła.

Czy Garnok wykorzysta okazję i w momencie słabości Jeźdźców Duszy przejmie panowanie nad światem, który pogrąża się w mroku? Czy dziewczęta odnajdą nić porozumienia, siebie, a także swoje konie? Czy uda im się jeszcze raz pokonać siły zła? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po "Nadchodzi mrok".

Jest to zdecydowanie lektura dla młodszych czytelników, ale nie ukrywam, że ja mimo swoich 28 lat bawiłam się przy lekturze tej książki wyśmienicie. Dlatego starsi czytelnicy, nie krępujcie się i także sięgajcie po serię Star Stable. Nie brak w tym tomie przygód, starć z siłami zła, momentów wzruszeń i radości.

Dziewczyny, czyli tytułowi Jeźdźcy Duszy, to bardzo sympatyczne, miłe, oddane bliskim, sobie i swoim starbreedom dziewczyny, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić. Są odważne, wrażliwe, kochają konie, jedna z nich, czyli Linda uwielbia czytać tak jak ja, dlatego byśmy się na pewno dogadały. Chętnie też poznam wcześniejsze przygody dziewczyn, bo to naprawdę świetna seria, i to o koniach, które uwielbiam! Książkę czyta się szybko, z zapartym tchem śledzi się przygody Jeźdźców Duszy, dlatego polecam ją Wam z całego serca.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Emotikon.

Ostateczne starcie

Po słabej drugiej części to zdecydowanie było odbicie się od dna. Zakończenie całej historii przypadło mi do gustu. Momentami relacje między bohaterami czy ich siła były przesadzone, ale w sumie na tym opiera się cała historia. Na magicznej sile PRZYJAŹNI która pokona wszystko. Uważam jednak, że zdmuchnięcie całego zła od tak było ostro przegięte.
W sumie to taka miła historia do przeczytania na książkowym kacu gdy człowiek potrzebuje jakiejś lekkiej pozycji. Polecam.

W sumie to taka miła...

Jeźdźcy Duszy to cztery dziewczyny mające magiczne moce. Gdy jeźdźcy są razem ze swoimi końmi, starbreedami, moce te budzą się do życia. Misja Jeźdźców Duszy polega na zapewnieniu kruchej równowagi między dobrem a złem. Wyspa Jorvik jest w niebezpieczeństwie, tylko Lisa Linda, Alex i Anna - cztery przyjaciółki i ich tajemnicze konie mogą powstrzymać powrót złego Garnoka. By jednak się to udało dziewcząt nie może nic dzielić, muszą sobie ufać i nawzajem wierzyć w swoją moc. Nie jest to łatwe bo mrok który ogarnia wyspę wkrada się również do ich dusz.

Walka z Garnokiem to przede wszystkim próba przyjaźni. Tylko cztery połączone moce są w stanie go pokonać. Tutaj nie można działać na własną rękę, trzeba być zjednoczonym.

Fabuła jest pełna akcji ,więcej tutaj opisów wydarzeń niż dialogów a nie sprzyja to szybkości czytania. Akcja wciąga, ale bywało że była zbyt przytłaczająca, czasami działo się za dużo i za szybko, do niektórych fragmentów musiałyśmy wracać by dobrze zrozumieć co się zadziało.

Książka powstała na podstawie gry komputerowej. Autorka w bardzo plastyczny sposób opisała wyspę, przypisała bohaterkom różnorodne cechy charakteru i przedstawiła walkę dobra ze złem. Najważniejszą walką był jednak bój o przetrwanie przyjaźni, o akceptację drugiej osoby, o kompromisy.

Lisa, Anne, Alex i Linda, te dziewczyny łączy przyjaźń, a także miłość do koni. Każda z nich ma swojego konia starbreeda. Łączy ich specjalna więź, dzięki której władają magią i są też Jeźdźcami Duszy. Dziewczyny muszą uratować tamę, żeby nie pękła i nie zalała wioski! A przy okazji żeby zły potwór Garnok nie przedostał się do naszego świata. Z początku im się to udaje. Ale Garnok ma swoich sprzymierzeńców i dziewczyny mają dodatkowo utrudnione zadanie, kiedy ich konie tracą magiczną moc. Czy starbreedy odzyskają swoją magię? Czy dziewczyny powstrzymają Garnoka?
Jest tutaj pokazana przyjaźń, miłość do najbliższych, ale i do koni, jest i troska o innych oraz walka ze złymi mocami no i magia. A wiadomo, że dziewczynki uwielbiają takie klimaty. Tak więc zachęcam do tej dziewczęcej lektury. I dodam, że jest to 3 część z trylogii.

