Serce. Historia naturalna

Okładka książki Serce. Historia naturalna Bill Schutt
Okładka książki Serce. Historia naturalna
Bill Schutt Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Pump. A Natural History of the Heart
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2023-03-29
Data 1. wyd. pol.:
2023-03-29
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378867012
Tłumacz:
Dariusz Rossowski
Tagi:
serce anatomia fizjologia zoologia historia naturalna
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
225
175

Na półkach:

Książka ta zbudowana jest na niezwykle innowacyjnym pomyśle, żeby nie dość, że skupić się na historii badań nad jednym konkretnym narządem, to jeszcze nie ograniczać się tylko do serc ludzi. Dowiadujemy się o ciekawostkach serc płetwali, ryjówek, nietoperzy, ryb, staroraków, koni, by płynnie przejść do tego, jak oryginalne rozwiązania sercowo-naczyniowe przyczyniają się do rozwoju medycyny i pozwalają ratować serca ludzi. Całość pięknie dopełniają ilustracje, dodające nie tylko wartości faktograficznej, ale również estetycznej.

Książka ta zbudowana jest na niezwykle innowacyjnym pomyśle, żeby nie dość, że skupić się na historii badań nad jednym konkretnym narządem, to jeszcze nie ograniczać się tylko do serc ludzi. Dowiadujemy się o ciekawostkach serc płetwali, ryjówek, nietoperzy, ryb, staroraków, koni, by płynnie przejść do tego, jak oryginalne rozwiązania sercowo-naczyniowe przyczyniają się do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Czytając książkę zastanawiałam się czy przespałam wszystkie zajęcia biologii w szkole, bo czasami przeczytawszy opis czegoś nawet 5 razy nadal ciężko było mi zrozumieć jak coś działa. Książka być może nie wymaga wykształcenia biologicznego (bo zgaduję, że taka osoba wiedziałaby jak działa układ krwionośny u ludzi, owadów, ryb oraz innych stworzeń),ale zdecydowanie odradzałabym książkę dla kompletnego laika jak ja.
Oprócz tego, że książka w wielu momentach wydaje się zbyt specjalistyczna to uznałabym ją za całkiem ciekawą lekturę. Być może wielu czytelnikom nie spodoba się to, że autor dosyć często skacze z tematu na temat, ale ten format mi odpowiadał, ze względu na to, że prawie na każdej stronie autor dawał nową ciekawostkę lub możliwość spojrzenia na coś z innej perspektywy. Powiedziałabym wręcz, że jest to prawie naukowa opowieść z motywem przewodnim serca w tle, ponieważ raz autor mówi o sercach wielorybów, innym razem o tym jak serce było postrzegane przez starożytnych Egipcjan, czasami nawet odchodzi od tematu serca i pisze np. o tym jak wykorzystuje się staroraki (dla ich krwi) w przemyśle, innym razem mamy przemyślenia na temat tego dlaczego nietoperze żyją dłużej niż powinny (w porównaniu do innych ssaków podobnej wielkości) lub opisane są stare "śmieszne" praktyki medyczne polegające na wykorzystywaniu pijawek/wtłaczaniu mleka owczego do żył, itd. Widać, że autor jest prawdziwym pasjonatą w swojej dziedzinie. Ocena 6,5/10, ale na pewno byłaby wyższa, gdybym trochę siedziała w tematach biologii :)

Czytając książkę zastanawiałam się czy przespałam wszystkie zajęcia biologii w szkole, bo czasami przeczytawszy opis czegoś nawet 5 razy nadal ciężko było mi zrozumieć jak coś działa. Książka być może nie wymaga wykształcenia biologicznego (bo zgaduję, że taka osoba wiedziałaby jak działa układ krwionośny u ludzi, owadów, ryb oraz innych stworzeń),ale zdecydowanie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
412
154

