Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał

Okładka książki Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał Alicja Grzesiak
Alicja Grzesiak Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2022-11-30
2022-11-30

Sporo wartościowe wiedzy, choć dla mnie nieco zbyt mocno przerywanej wspomnieniamami z różnych terapii, które mam wrażenie były dobierane z konkretną tezą a także zbyt czasami górnolotnymi cytatami.

Niełatwa, ale bardzo pomocna, naładowana informacjami, które przekazane są w jasny i zrozumiały sposób. Skupienie się na swojej sferze emocjonalnej to trudna praca, ta książka pomaga rozpoznać w sobie różne schematy i pokazuje dlaczego warto się tej trudnej pracy podjąć.

Jest to książka, którą trudno jednoznacznie ocenić i zamknąć w jednym gatunku. Z jednej strony mamy cechy poradnika, z drugiej natomiast sporo psychologicznej wiedzy i odniesień do prowadzonych terapii.

Czy wyniosłam coś dla siebie? Oczywiście. Schematy, które u siebie zauważałam, ale nie potrafiłam ich zlokalizować w przeszłości. Myśli, które często mną kierują. Uczucia. Dodatkowo autorka przedstawia sposoby na wydostanie się z toksycznych/destrukcyjnych zachowań i jak je rozpoznać w przyszłych partnerach, statystyki dotyczące traumy rozwojowej, nurty ojców psychologii. Dlatego też uważam, że może być cenną wskazówką w zagłębieniu się w temacie.

Bardzo dużo skupiamy się na wychowywaniu dzieci, bo jak powszechnie wiadomo – traumy biorą się głównie z dzieciństwa, czasami są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niekiedy niby niewinne „oddam Cię, bo jesteś niegrzeczny” staje się początkiem trudnych przeżyć w przyszłości. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że stosowane przez nas praktyki są tak naprawdę przemocą psychiczną wobec dziecka.

To co mnie uwierało to spora dawka religijności i duchowości, a także rozdział z opisem zewnętrznym jako dowód na odniesione w dzieciństwie rany.

Choć autorka przedstawia swoich pacjentów i prowadzone z nimi terapie, pokazuje również, że nie zawsze one działają.

Nauczyłam się kilku technik radzenia sobie z trudnymi emocjami czy niebezpiecznymi zachowaniami, ale sama idea wewnętrznego dziecka i terapii uzdrawiającej nie przemawia do mnie. Jest zbyt daleka od rzeczywistości, zbyt nierealna i trochę z powątpieniem patrzyłam na znalezienie go w sobie oraz prowadzenie z nim interakcji. Niemniej polecam ze względów wyżej opisanych.

"Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał" Alicji Grzesiak to jedna z tych książek, które otwierają mi oczy na pewne kwestie.

Czy wiecie, że aż 85% naszego dorosłego życia tworzy się w dzieciństwie ? Że do 6 roku życia świat odbieramy za pomocą uczuć ?

To rodzice kształtują naszą przyszłość. Dużo zachowań wynosimy z domu i często powielamy je nieświadomie. Mogą to być pozytywne jak i negatywne schematy. Szczerze to nawet nie zdawałam sobie sprawy, że moje dzieciństwo w tak ogromnej mierze wpłynęło na moje dorosłe życie.
Trochę mnie przeraża myśl, że ten czas kiedy moje dzieci są takie malutkie kształtuje już ich przyszłość !

Autorka w poradniku przytacza mnóstwo historii swoich podopiecznych, którzy zmagali się z różnymi problemami w swoim życiu. Te rozmowy/wiadomości pomiędzy autorką, a pacjentami stanowią obszerną część książki. Przeczytacie również jak praca z wewnętrznym dzieckiem pomogła im przepracować różne traumy.

W poradniku Alicja Grzesiak pomaga nam zajrzeć w głąb siebie i zaopiekować się swoim wewnętrznym dzieckiem. Pokazuje nam co tak naprawdę jest ważne i zachęca nas do pracy nad sobą by móc w pełni cieszyć się życiem.

