Okładka książki Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada: prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim Helena Merriman
Helena Merriman Wydawnictwo: Insignis reportaż
reportaż
Tunnel 29: The True Story of an Extraordinary Escape Beneath the Berlin Wall
Insignis
2023-04-12
2023-04-12
Patrycja Zarawska

Jak powinniśmy opowiadać historie? Obrazowo.
Na tym mogłabym skończyć, podając jedynie tytuł książki, do której idealnie się ono odnosi. Tym, którym to wystarczy proponuję od razu rozpocząć lekturę „Tunelu 29” Heleny Mariman.

Pozostałych biorę pod swoje skrzydła, i lecimy!
O Murze Berlińskim napisano już wiele. Fakty, szczegóły i wydarzenia przekazywane w beznamiętny, suchy, pozbawiony emocji sposób przewijają się przez nasze życie od najmłodszych lat. Teoretycznie tak to powinno wyglądać, by każdy z nas mógł samodzielnie historię odczytać i zinterpretować, by fakty nie pozostawiały pola do nadmiernej interpretacji. Można się z tym zgadzać lub nie. Można też pokusić się o przeżycie tego niemal „od środka” i dać się zabrać w emocjonującą podróż po Berlinie nienaturalnie rozdartym przez politykę. Można podać dłoń Helenie Mariman, a on już będzie wiedziała, co z nami zrobić - zafunduje pełen napięcia, dramatycznych zwrotów akcji, emocjonalny rollercoaster, gdzie Ci, którzy nie zapną pasów na czas, wylecą z obiegu jak kamień z procy.
„Tunel 29” to historia prawdziwa – czytaj: taka, która wydarzyła się naprawdę. Jej współautorem jest strach. To on determinował zachowania, działania i postawy. Niektórzy twierdzą, że maczała w tym palce również miłość. Były momenty, że w to wątpiłam, szczególnie wtedy, gdy człowiek zagłębiał się w akta Stasi. Brat „sprzedawał” siostrę, mąż żonę, przyjaciel przyjaciela. I kiedy myślisz, że świat jest zepsuty do szpiku kości, pojawiają się ONI i kopią. Dzień i noc, z pęcherzami na dłoniach i ranami na całym ciele. Kopią tunel ewakuacyjny. Niby jeden z wielu, acz jednak niezwykły, bo taki, o którym usłyszał cały świat. Dostrzeżone przez nich światło w tunelu otworzyło więcej przysłowiowych drzwi, niż śmieli przypuszczać.

Kim byli i kim niektórzy jeszcze są? Co czuli? A przede wszystkim, dlaczego i jak to zrobili? Poszukajcie odpowiedzi na te pytania w książce, która jako jedna z niewielu, doprowadziła mnie niemal do palpitacji serca. Piekielnie się bałam i nadal boję… że to się może powtórzyć…

Jak powinniśmy opowiadać historie? Obrazowo.

Pozostałych biorę pod swoje skrzydła, i lecimy!

Historia jest bardzo ciekawa i książkę czyta się szybko i przyjemnie. Niestety, autorka popełniła tyle głupich błędów, wynikających z źle/niewłaściwie zrobionego researchu, że momentami miałam ochotę przerwać lekturę i więcej do tej pozycji nie wracać.

Niedawno uciekł z jednego z najbardziej brutalnych reżimów na świecie. Teraz postanawia przedostać się tam z powrotem.
Lato, rok 1962. Joachim Rudolph, student, kopie tunel pod Murem Berlińskim. Po drugiej stronie – w Berlinie Wschodnim – czekają dziesiątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Ci ludzie gotowi są zaryzykować wszystko, nawet życie, byle stamtąd uciec.
Ta książka to prawdziwa historia najbardziej niezwykłego tunelu ewakuacyjnego wykopanego pod Murem Berlińskim, opowiedziana przez autorkę podcastu BBC Radio 4 (trzy miliony słuchaczy, nagrody Best Radio Podcast oraz Best Moment w plebiscycie British Podcast Awards 2020).

