Wielcy przyjaciele dzieci

literatura dziecięca
Dwukropek
2023-01-01
2023-01-01
order uśmiechu prawa dziecka marek michalak dzieci przyjaciele dzieci autorytet

Nawet dla starszych czytelników. W sposób przystępny przybliża znane i mniej znane sylwetki wybitnych osób. Mimo sławy i sukcesów nie każdemu przelewało się. Dostąpienie zaszczytu stania się wielkim to kwestia talentu, otwartości na innych ludzi, zaufania, umiejętności dzielenia się. Wyniosłem z niej cenną lekcję, ale nie będę zdradzał. Proszę po nią sięgnąć.

Ile Dam i ilu Kawalerów Orderu Uśmiechu umiecie wymienić? To międzynarodowe odznaczenie przyznawane jest przecież za działania przynoszące dzieciom radość już od 1968 roku. I choć to dzieci wskazują odznaczonych, obecnie - mam wrażenie - świadomość tego faktu jest coraz mniejsza. Dlatego właśnie książki takie jak Wielcy przyjaciele dzieci Marka Michalaka są jak najbardziej potrzebne.

Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja „Kuriera Polskiego” którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka. Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował. Inna wersja mówi natomiast o tym że, on chciał go podarować Jacusiowi z dobranocki[2]. Dziennikarze uznali, że dzieci mogą nagradzać dobrą pracę dorosłych, dlatego ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Na adres Telewizji Polskiej i do redakcji „Kuriera Polskiego” dzieci nadesłały 44 tysiące prac. Jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało projekt Ewy Chrobak. Order z nr 1 w lutym 1969 roku otrzymał lekarz z Poznania Wiktor Dega.

W 1979 (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) po wystąpieniu kanclerza Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory Kapituła Orderu Uśmiechu stała się międzynarodowa. Jej pierwsze spotkanie odbyło się w maju 1980 roku.

Autorem książki jest Marek Michalak, polski pedagog specjalny i działacz społeczny, doktor nauk społecznych, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka.

Wielcy przyjaciele dzieci to książka skierowana do najmłodszych, przybliżająca im sylwetki dwudziestu czterech osób uhonorowanych tym niezwykłym orderem. Są wśród nich znani wielu piłkarscy idole - Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski, cenieni pisarze, a właściwie pisarki - Tove Jansson i Astrid Lindgren, być może znane dzieciom z nazwiska osoby takie jak Malala czy Nelson Mandela, ale też osoby, o których nawet dorośli zapominają - Wanda Błeńska, Ludwik Rajchhman czy Maria Łopatkowska.

Autor kreśli pokrótce biografię każdej z tych niezwykłych osób, wspominając o ich dzieciństwie i czasach, w których dorastali. Opisuje ich drogę zawodową oraz dokonania, a w szczególności zasługi na rzecz dzieci, które zaowocowały przyznaniem Orderu Uśmiechu. Na koniec, w osobnej ramce, zbiera najważniejsze kwestie wypowiedziane przez bohatera każdego z rozdziałów stanowiące swoiste credo, a zarazem przesłanie warte upamiętnienia.

Tekst jest doskonale dostosowany zarówno do wrażliwości, jak i możliwości poznawczych młodych odbiorców. Prosty, skupiony wokół najistotniejszych faktów i ciekawostek, pozwala poznać bohaterów książki i skalę ich osiągnięć. Stanowi świadectwo ich niezwykłości, a jednocześnie inspirację dla przyszłych pokoleń odkrywców, działaczy, badaczy i artystów. Jest zapisem pięknej historii, którą warto przypomnieć.

Prostemu, angażującemu tekstowi towarzyszą ilustracje przygotowane przez Ewę Olejnik, portretujące bohaterów poszczególnych rozdziałów na różnych etapach ich życia oraz mapki pokazujące pochodzenie nagrodzonych orderem. W połączeniu z treścią tworzą świetną propozycję dla czytelników w wieku późnoprzedszkolnym, wczesnoszkolnym, ale też całych rodzin, w atrakcyjny sposób przybliżającą biografie osób uhonorowanych przez dzieci z całego świata. Idealna lektura do powolnego, stopniowego poznawania.

Wartości, które przekazujemy swoim dzieciom mają szansę procentować w całym ich życiu.
Dlatego tak chętnie wybieram te, które mają znaczenie, podkreślają wagę autorytetów i niosą nawet więcej niż jedno pozytywne przesłanie. 💛

Czy znacie idee Orderu Uśmiechu?
Dziś, dzięki współpracy z @wydawnictwo_dwukropek mam przyjemność przedstawić Wam publikację, która jest zwieńczeniem starań o wsparcie dla tych najmłodszych, przez ludzi, dla których życiową dewizą stało się właśnie pomaganie i świadczenie własnym życiem o tym, że marzenia się spełnia.