Książka jest napisana przystępnym językiem. Autorka przekazuje nam swoją wiedzę prosto i zrozumiale. To prawie 400 stron obszernej wiedzy opartej na doświadczeniu i nauce.

Książkę Wam ogromnie polecam, gdyż stała się dla mnie impulsem by zmienić niektóre moje zachowania. Jestem przekonana, że u każdego zasieje nasionko gotowości do zmian. Poza tym to inspirująca lektura, która wciągnęła mnie od pierwszej kartki 🙂

Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał
Zdarza mi się płakać w trakcie czytania książek, ale przy książce o tematyce rozwojowej płakałam pierwszy raz. Alicja Grzesiak zabierze Was podróż do waszego wnętrza, aby odnaleźć Wasze wewnętrzne dziecko, uleczyć je i najważniejsze zrozumieć je i wspierać.
Przechodzimy przez 5 etapów rozwoju, które wpływają na nasze zachowania i wybory w dorosłym życiu. Wpływają na to jak traktujemy innych, jaki stosunek mamy do własnych rodziców, do siebie, a nawet na to jak wychowamy własne dzieci. Odnajdziemy w niej odpowiedz na to jak głęboko zakorzenione wspomnienia z dzieciństwa mogą wpłynąć na dalsze życie. Dzięki temu możemy dotrzeć do tego małego dziecka, które w nas się chowa. Do dziecka, które być może boi się okazywać emocje, do dziecka, które nie rozumie tego co się dzieje z jego ciałem, do dziecka, które obwinia się za niepowodzenia rodziców, do dziecka, które uważa, że musi zasłużyć na miłość.
Sięgając po tę książkę bądź gotow_ na odnalezienie traum o których istnieniu mogłeś nie mieć pojęcia. Przyszykuj się na to, że będziesz chiał_ uzdrowić swojej wewnętrzne dziecko i z nim rozmawiać, dawać to czego mu wcześniej zabrakło. Po przeczytaniu tej pozycji będziesz chciał przerwać swoje toksyczne dzieciństwo i uwolnić swoje małe wewnętrzne dziecko
Pani Alicja tłumaczy też czym są i po co są nam emocje. Pozwala nam poznać nasze schematy myślowe, które powstają właśnie w okresie dzieciństwa, a powodują zniekształcenia w dorosłym życiu. Oprócz teorii, znajdziemy też sposób jaki powinniśmy mówić do naszego wewnętrznego dziecka, na każdym etapie jego rozwoju. Znajdziemy podpowiedz w którym momencie rozwoju pojawiły się zaniedbania.
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Daje zasłużone 5 gwiazdek i wiem, że będę wracać do tej książki bardzo często. Odnajdywanie tego co w nas głęboko ukryte, może otworzyć dawne rany, ale to pomoże je całkowicie uleczyć. Książka może wywołać w Was złość, płacz i wiele innych emocji. Pozwólcie sobie na nie, są ważne. Polecam ją każdemu kto chce poznać samego siebie, ale też polecam rodzicom obecnym i przyszłym, którzy chcą odpowiednio zadbać i nauczyć wszystkiego co ważne swoje dzieci.

Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał
Przechodzimy przez 5 etapów rozwoju, które wpływają...

Wyobraź sobie malutkie, bezbronne dziecko, które potrzebuje Twojej uwagi. Jak myślisz? Poradzi sobie samo? Dziecko, które dopiero co pojawiło się na świecie, ale także to kilkuletnie, nie będzie, potrafiło samo odnaleźć się w świecie. Teraz pomyśl, że takie maleństwo jest częścią ciebie… Pokochałbyś je, prawda? Zaopiekowałbyś się tą bezbronną pociechą?

