Kulki mocy i podziemne superbohaterki

Okładka książki Kulki mocy i podziemne superbohaterki Paulina Płatkowska
Okładka książki Kulki mocy i podziemne superbohaterki
Paulina Płatkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2023-03-28
2023-03-28
40 min.
9788382081695
dla dzieci natura przyroda opowiadanie dla najmłodszych

Fela, główna bohaterka, to sześcioletnia, rezolutna dziewczynka, która uwielbia pomagać dziadkom w ogrodzie.

Fela mieszka w bloku, naprzeciw którego mieszkają dziadkowie. Po odczytaniu tajnego znaku od babci (czyli zielonego ręcznika na balkonie),biegnie do dziadków by pójść z nimi na działkę ROD.

Tam dowiaduje się czym jest kompost, który jeszcze rok temu myliła z kompotem i jak bardzo jest on potrzebny by znów móc jeść pyszne warzywa z ogródka babci. Dziewczynka pomaga dziadkowi przygotować grządki pod uprawę roślin, właśnie z użyciem kompostu. Przy okazji poznaje podziemne superbohaterki, czyli dżdżownice, którym to zawdzięcza żyzną ziemię.

Po ciężkiej pracy przychodzi czas na coś słodkiego. Tym razem babcia przygotowała kulki mocy z daktyli, orzechów laskowych i kakao. Fela już wie do czego może przyrównać kompost! To przecież kulki mocy dla roślin!

To piękna książka, napisana w sposób jasny dla małych czytelników i interesujący dla tych większych. Przybliża zagadnienia związane z przyrodą i uprawą roślin a zwłaszcza pierwsze kroki by cieszyć się własnymi zbiorami w przyszłości.

To książka z morałem!
Historia Feli i dziadka pokazuje czytelnikom, jak bardzo niesamowita jest natura o ile tylko człowiek pozwoli jej działać po swojemu. Oraz jak wiele zależności i korelacji jest w przyrodzie. A dokładniej dziadek tłumaczy Feli, że dzieląc się resztkami pokarmu z dżdżownicami otrzymujemy żyzną glebę, dżdżownice znów są pokarmem dla ptaków, a te raczą nas swym pięknym śpiewem.

Krótko mówiąc "... świat jest lepszy, kiedy dzielimy się z innymi..."

Tam dowiaduje się czym jest kompost, który jeszcze rok temu myliła z...

Fela ma sześć lat i jest w zespole szkolono — przedszkolnym. Dziewczynka jest bardzo ciekawa wszystkiego, a gdy na jakieś pytania, nie może, znaleźć odpowiedzi z odsieczą przychodzi jej dziadziuś ogrodnik.
Tym razem wraz z dziadkiem i babcią wyruszy na działkową przygodę.Dziadek wytłumaczy, wnuczce, czym różni się kompostownik od kompotu i jaką ważną rolę odgrywa w ogrodzie. Mała Fela pozna superbohaterki, które jak się okaże, mają ogromny wpływ na glebę.

Z tą książeczką dzieci zbliżą się do świata przyrody, a także zrozumieją jej harmonię.
Książkowy dziadek w fantastyczny sposób wytłumaczy, jak bardzo ważną rolę odgrywa kompostownik, ale w jaki sposób powstaje. Przedstawi nam superbohaterki, czyli nic innego jak dżdżownice. Pełnią one bardzo ważną funkcję w środowisku naturalnym, ponieważ to one sprawiają, że gleba jest taka żyzna.

„Kulki mocy i podziemne bohaterki” została zaprojektowana w bardzo fajny sposób, do tego wzbudza ciekawość młodszych czytelników, a piękne kolorowe przy tym zabawne ilustracje przyciągają wzrok. Tekst jest bardzo zrozumiały i prosty w odbierze.

Zresztą chyba nie ma nic lepszego, niż spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Książka pod patronatem wopisie.pl – tu dzieci mają głos!
----------------------------------------------------
Gdy z końcem XIX wieku W Niemczech tworzono małe ogrody dla robotników nieposiadających własnych działek nikt nie mógł przypuszczać, że zyskają one tak dużą popularność i stanął się zarazem częścią kultury Polski.

Mowa o rodzinnych ogródkach działkowych, w skrócie ROD lub RODOS. W latach 90 weekendowe spędzanie czasu na działkach było niemalże „sportem narodowym”. Całe rodziny, zaopatrzone w kosze piknikowe, termosy z herbatą, koce i leżaki, pakowały się do swoich fiatów 126 p, aby korzystać z dobrodziejstw ogródków działkowych.

Taki właśnie ogródek mają dziadkowie Feli, małej, ale bardzo rezolutnej i ciekawskiej dziewczynki. Świat ogrodnictwa jest niezwykle bogaty, o czym dowiaduje się nasza bohaterka wyruszając z dziadkami na „działkową przygodę”.

Pomagając w drobnych pracach na świeżym powietrzu, mała poznaje co to kompost, do czego służy i dlaczego jest tak potrzebny do wzrostu roślin i użyźniania gleby.

Co jednak najważniejsze, Fela poznaje prawdziwe superbohaterki, a mianowicie nie pozorne i często niedoceniane dżdżownice…
Książka jest napisana w sposób prosty i zrozumiały, zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jest dowodem na to, że dzieci mogą się uczyć nieustannie i co najważniejsze poznawać niesamowitą przyrodę – wystarczy, że wyjdą z domu.

Wielki ukłon należy się również w strony ilustratorki Aleksandry Krzanowskiej, za niebywałe poczucie humoru, doskonałe zrozumienie tekstu oraz dziecięcej wrażliwości na obraz.

W książce jest błogo, kolorowo, dowcipnie, po prostu wiosennie!
Polecamy wszystkim dzieciakom, które mają odwagę i chęć odkleić się od kanapy i poznawać naturę!

Książka pod patronatem wopisie.pl – tu dzieci mają głos!
----------------------------------------------------

Mowa o rodzinnych ogródkach działkowych, w skrócie...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Kulki mocy i podziemne superbohaterki