"Wielcy przyjaciele dzieci", autorstwa Marka Michalaka to książka zawierająca w sobie historie ludzi na których życiowe sukcesy zapracowali oni sami a przy tym nie stali się wyalienowani a raczej przeobrazili w czynnych działaczy na rzecz dzieci.❤️

Działalność charytatywa, tworzenie fundacji, finansowe wsparcie w postaci darowizn czy nawet poświęcenie całego życia aby rozjaśniać ponure dzieciństwo to coś, co niewątpliwie tutaj znajdziecie.

Ksiazka zachwyca mnogością i rozmaitością prezentowanych osobistości. Od Dalajlamy- który umiłował szacunek do innych, samego siebie i naciskał na odpowiedzialność za swoje działania; przez postacie Jerzego Korczaka czy Ireny Sendlerowej działających w czasie wojny w gettach aż po bohatera naszych czasów, Jerzego Owsiaka- twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na kartach wydania mamy możliwość odkrywania razem z dzieckiem postaci, które być może nie kojarzą się dosłownie z pomaganiem, ale odbiły ogromny ślad na ludzkiej świadomości.
Oprah Winfrey, Anna Dymna, Papież Franciszek czy jedna z najwspanialszych pisarek, Astrid Lindgren.

Wszyscy bohaterowie książki być może nie mieli możliwości otrzymać wspomnianego na początku Orderu, ale jak sam autor wspomina- zasłużyli na niego w pełni.
Własnym życiem, przykładem, dobroczynnością.🥰

Książki jak ta, to szerokopojęta nauka w której nawet my dorośli mamy szansę znaleźć sens wsparcia i wychowania dzieci swoich i otaczających nas w bliskości i bezpieczeństwie.
W końcu, "Nie ma dzieci- są ludzie".

Czy znacie idee Orderu Uśmiechu?

„Pamiętaj – marzenia nie spełniają się same, to ty musisz je spełnić”
(Marek Michalak)

Marek Michalak-pedagog, Rzecznik Praw dziecka, laureat nagrody Orderu Uśmiechu napisał w roku jubileuszu 55-lecia Orderu Uśmiechu książkę, w której opowiada o ludziach walczących o dobro dzieci i poprawę ich jakości życia.

Mamy możliwość poznać biografie zarówno polskich, jak i zagranicznych przyjaciół dzieci. Obok postaci oczywistych, takich jak : Astrid Lindgren, Janusz Korczak czy Irena Sendlerowa, autor przedstawił także osoby znane do tej pory tylko w dziedzinie: filmu ( Steven Spielberg),medycynie ( Zbigniew Religa),telewizji ( Oprah Winfrey),sporcie ( Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski).

We wstępie Marek Michalak słusznie podkreśla, że lista przyjaciół dzieci nie jest zamknięta i każdy z nas może przyznać swój, prywatny Order Uśmiechu.

Ponieważ bardzo lubię piłkę nożną i zawsze z wielką ciekawością śledzę kariery polskich piłkarzy, uważam za istotne dostrzeżenie charytatywnej działalności sportowców, takich jak Jakub Błaszczykowski czy Robert Lewandowski, którzy w pomaganie wkładają wiele serca.

„Dajcie dzieciom miłość, więcej miłości i jeszcze więcej miłości”
Astrid Lindgren

Książka jest bardzo starannie wydana. Wielkie brawa dla wydawnictwa Dwukropek. Każdy rozdział zawiera niezwykle intrygujące, kolorowe ilustracje, których autorką jest Ewa Olejnik. Ciekawym pomysłem jest zamieszczenie w każdej opowieści, całostronicowej kartki z notatnika, zatytułowanej „ Co powiedział…”, w miejsce kropek należy wpisać imię i nazwisko bohatera, ewentualnie bohaterki rozdziału. W kolorowych ramkach umieszczone zostały wyjaśnienia trudnych słów.

Opowieści o wielkich przyjaciołach dzieci autor ułożył według alfabetu- wyróżnikiem są nazwiska bohaterów. Myślę, że ten zabieg spowodował, że książkę czyta się bardzo dobrze, bez podejścia "historycznego", a każdy rozdział wnosi coś nowego i nieoczywistego do tematu, który dla wielu z nas jest zagadnieniem zamkniętym i mocno przegadanym.

Moim zdaniem, ten tytuł sprawdzi się fantastycznie na zajęcia wychowawczych w szkołach. Sposób przedstawienia postaci intryguje; sądzę, że zaciekawi wielu uczniów, w każdym wieku.

Rekomenduję!

Współpraca recenzencka- Czas Dzieci

„Pamiętaj – marzenia nie spełniają się same, to ty musisz je spełnić”
(Marek Michalak)

Mamy możliwość poznać biografie zarówno polskich, jak i...

• Dla dzieci
  • Dla dzieci / YA