Więzy

Okładka książki Więzy Marcin Michał Wysocki Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Więzy
Marcin Michał Wysocki Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura obyczajowa, romans
HarperCollins Polska
2023-01-25
2023-01-25
literatura polska romans uczucia rodzina mąż i żona

Wyróżniona opinia i

Więzy

przeczytanych książek 1649 napisanych opinii 1646

Seksualność to często temat tabu. Nawet partnerzy wstydzą się zdradzać sobie swoje pragnienia, pokornie poddając się „łóżkowej” rutynie. „Po raz pierwszy podzieliłam się z nim swoją najskrytszą fantazją erotyczną dopiero wtedy, kiedy skończyłam trzydzieści dwa lata. A trzeba wiedzieć, że byliśmy małżeństwem od trzynastu i zdążyliśmy dorobić się trójki dzieci”[1] mówi Hania, bohaterka powieści Marcina Michała Wysockiego „Więzy”. Czy to wcześnie, czy późno na takie wyznanie? Spróbujcie sobie sami odpowiedzieć. Natomiast ja mogę wam zdradzić, że zapoczątkowało ono piękny okres w życiu tej pary. Okres poszukiwań nowych doznań i przekraczania granic. Wpłynęło to oczywiście na ich relację (i nie tylko ich),a przede wszystkim odkryli – jakże oczywistą, ale cały czas negowaną – prawdę, że są istotami seksualnymi i to jest cudowne.

„Więzy” to niewątpliwe powieść erotyczna. Z jej stron kipi namiętność, a narratorka szczerze i otwarcie opowiada o swoich doświadczeniach seksualnych. A ma się czym pochwalić. Chęć nowych doznań zawiodła ją i jej męża w rejony, których „przeciętny Kowalski” nie rozumie. Wystawili na próbę nie tylko swoje ciała, ale też uczucie i chyba przekonali się o jego sile.

Powieść tą musimy oddzielić – płotem i zasiekami – od pikantnych romansidełek, z jakimi erotyka w literaturze się kojarzy. Marcin Michał Wysocki napisał biografię fikcyjnej osoby akcentując aspekt seksualny. W tej historii ważna rolę grają tytułowe więzi – i rodzinne, i przyjacielskie. Chyba jest to dobry moment na przyjrzenie się konstrukcji tej powieści. Nie mamy tu klasycznej prostej linii fabularnej. Każdy rozdział (a czasami dwa) poświęcone są jakiemuś epizodowi czy postaci z życia Hani np. opowiada, jak poczęli pierwsze dziecko, albo jak kogoś poznali, albo jak pracowali za granicą itd. Przypomina to nieco zbiór opowiadań połączony wspólną narratorką, jednak – w przeciwieństwie do krótkiej formy – nie możemy czytać tych historii wybiórczo. W ich kompozycji jest zachowana chronologia i pewien zamysł. Po pierwsze autor skupia się na wybranych postaciach i ich wpływie na Hanie, a także zmianach jakie zachodzą w kobiecie. Po drugie, finał. No właśnie, zakończenie mnie emocjonalnie przytłoczyło. Hania posuwa się coraz dalej w poszukiwaniu rozkoszy i chyba osiąga swoje granice. Powieści wyraźnie ewoluuje z zabawnej frywolności, ku mrocznym doznaniom. Marcin Michał Wysocki nagle zmienia nieco front i przybliża relacje rodzinne bohaterki. W tym kontekście zaspokojenie potrzeb seksualnych staje się swego rodzaju katharsis.

Podoba mi się kierunek, jaki coraz częściej przybiera literatura erotyczna. Doceniam to, że coraz więcej autorów pisze o seksie w sposób mądry i dojrzały, nie skupiając się na miłostkach i samym akcie, a akcentując, jak ważna to sfera. „Więzy” to niewątpliwie powieść pikantna, ale nie przerysowana, bajkowa. Marcin Michał Wysocki „zlepił” ją z prawdziwych historii, co jest najlepszym dowodem na jej wiarygodność. Jest to książka odważna, ale napisana inteligentnie i z klasą.