Na półkach: , , , , ,

Super książka. Charaktery dziewczyn były cudownie odwzorowane i dobrze ubarwione. Sama książka chyba najlepsza z serii. Historia ciekawa, lecz niestety gdzieś po 3/4 zaczyna pędzić.
W innych opiniach zauważyłam błędy. Gra Star Stable nie powstała na podstawie książki! Książka powstała na podstawie gry i opisuje wydarzenia przed czasem z gry.

Dawno nie czytałam nic dla dzieci. A szkoda, bo po lekturze książki Heleny Dahlgren „Nadchodzi mrok” mogłam z przyjemnością wrócić się do czasu dorastania. I powiem Wam w tajemnicy, że chętnie przeczytam również pozostałe dwa tomy z tej serii. Ale o tym ciii….

„Nadchodzi mrok” jest cudowną opowieścią o przyjaźni i przeciwnościach losu, z którymi muszą zmierzyć się małe bohaterki. A są nimi zwyczajne dziewczynki, które stają się Jeźdźcami Dusz i we współpracy ze swoimi magicznymi końmi walczą ze złem czyhającym na wyspie Jorvik. To tak
w mega skrócie! Musicie przeczytać żeby dowiedzieć się czegoś więcej.

Do tego hipnotyzująca okładka, która przyciąga czytelnika. A opis sytuacji i emocji, z którymi mierzą się dziewczęta są tylko kolejną wisienką na torcie. Akcja pędzi niczym galopujące konie, więc nie sposób się znudzić.

Uważam, że seria Star Stable to kwintesencja wszystkiego co jest w stanie zauroczyć młodego czytelnika. Zawsze powtarzam, że każdy może być zagorzałym czytelnikiem, tylko nie każdy trafił na książkę, która go tego nauczy. I jeśli Wy, Drodzy Rodzice, chcecie zarazić swoje dzieci pasją do czytania, to książka „Nadchodzi mrok” jest do tego stworzona!

Ps. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że na jej podstawie powstała gra komputerowa.

#545 - Nadchodzi mrok - Helena Dahlgren - Wydawnictwo Znak Emotikon
#105/52/2021

Książka ma 290 stron, swoją premierę miała dnia 05.04.2021 roku. Jest to tom 3 cyklu Star Stable. Książka należy do kategorii literatura młodzieżowa.

Książka jest bardzo emocjonująca. Opowiada o czterech przyjaciółkach, które z pomocą swoich konii, muszą uratować wyspę Jorvik. Fabułę dodatkowo wzbogacają magiczne elementy.

Na podstawie książek powstała także gra komputerowa.

Chętnie sięgniemy z Ewą po inne części przygód - Anne, ALex, Lindy i Lisy.

Bardzo dziękujemy za książkę Wydawnictwo Znak Emotikon.

#545 - Nadchodzi mrok - Helena Dahlgren - Wydawnictwo Znak Emotikon
#105/52/2021

"Nadchodzi mrok" jest trzecią książką z serii Star Stable, ale równocześnie pierwszą, po którą udało mi się sięgnąć. Mimo to, bardzo szybko udało mi się połapać w całej fabule. Nie wykluczam oczywiście, że sięgnę jeszcze po pozostałe części - uważam, że ta książka jest naprawdę świetnie napisana, a jej lektura pozwala mi przeżyć drugie dzieciństwo 😛 W książce dzieje się naprawdę sporo, fabuła jest bardzo emocjonująca i czasami czytelnik może mieć wrażenie, że galopuje wraz z czterema przyjaciółkami, by pomóc im ochronić Jorvik przed zagrożeniem płynącym z przerażającej różowej Pandorii.

,, Linda kilkakrotnie mrugnęła, usiłując wymazać makabryczne obrazy stające jej przed oczami".