Właśnie to pokazała mi książka „Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał” autorstwa Alicji Grzesiak. Warto zaopiekować się sobą jak tym kruchym maluszkiem. Popatrz na siebie z większą delikatnością, zrozumieniem. Odpuść wszystkie „muszę” i bądź sobą. Kochaj się. Chwal siebie, bo dla każdego dziecka jest to bardzo ważny element, na każdym etapie jego rozwoju. Dowartościowywanie swojego wewnętrznego dziecka buduje poczucie własnej wartości.

Pomaga zrozumieć i co najważniejsze przepracować traumy rozwojowe, spowodowane doświadczeniami z dzieciństwa, a nawet z życia płodowego. Według badań wiele złych doświadczeń może wpłynąć nawet na kilka pokoleń do przodu. Dlatego tak ważne jest dostrzeżenie ich i przepracowanie, aby uciąć tę nić lęków. Od dziecka również uczymy się emocji, wyrażania ich i rozumienia. Publikacja Alicji Grzesiak jest rozwiązaniem na pojawiające się życiowe troski, dylematy. Pomaga zrozumieć, że ważne są nie tylko potrzeby fizyczne, ale te emocjonalne również. Pokazuje, jak uzupełnić braki w sferze wartości. Znajdziecie w niej również wytłumaczenie, do czego właściwie służą nam emocje, jak je wyrażać. Autorka pokazuje jak przerwać toksyczne dzieciństwo, poprzez pracę z sercem, wartościami, uczuciami.

Jednak, czy chodzi tylko o nas? Ta książka idealna będzie także dla każdego rodzica. Nakierowuje jak dbać o dziecko, już od pierwszych chwil jego życia.

W tej propozycji znajdziecie „kwestionariusz skrzywdzonego dziecka”, który ułatwi samodzielne zdiagnozowanie, nad czym powinieneś popracować, jakim doświadczeniom z dzieciństwa przyjrzeć się uważniej.

Jest to propozycja, którą z całego serca mogę polecić każdemu, kto w jakiś sposób zagubił się w życiu, nie rozumie siebie, chce odnaleźć swoje wewnętrzne „ja”, swoje wewnętrzne dziecko.

miasto_motyli

Właśnie to pokazała...

Ta książka pokaże Ci jak skonfrontować się ze swoim wewnętrznym dzieckiem i odciąć się od destrukcyjnych zachowań będących rezultatem okresu dzieciństwa.

W jej wnętrzu znajduje się 19 rozdziałów składających się z:
- wiedzy teoretycznej (treściwej i zwięzłej),
- życiowych przykładów pacjentów (bardzo interesujących)
- i oczywiście wskazówek 💪🏼
Zadanie owych wskazówek jest pokazanie, jak zatroszczyć się o to nasze małe wewnętrzne ja 😀 by rozwiązać ciążące problemy i zacząć żyć bez ograniczeń kontrolujących naszą codzienność.

Przyznam, że książkę czytałam z dużym zainteresowaniem i bardzo doceniam, że teoria nie jest tu rozwlekła, co czyniłoby ją po prostu niezrozumiałą 👍🏼
Myślę również, że jest to cenna pozycja w kontekście pracy nad samym sobą 💪🏼

A więc zaopiekuj się wewnętrznym dzieckiem ! 😀

W jej wnętrzu znajduje się 19 rozdziałów składających się z:
- wiedzy teoretycznej (treściwej i zwięzłej),
- życiowych przykładów pacjentów (bardzo interesujących)
- i oczywiście wskazówek 💪🏼
Zadanie owych wskazówek jest...