[1] Marcin Michał Wysocki, „Więzy”, wyd. Harper Collins, Warszawa 2023, s. 6.

Mam wrażenie, że autorowi marzy się sukces finansowy wzorem autorów takich chłamów jak "..twarzy Greya" czy "365 dni". Bo jak wytłumaczyć, że podmiot liryczny - 44 letnia , wykształocona kobieta - opowiada nam historię językiem 16 latki? Coś nie pykło. A temat przewodni - coż nie mam pojęcia czy tak jest realu. We wstępie napisano, że postaci są fikcyjne.

Najlepszy erotyk jaki czytałam!!! Sporo scen, super opisy!!

Książka bardzo wciągająca, poruszająca temat tabu, bo jednak seks jest dla niektórych tabu. Same opisy dobrze rozwinięte, narracja prowadzona pięknie.

Książka moim skromnym zdaniem nie dla wszystkich, niektórym mogą nie przypaść do gustu fantazje na jakie się godzi mąż i je realizują.

Sam styl pisania autora jest przyjemny do czytania. Książka mimo że jest erotykiem nie jest kolejnym niesmacznym, wulgarnym przedstawicielem gatunku.

Hanna jest matką i żoną, w pewnym momencie impuls pcha ja do czegoś nowego.
Postanawia powiedzieć o swoich fantazjach erotycznych mężowi, a ten o dziwo na nie przystaje, i zaczynają wspólnie je realizować, niektóre z nich wychodzą poza granice moralności.

Najlepszy erotyk jaki czytałam!!! Sporo scen, super opisy!!

Sam styl pisania autora...

Czterdziestoczteroletnia Hanna, żona i matka trójki dzieci, postanawia urozmaicić swoje życie seksualne i decyduje się opowiedzieć mężowi o swoich najskrytszych fantazjach seksualnych, aby móc wspólnie z nim ich realizować.
W tej książce mamy okazję bardzo dokłądnie poznać Hannę. Opisuje ona swoje życie od dzieciństwa, młodości i pierwszych seksualnych zbliżeń. Muszę przyznać ze smutkiem, że nie polubiłąm tej kobiety. Niektóre jej poglądy były dla mnie nie do zaakceptowania. Od samego początku Hanna mnie irytowała i nie zmieniło się to do końca.

W książce poruszony został temat swingersów, który niestety również nie przypadł mi do gustu. Na uwagę zasługuje fakt, że autor świetnie przedstawił i dokładnie opisał fantazje bohaterki. Jak najbardziej jest to wskazane w powieściach erotycznych. Niemniej jednak sama powieść do mnie nie trafiła.

Być może nie jestem wystarczająco otwarta do tej książki i dlatego oceniam ją niezbyt pozytywnie. Widziałam na innych portalach bardzo wysokie oceny, co wskazuje na to, że cieszy się ona dużym powodzeniem.

Coś innego, coś pouczającego.
Ile w nas jest tajemnic, jakie mamy związki wiemy tylko my, a tutaj mamy przykład, że można być otwartym i szczęśliwym będąc jednocześnie szczerym z partnerem.
Seks jest szczęściem i trzeba brać go garściami.
6/10

Coś innego, coś pouczającego.
Seks jest szczęściem i trzeba brać go garściami.
6/10

,,Więzy" Marcina Michała Wysockiego to kolejna książka w dorobku autora, która miała swoją premierę 25.01.2023r. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z prozą autora, ale już wiem, że nie ostatnie, gdyż zaciekawił mnie sposób przedstawiania współczesnych problemów natury obyczajowej i seksualnej.

