Strach

Marcin Modrzewski Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2023-08-23
2023-08-23

„F-16 trafiony pociskiem przeciwlotniczym tworzył spektakularny widok. Płonął w w śmiertelnym wirującym tańcu z jasnopomarańczowym kołtunem ognia wykwitającym z dyszy silnika. Kruczoczarny dym wił się z tyłu jak satynowa wstążka”[1]. A w tym F-16 siedział człowiek, który w ułamku sekundy musiał podjąć decyzję, jak uratować swoje życie. Musiał zachować zimną krew w sytuacji zagrożenia, aby przeżyć.

Powyższy cytat to tylko jeden kadr z powieści „Strach” Marcina Modrzewskiego. Zabiera on nas w niej do Syrii, gdzie siły NATO, w tym polscy piloci, wykonują loty bojowe. Jeden z nich zostaje zestrzelony i trafia w ręce terrorystów. Sojusz, a także polskie dowództwo podejmują próby odbicia zakładnika. Ta historia ma pokazać różne oblicza wojny. Nie tylko pole bitwy, ale również – nazwijmy to - „backstage”. Jednak najważniejszy jest w niej człowiek, który niezależnie od strony narażony jest na ekstremalny stres, który musi stawić czoło najgorszym koszmarom. Strach może być najgorszym wrogiem, ale i sprzymierzeńcem. To od siły psychicznej zależy, czy rozbucha czy zgasi wolę życia.

W książce Marcina Modrzewskiego znajdziemy elementy powieści psychologicznej, sensacyjnej i wojennej. O tych pierwszych już wspomniałam w poprzednim akapicie, więc tylko w jednym zdaniu przypomnę. Autor stara się opisać odczucia, doświadczenia żołnierzy, dowódców, decydentów, którzy biorą udział w wojnie. Zostało to włożone w ramy wartkiej akcji. Pisarz trzyma naprawdę dobre tempo i, głównie dzięki wątkowi zestrzelonego pilota, wspaniale podkręca napięcie. W „Strachu” tyle się dzieje, że czytelnik wręcz biegnie przez tą powieść. Pomimo zawrotnego tempa akcji Marcinowi Modrzewskiemu udało się stworzyć wspaniałe, plastyczne opisy, o czym świadczy chociażby cytat otwierający tę recenzję.

Na koniec wspomnieć muszę o lotach, które wykonują piloci w powieści. Marcin Modrzewski sam jest pilotem i dość szczegółowo wprowadza nas w ten świat. Początkowe rozdziały mogą być nieco problematyczne dla laików, do których ja też się zaliczam. Specyficzne komendy, stopnie wojskowe, nomenklatura itd. - przyznam, że na pierwszych stronach trochę mnie to przytłaczało. Musiałam dać sobie chwilę na wgryzienie się w fabułę i poczucie klimatu powieści. Na szczęście Marcin Modrzewski czaruje lekkim piórem i dynamiczną akcją, co ułatwiło mi to wyzwanie.

„Strach” to „crème de la crème” dla miłośników powieści wojennych. Brawurowe loty, skomplikowana akcja ratunkowa, a w tym wszystkim człowiek narażony na przeciążenia fizyczne i psychiczne. A to wszystko w świetnie napisanej, wyjątkowo konkretnej historii.

[1] Marcin Modrzewski, "Strach", wyd. War book, Ustroń 2023, s. 7.

Po książkę sięgnąłem po wysłuchaniu podcastu z Autorem. Z ciekawości. Dla mnie lektura ambiwalentna. Z jednej strony rozczarowanie, że mało jest opisów planowania i realizacji operacji lotniczych ( czego się spodziewałem ),z drugiej strony nie mogłem przestać czytać by poznać koniec tej historii. Jako książka rekreacyjna ma moją bardzo dobrą ocenę

Czy ta książka zasługuje na 10/10? Oczywiście że nie, myślę że sam autor nie powiedziałby o niej "Arcydzieło". Niemniej jednak to kawał świetnej lektury. Dlaczego więc 10? Ze swojej strony, strony wielkiego pasjonata lotnictwa, kontrolera ruchu lotniczego, byłego pilota, wielkiego fana symulacji lotniczych, lektura była wyśmienita. Nie tyle historia, choć ta też jest warta polecenia. Chodzi mi o możliwość zanurzenia się w tym pięknym, tak bliskim mi, świecie. Chcę więc w podzięce pomóc autorowi w każdy możliwy sposób dotrzeć z książką do ludzi. Jeśli podwyższenie średniej oceny, choćby o jakąś część promila, może w tym pomóc - robię to bez wahania.