Borykasz się z rożnego typu uzależnieniami? Wciąż wchodzisz w toksyczne związki, nie wyobrażasz sobie bycia w pojedynkę? Wpadasz w pracoholizm lub przeciwnie – nie możesz znaleźć pracy? Twoje ciało wciąż niedomaga, zaś lekarze nie mogą znaleźć przyczyny? A może cierpisz na zaburzenia odżywiania? Niezależnie od tego, na które z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco (a może nawet na wszystkie),każde z nich sugeruje, że mieszka w tobie przerażone, samotne dziecko, które wciąż czeka na to, by go ochronić i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz to zrobić, możesz otoczyć go opieką, zmieniając w ten sposób swoje życie.
W jaki sposób to zrobić? Jak doprowadzić do spotkania ze swoim wewnętrznym dzieckiem, jak go odnaleźć? Jak uwolnić się od toksycznego dzieciństwa? Zacząć dokonywać innych wyborów? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał”, autorstwa Alicji Grzesiak. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja, to podpowiedź w jaki sposób uporać się z problemami będącymi pokłosiem okresu dzieciństwa, właśnie przez powrót to niego. A właściwie poprzez odnalezienie w sobie wewnętrznego dziecka i troskę o to dziecko. Lektura książki, ta aktywna, połączona z pracą nad sobą, to sposób na pójście nową drogą w swoim życiu, na spełnienie, na pozbycie się lęków i ograniczeń. Lektura adresowana jest właściwie do wszystkich odbiorców, zarówno tych, którzy korzystają z psychoterapii, jak i tych, którzy cierpią na różnego rodzaju zaburzenia, którzy nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w życiu, tych, którzy szukają już pomocy, jak i tych, którzy do tej pory nie sądzili, że mogą o nią poprosić.
Książka składa się z dziewiętnastu części, wypełnionych nie tylko treścią teoretyczną, ale również przykładami z życia pacjentów, a także wskazówkami, w jaki sposób odnaleźć swoje wewnętrzne dziecko i zaspokoić jego potrzeby. Efektem lektury będzie nie tylko spotkanie ze swoim wewnętrznym dzieckiem, ale i spojrzenie na świat nowymi oczami. Częścią tej nowej drogi będzie jednak wejście w świat swojego wewnętrznego dziecka i poznanie prawdy o tym, jak wyglądało nasze dzieciństwo. Mając tą wiedzę możemy bowiem zacząć leczyć rany, które wówczas odnieśliśmy – autorka omawia m.in. pięć najbardziej bolesnych zranień z dzieciństwa). To z kolei pomoże nam rozwiązać wewnętrzne problemy, cieszyć się życiem i dać sobie oraz swojemu wewnętrznemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Z lektury dowiemy się, czym jest trauma rozwojowa, poznamy techniki transowe i autohipnozę, etapy rozwoju dziecka, role w rodzinie. Autorka wyjaśnia też, czym są emocje i jakie funkcje spełniają, przekonuje nas również, byśmy sobie na odczuwanie emocji wreszcie pozwolili (wewnętrznemu dziecku również) pokazując m.in. skutki zablokowanych emocji. Przeczytamy również, w jaki sposób buduje się tożsamość, poznamy rolę płaczu dziecka, a także pułapki czekające na dziecko (również te wynikające z poczucia niepełnowartości i wstydu). Dowiemy się również, w jaki sposób powstają schematy myślowe, w tym te, które ograniczają nasz rozwój, a nawet wręcz wyrządzają nam krzywdę. Poznamy również sposób na to, by zweryfikować, czy rany naszego wewnętrznego dziecka zostały uleczone i czy czujemy się w zgodzie z własnym Ja.
O ile sięgając po książkę być może kierowała nami chęć rozwiązania kilku swoich problemów, to tak naprawdę uważna jej lektura, wnikliwa analiza opisywanych przypadków, a także refleksja i praca nad samym sobą pozwalają nam na zmianę swojego życia, nadanie mu nowej jakości, na wzięcie za nie odpowiedzialności. Uwolnienie wewnętrznego dziecka, troska o niego, poprawia nie tylko nasze funkcjonowanie w świecie, ale i zmienia nasze otoczenie, poprzez zmianę optyki. To wszystko sprawia, że zamiast narzekać, obwiniać innych czy nieustannie naprawiać popełnione błędy, w końcu mamy szanse rozwinąć skrzydła i … unieść się do gwiazd.

• Rozwój
  • ZAKUP
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Psychologia

Alicja Grzesiak Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał Zobacz więcej