Kapelusz prezydenta

Okładka książki Kapelusz prezydenta Antoine Laurain
Okładka książki Kapelusz prezydenta
Antoine Laurain Wydawnictwo: Wydawnictwo NOWE Seria: Collection Nouvelle literatura piękna
Collection Nouvelle
Le Chapeau de Mitterrand
Wydawnictwo NOWE
2024-01-22
2024-01-22
Adriana Celińska
literatura francuska François Mitterrand

Książka przeczytana w ramach majowego wyzwania LC.
Françoise Mitterand zostawia przez przypadek swój kapelusz w restauracji. Daniel Mercier siedzi obok i postanawia zabrać ze sobą kaelusz głowy państwa. Jak się okazuje ów kapelusz rozpocznie ciąg wydarzeń, który zmieni życie wielu ludzi.
W historii nie doszukałam się specjanie groteski a bardzie ciekawe obserwacje na temat społeczeństwa we Francji w latach 80-tych. Opowiadanie samo płynie, czyta się je z przyjemnością i zainteresowaniem. Chętnie sięgnę po kolejne, a te bardzo polecam.

Książka przeczytana w ramach majowego wyzwania LC.

Przyjemne na jedno popołudnie.Tylko nie dostrzegłem owej groteski.

Przyjemne na jedno popołudnie.Tylko nie dostrzegłem owej groteski.

Nie sądziłam, że historia kapelusza może być taka przyjemna!🌹🌹🌹

Nie sądziłam, że historia kapelusza może być taka przyjemna!🌹🌹🌹

Elegancka, przyjemna i relaksująca jak wizyta w paryskiej brasserie. Krzepiąca lektura o działaniu podobnym do schłodzonego kieliszka szampana w upalny wieczór. Sama historia wydaje się prosta, kapelusz prezydenta trafia do kolejnych bohaterów i poprzez swoje niezwykłe właściwości zmienia ich życie... Nie będzie chyba dużym spoilerem to, że tak naprawdę to splednor i autorytet głowy państwa ma tu największe znaczenie. Tego brakuje mi właśnie we współczesnej literaturze - budowania autorytetu, legendy, wzmacniającej duchowo opowieści. A dodatkowo mamy tu opisy Paryża, francuskich specjałów, a nawet wycieczkę do Wenecji, co było dla mnie cudownym zaskoczeniem,, bo całkiem niedawno właśnie w tym mieście się zakochałam. Serdecznie polecam.

Sposób w jaki została napisana i narracja ★★★★

Historia, fabuła, temat ★★★★
Postacie, bohaterowie ★★★★
Fun i przyjemność z czytania ★★★★
Czy bym ją polecił ★★★★

Nie wiem, o czym to było, ale czytało się przyjemnie.

Nie wiem, o czym to było, ale czytało się przyjemnie.

Urzekająca groteska będąca kwintesencją obyczajów i poglądów francuskiego społeczeństwa lat 80. XX wieku.
Całość tworzy niezwykłą formę łączących się opowiadań, których elementem łączącym jest zapomniany w brasserie kapelusz należący do najważniejszej osoby Francji – prezydenta Francois Mitterranda. Zapomniany przez nieuwagę kapelusz zmienia właścicieli i jak talizman przynosi im szczęście i zmiany w życiu zawodowym i prywatnym.
Powieść została sfilmowana, z wielką przyjemnością obejrzałabym jej ekranizację.
Wspaniale wykreowani bohaterowie, historie z życia wzięte, spora dawka wiedzy o powstawaniu francuskich perfum oraz ciekawe obserwacje i poglądy paryżan z końca XX wieku, a wszystko podszyte sporą dawką humoru. Idealna lektura na rozpoczęcie Nowego Roku, może jej czytelnikowi przyniesie pozytywne zmiany i szczęście w życiu.

Nie dla mnie, poprawne czytadełko. Niestety nie łapię o czym poza bajeczką o kapeluszu.

Czy kapelusz może mieć czarodziejską moc (i nie mówię tu o tiarze przydziału)? Ale przy założeniu, że jesteśmy we Francji, w czasach prawie współczesnych, bo za prezydentury Mitteranda? Okazuje się, że może, ale musi do wspomnianego prezydenta należeć!
Napiszę Wam szczerze, że zachęta na okładce, iż jest to powieść nagrodzona za „przyjemność czytania” u mnie akurat nie spowodowała entuzjazmu, że czytamy i to już, raczej podejrzliwość, że w sumie to jak się to już od poziomu okładki wmawia potencjalnemu czytelnikowi… to może być jakaś, „pardon my French”, ściema. Ale nie! To kolejna w tym roku współczesna proza francuska, która mnie zachwyciła.
Rzeczywiście „bohaterem” opowieści jest kapelusz, który przez przypadek pozostaje w restauracji po posiłku, jaki je tam prezydent Francji i siedzący obok obywatel podejmuje zadziwiającą dla niego samego decyzję, że go zabierze. A świadomość, że ma się na głowie kapelusz prezydenta dodaje odwagi, wiary w siebie i poczucia sprawczości. Ale pierwszy „nielegalny posiadacz” kapelusz gubi i znajduje go przypadkowa kobieta, a po niej… Powiedzmy, że to opowieść o kapeluszu wędrującym, a każdy kolejny posiadacz zaczyna zauważać potrzebę zmian w swoim życiu.
Trochę wzruszeń, sporo śmiechu (polecam wątek o Canal Plus oraz o bardzo cichym i nienachalnym psychoterapeucie, to ostatnie genialne!). A do tego mamy pod koniec parę bardzo zaskakujących zwrotów akcji, ale znacie mnie, nawet się o nich nie zająknę, bo nie mam najmniejszego zamiaru psuć Wam przyjemności czytania.