Zastanawiając się nad literaturą wojenną, co w pierwszej kolejności przychodzi na myśl? Prawdopodobnie dźwięk eksplozji, sceny bohaterskich czynów i linie frontu. Ale co, gdyby wojna miała też mniej oczywistą stronę, której często nie dostrzegamy? To właśnie tę ukrytą warstwę przedstawia Marcin Modrzewski w swojej powieści "Strach".

W tego typu literaturze łatwo jest trzymać się sprawdzonych schematów, koncentrując się na bohaterach rzucających się w wir walki. Jednak "Strach" oferuje nam coś znacznie bardziej głębokiego. Modrzewski zabiera nas w podróż poza fizyczne pole walki, ukazując skomplikowane emocje tych, którzy są zmuszeni stawić czoła okropnościom wojny.

Przeplatając losy postaci, autor kreuje obraz wojny pełen niuansów, gdzie każda postać, niezależnie od roli, boryka się z podobnymi uczuciami. Nie ma tu prostego podziału na dobro i zło. Pan Marcin ukazuje, że lęk jest wszechobecny i dotyka każdego. Choć akcja dzieje się w Syrii, to prawdziwa walka rozgrywa się w sercach i umysłach bohaterów. Nie demonizuje on ani nie idealizuje żadnej ze stron, pokazując, że strach jest uniwersalny, niezależnie od barwy munduru czy przekonań.

Modrzewski, z doświadczeniem byłego pilota F-16, nie tylko dostarcza nam realistycznych scen lotniczych, ale przede wszystkim skupia się na ludzkim aspekcie konfliktu. Nawet w środku technicznych opisów lotnictwa, serce książki bije w rytmie ludzkich emocji i dylematów. "Strach" to głównie głęboka analiza reakcji człowieka w obliczu wojennego chaosu.

To nie jest typowa powieść wojenna. To zaproszenie do refleksji nad tym, jak różnie ludzie radzą sobie z trudnościami i jak uniwersalne mogą być nasze uczucia w obliczu przerażających wydarzeń. Warto sięgnąć po tę książkę, aby spojrzeć na wojnę z innej perspektywy.

W tego typu literaturze łatwo jest...

„Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej.”

W świecie literatury, istnieją książki, które nie tylko pozostawiają wrażenie, ale także zmieniają nasze spojrzenie na życie. „Strach” autorstwa Marcin Modrzewskiego jest jednym z tych arcydzieł, które przenikają naszą duszę, wywołując burzę emocji i stawiając pytania o naturę człowieczeństwa. W ciągu tysiąca słów przeniknijmy głębiej w tę epicką opowieść o walce, strachu i odwadze.

Generał Patton słusznie zauważył, że „Nie słuchaj swoich lęków. Żądaj tego, co niemożliwe.” To zdanie stanowi podstawę dla całego dzieła Modrzewskiego. Powieść otwiera drzwi do fascynującego świata, gdzie trzeba pokonać własny strach, nie po to, by być bohaterem, ale by przeżyć. To przetrwanie rzeczy, do których nie można się przygotować, stanowi centralny motyw tej opowieści.

Książka ta nieustannie zaskakuje. Autor manipuluje konwencją gatunkową, nie pozwalając czytelnikowi oderwać się od lektury. Zagmatwane intrygi, zwroty akcji i momenty zaskoczenia sprawiają, że trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

”Strach” to nie tylko opowieść o strachu przed zewnętrznymi zagrożeniami, ale także o wewnętrznym lęku. Modrzewski prowadzi nas przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, eksplorując obszary, które wielu boi się zbadać.

Nie można również pominąć pracy autora nad kreacją otoczenia. Wplata w opowieść opisy pejzaży i miejsc, które stają się nam niemal realistycznie przedstawione. To nie tylko dodaje wiarygodności opowieści, ale także wprowadza nas w atmosferę niepokoju i tajemniczości.

Język używany przez autora jest niezwykle efektowny. Jego zdolność do opisywania emocji i rozważania nad psychologicznymi aspektami ludzkiego doświadczenia jest godna podziwu. Czytelnik wkracza w umysły bohaterów, doświadczając ich strachu, nadziei i desperacji. Błyskotliwie korzysta z metafor i symboliki, nadając opowieści głębi.

„Strach” Marcina Modrzewskiego to perełka literatury, które nie tylko przyciąga czytelnika, ale także prowokuje do refleksji nad własnymi lękami i słabościami. To książka, która dociera do głębi duszy i pozostawia niezatarte wrażenie.

„Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej.”

