Pies Wiskerwillów i inne historie z roku 1960

2023-08-23
Jacek Drewnowski, Marcin Mortka

Okładka książki Bomba Alcante, Laurent-Frédéric Bollée, Denis Rodier
Bomba Alcante, Laurent-Fr...
Okładka książki Wujek Sknerus. Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza Kari Korhonen, Vic Lockman, Arild Midthun, Tony Strobl, Gorm Transgaard
Wujek Sknerus.... Kari Korhonen, Vic ...
Okładka książki Król w czerni Donny Cates, Iban Coello, Ryan Stegman
Król w czerni Donny Cates, Iban C...

Carl Barks jest niezwykłym artystą, który zasługuje (w mojej opinii) na wyróżnienie. Mało kto potrafi stworzyć ponadczasowe dzieła.

Wydawnictwo Egmont nie zwalnia tempa i wydaje kolejny komiks ze świata Kaczogrodu, tym razem zdradzający nieco więcej o Sknerusie. Już na samym początku dostajemy dwustronicową notatkę poświęconą najbogatszemu kaczorowi na świecie. Jest to dość ciekawe wprowadzenie, z którego możemy dowiedzieć się między innymi, jaki był zamysł autora i dlaczego zdecydował się wprowadzić tę postać do swoich historii. Natomiast w rozdziale zatytułowanym Pies Wiskerwillów, poznajemy przeszłość Sknerusa, w tym jego szkockie korzenie – o których zapomniano w późniejszych wydaniach. Wielka szkoda.

Komiks poza pomniejszymi, dzieli się na trzy główne historie: w Pustynnej rurze, kaczory udają się na Saharę, a w Tajemniczym ładunku płyną po złoto do Afryki, natomiast w Wyspie na niebie przemierzają Układ Słoneczny, lecąc do pasa planetoid. Ten ostatni rozdział zaskoczył mnie najbardziej. Dodatkowo, pod koniec pojawił się obraz zatytułowany Astronomiczny dylemat z 1989 roku – przepiękny! A sama opowieść bawi swoją nieszablonowością.

Więcej na: CzasoStrefa

Tom z historiami z 1960 był całkiem niezły - sporo dobrych historii, zwłaszcza "Tajemniczy Ładunek", tytułowy "Pies Wiskerwillów", "Kup Pan Wyspę" i "Konny Pocztowiec". Do tego dużo Diodaka i jego szalonych pomysłów.

Na minus wypada głównie "Wyspa na Niebie" - moim zdaniem te wyłamujące się z kanonu historyjki futurologiczne jakoś nigdy specjalnie Barksowi nie wychodziły.

Trochę naciągana ta ocena, bo imho to najsłabszy tom. Bardzo dużo tu komiksów z Diodakiem, które są sympatyczne, ale jednak w większości przypadków to nie ten sam poziom co historie z Kaczkami. Co ciekawe, najwyżej oceniany komiks z tego tomu na Inducks, Wyspa na niebie, jest dla mnie najgorszym i pewnie w ogóle jedną z najsłabszych historii Barksa. Zdecydowanie wolę te bardziej realistyczne komiksy, w kosmicznych wszystko można rozwiązać dziwactwami kosmosu i niezbyt mnie wciągają.

PRZYGODY NA ZIEMI I W KOSMOSIE

To już dwudziesty pierwszy z trzydziestu zbiorczych tomów prac Carla Barksa. Aż trudno uwierzyć, bo wydaje mi się, że ledwie co czytałem pierwszy, a tu już dwie trzecie (no i zarazem w większości to, co najlepsze w serii) za nami. Ale przed nami jeszcze trochę, więc jest na co czekać. No i świetnie też jest, bo te późniejsze komiksy autora nie zawodzą na żadnym poziomie. Dopracowane, wypracowane, nadal ze świetnymi pomysłami i znakomitym wykonaniem. Ot kolejna doskonała rzecz dla każdego, niezależnie od wieku.

W tytułowej opowieści nasze Kaczki wyruszają do Szkocji w poszukiwaniu rodzinnej pamiątki, nieświadome, co będzie na nich czekało! Potem bohaterowie trafiają na Saharę, gdzie czekają na nich niezwykłe odkrycia. A w kolejnych historiach wybierają się do Afryki, a nawet w kosmos! A to zaledwie początek!

PRZYGODY NA ZIEMI I W KOSMOSIE

Stare ale jare. Choć to zbiór nie dzisiejszych opowiadań to jednak ich przekaz jest nadal aktualny.
Jak zwykle humor też nie zawodzi. Pozycja dla starszych i młodszych czytelników.

• Komiksy
  • Komiks
  • Egzemplarze recenzenckie od wydawnictw
  • Kupione w 2023
  • Posiadam - literatura dziecięca