Śledztwo w kosmosie

Okładka książki Śledztwo w kosmosie Stuart Gibbs Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Śledztwo w kosmosie
Stuart Gibbs Wydawnictwo: Agora Cykl: Baza Księżycowa Alfa (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baza Księżycowa Alfa (tom 1)
Space Case

Wyróżniona opinia i

Śledztwo w kosmosie

przeczytanych książek 1584 napisanych opinii 953

Stuard Gibs - śledztwo w kosmosie - recenzja z www.nastolatkaczyta.pl
Ogólnie słabo. Wątek kupy się średnio trzyma, a cała akcja jakaś taka spowolniona. Nie polecam.
Parametry (na wesoło)

Cieńkość: średnia, tak 200-300 stron:))
Ciekawość (w fajnościach ℉): 3℉/10℉ (czyli bd. słabe)
Ilustracyjność: 6 °I/10°I(czyli trochę ilustracji)
Jakość Ilustracji: Ja bym to lepiej zrobiła

Ogólna ocena: na 5 gwiazdek będzie ✪✪

Moje opinie w punktach

➜ OKROPNY jest wątek 🚾! Masakra!!!! Non-stop to że chłopak musi (wiadomo co),i jeszcze tak obrzydliwie napisane.... To chyba największa rzecz, przez co nie lubię tej książki.... I to miało być w tej książce śmieszne....

➜ Ilustracje mega brzydkie... Zawiodłam się...

➜ Jedyny plus to wszystko takie nowoczesne i zrobotyzowane... 🪻🪻

Łucja

Zapraszam na moją stronę internetową: www.nastolatkaczyta.pl <3

Stuard Gibs - śledztwo w kosmosie - recenzja z www.nastolatkaczyta.pl
Parametry (na wesoło)

Cieńkość: średnia, tak 200-300 stron:))
Ciekawość (w fajnościach ℉): 3℉/10℉ (czyli bd. słabe)
Ilustracyjność: 6 °I/10°I(czyli trochę ilustracji)
Jakość Ilustracji: Ja bym to lepiej...

Niejednokrotnie już zerkałam w stronę książek Stuarta Gibbsa z serii "Szkoła szpiegów", jednak do tej pory nie miałam okazji poznać jego twórczości. Dopiero pierwszy tom nowego cyklu "Baza Księżycowa Alfa" pt. "Śledztwo w kosmosie" trafił w moje ręce i nie mogłam się od niego oderwać. To kolejna książka dla kilkunastoletnich dzieci, która wciągnęła mnie bez końca.

Akcja książki "Śledztwo w kosmosie" dzieje się w niedalekiej przyszłości. Bohaterem jest dwunastoletni Dashiell, który wraz z rodziną mieszka w bazie kosmicznej stworzonej na Księżycu. Wydaje się to ekscytującą przygodą, jednak prawda jest całkowicie inna. W zamkniętej przestrzeni i w warunkach obniżonej grawitacji życie nastolatka jest koszmarnie nudne. Chłopak nie ma zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o dostępne rozrywki, jak i kontakty z rówieśnikami.

Jednocześnie przebywanie w kosmosie nie jest tak wygodne, jak życie na Ziemi. Co prawda wszystko jest zrobotyzowane, ale konieczność oszczędnego gospodarowania zasobami jest potwornie uciążliwa. Zwłaszcza korzystanie z toalet. Pewnego razu Dashiell budzi się w nocy i koniecznie musi zrobić siku. Będąc w toalecie, niechcący podsłuchuje rozmowę telefoniczną jednego z naukowców, który oznajmia, że następnego dnia z samego rana podzieli się ze światem rewolucyjnym odkryciem. Jednak rano okazuje się, że mężczyzna wyszedł na powierzchnię Księżyca w nieprawidłowo założonym kombinezonie i zginął. Dashiell nie może uwierzyć, że to przypadek i rozpoczyna śledztwo.