👨‍✈️117/23
Dziś przychodzę do was z recenzją książki "Strach" by Marcina Modrzewski - wydaw.: @warbook.pl Premiera 23/08/23 !!!
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/5
Rozpocznę słowami Gen. George S. Pattona: “Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej...'." Ten cytat znajdziemy na okładce - wyraża więcej niż tysiąc słów. "Strach" to niesamowita historia, która już od pierwszego spojrzenia na okładkę przykuwa uwagę. Jest absolutnie zachwycająca. Jej dynamiczny design i sugestywne kolory doskonale wpisują się w tematykę militarną. Wydaje się, że grafik perfekcyjnie zrozumiał esencję tej historii. Opis wydawcy również zasługuje na pochwałę. Od dawna fascynują mnie mundury, zwłaszcza pilotów. W nich jest coś niezwykle magnetycznego. Osoby, które wybierają tę drogę zawodową, posiadają w sobie niezwykłą odwagę i charyzmę. Piloci wojskowi podrywają się z ziemi w kilkutonowe maszynach w pełnym uzbrojeniu. Lecą tam, gdzie padną rozkazy. Czego my na co dzień nie jesteśmy świadomi. Napawa mnie to lekką grozą, ale i szacunkiem dla nich. Książka zabiera nas na autentyczną misję wojskową w Syrii, a to, co czytelnik może odkryć, to fascynujący świat bojowych lotów nad konfliktem. Czytając ją, zaczynamy zadawać sobie pytania: Co dzieje się na takich misjach? Jakie uczucia im towarzyszą? Jakie wyzwania stoją przed nimi? Czy czują strach? Jak sobie z nim radzą? Czym jest strach?Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, to koniecznie musicie poznać losy polskiego pilota - kapitana Stanisława Ortmana i jego skrzydłowego Piotra Lenkowskiego, którzy wykonywali bojowe loty nad Syrią. Opis wydarzeń i emocji, którymi dzieli się z nami były dowódca 10 Eskadry w Łasku - pilot myśliwca F-16, jest przejmujący. Realizm zawarty w książce jest oszałamiający. Opowiada o lęku, który potrafi obezwładnić umysł i serce człowieka, o okrucieństwie wojny, które dotyka każdego jej uczestnika i o ich poczuciu bezsilności. Nikt z takiego konfliktu nie wychodzi bez szwanku. Nie ważne po której stronie barykady się znajduje. "Strach" zapewnia wciągającą akcję, ale także skupia się na głębszych aspektach ludzkiego doświadczenia. “Nie słuchaj swoich lęków. Żądają tego, co niemożliwe.” G.G.S. Patton
Dziękuje wydawnictwu i autorowi za egzęplarz do recenzji ❤️
#strach #marcinmodrzewski #nowaksiążka #recenzjaksiążkowa #współpracarecenzencka #wspolpracareklamowa

👨‍✈️117/23
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/5

Marcin Modrzewski – „Strach” to powieść o wojnie, strachu, lęku, ale także niezłomności żołnierzy.

Czy zastanawialiście się kiedyś co czują prawdziwi żołnierze? Nie Ci z filmów czy gier komputerowych. To nie jest tylko duma, chęć walki i bycie niezwyciężonym. To lęk, bezsilność, frustracja, które trzeba opanować. By wygrać należy pokonać własne ograniczenia. Dowiemy się o tym czytając losy kapitana Stanisława Ortmana, wykonującego bojowy lot nad Syrią oraz pilota Piotra Lenkowskiego, późniejszego dowódcy sekcji GROM.

Dzięki autorowi, byłemu pilotowi F-16 i dowódcy 10 Eskadry w Łasku książka posiada prawdziwe szczegóły wojskowe, militarne, lotnicze, które dodają jej niezwykłości, rzetelności i realizmu. Dlatego zdecydowanie polecam książkę nie tylko pasjonatom wojskowym i lotniczym. „Strach” to wspaniała esencjonalna powieść sensacyjna Marcina Modrzewskiego, to książka, która wstrząśnie czytelnikiem.
M.B.
Szkolny Klub Recenzenta

„Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej...”

Hejka,

Dzisiaj na moim profilu pewna nowość - pogadamy sobie o niedawnej premierze Wydawnictwa War Book - „Strach” autorstwa Marcina Modrzewskiego (pilota F-16 oraz byłego dowódcy 10 Eskadry w Łasku). Czy okładka tej książki nie jest cudowna? W moim odczuciu bardzo dobrze współgra ona z wnętrzem tej powieści, w której czeka na Was pędząca akcja, wiele zwrotów akcji oraz bohaterowie, przez których Wasze serce straci na chwilę swój rytm...