Główna bohaterka powieści, Hanna-żona Tomka, matka trójki dzieci i zapracowana księgowa jest spełnioną kobietą, która od początku małżeństwa z równą siłą kocha męża i od dwudziestu pięciu lat wspólnie z nim podróżuje, wychowuje dzieci i wspiera w trudach życia. Będąc razem od wielu lat zmienili się fizycznie i psychicznie. Wypracowali na wspólnej drodze wiele rutyn w każdym obszarze życia, również w sferze potrzeb seksualnych. U mężczyzny potencjał seksualny zaczyna spadać, a u kobiety jeszcze rośnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pary mają poradzić sobie z tym problemem? I tutaj autor zauważa, że ludzie podejmują różne strategie. Jedni nie robią nic i akceptują koniec pożycia. Inni obrażają się i odchodzą od partnera bez walki, po cichu oddalając się od niego mentalnie i fizycznie. Niektórzy godzą się na ‘’otwarty” związek. Część par się rozwodzi i rozwiązuje problem formalnie. Część ludzi chce ratować związek i szukają magicznych rozwiązań-farmaceutyków, gadżetów, seksownej bielizny. Walczą o związek, bo nadal kochają partnera, choć popęd osłabł lub zniknął. Ci, co się najmocniej kochają-walczą do końca. Poszukują wszelkich sposobów na zadowolenie obydwojga i satysfakcjonujące życie. Każdy związek doświadcza erotycznej erozji w swoim czasie i tempie. Erotyczny kryzys dosięga także Hanię i Tomka, choć kochają się gorącą, prawdziwą i nieskończoną miłością. Po licznych rozmowach ustalają, że dołączą do grupy swingersów i otworzą się na nowe doznania erotyczne oraz spełnią swoje fantazje.

Warstwa obyczajowa została bardzo dobrze nakreślona przez autora i wyraźnie widać kolejne etapy życia oraz przemiany zachodzące w bohaterce. Hanna wychowywała się w rodzinie góralskiej, gdzie od kołyski wpajano jej przywiązanie do tradycji regionalnych, narodowych i wszelkich innych. Wiara, Bóg, duma, ciupaga i krzyż to symbole z jej dzieciństwa. Konserwatywna rodzina nie była przyjazna dla osoby z otwartym umysłem, szukającej wiedzy i autorytetów zamiast zbożnych formuł. Rodzice ciągle wmawiali jej, że jest do niczego, trzymali ją w ryzach i na niewiele pozwalali. Kiedy ojciec zaczyna poważnie chorować na młodziutką Hanię spadają najważniejsze rodzinne obciążenia i dziewczyna musi szybko dorosnąć. Przez to staje się twarda, zaradna, nie postępuje stereotypowo, nie toleruje hipokryzji, obłudy, fałszu i kroczy własną drogą.

Warstwa emocjonalno-erotyczna jest równie ciekawa jak warstwa obyczajowa, ale tutaj miałam wrażenie, że pod koniec powieści pojawiają się sprzeczne emocje i bohaterka przeżywa nie tylko euforię przy czerpaniu radości z seksu, ale pojawia się też uczucie paniki i niesmaku. Brutalne sceny rażą i nasuwają pytanie o bezpieczeństwo. Autor wyraźnie ukazuje przesuwanie granicy w sferze doznań seksualnych. Pokazuje, jak w Hannie budzi się kobiecość i erotyzm. Jej pierwszy prawdziwy, bardzo dojrzały i namiętny partner odbiera jej każdą emocję, wyczuwa wahania, raz jest czuły, a innym razem namiętny. Rozwija w niej potrzeby, o których istnieniu nie miała pojęcia. Od kolejnych mężczyzn Hanna oczekuje tej samej finezji w seksie. W jej życiu zaczynają się kolejne erotyczno-uczuciowe uniesienia, których aura wibruje na stronach książki.
Cała recenzja znajduje się tutaj: https://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2023/03/wiezy-marcin-micha-wysocki.html