Początkowo nikt nie bierze pod uwagę morderstwa. Część mieszkańców bazy uważa, że naukowiec miał problemy psychiczne. Jednak z czasem wychodzą na jaw różne sprawy, z których wynika, że zmarły mógł mieć w bazie wielu wrogów. Liczba podejrzanych zaczyna się mnożyć. Śledztwo rusza do przodu, kiedy do księżycowej bazy dociera rakieta z zaopatrzeniem oraz grupą tymczasowych pracowników, wśród których znajduje się tajemnicza kobieta.

Oprócz emocjonujących poszukiwań mordercy "Śledztwo w kosmosie" dostarcza pewnych informacji o warunkach panujących w kosmosie. Jestem przekonana, że dla czytelników zafascynowanych wszechświatem, będzie to dodatkowa zachęta, by sięgnąć po książkę. Autorowi udało się przemycić między wierszami kilka naukowych ciekawostek.

Książka zawiera również pewne elementy science-fiction. W końcu jej akcja dzieje się w bazie na Księżycu. Nie jest wykluczone, że wkrótce taka powstanie i może wyglądać tak, jak to przedstawił Stuart Gibbs. A wtedy, tak jak niektórzy bohaterowie książki, będziemy latać tam na ekskluzywne wakacje.

"Śledztwo w kosmosie" to jedna z lepszych książek dla młodego czytelnika, jaką ostatnio miałam okazję przeczytać. Wciągnęła mnie niesamowicie, bo w niczym nie ustępuje powieściom dla dorosłych. Została napisana z dużą dozą humoru, więc dostarcza przyjemniej rozrywki. Jednocześnie trzyma w napięciu. Fabuła zawiera wszystkie elementy klasycznego kryminału, autor podsuwa czytelnikowi coraz to nowe tropy i motywy zbrodni. Jednocześnie przez cały czas nie jesteśmy pewni, czy śmierć naukowca była wynikiem zabójstwa, czy jednak wypadku spowodowanego chorobą. A prawdziwy obraz sytuacji, który ukazuje się nam pod koniec książki, jest całkowicie zaskakujący. Jestem przekonana, że wielu młodych czytelników polubi bohaterów i będzie się świetnie bawiło podczas czytania.

Akcja...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Macie ochotę na nieco nieważkości? Na opuszczenie Ziemi i spojrzenie w bezkres kosmosu? Na trochę swobodnego unoszenia w literackiej przestrzeni? To wybierzcie się na Bazę Księżycową Alfa razem z bohaterami powieści Śledztwo w kosmosie Stuarta Gibbsa.

Baza Księżycowa Alfa to pierwsza pozaziemska placówka ludzkości, której mieszkańcami są starannie wyselekcjonowani naukowcy i ich rodziny. To dlatego poszczególne "mieszkania" zasiedlają nie tylko dorośli, ale też dzieci. To dopiero początek jej działania, więc nie wszyscy jeszcze tu dotarli, są za to pierwsi "turyści", czyli obrzydliwie bogata rodzina, która wylicytowała sobie pobyt na Księżycu.

Całą lunarną społecznością wstrząsa śmierć jednego z najbardziej zasłużonych naukowców, który samowolnie opuścił bazę i zginą w przestrzeni kosmicznej. I choć dorośli wierzą, że to wypadek lub samobójstwo, dwunastoletni Dashiell nie chce w to uwierzyć. Zwłaszcza że poprzedniej nocy podsłuchał, jak naukowiec rozmawia z kimś o niezwykłym odkryciu, którym chce się podzielić ze światem. Czy jednak dwunastolatek może rozwikłać kryminalną zagadkę.

Baza Księżycowa Alfa to nowa seria autora uwielbianej przez nas Szkoły szpiegów, z nowymi bohaterami i w zupełnie nowych... okolicznościach przyrody. To zaproszenie do nowej świetnej przygody dla wielbicieli stylu autora i zupełnie nowych odbiorców.

