Opowieści o tym, co w życiu ważne

Okładka książki Opowieści o tym, co w życiu ważne Marek Michalak
Okładka książki Opowieści o tym, co w życiu ważne
Marek Michalak Wydawnictwo: IBIS Cykl: Opowieści... Marka Michalaka (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Opowieści... Marka Michalaka (tom 1)
IBIS
2022-01-01
2022-01-01
prawa dziecka wartości Order Uśmiechu Janusz Korczak Rzecznik Praw Dziecka

Fajne ilustracje, ciekawie podany temat definicji trudnych dla dzieci. Gdyby język pierwszoplanowego rodzeństwa był bardziej dziecięcy... Książka trąci dydaktyką dla dorosłych.
Pozycja, wobec której trudno przejść obojętnie, gdy wychowuje się pociechy w wieku szkolnym.

Dobre chęci i wartościowe przesłanie nie wystarczą, trzeba jeszcze umieć pisać.
Historyjki zamieszczone w tej książeczce są nieznośnie, aż do obrzydzenia dydaktyczne, a dziecięcy bohaterowie niewiarygodni, taki typ "stary maleńki", który w każdej sytuacji znajduje odpowiednią i dojrzałą reakcję - takie dzieci nie występują w przyrodzie.
Plus jedna gwiazdka za mądre cytaty i udane ilustracje.

Dobre chęci i wartościowe przesłanie nie wystarczą, trzeba jeszcze umieć pisać.
Plus jedna gwiazdka za mądre cytaty...

Ciekawe zestawienie opowieści poruszających bardzo wiele tematów. Nie wszystkie wydają mi się równie wartościowe ale synkowi (lat 7) przypadło do gustu i było okazją do rozszerzenia niektórych kwestii i omówienia ich we własnym zakresie.

Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018),pedagog, nauczyciel akademicki, kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem, człowiek, który w trosce o dobro dziecka, doprowadził do CAłKOWITEGO ZAKAZU STOSOWANIA KAR CIELESNYCH WOBEC DZIECI, napisał przystępnym językiem książkę związaną z wartościami ważnymi w życiu.
Poprzez dialog rodzeństwa - Julki i Miłosza oraz ich interakcji z najbliższym środowiskiem, wyjaśnia, jak ważnymi pojęciami są m.in. tolerancja, szacunek, wolność, empatia, relaks, wdzięczność, współczucie, nadzieja, przyjaźń itp.

Podsumowaniem każdego rozdziału (19) jest króciutka definicja omawianego słowa oraz cytat znanej osoby o zagadnieniu
(np. myśli Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej, Marka Twaina, Benjamina Franklina, Władysława Bartoszewskiego,
A. A. Milnego, Antoine'a Saint-Exupérego.)
Uzupełnieniem są radosne, ciepłe ilustracje Katarzyny Sadowskiej.

Inspirująca i zabawna, a momentami zbyt moralizatorska książka może być pretekstem do dyskusji z dzieckiem na temat wartości.
Córka była całkowicie zachwycona.

Poprzez dialog rodzeństwa -...

Gdy w nasze ramiona trafia malutki człowieczek, wówczas stajemy przed wielkim wyzwaniem ukształtowania go, nauczenia tego, co w życiu ważne, przekazania mu wartości, które pozwolą mu odnaleźć się w społeczeństwie i być dobrym człowiekiem.

Nieraz mamy pokusę, aby w tłumaczeniu świata dzieciom używać skomplikowanych słów, odnosić się do stwierdzeń i wartości trudnych do zdefiniowania. Dla nas oczywistych, ale dla młodych adeptów życia niezrozumiałych. Wówczas idealnym rozwiązaniem staje się operowanie przykładami. I właśnie w tym kierunku poszedł Marek Michalak, który w serii „Opowieści o tym, co…” opierając się na krótkich i prostych opowiastkach z życia codziennego pewnej rodziny przybliża młodym czytelnikom kluczowe wartości.