Niektóre tematy zwykło się traktować jako tematy tabu, czyli takie, o których nie mówi się głośno. Nie mówi się, bo nie wypada, może trochę wstyd, bo dotyczą one kwestii prywatnych… Takim tematem tabu dla niektórych jest także temat seksu – wiele osób nie tylko boi się na ten temat rozmawiać z dziećmi, ale także nie porusza tego tematu z partnerem. Tymczasem fakt, że o czymś nie mówimy, nie sprawia, że tego nie ma.
To, jak ważne – a czasem także korzystne dla wzmocnienia relacji dwojga ludzi – może być bezpośrednie komunikowanie o swoich potrzebach, przedstawia Marcin Michał Wysocki w swojej najnowszej powieści pt. „Więzy”.

„Więzy” to powieść erotyczna, która została napisana z perspektywy 44-letniej Hanny – od dwudziestu pięciu lat szczęśliwej mężatki, matki trojga dzieci, która postanowiła nieco urozmaicić swoje dotychczasowe życie i powiedzieć mężowi o swoich najskrytszych fantazjach seksualnych, i wspólnie z nim zacząć je realizować. Jej mąż – o dziwo – nie miał nic przeciwko i zgodził się na wszystko, co zaproponowała jego kobieta…

Gdy tylko przeczytałam zapowiedź tej książki, od razu wiedziałam, że będę chciała ją poznać, a także – że szybko okaże się ona hitem. Dzisiaj, czytając recenzję czytelników tej książki, myślę, że mogę potwierdzić moje przypuszczenia – książka ta znalazła swoich fanów, którzy docenili m.in. jej oryginalność (choć pewnie książce tej można przypisać także wiele innych cech). Mnie niestety ta powieść trochę rozczarowała.

Ogólnie autor otrzymuje ode mnie duży plus za otwarte podejście do tematu seksu, zwłaszcza seksu swingersów, o którym opowiada większa część tej książki, jednak miejscami, czytając ją, miałam wrażenie, że autora trochę poniosła wyobraźnia; przy kilku fragmentach uruchomiła się moja kobieca natura, a wraz z nią niezgoda na przedmiotowe traktowanie „płci pięknej”. Niestety w książce tej są takie fragmenty, przy których miałam wrażenie, że jednym zadaniem kobiety jest zaspokajanie mężczyzn niemających zbyt wiele szacunku do niej. Fragmenty te niestety spowodowały, że cały mój początkowy zachwyt tą książką i nadzieje, jakie z nią wiązałam, nagle zniknęły i pozostawały duże rozczarowanie.

W powieści tej główna bohaterka Hanna godziła się na wszystkie „szalone” fantazje seksualne (zarówno swoje, jak te, które pojawiły się w myślach i czynach jej partnerów seksualnych) i „chętnie” je realizowała. Ogólnie w samych tych opisach fantazji nie ma nic złego – a wręcz są one w powieściach erotycznych bardzo wskazane – w książce tej pojawiło się jednak kilka fragmentów, które bardzo mocno naruszyły moje granice / wykroczyły poza granice (mojej) przyzwoitości moralnej, i to właśnie przez te fragmenty (być może nieliczne, ale jednak) – co muszę przyznać z wielkim żalem – książka ta straciła w moich oczach. Być może wielu czytelników nawet nie zwróci na nie uwagi, ja niestety jestem wnikliwym i wymagającym czytelnikiem i te fragmenty wywołały u mnie właśnie taką, a nie inną reakcję.

Zaznaczam jednak, że ta recenzja to tylko moje subiektywne zdanie – być może książka ta po prostu nie była dla mnie, być może wymaga ona jeszcze większej otwartości niż moja. Jej wysoka ocena na różnych portalach czytelniczych chyba wskazuje na to, że „Więzy” wielu osobom się podobają – dlatego mam nadzieję, że książka ta trafi do większego grona odbiorców, którzy będą potrafili ją docenić.

