PILOT F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Okładka książki PILOT F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Marcin Modrzewski
Marcin Modrzewski Wydawnictwo: Warbook biografia, autobiografia, pamiętnik
Warbook
2021-02-24
2021-02-24
lotnictwo wojsko samoloty pilot f16

Zostałem bardzo mile zaskoczony bo nie sądziłem że polski pilot wojskowy może napisać tak dobrą książkę! Opowiada w niej bardzo ciekawie o swojej drodze pilota F-16, od początkowego szkolenia po ostatnie misje bojowe. Zawarł w niej również wiele smaczków - "Dos Gringos" jest dla mnie odkryciem roku :). Tematy wojskowe przedstawione są zrozumiale nawet dla laika. Również język użyty przez autora jest bardzo barwny i wcale nie banalny.
Polecam wszystkim miłośnikom lotnictwa, historii i nie tylko!

Świetna książka, wręcz rewelacyjna. Modrzewski w przeciwieństwie do innych autorów opisujących swoje doświadczenia w wojsku pominął prywatną cześć swojego życiorysu na rzecz szczegółowego opisu bojowych szkoleń które odbył w różnych częściach świata. Choć przyznaję chętnie dowiedziałbym się jak to się stało że został pilotem w dodatku F-16. Pisze prosto i zrozumiale co jest niezwykle istotne z uwagi na masę fachowej terminologii z zakresu lotnictwa wojskowego. Mile zaskoczyło mnie to że często odwołuje się do osób i rzeczy które znam z innych lektur jak np. Chuck Yeager czy żołnierze JTAC. Idealnym dopełnieniem są świetne, wręcz fenomenalne zdjęcia, często drukowane na dwóch stronach. POLECAM.

Zaskakująco dobra i ciekawa, do tego pięknie wydana pozycja z mnóstwem bardzo dobrych fotografii (w tym wielu pełnostronicowych). Nie spodziewałem się, że życie pilota wojskowego może być tak interesujące. Książka to głównie pobieżny przegląd odwiedzonych przez autora baz (w Europie i USA),odbytych szkoleń, spotkanych ludzi, a także wrażeń z latania F16. Chciałoby się więcej na temat technikaliów czy taktyki walki (to drugie to jedyne kilka paragrafów i rysunków poglądowych; nie jest to nic tajnego bo istnieje już sporo anglojęzycznych książek o tej tematyce, więc mogło by być opisane dogłębniej),ale rozumiem że książka miała być "przystępna" dla szerokiego grona czytelników. Przydało by się więcej i bardziej szczegółowo na temat akcji innych niż treningowe (jest tylko epizod z lataniem nad Irakiem i zwiadem w walce ISIS). Niemniej, warta polecenia dla miłośników lotnictwa i militariów, czyta się dobrze i szybko, lektura na 2-3 wieczory.

Jak zwykle kontakt z książką zacząłem od jej przejrzenia, zwłaszcza pod kątem spisu treści i zawartości obrazków. I tu doznałem pewnej rozterki. Książka ozdobiona jest licznymi zdjęciami, w tym ponad pięćdziesięcioma pięknymi, dużymi na dwie strony każda. Zajmują one w sumie powyżej 1/3 książki, przez co zacząłem się zastanawiać czy kupiłem książkę ze wspomnieniami Marcina Modrzewskiego czy album fotografii lotniczej. Prze chwilę poczułem się jak na promocji, jednej z tych nie do końca fair. W książce znajduje się 25 zdjęć autorstwa Bartosza Bery, które zajmują powyżej 18% jej objętości. Jak zwykle u tego fotografa są naprawdę z najwyższej półki. Bez wątpienia stanowiłyby ozdobę niejednego albumu o tematyce lotniczej. Jednakże w tej książce związek niektórych z nich z treścią jest, powiedziałbym bardzo luźny, a w przypadku niektórych wręcz „wymuszony”. Mam tu na myśli zwłaszcza po dwa zdjęcia E-3A, A-10 i Eurofightera Ghost Tiger. Jak dla mnie większą wartość w książce mają zdjęcia bezpośrednio dotyczące Autora, stanowiące cenne uzupełnienie narracji książki. I takich jest dużo, zwykle słabszych warsztatowo, jednakże bezpośrednio związanych z tym o czym czytam, o czym opowiada Modrzewski. Wraz z powyższymi przemyśleniami pojawiła się obawa, czy tekst Marcina udźwignie ciężar barwnej oprawy.
...
U Modrzewskiego jest inaczej. Jego wspomnienia są świeże, spisane bardziej z punktu widzenia fotela ACES II, niż z wygodnego fotela seniora siedzącego przy kominku. Autor skupia się na faktach, wydarzeniach i osobach nie zagłębiając się w ich ocenę, zwłaszcza zabarwioną nutką mentorstwa i filozofii. Tekst czyta sie dobre, z zainteresowaniem, bez szans na nudę. I choć czasami chciałoby się poczytać więcej o konkretnych misjach, wydarzeniach ludziach, niedostatek ten nie daje się zbytnio we znaki. Tym bardziej, że krótka perspektywa czasowa, ze zrozumiałych względów, nie pozwoliła Autorowi pisać o wielu sprawach. Język jest poprawny, prosty, bez sztucznego, literackiego zacięcia, typowy dla oficjalnego języka oficera-pilota.
...
Książka obejmuje część lotniczego życiorysu związaną z samolotem F-16: szkoleniem, treningiem, misjami zagranicznymi, w tym bojowymi. Nie ma natomiast prawie nic o tym, co przez te lata działo się w kraju, w Łasku, na Krzesinach, … . W tym kontekście hasło z okładki „Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku” nie jest do końca zgodne ze stanem faktycznym. Osobiście traktuję je bardziej jako bardziej element wątpliwego etycznie marketingu, niż zapowiedź zawartości książki. Do tego zapis nazwy jednostki bez kropki po liczbie10 w zestawieniu z starannie przygotowaną resztą książki budzi pewien niesmak.
Więcej na:

