Robert Dunn Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Never Home Alone: From Microbes to Millipedes, Camel Crickets, and Honeybees, the Natural History of Where We Live
Krzysztof Skonieczny
Copernicus Center Press
popularnonaukowe biologia mikrobiologia
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Krzysztof Skonieczny
popularnonaukowe biologia mikrobiologia

Książka, jak sam tytuł wprowadza, opisuje jakie drobne stworzenia mogą z Tobą zamieszkać. Osoby mające kota, ewentualnie psa powinny z dystansem do niej podejść do tej pozycji i nie wyrzucać zwierzaka na ulicę, bo może coś przynieść.
Dzięki książce pokochałem pająki (niektóre) i wiem, że całkowita sterylność nie jest dobra. Również w odróżnieniu od innych pozycji autor od...

Wbrew pozorom nie jest to banalna książka o organizmach żyjących wraz z nami w domach, ale świetnie napisana opowieść o mechanizmach biologicznych, które zachodzą tak blisko nas. Bardzo przypominała mi "Najwspanialsze widowisko świata" Dawkinsa - ograniczoną do przykładów z banalnego mieszkania. Język jest dowcipny i swobodny - książkę bez trudu przeczyta zainteresowany...

Zawartość książki w dużym stopniu opisują tytuły kilku jej rozdziałów: 4 - Nieobecność jako choroba, 10- zobacz co kot przywlókł oraz 12 - Smak bioróżnorodności. Rozwinięcia wymaga słowo Nieobecność - w tym przypadku chodzi o nieobecność bioróżnorodności. Jest też fantastyczny rozdział 8 - Co nam po śpieszkach - dla wszystkich biologów, architektów, ekologów, inżynierów,...

Nie do końca zawartość była zgodna z moim wyobrażeniem o czym będzie ta książka, ale nic a nic nie jestem rozczarowana. Bardzo polecam. Choć nadal boję się pająków panicznie, zapałałam do nich troszkę większą sympatią.

Do tej pory miałam tylko świadomość dobrych i złych bakterii żyjących w naszych jelitach. Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie, że wokół mnie i na mnie żyją też dobre i złe drobnoustroje. A co najciekawsze, tych neutralnych i dobrych jest o wiele więcej niż tych złych! I że przesadnie dbając o sterylną czystość wyrządzamy sobie niedźwiedzią przysługę. Bo nie da...

Niestety w ogóle mi nie podeszła - przeciętnie napisana, ciężko było złapać zainteresowanie.

"Skóra każdego z nas stanowi odzwierciedlenie naszych codziennych czynności, podobnie jak gatunki znajdujące się w naszych domach.”

Docierając do ostatniej strony książki natychmiast uświadomiłam sobie, że to jeszcze nie koniec mojej podróży w głąb pasjonującego świata mikro. Tytuł zachęcająco skłonił do dalszego penetrowania zagadnień dotyczących maleńkich stworzeń, z...

Świetnie napisana opowieść o domowych "żyjątkach". Zmusza do rozejrzenia się wokół siebie i zachwytu nad rozmaitością życia. Najchętniej zmuszałabym każdego do jej przeczytania.

Dyskusje

• 2020
  • E-book
  • Ebooki
  • 2021
  • Ebook
  • Przyroda

Robert Dunn Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń z którymi dzielimy życie Zobacz więcej