Jeśli więc jesteście osobami, które lubią eksperymentować, a zwłaszcza są ciekawe tego, jak „od środka” wygląda styl życia swingersów, to ta książka zdecydowanie jest dla Was i zachęcam do jej poznania.

Pióro autora jest mi już znane ze zbioru opowiadań o miłości pt. "#Portal randkowy" oraz powieści "Namaluj mi" - doceniam dojrzały sposób ubierania myśli w słowa, odwagę kreowania nieoczywistych postaci oraz poruszania kontrowersyjnych tematów. Muszę jednak przyznać, że w porównaniu z poprzednimi utworami, "Więzy" nie uwiodły mnie swoim klimatem, nie sprawiły, bym zwierzenia czterdziestoczterolatki na temat jej pikantnego życia erotycznego, czytała z zapartym tchem. Nie oznacza to jednak, że książka nie wzbudziła mojego zainteresowania, ale o tym za moment.

Hanna jest silną i niezależną, dojrzałą kobietą, spełnioną jako żona i matka. Dostrzega jednak, że w jej pożyciu małżeńskim zaczyna brakować polotu, a ponieważ kocha i czuję się kochana, postanawia zadbać również o erotyczną stronę związku. Zwierza się mężowi ze swoich fantazji i po wielu rozmowach o zaufaniu i szczerości para wkracza w nowy etap - staje się członkiem społeczności swingersów, odkrywając coraz to nowe możliwości urzeczywistniania własnych pragnień. Ma to oczywiście ogromny wpływ na nich samych, ich rodzinę czy grono znajomych. Jaki? Doczytacie sobie sami.

Fabuła opiera się na autentycznych wydarzeniach i koncentruje na prawdziwych postaciach. Realizm jest więc mocną stroną tej opowieści, choć w pewnym momencie, kolejne opisy erotycznych ekscesów najzwyczajniej w świecie zaczęły mnie nużyć. Szukałam tego, co tak bardzo spodobało mi się na wstępie, czyli opowieści o psychicznej bliskości między bohaterami, którzy natrafili na siebie i od razu poczuli, że stają się dla tej drugiej osoby całym światem. Wielogodzinne rozmowy, całkowite oddanie, otwartość i zaufanie czyniły ich związek czymś wyjątkowym. A autor potrafi o tym pięknie opowiadać. Trudno mi było zrozumieć kolejne kroki małżonków, ale nie mnie oceniać cudze potrzeby, decyzje czy wybory. Zdaniem bohaterki przyjęty styl życia dobitnie świadczy o sile łączącego małżonków uczucia oraz ogromie wzajemnego zaufania, szczególnie w sytuacji, gdy większość tradycyjnych małżeństw w dzisiejszych czasach kończy się rozwodem. Mimo wszystko jakoś to do mnie nie przemawia.
Cieszy mnie, że treść książki w żadnym stopniu nie propaguje prezentowanego stylu życia, ukazuje tę inną rzeczywistość, ale wskazuje również jej mroczne odcienie.
Zdumiewająca jest wiedza autora o naturze kobiet, ich pragnieniach i potrzebach. Sądzę, że oprócz tego, że jest świetnym obserwatorem rzeczywistości, musiał odbyć z nimi mnóstwo poważnych, szczerych rozmów. Niejednokrotnie w trakcie lektury przyłapywałam się na tym, że zapominam, iż cała historia choć płynie z ust Hanny, opowiadana jest przez mężczyznę.

Wątek rodziny był dla mnie tym, co najbardziej wartościowe w tej powieści. Stopniowe odkrywanie kart z przeszłości Hanny, jej zaburzonych relacji z rodzicami oraz siostrami czy przeżytej traumy było dla mnie bardzo miłą odskocznią, wprowadzającą zdrowy balans między warstwą obyczajowości i erotyki.