Na półkach: , ,

Jako, że jest to książka bardziej naukowa niż popularnonaukowa moim zdaniem, ciężko mi jest o nie dużo powiedzieć. Tematy medyczne zawsze mnie interesowały, więc sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości. Czasem była trudna i momentami dla mnie nie zrozumiała (moja wiedza z biologii jest taka sobie) ale napewno się czegoś nauczyłam i dowiedziałam, a właśnie ze względu na poszerzenie swojej świadomości i wiedzy sięgam po takie tytuły.
Bardzo ważne jest by nienastawianie się, że ta książka jest o sercu człowieka, bo oczywiście są rozdziały poświęcone temu ale w dużej mierze ta książka przedstawia serce jako narząd u wszystkich organizmów, ja na szczęście wiedziałam o tym przed lekturą (dzięki mojej przyjaciółce) więc dobrze się na nią nastawiłam. Gdybym nie wiedział o tym fakcie mogłabym być lekko rozczarowana. Zatem ostrzegam to nie jest tylko o sercu człowieka!

Jako, że jest to książka bardziej naukowa niż popularnonaukowa moim zdaniem, ciężko mi jest o nie dużo powiedzieć. Tematy medyczne zawsze mnie interesowały, więc sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości. Czasem była trudna i momentami dla mnie nie zrozumiała (moja wiedza z biologii jest taka sobie) ale napewno się czegoś nauczyłam i dowiedziałam, a właśnie ze względu na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1546
1225

Na półkach:

Kojarzycie jak w szkole kazano Wam się uczyć po kolei, jak wygląda układ krwionośny poszczególnych grup zwierząt? Nudziło Was to? Cóż, gdyby za nauczanie tego tematu odpowiadał zoolog Bill Schutt, to z pewnością mielibyście do tego inne podejście. W swojej książce „Serce. Historia naturalna” zabiera nas w niesamowitą podróż związaną z silnikiem, który napędza nasze ciało, które stale pompuje krew, a jak niektórzy twierdzą, jest również siedliskiem duszy i emocji. To jednak nie jest typowy przegląd budowy serca u poszczególnych gromad, to po prostu pełna ciekawostek i wartościowych informacji książka, która naprawdę potrafi zafascynować.
Z pewnością nie sposób wymienić tutaj wszystkie aspekty, które porusza Schutt w swojej książce, bo jest ich naprawdę ogrom. Dowiecie się na pewno co nieco o przeszczepach serca i o tym, jak mogą zmieniać człowieka, o pierwszych próbach transfuzji, o chorobach innych niż zawał, o brutalnym pozyskiwaniu krwi staroraków – i co ciekawe w tym temacie, również o tym, jak czasami można zafałszować wyniki badań. Zdecydowanie jest tutaj wiele ciekawostek ze świata zwierząt, bo choć wydawać by się mogło, że serce jest czymś oczywistym, co po prostu ma pompować krew, to okazuje się, że u niektórych istot jego „dodatkowe funkcje i możliwości” są zaskakujące.
Schutt to człowiek, który pisze z werwą i pasją, co niesamowicie szanuję w przypadku książek popularnonaukowych. Bo wiecie, gdy za próbę przedstawienia danego tematu zabiera się człowiek, którym rządzi fascynacja, to ta książka nie może być zła. Chwilami nawet odnosiłam wrażenie, jakby autor chciał przekazać czytelnikom jeszcze więcej, jakby jego celem było zaskoczenie nas i wzbudzenie pokładów ciekawości – aby czytać dalej, aby mocniej zgłębiać temat. Niesamowicie przyjemna lektura, chwilami nawet nieco poruszająca i dająca do myślenia, ale przede wszystkim stanowiąca źródło niesamowitej, niespotykanej w szkołach wiedzy. Cudowna pozycja dla osób ciekawych świata oraz dla młodych biologów, którzy chcą wyjść poza obszar schematycznego nauczania.
@bookeaterreality

Kojarzycie jak w szkole kazano Wam się uczyć po kolei, jak wygląda układ krwionośny poszczególnych grup zwierząt? Nudziło Was to? Cóż, gdyby za nauczanie tego tematu odpowiadał zoolog Bill Schutt, to z pewnością mielibyście do tego inne podejście. W swojej książce „Serce. Historia naturalna” zabiera nas w niesamowitą podróż związaną z silnikiem, który napędza nasze ciało,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2053
554

Na półkach:

Rewelacyjna książka popularnonaukowa!