Nie słuchaj swoich lęków. Żądaj tego, co niemożliwe - powiedział gen. Patton.
To zadanie jest szczególnie trudne, gdy trzeba wbrew wszystkiemu pokonać własny strach. Nie po to, by być bohaterem, ale by przeżyć, przetrwać rzeczy, do których nie da się przygotować.
Pokonanie własnych ograniczeń, opanowanie frustracji i walka wbrew obezwładniającej bezsilności towarzyszą każdej wojnie, wszystkim jej uczestnikom.
Dowie się o tym polski pilot, kapitan Stanisław Ortman, wykonujący bojowy lot nad Syrią. Zmierzy się z tą prawdą jego skrzydłowy - pilot Piotr Lenkowski, a później dowódca sekcji GROM, oficerowie wywiadu, fixerzy... ale i bojownicy ISIS czy żołnierze rosyjskiego kontyngentu w Syrii.
Zwycięzcą będzie ten, kto przetrwa. Przetrwa ten, kto pokona Strach. Pozostałych zabierze wojna...

Jestem po prostu zaskoczona tą historią, chociaż słowo „zaskoczona” to mało powiedziane. To, co wykombinował tutaj pan Marcin, przerosło moje oczekiwania. Nie sądziła, że ktoś jest jeszcze w stanie stworzyć powieść sensacyjną, której fabuła sponiewiera mnie do takiego stopnia, że po przeczytaniu będę potrzebowała kilku minut by w pełni dojść do siebie.

Przyznam, że początek „Strachu” nie należał do tych najłatwiejszych. Ilość informacji oraz wątków, a do tego szybka akcja była dla mnie trudnym orzechem do zgryzienia. Jednak spokojnie, po przeczytaniu raz jeszcze (zdecydowanie wolniej) kilku pierwszych stron, w mojej głowie zaczęło coś świtać i zaczęłam łączyć niektóre elementy ze sobą.

Jednym z atutów tej książki są przede wszystkim opisy. Jednym słowem są one cudowne. Są one na tyle realistyczne oraz rozbudowane, że czułam się, jakbym siedziała w sali kinowej i oglądała dobry film akcji albo lepiej - czułam się jakbym ja sama brała w tym wszystkim czynny udział! Modrzewski tak dobrze poradził sobie z przelaniem uczuć bohaterów na kartki papieru, że ja sama czułam się, jakbym brała udział w tej historii.

Czy Wy też lubicie sięgać po pozycje z nieco większą czcionką? Jeśli tak - Wydawnictwo War Book będzie strzałem w dziesiątkę. To jedno z tych wydawnictw, których książki mają idealną - nie za duże oraz nie za małe literki - czcionkę oraz mamy mniej tekstu na stronie, co zdecydowanie wpłynie na tempo Waszego czytania.

Czy książkę polecam? „Strach” to jedna z tych książek, w których czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Przygotujcie się na ostrą walkę z upływającym czasem, który wręcz płynie zdecydowanie za szybko - w trakcie lektury tak się wczułam, że aż zaczęłam obgryzać paznokcie z przejęcia.

„Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej...”

Hejka,

Książkę czyta się jednym tchem, bardzo dobrze i realistycznie napisana, wzbogacona doświadczeniem autora. Zdecydowanie za krótka i chce się więcej:) Dobrze, że także polscy autorzy zaczynają pisać książki tego typu.

Strach to ja czułam za każdym razem, gdy autor wracał do wątku biednego Staśka. Myślałam sobie ile ten człowiek jeszcze będzie w stanie wycierpieć…

Akcja ma miejsce w Syrii, gdy polski pilot podczas lotu zmuszony jest się katapultować. F-16 którym latał zostaje trafiony, a on sam pozostawiony w rękach nieprzyjaciół.

Powieść Pana Marcina wywołała we mnie bardzo dużo emocji. Głównie współczułam pilotowi w niewoli, bo tortury jakim został poddany były okropne i sama bym tego nie wytrzymała.
Pilota trzymała przy życiu myśl o rodzinie i ucieczka od bólu, który topił w muzyce w swoim umyśle.

Bardzo podobała się perspektywa kilku osób. Można się było przyjrzeć jak wyglądają procedury, walka o przetrwanie więzienia i świat bez tego jednego kolegi, który jest nie wiadomo gdzie i walczy o każdą godzinę.

Książka potrafi porządnie wstrząsnąć czytelnikiem. To dlatego, że historia jest dobrze opisana, jakby wcale nie była fikcją literacką, a wspomnieniem z własnego doświadczenia.

Wielkie brawa i moje szczere uznanie.

Powieść Pana Marcina wywołała we mnie bardzo dużo...

• Z polecenia
  • Papier