"Kapelusz Prezydenta" autorstwa Antoine Lauraina to urocza opowieść, która zaczyna się od przypadkowego spotkania księgowego Daniela Merciera z samym François Mitterrandem w paryskiej brasserie. Kiedy Mercier przywłaszcza sobie kapelusz pozostawiony przez prezydenta, nie zdaje sobie sprawy, że rozpoczyna niezwykłą i magiczną podróż przez francuskie społeczeństwo lat 80.

Laurain kreuje atmosferę tajemnicy i nieoczekiwanych zwrotów akcji, przy jednoczesnym ukazywaniu bogatej mozaiki postaci, których życie jest splątane przez ten niezwykły kapelusz. Książka jest nie tylko pełna humoru, ale także głęboko skupia się na marzeniach, pragnieniach i ludzkich relacjach.

Kapelusz, który zmienia właścicieli, staje się metaforą spełniania najskrytszych marzeń, a autor z gracją prowadzi czytelnika przez szaloną podróż pełną niespodzianek. Laurain oddaje ducha lat 80 we Francji, wprowadzając czytelnika w subtelne niuanse tamtejszego społeczeństwa.

"Kapelusz Prezydenta" to nie tylko opowieść o niezwykłym przedmiocie, ale również o ludzkich pragnieniach, przypadkach i ich wpływie na życie. Antoine Laurain zgrabnie łączy elementy magii z realizmem, tworząc książkę, która bawi, wzrusza i skłania do refleksji nad tym, co naprawdę ważne w życiu. To lekka, ale jednocześnie głęboka powieść, która zachwyca czytelnika swoim urokiem i wyjątkowością.

W miarę jak kapelusz przechodzi z rąk do rąk, stajemy się świadkami różnorodnych losów i marzeń bohaterów. Laurain zgrabnie łączy wątki, ukazując, jak jedno przypadkowe wydarzenie może radykalnie zmienić życie wielu osób. Każdy nowy właściciel kapelusza przynosi ze sobą nową historię, co sprawia, że powieść staje się mozaiką ludzkich doświadczeń.

Autor poddaje również refleksji naturę marzeń i cenę, jaką się za nie płaci. Czy spełnienie najskrytszych pragnień zawsze przynosi szczęście? Czy kapelusz, choć magiczny, jest w stanie zaspokoić najważniejsze tęsknoty każdego z nas?

"Kapelusz Prezydenta" to nie tylko literacka opowieść, lecz także subtelna analiza ludzkich marzeń i ich wpływu na nasze życie. Laurain wplata w fabułę elementy humoru, nostalgii lat 80 oraz nutkę zadumy nad nietrwałością ludzkich pragnień. Jego styl narracji sprawia, że nie tylko śledzimy losy postaci, ale także zastanawiamy się nad własnymi marzeniami i tym, co naprawdę ważne w życiu.

W rezultacie "Kapelusz Prezydenta" to niezwykła podróż przez czas i ludzkie uczucia, która porusza, bawi i zmusza do refleksji. Antoine Laurain stworzył powieść, która pozostaje w pamięci czytelnika, zostawiając go z uczuciem, że nawet najmniejsze wybory mogą mieć ogromne znaczenie w naszym życiu.

W tle powieści, oprócz magicznego wątku związanego z podróżą kapelusza, Laurain zręcznie oddaje ducha epoki lat 80 we Francji. Obraca zwierciadło ku temu czasowi, eksponując obyczaje, wartości społeczne oraz polityczne realia. Przeskakując między różnymi perspektywami bohaterów, autor ukazuje subtelne powiązania między nimi, tworząc barwną i pełną życia panoramę społeczeństwa.

Język Lauraina jest klarowny i lekki, co sprawia, że lektura jest przyjemnym doświadczeniem. Humorystyczne dialogi oraz ironiczne spojrzenie na ludzkie przywary nadają powieści lekkości, nawet w momencie, gdy porusza głębokie i filozoficzne kwestie związane z marzeniami i ludzką naturą.

"Kapelusz Prezydenta" to nie tylko opowieść o magii kapelusza, ale także o magii ludzkich związków i przypadków, które składają się na tkankę społeczeństwa. W dynamiczny sposób autor wplata elementy humoru, nostalgii, a także refleksji nad naszymi dążeniami.

Podsumowując, Antoine Laurain stworzył powieść, która bawi, wzrusza i skłania do zastanowienia się nad tym, co naprawdę sprawia, że życie jest pełne sensu. "Kapelusz Prezydenta" to literacka podróż, która nie tylko zabiera czytelnika w magiczny świat, ale również pozostawia go z głębokim zrozumieniem ludzkiej natury i tego, co sprawia, że jesteśmy tak nieodłącznie związani z marzeniami i przypadkami życia.

• Literatura francuska
  • E-booki