Rewelacyjna książka popularnonaukowa!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
49
36

Na półkach:

🫀Uwielbiam publikacje popularnonaukowe, ale w tej jestem całkowicie zakochana! A mowa o „Serce. Historia naturalna”. To książka, w której jest wszystko to, co tygryski takie jak ja lubią najbardziej, mianowicie mnóstwo zoologicznych faktów, masa biologicznych ciekawostek (widzicie te znaczniki?) i sporo fascynującej historii medycyny, a to wszystko okraszone ilustracjami.

🫀Na początku kilka słów o samym autorze - Bill Schutt jest zoologiem i profesorem biologii. Przez prawie 30 lat prowadził badania nad nietoperzami z całego świata. Czy te informacje sprawiły, że od razu jakoś bardziej przychylnie patrzyłam na ten tytuł? Być może. Jednak moją całkowitą sympatię autor wzbudził swoim poczuciem humoru oraz ciekawymi przypisami.

🫀Nie wszyscy czytelnicy będą jednak podzielać moje zachwyty, ponieważ początek to taka powtórka matury z biologii, w której autor omawia różnice w modelach układów krwionośnych u różnych królestw zwierząt. Mi się bardzo podobało, ponieważ tematy oscylujące wokół kardiologii to od zawsze był mój konik 🤭. Dalej jest już mniej „szkolnie”.

🫀O czym jeszcze pisze Schutt?
Między innymi o przeszczepach serca, pierwszych eksperymentach z przetaczaniem krwi, o robaczycy mięśnia sercowego, o Darwinie i jego licznych chorobach, z którymi zmagał się od czasu legendarnej podróży na pokładzie okrętu „Beagle”, oraz o tym jak pod koniec XIX wieku prątki gruźlicy przyczyniły się do rewolucji w modzie damskiej i męskiej.
Mnogość tematów i lekkość podania sprawiły, że „Serce” zajęło szczególne miejsce w moim nomen omen czytelniczym serduszku.
Arcyciekawa - to słowo moim zdaniem oddaje treść tej książki.

🫀Żeby jednak nie było tak cukierkowo znalazłam błąd, mianowicie w książce pojawia się zdanie, że „alkohol jest silnym środkiem obkurczającym naczynia”, podczas gdy w rzeczywistości napoje wyskokowe powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Czekam na informację z Wydawnictwa czy jest to błąd tłumaczenia czy chochlik, który pojawił się już w oryginale.

🫀Nie zrażajcie się jednak tym szczegółem, ponieważ traci znaczenie wobec reszty fantastycznej treści. Czytajcie! To gratka dla wszystkich miłośników nauk biologicznych.

Po więcej recenzji zapraszam na mój instagramowy profil: http://instagram.com/literatura_osobliwej

🫀Uwielbiam publikacje popularnonaukowe, ale w tej jestem całkowicie zakochana! A mowa o „Serce. Historia naturalna”. To książka, w której jest wszystko to, co tygryski takie jak ja lubią najbardziej, mianowicie mnóstwo zoologicznych faktów, masa biologicznych ciekawostek (widzicie te znaczniki?) i sporo fascynującej historii medycyny, a to wszystko okraszone...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
4295
4237

Na półkach:

Serce nie tak łatwo oddaje swe tajemnice. Natura w swej złożoności jest nie do podrobienia, co nie znaczy, że człowiek nie próbuje, i czasem nie ma małych sukcesów.

Serce nie tak łatwo oddaje swe tajemnice. Natura w swej złożoności jest nie do podrobienia, co nie znaczy, że człowiek nie próbuje, i czasem nie ma małych sukcesów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    6
  • 2024
    4
  • 2023
    4
  • Teraz czytam
    3
  • E-book
    2
  • Legimi
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Serce. Historia naturalna


Podobne książki

Przeczytaj także