„Opowieści o tym, co w życiu ważne” to zbiór 19 historii o: miłości, tolerancji, własnym zdaniu, szacunku, wolności, empatii, odwadze, nadziei, przyjaźni, wdzięczności, współczuciu, nauce, życzliwości, akceptacji, godności, pokoju, odpoczynku, poczuciu humoru i patriotyzmie.

„Opowieści o tym, co daje moc” to zbiór 22 historii o: prawdzie, dobru, pięknie, wierze, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, autorytecie, talencie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, cierpliwości, lojalności, wierności, pasji, pokorze, bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu, młodości i starości.

Każda z opowieści skupia się tylko na jednej wartości czyniąc ją dodatkową bohaterką przywoływanych zdarzeń. Opowiadania są bardzo krótkie, ale treściwe i czytelne dla dziecka, doskonale dopasowane do możliwości młodych odbiorców, a pozbawione zbędnych wątków skupiają uwagę na tym, co najistotniejsze.

Poza odpowiedzią na to, czym jest każda z omawianych wartości autor przywołuje również ważne postaci, które mogą stanowić wzór godny do naśladowania: Irenę Sendler, Janusza Korczaka, Henrykę Krzywonos.

Przyjemny, nieskomplikowany styl pisania, klarowność przekazu i przyjemne ilustracje Katarzyny Sadowskiej to zdecydowanie atuty tych książek. Warto je znać i po nie sięgać, to taka przyjemna lekcja etyki w dobrym wydaniu.

W książce poznajemy dwójkę bohaterów – Julkę i Miłosza oraz ich przygody. W sumie jest aż 19 opowieści, a każda porusza inną wartość. Wraz z młodymi bohaterami dowiemy się więcej o miłości, tolerancji, wypowiadaniu własnego zdania, szacunku, wolności, empatii, odwadze, nadziei, przyjaźni, wdzięczności, współczuciu, życzliwości, akceptacji, godności, pokoju, odpoczynku, poczuciu humoru oraz patriotyzmie. Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/05/opowiesciotymcowzyciuwaznewydawnictwoibis.html

Opowieści o tym, co w życiu ważne Marka Michalaka nie są banalną lekturą, o której zapomnimy po kilku dniach. Autor przybliża dzieciom ważne pojęcia, które często trudno jest wytłumaczyć rodzicom: czym jest tolerancja i szacunek, dlaczego tak ważna jest godność i akceptacja, czym różni się współczucie od empatii?

Książki poruszają tematykę spraw społecznych, etycznych i emocjonalnych. Bohaterami każdej z nich jest dociekliwe rodzeństwo: Julia i Miłosz. I to właśnie oni wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich tematy, takie jak: miłość, empatia, odwaga, nadzieja, godność i wiele innych.
Poprzez krótkie opowiadania i anegdoty rodzice starają się wytłumaczyć swoim podopiecznym trudne zagadnienia. Czasami wychodzi to znakomicie, innym razem nieco pokrętnie, a czasami wcale.
I tak na przykład autor pięknie przedstawia relacje miłości w rodzinie, stosunek do osób starszych, chorych czy pokrzywdzonych. Zupełnie natomiast pomija kwestie tak istotne jak rozsądne podejście do pieniędzy, gdy dzieciaki wydają bezmyślnie w jednej chwil kieszonkowe, które były przeznaczone na cały weekend u dziadków.
Książki te poruszają ważne tematy, jednak nie są przeznaczone do samodzielnego czytania przez dzieci. Zdarza się bowiem że zawierają treści niedopowiedziane i dość ogólne, które muszą być wyjaśnione przez dorosłych.
Na pewno są to publikacje, które otwierają dyskusje z dziećmi - i to jest najważniejsze. Książki zachęcają do szczerej i konkretnej rozmowy. Nie można ich natomiast traktować jako nieomylnego przewodnika po opisanych tematach, bo są jedynie subiektywnym spojrzeniem na złożoną problematykę ważnych zagadnień oczami autora i jego dzieci.
Dużym plusem wydania są ilustracje Katarzyny Sadowskiej. Kolorowe, ciepłe, trochę bajkowe.

