Następca tronu

Holly Black
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Opowieść z Elfhame (tom 1) romantasy
romantasy
Opowieść z Elfhame (tom 1)
The Stolen Heir: A Novel of Elfhame
Stanisław Kroszczyński, Zuzanna Byczek
fantasy young adult romance 13+
Inne

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Wyróżniona opinia i

Następca tronu

przeczytanych książek 72 napisanych opinii 72

Uważam, że jest to bardzo dobra pozycja. Bawiłam się, zaangażowałam w historię bohaterów. Niestety szybko domyśliłam się w jaki sposób rozwinię się akcja, więc pod koniec książki nie miałam żadnego "woah!".

Znowu mam problem, bo książka napisana tak, że chce się doczytać do końca, ale np. przez to że Dąb jest taki overpowered a Suren w sumie totalnie odwrotnie i sprawia wrażenie nijakiej to enjoyment jest mniejszy niż przy okrutnym księciu (i tak przeczytam kiedyś 2 część jak już będzie po polsku)

Trochę jestem zawieszona. Czytałem lepsze książki tej autorki.

Trochę jestem zawieszona. Czytałem lepsze książki tej autorki.

Ciężko się czytało, pod koniec akcja się rozkręciła. (Dlaczego dąb zaczął być hot, przecież dopiero co był dzieckiem)

W książce “Następca Tronu” mimo, że wszystko dzieje się w tym samym świecie co “Okrutny Książe” odcięłam się całkowicie od tego jak poprzednie trylogii była prowadzona. Potraktowałam tą historie jako zupełnie inną część świata przedstawionego i muszę przyznać, że to była najlepsza decyzja jeśli chodzi o tą lekturę. Mimo, że mamy tu znane postacie to są jednak one pokazane w zupełnie nowej odsłonie i co najważniejsze z zupełnie innej perspektywy- losy nowych i starych postaci bowiem poznajmy ze strony dzikiej i nieokiełznanej Suren.

Samą główną bohaterkę polubiłam od razu. Jej nieprzewidywalność była naprawdę ciekawa do samego końca nie wiadomo było co dziewczyna zamierza zrobić- ona sama tego nie wiedziała. Więc z każdą jej decyzją zaskakiwała nie tylko nas jak i samą siebie. Podobał mi się jej progres przez całą książkę, widać jak pewne decyzję w niej dojrzewały. Byłam w szoku przez jak wiele przeszła młoda bohaterka- Holly Black serio jej nie oszczędza w tej części, wszystkie te zdarzenia ją jeszcze bardziej zahartowały ale mimo tego wszystkiego widać, że głęboko w środku jest wciąż jest w niej jakiś kawałek złakniony miłości i akceptacji…

Co do Dęba - z rozbrykanego dzieciaka wyrósł na przystojnego młodzieńca. Jego charakter trochę blakł w porównaniu do Suren- w sumie nie wiadomo było o co za bardzo mu chodzi- jego intencje są dość niejasne. Jestem ciekawa jak Holly Black rozwinie tą postać w następnej części.

Akcja jest bardzo sprawnie prowadzona, szybko przyjemnie mi się czytało tą powieść. Zakończenie jest rewelacyjne, już tylko odliczam kiedy będę mogła przeczytać kolejny tom! Cudownie było wrócić do ukochanego świata Elfhame, tutaj intryga goni intrygę, nigdy nikomu nie można ufać- a już szczególnie przystojnym elfom, którzy tylko z pozoru nie mogą kłamać.

Iga (ig:mole_na_stronach)

Obietnice, których nie sposób dotrzymać.

Minęło osiem lat. Najwyższy Król Cardan wraz z wybranką serca, Jude, władają Elfhame. Ich następcą został obwołany Dąb, który jednak nie pragnie korony. Suren z zazdrością obserwowała jego idealne życie, pełne miłości, bogactwa i uwagi innych. Sama nie zaznała ze strony swojej rodziny takich uczuć. Córka zdradzieckich władców Zębatego Dworu otrzymuje jednak nietypową propozycję. Ma wyruszyć na niebezpieczną misję wraz z Dębem, który pragnie rozwiązać narastający na północy konflikt. Czy młoda para pozwoli sobie na zaufanie?

