Okładka książki Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń z którymi dzielimy życie
Robert Dunn Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Never Home Alone: From Microbes to Millipedes, Camel Crickets, and Honeybees, the Natural History of Where We Live
Copernicus Center Press
2020-03-11
2020-03-11
Krzysztof Skonieczny
popularnonaukowe biologia mikrobiologia

Całkiem niezła, ale. Książka o nieco innej tematyce niż się spodziewałem. Treść dotyczy bardziej badań tego co żyje w naszych domach i na nas. Trochę szkoda bo myślałem że to będzie bardziej w formie listy i opisu tego co można spotkać w domach. Lista organizmów żyjących w naszym najbliższym otoczeniu i ich znaczenia była by bardziej interesująca. No ale cóż, tak czy siak czytało się całkiem dobrze. Książka ma dla mnie duży minus za to że przypisy są na końcu książki. Przy takich wymiarach można by z powodzeniem dać przypisy pod tekstem. Dlatego daję ocenę 5.

Miejscami nudna i miejscami w miarę ciekawa dużo doświadczeń opartych na badaniach naukowych i obserwacjach , niekiedy aż za dużo rozpisane na pewne tematy , też trochę ciekawostek jest w tej książce zawarte chodź mogloby być więcej , nawet nie trzeba być biologiem czy przyrodnikiem żeby ta książkę przeczytać. Można książkę zaliczyć do udanych zakupów

Jedna z tych książek, które swoim tytułem dużo po sobie obiecują, a kiedy zacznie się czytać okazuje się że wiele gatunków żyjących obok nas (czy na nas albo wręcz w nas) jest pominiętych czy zmarginalizowanych. To może bym wybaczył, jednak dość nudnego stylu i rozpływania się nad rzeczami z punktu widzenia czytelnika nieistotnymi już nie.

No bo np. takim spieszkom poświęca się cały rozdział. Czy ktoś z was kiedykolwiek słyszał o spieszkach? Nic dziwnego, na całym świecie jest tylko dwóch specjalistów od nich. A jeżeli ktoś nie wie jak wygląda spieszka zapraszam do internetu, bo autor pomimo poświęcenia kilkudziesięciu stron tym owadom "zapomniał" nie tylko powiedzieć jak to wygląda (bliżej muchy? motyla? rybika cukrowego? ważki? Duże czy małe?), ale nawet zdaje się umknęło mu podkreślenie, że to w ogóle owad, a nie jakiś krocionóg czy pajęczak. Za to o historii badań nad nimi możemy poczytać do znudzenia (o które zresztą nietrudno).

No cóż, można wynotować kilka ciekawostek z ksiązki, jakąś tam wartość merytoryczną zatem ma, jednak powiedzieć muszę (z żalem) że po raz kolejny zostałem nabrany na marketingową papkę która z przeciętnej, nieprzemyślanej książki robi "ARCYDZIEŁO, KTÓRE MUSISZ MIEĆ".

No bo np. takim spieszkom...

Czy wiesz, że nigdy nie jesteś sam? Nawet jeśli Ci się tak wydaje. Na Twojej skórze i w Twoim ciele, żyje wiele organizmów (najczęściej bakterii), które o Ciebie dbają. Cudnie, prawda?

Jeśli teraz pojawił się grymas niezadowolenia na Twojej twarzy to być może… ta książka jest właśnie dla Ciebie 😊 Miłośników przyrody nie będę musiała do niej przekonywać. Zależy mi bardziej na Tobie, który na widok pająka dostaje gęsiej skórki a informacja o tym, że sedes i poduszka na której śpisz jest zasiedlana przez podobne kolonie bakteryjne powoduje u Ciebie jeszcze większy grymas niż poprzednio. Już Ci mówię dlaczego…

Książka „Nie jesteś sam w domu”, autorstwa Roba Dunna, odczaruje Twoją niechęć do istot, które przeważnie są przedstawiane w nienajlepszym świetle. Dowiesz się, dlaczego potrzebujesz niektórych szczepów bakterii i że większość pająków wcale nie ma ochoty Cię zjeść a co więcej, ich obecność może znacznie poprawić Twoje zdrowie, gdyż unicestwiają gatunki naprawdę dla Ciebie groźne. Dowiesz się także tego, że nie trzeba być przyrodnikiem żeby coś odkrywać i obserwować.

Ta książka to pokaźny zbiór przykładów działania organizmów, których w większości nie widzimy a które prowadząc swoje ciche życie wywierają na nasze niebagatelny wpływ, zaczynając od poprawy stanu naszej odporności a kończąc na smaku świeżo upieczonego chleba.