Książka ta napisana jest fenomenalnie ,jako reportaż . Czytając ją miałam dreszcze ,oraz doznałam skrajnych emocji. Zarazem jest to także genialna lekcja historii dla osób intresujących się podobnymi rzeczami. Dla mnie dodatkowym atutem jest to,że książka jest na faktach ,co sprawia ,że jeszcze bardziej ją przeżywamy. Czyta się ją niesamowicie szybko ,akcja cały czas trzyma w napieciu .
Ukazuje ogrom emocji ludzi ,którzy są zdolni do wszystkiego aby odzyskać wolność. Żadko czytam literaturę faktu ,ale jak już sięgam po ten gatunek to niesamowicie mnie zachwyca.

Gorąco polecam jako oderwanie się od codziennych schematów . Pozycja zmuszająca nas do refleksji a nawet do przewartościowania swoich poglądów.

Ta książka to...

Historia na wyciągnięcie ręki opowiedziana w lekki i ludzki sposób. Świetna lektura!

Rewelacyjna pod każdym względem. Dawno żadna książka tak mnie nie porwała, jak ta :)

Można sobie teraz tylko wyobrazić.. niby co to jest? Tunel, długość jakaś 140m... niby krótki. Ale pokonać go trzeba prawie czołgając się w wodzie.
Brawurowo napisana i bardzo wciągająca powieść. Napisana w formie reportażu ale jakże mocno wciągająca. Aż dreszcze przechodziły jak się to czytało a napięcie ani na moment nie spadło.
Możemy poczuć jedynie namiastkę tego co przeżyli Ci ludzie. Pomagający uciec i uciekinierzy. Nie dość ze wszystko trzeba było trzymać w tajemnicy z obawy przed szpiclami to jeszcze nie wiadomo było czy żywo wyjdzie się z tunelu.
Bardzo polecam

Możemy poczuć jedynie namiastkę tego co...

Fenomenalny reportaż! Przystępnie przedstawiona otoczka historyczna muru berlińskiego, piękna historia tunelu, a wokół niej jeszcze klika innych wątków. To wszystko daje dość szeroki pogląd na całą sytuacją związaną z murem berlińskim, a w dodatku narracja poprowadzona w taki sposób, że naprawdę trudno się oderwać. Książkę można polecić zarówno osobom zaczytanym w reportażach, jak i miłośnikom thrillerów.

Tytułowy Tunel 29 to to droga ewakuacji z Berlina Wschodniego do Zachodniego pod samym Murem Berlińskim. Przez wydrążony przez grupę studentów pod przewodnictwem Joachima Rudolpha, 120-metrowy tunel w 1962 roku uciekło dwadzieścia dziewięć osób.
Fantastyczny reportaż, a zarazem fascynująca lekcja historii, którą czyta się jak mrożący krew w żyłach thriller. To historia powojennych Niemiec w pigułce. Autorka przedstawia zarówno losy jak i motywacje członków grupy, ale także Siegfreda Ushe – agenta Stasi, który działał na terenie RFN-u. To także historia podziału Niemiec i powstania Muru Berlińskiego. Znajdziecie tu również wielką politykę, która determinowała życie zwykłych obywateli...

(cd recenzji na fb)

Co ta za opowieść! W dodatku na faktach! Znakomicie się czyta jak thriller! Polecam, dawno czegoś tak dobrego nie czytałam!!!

Lubię takie książki – są o czymś. „Tunel 29” to nie tylko akcja. Opowieść o ucieczce ze wschodniego Berlina tunelem wydrążonym pod murem, To przede wszystkim opowieść prawdziwa, a w dodatku z życiem (czyli z polityką i jej wpływem na życie każdego z nas) w tle. Często się dziwię autorom powieści sensacyjnych, po co głowią się i wymyślają karkołomne fabuły skoro życie przynosi znacznie ciekawsze opowieści. Czekają tylko na to, aby ktoś je spisał.

Helena Merriman to zrobiła i wyszła wcale dobra powieść. Jej dużą zaletą jest właśnie prawdziwość: i wydarzenia opisane naprawdę się przydarzyły, i autorka daje nam coś więcej – analizę polityczną, opis sytuacji.

Język wprawdzie trochę sztywny, ale że czytałem w tłumaczeniu, to nie wiem, czy to „zasługa” autorki, czy tłumaczki.

Bardzo, bardzo ciekawe.

• Reportaż