Odpowiadając na pytanie ze wstępu, raczej nie planuję ponownej lektury, ale nie żałuję czasu spędzonego nad tą pozycją. Jeśli zaś wy lubicie odważne lektury podane w wysmakowany sposób, sięgnijcie i przekonajcie się, czy było warto.

‼️RECENZJA‼️

Ogromnie dziękuję autorowi, że kolejny raz mogłam przeczytać jego książkę. Znam twórczość autora i muszę powiedzieć, że to są książki napisane perfekcyjnie i bardzo dojrzale.

„Więzy” to zmysłowa i bardzo odważna pozycja, która zapamiętam na długo.

Jak tylko zobaczyłam okładkę książki nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Idealnie stworzona okładka do powieści, która kolejny raz skradła moje serce.

Co może się wydarzyć jak w małżeństwie zaczyna wchodzić rutyna i gaśnie płomień namiętności?

Nasza główna bohaterka Hania to bardzo silna postać. Nie boi się swojej seksualności. Swingersi, czy muszę tłumaczyć, co to znaczy? Chyba nie. Hania zaczyna swoją przygodę z innymi parami.

Uważam tę pozycję za świetną. Hania opowiada w książce swoje życie. Tak jak pisałam na początku bardzo odważna książka, ponieważ autor pokazał nam tym razem jak kobieta, która jest żoną i matką ma swoje fantazje i spełnia je. Nie boi się mówić o swoich pragnieniach.

Co ważne kochani autor pisze bardzo dojrzale i nie ma tu wulgaryzmu wszystko jest ze smakiem. Nie martwcie się czytając książkę będziecie mieć wypieki na twarzy i gwarantuję wam, że wasza wyobraźni będzie pracować na najwyższych obrotach.

Ja serdecznie i z całego serca polecam ten tytuł.

Gratuluję autorowi kolejnej świetnej książki i trzymam kciuki za kolejne.

@mmwysockiautor
@harpercollinspolska

#Więzy #recenzja #marcinmichałwysocki #harpercollins #czytamlegalnie #wspolpraca #zaczytanamama86 #bookstagram #nowosc #odważnaksiążka #mega #polecam

‼️RECENZJA‼️

„Więzy” to zmysłowa i bardzo odważna pozycja, która zapamiętam na długo.

W książce tej poznajemy historię Hanny i Tomasza, małżeństwa z wieloletnim stażem, posiadającego 3 dzieci. Co więcej para mimo wielu lay razem jest w sobie mocno zakochana.
Pewnego dnia Hania postanawia wyjawić mężowi swoją erotyczną fantazję i w sumie od tego to się zaczyna. A co? A no spotkania swingerskie. 😉
Książka nie każdemu się spodoba, ponieważ temat swingu i spotkań w większym gronie w naszym społeczeństwie jest dość różnie, niekoniecznie przychylnie postrzegany. Autor w pewnym sensie chce przybliżyć ten temat ,, niedoświadczonym,,.
W książce mamy poprzeplatane historie rodziny Hanny ze spotkaniami w większym gronie, które są opisane w odważny sposób, szczegółowo z nutą erotyzmu. Nie ma tu wulgarności. Na pewno podczas czytania można odczuć te emocje i pojawią się rumieńce na twarzy.
Przyznam że ciekawie mi się czytało, mimo iż jakieś tam doświadczenie w tym temacie mam 🤪😉 Czasami jednak za dużo było wg mnie przemyśleń bohaterki związanych z rodziną, tradycjami, kulturą. Na plus było ujawnianie przeszłości kobiety, która jak się okazuje wcale kolorowa nie była.
Nie żałuję że przeczytałam, fajnie było się wciągnąć w temat głębiej, szkoda tylko że mała część społeczeństwa akceptuje taką formę spotkań 😉

Książka nie każdemu się spodoba, ponieważ temat swingu i...

• Pod naszym patronatem
  • Ku przestrodze/"G"