Przyznam, że ta część z serii była dla mnie najbardziej emocjonująca. Razem z nimi przeżywałam zapowiedź powodzi i sceny, jakie za sobą niosła. To nie była równa walka, gdyż siły zła wciąż na każdym kroku im przeszkadzały. Sprawiały, że dziewczynki przestawały w siebie wierzyć. Siały zamęt w ich głowach, ukazując wszystko w jak najgorszym świetle. Następnie musiały podjąć nierówną walkę z Garnokiem, by wydostać tatę Lisy z pułapki. I kiedy sadziłam już, że wszystko będzie dobrze, nagle życie ich koni zaczęło przygasać.

,, Sądziłam, że coś nas łączy. Wyjątkowa, magiczna więź. Myślałam, że jesteśmy sami przeciwko całemu światu. Podróżowałam w czasie i przestrzeni, by cię odnaleźć, kochany. Byłam gotowa poświęcić ci całe swoje życie. Czy zrobiłam coś nie tak? Czy to kara?"

Niewątpliwe Jeźdźcy Duszy bardzo kochają swoje konie. Nieraz powierzyli im swoje życie i wiedzieli, że z ich strony mogą liczyć na lojalność. Teraz przestały im ufać. Wiedzą, że coś się stało, tylko nie mogą znaleźć żadnej przyczyny. Ich niemoc była bardzo przejmująca. Z wielkim uczuciem starały się pobudzić jakoś swoje konie do życia.
Czy im się udało?
Czy ktoś na tyle silny mógł odebrać im cząstkę siebie?
Kochani, historie o Jeźdźcach z Jorvik są naprawdę przejmujące. Nieraz tak wiele od nich zależy, a jak sami zauważycie, to wciąż są tylko dzieci. Tęsknią za domem, za bezpieczeństwem, które każdego dnia jest im odbierane. Jestem pod wrażeniem opisów ich uczuć i sytuacji z jakimi muszą się zmierzyć. Wciąż nie mogę napatrzyć się na okładkę, która mnie zahipnotyzowała. Jest najpiękniejsza z nich wszystkich, gdyż ukazuje nam świat magiczny. Widzimy na nim lojalność i upór w dążeniu do celu. Dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia będzie idealnym prezentem. Niech wiedzą, że dobro potrafi powrócić i, że warto walczyć, nawet jeśli nam się wydaje, że jesteśmy na przegranej pozycji. Polecam całą serię i zapewniam, że wiele razy wasze pociechy do niej powrócą:-)

Przygody, magia, przyjaźń wystawiona na próbę i konie - cóż, czy jest jakaś 9-10 letnia dziewczynka, której nie zainteresuje taki zestaw?
Zapewne tak, ale większość młodych czytelniczek będzie jednak zaintrygowana. Podobnie do mojej córki, która dosłownie pochłonęła tę książkę i już poprosiła o pozostałe tomy.

Fabuła opowiada o czterech przyjaciółkach, które z pomocą swoich ukochanych koni muszą uratować wyspę Jorvik i stawić czoła przeciwnikowi.
Dziewczęta są obdarzone magicznymi mocami, należąc do drużyny Jeźdźców Duszy - stojąc po stronie dobra, w przeciwieństwie do Jeźdźców Mroku.

Niebezpieczeństwa i ciążąca na przyjaciółkach odpowiedzialność sprawiają, że rodzi się między nimi konflikt. Czy uda im się jednak uchronić przyjaźń? Czy pokonają potwora Garnoka?
Cóż o tym musicie się już przekonać sami 😉

Książka napisana jest językiem przystępnym dla młodych czytelników. Wartka akcja, przygody bohaterek i element magiczny bardzo ubogacają fabułę. A jeśli dodacie do tego, że na podstawie książek powstała jeszcze gra komputerowa, która osadzona jest w świecie Jorvik to myślę, że niejedna czytelniczka poczuje się zainteresowana przygodami Anne, Alex, Lindy i Lisy ☺

Fabuła opowiada o czterech przyjaciółkach, które z pomocą...

Helena Dahlgren Nadchodzi mrok Zobacz więcej
Helena Dahlgren Nadchodzi mrok Zobacz więcej