Wspaniała opowieść. Obowiązkowa pozycja dla każdego entuzjasty lotnictwa. Autor świetnie przedstawia losy polskiego programu F-16, od pierwszych, nieśmiałych raczkujących kroków, po pełen profesjonalizm potężnej machiny bojowej działającej jak mechanizm zegarka. Bardzo ciekawa postać autora, pasja latania i autentyczna fascynacja wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi bije z każdej strony, szczególnie miłość od pierwszego wejrzenia do mocarnego Vipera. Trochę widać zmagania z przedstawieniem historii tak, by trzymać się z dala od utajnionych informacji, ale wszystko, co chce się wiedzieć, jest w książce. Ppłk Modrzewski zaszedł bardzo wysoko, został dowódcą eskadry, a mimo to w książce praktycznie nie pojawiają się wzmianki o awansach i medalach. Natomiast czuć ogromną dumę z oceny końcowej na szkoleniu (nawiasem mówiąc, aż oczy mi z orbit wyszły),czy paru słów uznania ze strony kolegów z kraju i zagranicy. Niesamowite podejście, szczególnie biorąc pod uwagę, że to przecież wojsko. Gdy tylko pojawia się wzmianka o którymś ze Smoków z Łasku, czy to pilotów, czy techników naziemnych, uderzała mnie silna więź emocjonalna, jednoczesna duma i braterstwo. Jeśli ci chłopacy mieli takiego dowódcę, nie dziwię się, że stali się tak zgraną drużyną, eskadrą z pierwszej ligi. Praktycznie od zera stworzyli coś wielkiego. Jeśli oni bronią polskiego nieba, możemy spać spokojnie. Było wesoło, były momenty, że wybuchałem śmiechem, były też takie, przy których mózg parował. Czułem dumę z autora i naszych lotników. Przy opisie ostatniego lotu, nie ukrywam, ścisnęło gardło. Coś mi jakby do oka wpadło. Do tej pory trochę nie chce wypaść.

Ładne zdjęcia, piękna oprawa i całkowity brak umiejętności opowiadania historii. Czerwona kartka dla wydawnictwa za redakcję, bo pilot nie musi być gawędziarzem, ale czytelnik chce mieć ciekawą historię a nie tylko wiejące nudą, chaotyczne lanie wody często pozbawione puenty.

Jako pasjonat awiacji oraz nowoczesnych militariów mam za pasem spory bagaż przeczytanych książek z tego zakresu (oczywiście niezbyt wiele na polskim gruncie, bo takich prawie nie ma) i muszę stwierdzić że "Pilot F-16" to rewelacyjna książka. Mnóstwo bardzo ciekawych informacji na temat szkoleń i ćwiczeń wojskowych współczesnych pilotów (po stronie NATO),pełno militarno - lotniczego żargonu i liźnięcie tematu taktyki walki powietrznej na samolotach odrzutowych, a wszystko to okraszone rewelacyjnymi i pięknie wydrukowanymi unikatowymi fotografiami.
Autor oszczędził czytelnikom opowieści o tym jak to w wieku dwóch lat zapragnął iść do szkoły lotniczej i zostać wojskowym pilotem, pominął też mniej istotne zawodowo fragmenty swojego życia za co w moim odczuciu powinien dostać dodatkowy medal, ale sprawia to też że książka jest adresowana do osób zainteresowanych niuansami jego profesji a nie historiami życia ludzi w służbie wojskowej.
Na koniec słowa uznania dla "Warbook" - zaskakująco piękne wydanie, przyzwoita korekta (spotkałem zaledwie 3 - 4 literówki i 1 - 2 mało gramatyczne formy),do pełni szczęścia chciałbym jeszcze twardej oprawy na którą tak bogato ilustrowana książka zasługuje, ale i tak jest naprawdę świetnie wydana!

Niesamowicie wciągająca, świetnie napisana książka. Prawdopodobnie jedna z najlepszych , dostępnych na polskim rynku pozycji o współczesnym lotnictwie bojowym. Dużo niespotykanych nigdzie ciekawostek dotyczących szkolenia pilotów, smaczki z międzynarodowych ćwiczeń, humor i lekkość pisania.
Do tego wspaniałe zdjęcia, często wykonane przez najlepszych polskich speców od lotniczej fotografii ( a także przez autora)
Gorąco polecam!

Za mało tekstu w stosunku do ilości zdjęć, miałem wrażenie, że to fotoksiążka. Czyta się bardzo dobrze.

Książka album. Fajnie opisane doświadczenia człowieka, który przeszedł drogę szkolenia F16. Dobrze się czyta, dobrze ogląda zdjęcia. Generalnie warto przeczytać jako ciekawostkę.

• Biografie/wspomnienia/true story/reportaż
  • MIlitaria
  • Nie mam i chcę przeczytać [Autobiografia, Biografia]

Dodaj cytat z książki PILOT F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku.