Serce. Historia naturalna

Okładka książki Serce. Historia naturalna Bill Schutt
Okładka książki Serce. Historia naturalna
Bill Schutt Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Pump. A Natural History of the Heart
Copernicus Center Press
2023-03-29
2023-03-29
Dariusz Rossowski
serce anatomia fizjologia zoologia historia naturalna

Kojarzycie jak w szkole kazano Wam się uczyć po kolei, jak wygląda układ krwionośny poszczególnych grup zwierząt? Nudziło Was to? Cóż, gdyby za nauczanie tego tematu odpowiadał zoolog Bill Schutt, to z pewnością mielibyście do tego inne podejście. W swojej książce „Serce. Historia naturalna” zabiera nas w niesamowitą podróż związaną z silnikiem, który napędza nasze ciało, które stale pompuje krew, a jak niektórzy twierdzą, jest również siedliskiem duszy i emocji. To jednak nie jest typowy przegląd budowy serca u poszczególnych gromad, to po prostu pełna ciekawostek i wartościowych informacji książka, która naprawdę potrafi zafascynować.
Z pewnością nie sposób wymienić tutaj wszystkie aspekty, które porusza Schutt w swojej książce, bo jest ich naprawdę ogrom. Dowiecie się na pewno co nieco o przeszczepach serca i o tym, jak mogą zmieniać człowieka, o pierwszych próbach transfuzji, o chorobach innych niż zawał, o brutalnym pozyskiwaniu krwi staroraków – i co ciekawe w tym temacie, również o tym, jak czasami można zafałszować wyniki badań. Zdecydowanie jest tutaj wiele ciekawostek ze świata zwierząt, bo choć wydawać by się mogło, że serce jest czymś oczywistym, co po prostu ma pompować krew, to okazuje się, że u niektórych istot jego „dodatkowe funkcje i możliwości” są zaskakujące.
Schutt to człowiek, który pisze z werwą i pasją, co niesamowicie szanuję w przypadku książek popularnonaukowych. Bo wiecie, gdy za próbę przedstawienia danego tematu zabiera się człowiek, którym rządzi fascynacja, to ta książka nie może być zła. Chwilami nawet odnosiłam wrażenie, jakby autor chciał przekazać czytelnikom jeszcze więcej, jakby jego celem było zaskoczenie nas i wzbudzenie pokładów ciekawości – aby czytać dalej, aby mocniej zgłębiać temat. Niesamowicie przyjemna lektura, chwilami nawet nieco poruszająca i dająca do myślenia, ale przede wszystkim stanowiąca źródło niesamowitej, niespotykanej w szkołach wiedzy. Cudowna pozycja dla osób ciekawych świata oraz dla młodych biologów, którzy chcą wyjść poza obszar schematycznego nauczania.
@bookeaterreality

Rewelacyjna książka popularnonaukowa!

Rewelacyjna książka popularnonaukowa!

🫀Uwielbiam publikacje popularnonaukowe, ale w tej jestem całkowicie zakochana! A mowa o „Serce. Historia naturalna”. To książka, w której jest wszystko to, co tygryski takie jak ja lubią najbardziej, mianowicie mnóstwo zoologicznych faktów, masa biologicznych ciekawostek (widzicie te znaczniki?) i sporo fascynującej historii medycyny, a to wszystko okraszone ilustracjami.

🫀Na początku kilka słów o samym autorze - Bill Schutt jest zoologiem i profesorem biologii. Przez prawie 30 lat prowadził badania nad nietoperzami z całego świata. Czy te informacje sprawiły, że od razu jakoś bardziej przychylnie patrzyłam na ten tytuł? Być może. Jednak moją całkowitą sympatię autor wzbudził swoim poczuciem humoru oraz ciekawymi przypisami.

🫀Nie wszyscy czytelnicy będą jednak podzielać moje zachwyty, ponieważ początek to taka powtórka matury z biologii, w której autor omawia różnice w modelach układów krwionośnych u różnych królestw zwierząt. Mi się bardzo podobało, ponieważ tematy oscylujące wokół kardiologii to od zawsze był mój konik 🤭. Dalej jest już mniej „szkolnie”.

🫀O czym jeszcze pisze Schutt?
Między innymi o przeszczepach serca, pierwszych eksperymentach z przetaczaniem krwi, o robaczycy mięśnia sercowego, o Darwinie i jego licznych chorobach, z którymi zmagał się od czasu legendarnej podróży na pokładzie okrętu „Beagle”, oraz o tym jak pod koniec XIX wieku prątki gruźlicy przyczyniły się do rewolucji w modzie damskiej i męskiej.
Mnogość tematów i lekkość podania sprawiły, że „Serce” zajęło szczególne miejsce w moim nomen omen czytelniczym serduszku.
Arcyciekawa - to słowo moim zdaniem oddaje treść tej książki.

🫀Żeby jednak nie było tak cukierkowo znalazłam błąd, mianowicie w książce pojawia się zdanie, że „alkohol jest silnym środkiem obkurczającym naczynia”, podczas gdy w rzeczywistości napoje wyskokowe powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Czekam na informację z Wydawnictwa czy jest to błąd tłumaczenia czy chochlik, który pojawił się już w oryginale.

🫀Nie zrażajcie się jednak tym szczegółem, ponieważ traci znaczenie wobec reszty fantastycznej treści. Czytajcie! To gratka dla wszystkich miłośników nauk biologicznych.

Po więcej recenzji zapraszam na mój instagramowy profil: http://instagram.com/literatura_osobliwej

Serce nie tak łatwo oddaje swe tajemnice. Natura w swej złożoności jest nie do podrobienia, co nie znaczy, że człowiek nie próbuje, i czasem nie ma małych sukcesów.

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Serce. Historia naturalna