Nieobecna

Książnica
2023-09-06
2016-08-17
literatura polska

Były dwie, tak różne, choć identyczne. Ich losy nierozerwalnie splecione, rozłączyła okrutna i poniżająca śmierć. Jedna nie żyje, druga jakby umarła, bo czy można mówić o istnieniu kogoś, kto na własne życzenie stał się więźniem cudzej tożsamości?

To interesująca pozycja łącząca elementy kryminału, thrillera psychologicznego i powieści obyczajowej. Napięcie rośnie tutaj wraz z każdą przeczytaną stroną.

Wypełniona mrocznymi sekretami, żądzą oraz kłamstwem, przenosi nas do świata, w którym jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne przestępstwa, a życiem bohaterów kieruje jakaś perwersyjna, złowieszcza logika prowadząca prędzej czy później do zguby. Autorka umiejętnie tworzy misterną układankę, gdzie co rusz wychodzą na jaw głęboko skrywane tajemnice. Widać, że nie boi się poruszać tematów tabu, mimo że niektóre kwestie mogą się wydawać szokujące albo wręcz nieludzkie.

Niewątpliwą zaletę stanowi niespiesznie rozwijająca się akcja, od której nie sposób się oderwać. Sprawia bowiem, że można poświęcić odpowiednią ilość czasu na przeżywanie wszystkich wydarzeń.

Zakończenie nie do końca przypadło mi do gustu, zwłaszcza sposób przedstawienia zabójcy. Wydało mi się to wszystko aż nazbyt ekstrawaganckie, może nawet groteskowe.
Pomijając finał, historia bardzo mi się podobała i w ogólnym rozrachunku przyjemnie spędziłam z nią czas.

Gdyby tak od czasu do czasu pożyć cudzym życiem i poczuć się kimś innym?

Julia i Julita dwie bliźniaczki, nie wiele osób potrafi je rozróżnić. Od małego się zamieniały i bawiły się w przebieranki. Pewnego dnia siostra prosi żeby została z jej córeczką bo wybiera się na randkę. Zakochała się szaleńczo w męża wspólniku. Siostra chciała pomóc i zgodziła się na małą intrygę. Wszystko idzie dobrze dopóki rano policja nie przychodzi do drzwi i informuje że jej bliźniaczka została zamordowana. Co teraz ? Przyznać się jak się nazywa czy trwać dalej w kłamstwie ?

Intrygujący kryminał, wciągający swoją fabuła czytelnika. Świetny pomysł na książkę od której nie możesz się oderwać.
@agnieszka.olejnik.official

Czy chcielibyście pożyć kogoś życiem ?

#czytam #recenzja #chwila #momenty #bliźniaczki #rodzeństwo #kryminał #intryga #ksiazkowelove #czytamykryminały #czytanienieboli #książka #ksiazkara #52booksin52weeks #booksbooksbooks #bookstagramerpl #polscyautorzy #polskieksiazki

Gdyby tak od czasu do czasu pożyć cudzym życiem i poczuć się kimś innym?

Jedna z tych pozycji, od których nie można się oderwać. Wszelkie uczucia głównej bohaterki Czytelnik odczuwa jak swoje własne. Towarzyszące lekturze napięcie wielokrotnie zapiera dech w piersi. Świetnie skonstruowana historia, choć być może nieco naciągana (trochę ciężko mi uwierzyć, że można nabrać najbliższych udając siostrę bliźniaczkę przez tak długo). Szybko się czyta przez fakt, że ciężko zostawić akcję na choć chwilę. Świetna książka na wakacje lub do poduszki:)

Intrygująca zagadka kryminalna. Powieść trzyma w napięciu do samego końca.Wartka akcja sprawia, że czyta się błyskawicznie.Polecam

Chyba pierwszy kryminał, w którym do końca nie byłam pewna kto jest sprawcą.

Chyba pierwszy kryminał, w którym do końca nie byłam pewna kto jest sprawcą.

Bez efektu wow!! Najważniejsze że do przeczytania. I trochę zaskakujące zakończenie. Reszta przewidywalna ale na TAK👍

Książkę czyta się błyskawicznie. Plot twistów nie brakuje. Uważam, że miło spędziłam czas z tą historią.

Bohaterka thrillera “Nieobecna” Agnieszki Olejnik od czasu do czasu robiła ze swoją siostrą bliźniaczką to, co pewnie nieraz każdemu z nas przemknęło przez myśl - wchodziły "w swoje skóry", zamieniały się rolami w życiu, ale tylko na moment... A jednak pewnego razu okazało się, że w takiej zamianie zostaną na stałe.

Julia i Julita to siostry bliźniaczki, które ostatnio wróciły do swoich zabaw z dzieciństwa - Julia nie chce podpaść mężowi, z którym zamierza się rozwieść, więc gdy chce wyjść z domu na jej miejsce wskakuje Julita. Nie jest to trudne, bo mąż pracuje w Berlinie, zatem w domu jest tylko niespełna roczne dziecko… Tak też dzieje się i tym razem, jednak gdy Julia nie wraca kolejnego dnia, Julita zaczyna się niepokoić. W końcu dociera do niej informacja, że jej siostra nie żyje, została zamordowana w swoim mieszkaniu. Swoim? Nie, w mieszkaniu Julity, tyle, że przecież Julita jest teraz Julią, a Julia była Julitą… Julita postanawia na razie nie wyprowadzać innych z błędu, bo przecież jeśli morderca dowie się, że zabił nie tę siostrę co trzeba, to i ona straci życie. I co wtedy stanie się z Kacperkiem?

Autorka wyśmienicie oddaje uczucie strachu, niepokoju, niepewności i ciągłej potrzeby czujności Julity, a zarazem narratorki historii, która z początku wydaje się mocno obyczajowo-romansowa i choć obydwa te wątki zostają w niej do końcu, to szybko to thriller wychodzi na prowadzenie, dzięki któremu przez całą historię czuć mocne, zajmujące napięcie. Wątek morderstwa wyraźniej zaznacza się drugiej połowie, tożsamość mordercy da się odgadnąć, jednak ciekawiej sprawa wygląda z jego motywami. Książka od początku wzbudziła we mnie dziwnie mocne zaciekawienie, i choć miałam momentu zwątpienia co do realności niektórych zdarzeń, to finalnie bawiłam się naprawdę dobrze! Oceniam 7,5/10 i koniecznie zajrzyjcie na blog do recenzji: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2023/12/nieobecna-agnieszka-olejnik.html

Julia i Julita to siostry bliźniaczki, które ostatnio...

Ciekawa, wciągająca, przeczytałam w jedną sobotę :) lubię tą autorkę

Ciekawa, wciągająca, przeczytałam w jedną sobotę :) lubię tą autorkę