Okładka książki Wspomnienia i dezinformacja Jim Carrey, Dana Vachon
2023-03-22
2020-07-14
Anna Krochmal, Robert Kędzierski

Znacie Jima Carreya?
Mi kojarzy się przede wszystkim z rolą w "Bruce wszechmogący" i "Ace Ventura" choć wiem, że grał jeszcze w wielu filmach. Dlatego chętnie siegnełam po książkę z jego nazwiskiem. Jeśli szukacie biografi aktora to... Nie sięgajcie po tę książkę.
"Wspomnienia i dezinformacja" to historia bardzo nietypowa. Ten fakt może się wam spodobać o ile nie nastawicie się na biografię. Jest to w zasadzie historia o mężczyźnie nazywającym się Jim Carrey. Zaczyna się od dosyć smutnego opisu człowieka sukcesu, który nie czuje się wygranym. Zmaga się z wewnętrznymi demonami. Im dalej czytamy tym bardziej historia staje się niewyobrażalna. W żadnym fragmencie nie jest powiedziane, co jest prawdą a co nie. Przez co książkę odczuwałam jako szaloną, a ten fakt jakoś pasował mi do Jimiego. Pomyślałam sobie, że kto jak kto ale on nie napisałby nudnej biografii.
Co do stylu to czytało się ją bardzo przyjemnie. Napisana lekko tak, że przez książkę przepłynęłam, a że jest nie długa to nie zorientowałam się kiedy przewróciłam ostatnią kartkę. Była to ciekawa przygoda i książkę jak najbardziej polecam.

Znacie Jima Carreya?

Wciąż zastanawiam się jaki był cel napisania takiej książki. I chyba było to bezceloqe

Ja wiem, że to nie jest klasyczna biografia.

Rozumiem, że to jest zabawa konwencją.

Zdaję sobie sprawę, że to ostra i przenikliwa satyra, momentami nawet paszkwil na Hollywood.

Kumam, że to opowieść o sławie, o ogromnych pieniądzach, o uśmiercającym zdrowy rozsądek oszałamiającym uwielbieniu mas, o nieustającym stresie i ciągłym przymusie sprawdzania się; udowadniania, że jest się kimś.

Czaję, że autorzy chcieli tu pokazać, co to wszystko robi z ludźmi.

Ma to swój styl, swój charakter, niebanalną formę, ale… to nie jest książka dla mnie.

Czytało mi się to jak mieszankę transkrypcji filmów Tarantino i tego oszołomskiego cyklu o starożytnych kosmitach, co to gdzieś w telewizji fruwa po kanałach.

Niby tak też można, ale… po co?

W moim odczuciu – w takim wydaniu to wszystko się nie broni.

No nie podobało mi się i już.

Wyrosłam z takich … „eksperymentów”, ot co.

Ja wiem, że to nie jest klasyczna biografia.

Rozumiem, że to jest zabawa konwencją.

Przebrnęłam. O ile z początku książka była nawet wciągająca to im dalej tym gorzej a końcówka to wyimaginowany plan filmu science-fiction.

Poznajemy Jimma Carreya jako sfrustrowanego aktora, którego sława przygasa. On sam przez całe dnie ogląda dołujące filmy o katastrofach a psy zlizują mu łzy. W domu otoczonym przez ogrodzenie z drutem kolczastym, pod napięciem, siedzi sam i trzęsie się ze strachu, że ktoś może się włamać. Okropnie smutny los jak na aktora komediowego. Jak na każdego. Stany depresyjne to nic zabawnego.

W przebłyskach wspomnień Jim odtwarza spotkania z duchowym guru, który przeprowadza grono aktorów przez proces odzyskiwania wspomnień z wcześniejszych wcieleń.

Aktor dostaje propozycję zagrania w filmie o chińskim przywódcy Mao. Przygotowując się do roli robi wszystko by poczuć się jak jego postać aż w końcu realne życie miesza mu się z fikcją.

Następnie bierze udział w kręceniu animacji o hipopotamach w towarzystwie dawno zmarłego aktora. Teraz wszystko da się zrobić komputerowo.