Gibbs buduje od podstaw zupełnie nowe miejsce akcji, ale rezygnuje z rozbudowanej ekspozycji. Wciąga czytelnika od razu w tok akcji, a jednocześnie nie pozbawia przyjemności poznawania fantastycznej miejscówki, jaką jest baza na Księżycu. Wykorzystuje do tego dwa tricki - informacje o miejscu uzyskujemy zarówno z pierwszoosobowej narracji, która czyni z Dashiella naszego przewodnika, a także z fragmentów instrukcji dla nowych mieszkańców bazy, które przeplatają się z fabułą książki.

W zagadce autor wykorzystuje znaną w kryminale koncepcję zamkniętego pokoju, ograniczonej przestrzeni, w której jest prowadzone śledztwo i ograniczonej liczby osób, które o zbrodnię można posądzić. To pozwala prowadzić dochodzenie razem z bohaterem i pomaga w budowaniu napięcia i poczucia zagrożenia. A żeby nie było nudno - to w sprawę wmieszani są dorośli i dzieci, osoby lubiane i nielubiane, naukowcy i turyści. Natomiast w roli śledczych mamy dwoje dwunastolatków, którzy z lubością pakują się w tarapaty.

Akcja płynie wartko, a autor świetnie wykorzystuje potencjał miejsca akcji, by przyciągać uwagę czytelnika, wplatając jednocześnie w fabułę ciekawostki poparte teoriami naukowymi. To doskonały sposób, aby młodzi odbiorcy liznęli nieco nauki w bardzo przystępnej formie i jednocześnie - wciąż pozostając w ramach konwencji kryminału, odkryli dla siebie radość z czytania literatury science fiction.

Młodzi bohaterowie są naprawdę świetni i mimo że mieszkają w bardzo nietypowym miejscu, wciąż mierzą się z typowymi dla nastolatków problemami - zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w kontaktach z dorosłymi. Humoru, którym okraszona jest wartka, pełna zwrotów akcja, jest tu mniej niż w serii szpiegowskiej, co nie znaczy, że powieść jest mniej atrakcyjna. Gibbs pisze z lekkością i tworzy wciągającą fabułę, od której nie można się oderwać, wyciskając jak cytrynkę zarówno walory kryminalne, jak i fantastycznonaukowe. A przy tym całość pozostaje przystępna dla młodszych nastolatków. Dorzućmy jeszcze do tego świetne ilustracje Marty Krzywickiej, które wspaniale dopełniają obrazu publikacji.

Śledztwo w kosmosie to kapitalna powieść młodzieżowa, łącząca w sobie klasyczne kryminalne śledztwo w ograniczonej przestrzeni z elementami science fiction, koniecznymi do zbudowania mechaniki miejsca akcji. Ma wyrazistych, budzących sympatię bohaterów i - przede wszystkim - zaskakujące, dość spektakularne zakończenie. Ale o tym ciii. Dość powiedzieć, że właśnie niecierpliwie czekamy na dalszy rozwój tego cyklu. I kolejne sprawy, które toczyć się będą na terenie Bazy Księżycowej Alfa.

Bardzo ciekawa powieść dla dzieci.
Najpierw odbrązawia kosmiczne przygody pokazując z jakimi trudnościami będą musieli się mierzyć astronauci w bliskiej, a nawet dalszej przyszłości.
Potem jest pełnowymiarowa powieść kryminalna dla dzieci.
Na koniec nieco więcej fantastyki.
Powieść jest na tyle poważna, że radość z jej czytania mogą mieć też dorośli,

Bardzo ciekawa powieść dla dzieci.
Potem jest pełnowymiarowa powieść kryminalna dla dzieci.
Na koniec nieco więcej fantastyki.
Powieść jest na tyle poważna, że radość z jej czytania mogą mieć też dorośli,

Przyjemny kryminał sci-fi dla dzieciaków. Ma świetny klimat i nie brzmi jak zupełna fantazja - być może kolonizacja Księżyca będzie wyglądać w podobny sposób jak opisał autor ;)

• Dla dzieci
  • Artur
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Serie
  • Pod naszym patronatem
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Śledztwo w kosmosie