Chcecie poznać takich bohaterów jak na przykład: Śpieszki, Rozkruszki i Archeony? Myślę, że byłoby dobrze bo one Ciebie już z pewnością znają 😉

Książka pełna świetnych, życiowych przykładów, które oparte na rzetelnej wiedzy pozwolą Ci spojrzeć na rzeczywistość z nieco innej perspektywy. Przyjemna dla oka okładka, tematyczne rozdziały oraz naukowy język w bardzo przystępnej formie. Polecam bardzo 💚

Kompletnie mnie nie ujęła. Bardziej przekartkowana, aniżeli przeczytana. Opisy zbyt długie, rozwleczone, nie lubię takich książek, ale zdaję sobie sprawę, że jest też spore grono osób, którym książka przypadnie do gustu.

Jeśli po przeczytaniu książki zapamiętałeś mnóstwo treści, a wskazówki autora chcesz natychmiast wcielać w swoje codzienne życie to znaczy, że lektura była świetna. Dziękuję autorowi za przyjemny czas, podczas którego zapoznałem się z zapierającym dech w piersiach mikroświatem. Mikroświatem naszych mieszkań (i nie tylko). Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książki wielu młodych ludzi zarazi się pasją Roba Dunna. Jest tak wiele do zbadania w najbliższym nam otoczeniu!

Treść świetna. Nieprzeciętna tematyka, zupełnie się takiej nie spodziewałam, a jednocześnie wcale nie jestem rozczarowana. Idealna lektura dla wszystkich ludzi bojących się owadów. Jedyne co mi nie pasowało, to fakt, że czytałam tę książkę wiele tygodni. Niby taka ciekawa, a jednak mało wciągająca. Musiałam się przymuszać do sięgnięcia po kolejne rozdziały. Niemniej całokształt oceniam bardzo dobrze. Myślę, że brak zainteresowania jest niezależny od autora, gdyż ten bardzo dobrze podszedł to tematu, używał przystępnego języka.

Książka, jak sam tytuł wprowadza, opisuje jakie drobne stworzenia mogą z Tobą zamieszkać. Osoby mające kota, ewentualnie psa powinny z dystansem do niej podejść do tej pozycji i nie wyrzucać zwierzaka na ulicę, bo może coś przynieść.
Dzięki książce pokochałem pająki (niektóre) i wiem, że całkowita sterylność nie jest dobra. Również w odróżnieniu od innych pozycji autor od czasu do czasu zasypuje nas żarcikami i wprowadza do tekstu trochę śmiechu. Jak to mówią klasycy: Jest śmieszno i straszno. Polecam.

Wbrew pozorom nie jest to banalna książka o organizmach żyjących wraz z nami w domach, ale świetnie napisana opowieść o mechanizmach biologicznych, które zachodzą tak blisko nas. Bardzo przypominała mi "Najwspanialsze widowisko świata" Dawkinsa - ograniczoną do przykładów z banalnego mieszkania. Język jest dowcipny i swobodny - książkę bez trudu przeczyta zainteresowany nauką humanista.

Zawartość książki w dużym stopniu opisują tytuły kilku jej rozdziałów: 4 - Nieobecność jako choroba, 10- zobacz co kot przywlókł oraz 12 - Smak bioróżnorodności. Rozwinięcia wymaga słowo Nieobecność - w tym przypadku chodzi o nieobecność bioróżnorodności. Jest też fantastyczny rozdział 8 - Co nam po śpieszkach - dla wszystkich biologów, architektów, ekologów, inżynierów, projektantów sztuki użytkowej i przyszłych naukowców nauk pośrednich świetny opis tego, jak badanie mikroorganizmów wokół nas może być inspiracją dla nauki. Inne rozdziały to też pomysły dla nauczycieli różnych przedmiotów - jak zaplanować lekcje, aby były wspaniałą przygodą a nie nudnym wkuwaniem elementów, z których składa się układ pokarmowy płaza czy gada. Ale oczywiście są to przykłady nie wprost. Oprócz tego Ci, którzy uwielbiają stawianie ścianek gipsowo-kartonowych przekonają się - jeśli zagłębią w się w tę lekturę - kiedy i gdzie z tym karton-gipsem trzeba zdecydowanie uważać.
A na koniec - intrygująca opowieść o pieczeniu chleba - i jakie są konsekwencje wyrabiania ciasta ręcznie.
Oczywiście poruszanych tematów jest znacznie więcej, ale już powyższe powinny, myślę, zachęcić osoby mające wątpliwości - czy częste mycie skraca życie - do przeczytania tej książki, tym bardziej, że znajdą tam też ciekawą opowieść o tym, co możemy odkryć w niewinnej prysznicowej słuchawce.

Robert Dunn Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń z którymi dzielimy życie Zobacz więcej