"Nic tu nie jest prawdą i wszystko tu jest prawdą"

Patrząc na zdjęcie autorów na skrzydełku tylnej okładki można odnieść wrażenie, że robią sobie z czytelnika jaja a cała ta książka to jeden wielki żart.

W internecie ciężko znaleźć potwierdzenie jakichkolwiek informacji zawartych w publikacji i można tylko się domyślać co jest faktem a co iluzją.

Czyta się bardzo ciężko. Nie przekazuje rzetelnej wiedzy z życia aktora, prócz kilku wzmianek. "Wspomnienia i dezinformacja" to trafny tytuł, z przewagą tego drugiego. Większość treści brzmi jak opis snu wariata. Mnie nie zachwyciła.

To zdecydowanie nie jest literatura faktu i nie powinna być w ten sposób sprzedawana. Książkę kupiłam grzebiąc w księgarni w sekcji Biografie i Wspomnienia. Czuję się, dobitnie mówiąc, oszukana - spodziewałam się historii czyjegoś życia, a dostałam fikcję. Ponoć w fabułę wplecione zostały prawdziwe wspomnienia Jima, ale czytelnik nie jest w stanie w 100% stwierdzić, które informacje są prawdziwe.
Jeśli chodzi o samą treść, to z całym szacunkiem do autorów, odnoszę wrażenie, że spotkało się dwóch błaznów, napisało żarty/historie, które tylko dla nich były śmieszne i wsadzili to wszystko do książki. Królują absurd i nawet elementy sci-fi. Postronne osoby to inni celebryci również przedstawieni groteskowo. Z tego co wiem, Jim jest inteligentnym acz sarkastycznym facetem, widzącym destrukcję jaką show biznes przynosi. Mogę tylko przypuszczać, że jego celem zapewne było przedstawienie swojej filozofii i zagrożeń XXI wieku w typowy dla siebie absurdalny sposób. Gdyby nie fakt, że podeszłam do książki spodziewając się biografii, a nie fikcji, to prawdopodobnie doceniłabym ją bardziej i poddała większej analizie doszukując się ukrytego znaczenia.

Bardzo dobra, jeśli czytelnik nie oczekuje konwencjonalnej (auto-)biografii i nie nastawia się na poszukiwania faktów w tej groteskowej/karykaturalnej nieco niby-powieści.
Bo tak naprawdę jest tu dużo z życia Jima Carreya – rodzina, młodość, pierwsze próby i sukcesy (potwierdza to film dokumentalny pt. Jim & Andy),odwołań do filmów (choć nie co do tytułów),metod pracy na rolą (zniekształconych, wyolbrzymionych, ale prawdziwych).
Jest tu też dużo z pragnień i lęków aktora (zdaje się, że nie tylko jego),o dziwo, dalej człowieka.
Pojawia się dużo prawdziwych nazwisk i dobrze jest pamiętać ich role, by należycie bawić się opowieścią.
Dla mnie jest to wewnętrzna "biografia" Carreya (współczesnego człowieka) - psychiki (popkulturowej, zwichrowanej) i wyobraźni (nadzwyczaj bogatej i kolorowej opartej na popkulturze).
Warta ponownej lektury.