Poprzez krótkie opowiadania i anegdoty rodzice starają...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Opowieści o tym, co w życiu ważne" to książka napisana z myślą o młodych czytelnikach w wieku wczesnoszkolnym, którym trudno zrozumieć czym jest asertywność, godność czy patriotyzm. Jej autorem jest Marek Michalak - wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
W dziewiętnastu opowiadaniach skrywają się pełnie mądrości i ciepła historie m.in. o tolerancji, szacunku, odwadze, empatii, wdzięczności, nadziei, miłości, życzliwości czy godności właśnie. Każde z nich nawiązuje do myśli i uczuć, a także określa szczególne w naszym świecie prawa człowieka - prawa dziecka. Nie wolno nam zapominać, że najmłodsi, często bezbronni, także swoje prawa mają i należy je szanować.
Bohaterami tych krótkich opowiadań jest rodzeństwo Julka i Miłosz. Czytelnik uczestniczy w ich codzienności, rodzinnych i szkolnych sprawach. I jak każde rodzeństwo, także i oni raz trzymają się razem, a innym razem "drą koty". Potrafią jednak słuchać się wzajemnie i wyciągać wnioski z tego, o czym mówią im rodzice czy dziadkowie.
Opowiadania są krótkie, śmiało można czytać je także z przedszkolakiem.
Ciekawej treści towarzyszą nie mniej ciekawe, stworzone przez Katarzynę Sadowską ilustracje.

Piękna ,mądra książka, o wielkich wartościach społeczno-moralnych, odzwierciedlenie Nieprzeciętnego Człowieka, jakim jest pan Marek Michalak .
Z samej treści już widać jak autor kocha dzieci i pozostaje im bliski. Stara się całym sercem oddać wszystko ,żeby im było lepiej.
Jego życiorys chyba zna każdy młody i dorosły człowiek, a najważniejszy fakt, że był przez 10 lat Rzecznikiem Praw Dziecka. Doprowadził do najbardziej istotnych zmian w prawie o dobro dziecka mi.in całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci.
Posiada wspaniałą rodzinę ,żonę, córeczkę i synka oraz pieska.
Głównymi bohaterami książki są właśnie jego dzieci Julka i Miłosz. Opowiadania zawarte tutaj są tak realistyczne, gdyż wzięte z autopsji.
Każde z opowiadań dotyczy ważnych życiowych problemów i uczuć oraz najważniejszych praw dziecka.
Na przykładzie historii swoich dzieci wyjaśnia najbardziej istotne i ważne rzeczy w życiu takie jak: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, odwaga, empatia ,patriotyzm i wiele innych.
Książka napisana prostym językiem, zrozumiała nawet dla najmłodszych dzieci. Świetne ciekawe dialogi między rodzeństwem i rozbrajające sytuacje powodują ,że czyta się ją jednym tchem. A takim stopem do rozmyślań są umieszczone po każdym opowiadaniu cytaty sławnych ludzi, dotyczące tematyki każdego z nich.
Mamy tu mądre myśli Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej , Marka Twaina, Benjamina Franklina.
Po krótkim rozważaniu i podsumowaniu opowiastki, zaczynamy czytać nową.
Każde opowiadanie jest bardzo ciekawe. Jedne bardziej wzruszające ,drugie z humorem.
Przyjemnie spędzamy czas i nasze dzieci przy okazji się uczą.
Dorośli też skorzystają niejednokrotnie.
Książka zawiera piękne kolorowe ilustracje, dopełniające treści.
Polecam do czytania na głos całej rodzinie i gorącej przy tym dyskusji. Tak to przeprowadziłam u siebie w domu i wszyscy są zadowoleni.

• Dzieci
  • Dla dzieci