Powrót do Elfhame brzmi jak świetny pomysł, prawda? Holly Black postanowiła stworzyć kolejną przygodę osadzoną w uniwersum elfów. Suren i Dąb połączyli siły, aby przeciwstawić się brutalnym konfliktom rozprzestrzeniającym się na terytorium władców. Niestety, ich wędrówka może okazać się pełna niebezpieczeństw. Byłam bardzo ciekawa, jak rozwiną się losy nowych bohaterów w Następcy tronu. Czy autorka zdołała zauroczyć tańcami, czarami i słodkimi niczym miód obietnicami dobrej zabawy?

Następca tronu to świetny początek nowej przygody, która zakończyła się w nieprzewidywalnym momencie. Holly Black stworzyła historię zawierającą najlepsze cechy fenomenalnego świata elfów, ale także intrygujących bohaterów czy nietuzinkowe fabularne rozwiązania. Fani twórczości autorki i czytelnicy poszukujący wciągającej lektury powinni śmiało zapoznać się z losami Suren i Dęba. Czy uda im się ocalić świat elfów, a może doprowadzą do jego zagłady?

Pełna recenzja na stronie: weronine-library.blogspot.com | @paradisewithbooks

Obietnice, których nie sposób dotrzymać.

Uwielbiam powracać do krainy Elfhame i jak tylko jest po temu okazja to się nawet nie opieram.

Królowa o której nikt nie pamięta, mieszkająca jak szczur w świecie ludzi i lekkomyślny książę, który prowadzi hulaszczy tryb życia.

Dąb dorósł, a co za tym idzie stał się przeciwnikiem, którego wrogowie chcą zmieść z planszy różnymi zamachami.
Nie bacząc na to wszystko wyrusza w ukryciu by uwolnić swojego ojca ze szponów Zębatego Dworu, którym rządzi pani Nore.
Jednak ma kilka asów w rękawie w tym kompankę wyprawy- Suren, która jest córką i spadkobierczynią złowrogiej krainy.
Jednak czy Ren chce znowu uczestniczyć w świecie intryg i kłamstw pośród elfów?

Czekam na 2tom!

Nie bacząc na to wszystko wyrusza...

Trylogia "Okrutny Książe" opisująca losy śmiertelniczki Jude w świecie elfów skradła moje serce. Jak tylko zobaczyłam w jednym z outletów księgarni internetowych "Następcę Tronu" w mega korzystnej cenie - kupiłam i ... niestety nie przepadłam. :(
Historia tym razem dzieje się 10 lat później, a bohaterami są młodszy brat Jude - Dąb i jego przyjaciółka z dzieciństwa - Suren.

Oddając książce to co w niej najlepsze - główna bohaterka - Suren/Ren - to postać napisana genialnie. Brak wiary w siebie, rozterki, jej przemiana - postać wydała mi się bardzo realistyczna i kibicowałam jej praktycznie od samego początku.
Dąb zaś - mimo tego, że autorka starała się nadać mu czasem skrajne cechy - wydał mi się nijaki, nieprawdziwy. Miodousty, w mojej ocenie nie był ani mistrzem negocjacji, ani rzucającym na kolana alvaro.

Wątki poboczne - zdecydowanie niewykorzystany potencjał, a całość dłużyła mi się wyjątkowo nieznośnie. Miałam wrażenie, że nic się nie dzieje, a w 3/4 książki jak zaczęło się dziać, to nic mnie tam nie zaskoczyło.

Miło było jednak wrócić do Elfhame. Co mnie zawsze urzeka w tej serii to fakt pozytywnego przedstawienia świata śmiertelników - i tutaj z dozą sympatii przyglądałam się relacji Ren i jej "ludzkiej nierodziny".

Książka cudowna. Miałam nadzieje, że uleczy moje serduszko po zakończeniu serii okrutnego księcia. Spełniło się to. Historia Suren i Dęba bardzo porusza. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tej historii

Względnie lubię serię Okrutny książę więc byłam ciekawa tej książki, zwłaszcza, że jej bohaterką jest Suren czyli postać która w ostatniej części trylogii bardzo mnie zaintrygowała.
Niestety jest to ogromne rozczarowanie. Książka nie wciągnęła mnie od początku, nic się tutaj nie dzieje. Wieje nudą. Postacie nie są ciekawe, Suren jest nijaka. Dąb, którego nie lubiłam już we właściwej trylogii tutaj w zasadzie nic ciekawego nie robi.
Ogromne rozczarowanie, nie polecam. Strata czasu.