"Nic tu nie jest prawdą i wszystko tu jest prawda" Jim Carrey

Autora chyba nie muszę Wam przedstawiać bo raczej nie ma osoby która by go nie znała.
Zawsze kojarzyłam go z uśmiechem który dosłownie rozbrajał, z rolami które wspaniale odzwierciedlał. Jego filmy do tej pory należą do moich ulubionych na których dosłownie śmieje się do łez a nie jest to łatwe zadanie.
Mam swoiste poczucie humoru i nie zawsze mnie wszystko bawi ale on sama postawa i całością aż emanuje ta magia radości. Dla mnie człowiek o stu twarzach który nie ma problemu wcielić się w rolę .. tak sądziłam do tej pory, nawet nie zdawałam sobie sprawy jakie drugie dno za tym wszystkim się kryje. Jak każda rola wpływa na życie człowieka, jak nim szasta i pomiata dla dobra chwili
Szczegółowy opis jego traumy, jego przeżyć aż dosłownie ściska i przedstawione w taki sposób namacalny jak bym była świadkiem owych zdarzeń. Wiedziałam że życie w luksusie i chwale ma swoją cenę ale nie sądziłam że aż tak bardzo diametralnie wchodzi w życie człowieka i brutalnie je depcze. Każda rola wymaga osobnego podejścia i poświęcenia, każda rola zostawia piętno nie tylko bycia gwiazda ale i potępionym przez innych. Nie tylko własne demony prześladują takich ludzi ale i my sami ..ich fani. Jesteśmy dla nich zarówno wzniesieniem na wyżyny i dość szybkim upadkiem..
Generalnie nie śledzę świata ploteczek i staram się zawsze wyrabiać odmienne własne zdanie na temat przeróżnych rzeczy. Co mogę stwierdzić po lekturze? Totalnie mną wstrząsnęła wewnętrzna tragedia człowieka który nie tylko walczy z samym sobą ale z każdą nierówna walka tajemniczego świata i systemu w których żyją owe gwiazdy.. czy naprawdę warto iść dalej dla zatracenia samego siebie?..
Czytaliście ? Jeśli nie to polecam bo ja byłam dość poruszona tym czego oko na co dzień nie widzi ...

"Nic tu nie jest prawdą i wszystko tu jest prawda" Jim Carrey

Jim Carrey, mój ukochany aktor, który na pewno nie zostanie moim ukochanym pisarzem. Owszem, książka ukazuje nam jego zagmatwany umysł i demony, z którymi walczy, jednak sposób ich przedstawienia zupełnie do mnie nie przemówił. Czyta się ciężko i łatwo się pogubić w tytułowej dezinformacji.

Jim Carrey jest osobą dość znaną i przez wielu lubianą. Dzięki książce poznamy go bliżej, jednak z zupełnie innej strony niż moglibyśmy się spodziewać. Nie znajdziemy to dat i jego życiorysu opisanego krok. Za to sam Jim tworzy fikcyjną postać samego siebie i analizuje wszystko, co działo się w jego życiu, karierę. Czego dowiemy się o Jimie? Co odkryjemy o gwiazdach Hollywood?

Książka jest biografią, ale zupełnie inną niż się spodziewałam. Ty to zaleta czy raczej wada? Zależy jak na to spojrzeć. Moim zdaniem powinno być ujęte to w opisie, a jednocześnie mnie książka nawet się podobała. Czytało się ją dość szybko, z zainteresowaniem śledząc to, co się działo.

„Wspomnienia i dezinformacja” to dość zaskakująca biografia nie mniej zaskakującego człowieka, jakim jest Jim Carrey. Ze swojej strony polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/05/wspomnieniaidezinformacjawydawnictwoinsignis.html

Nie sięgam zbyt często po biografie. Muszą mnie one czymś przyciągnąć i zainteresować. Postać Jima Carrey'a jest tak barwna, że nie miałam chwili zawahania, gdy otrzymałam propozycję przeczytania jej i zrecenzowania. "Wspomnienia i dezinformacja" nie jest jednak zwykłą, typową biografią. Jest nieoczywista. Jest to bardziej analiza bogatej psychiki Carrey'a niż typowy życiorys. Nie uświadczysz tu dat i chronologii. Trochę mnie to rozczarowało, bo jednak liczyłam na konkrety, ale cytując aktora:
"Nic tu nie jest prawdą i wszystko tu jest prawdą.". I to jest... prawda. Czytałam tę książkę z otwartą kartą wikipedii, by potwierdzać informacje i wielu z nich nie znalazłam. Bardzo to frustrujące.

• Przeczytane 2023
  • Czytam z Legimi
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik
  • Felieton Reportaż
  • Legimi fakt

Dodaj cytat z książki Wspomnienia i dezinformacja