Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu

Okładka książki Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu Marisa G. Franco
Marisa G. Franco Wydawnictwo: Filia poradniki
poradniki
Platonic: How the Science of Attachment Can Help You Make—and Keep—Friends
Filia
2023-03-08
2023-03-08
Ewa Ratajczyk
przyjaźń samotność relacje poradnik

Wydaje mi się, ze to idealna pozycja dla każdego. Zostają w niej poruszone bardzo ważne kwestie, z którymi przychodzi nam się zmagać w dzisiejszych czasach. Wszyscy jesteśmy zabiegani, roztargnieni, nie mamy na nic czasu. Teoretycznie otoczeni wieloma ludźmi a tak naprawdę sami. W dorosłości zdecydowanie trudniej jest znaleźć osobę, której można by zaufać i czuć się przy niej bezpiecznie. Może dzieje się tak dlatego, że często pozostajemy bierni i jeśli ktoś odpuszcza z nami kontakt, my nic nie robimy w tym kierunku tylko machamy rękoma na sprawę i dalej tkwimy w naszej samotności. Koniecznie ją przeczytajcie!

dobrze się czyta... polecam na zabicie smotności :)

dobrze się czyta... polecam na zabicie smotności :)

Dzień dobry Kochani
Już na samym początku chciałabym, abyście przed przeczytaniem recenzji zadali sobie pytanie, a mianowicie czy czujecie się samotni, czy jesteście uzależnieni od ludzi?
Nie musicie mi odpowiadać. Zróbcie to dla samych siebie.

Ostatnio zauważyłam, że większość ludzi czuje się samotna. Mimo że ma czasami wokół siebie dużo osób i mogłoby się wydawać, że nie ma się na co narzekać to i tak ludzie czują się samotni. Ja już dawno doszłam do wniosku, że aby móc funkcjonować i właśnie nie czuć się samotnym, to trzeba żyć w zgodzie ze sobą, kochać samego siebie, cieszyć się swoją obecnością. Nigdy nie powinniśmy uzależniać swojej egzystencji na tym świecie od ludzi, a zazwyczaj jest właśnie tak, że z powodu strachu przed samotnością staramy się być, jak najbardziej w centrum uwagi co i tak nie daje nam takiego efektu, jaki byśmy chcieli uzyskać. Czasami trzymamy się osób na siłę wyłącznie po to, aby nie być samemu. Ja nauczyłam się jednego i bardzo ważnego. Ludzi traktuje jako dodatek, nie jako konieczność. Może to brzmi dziwnie, ale dzięki temu w ogóle lepiej mi się żyje. Pokochałam samą siebie i nawet jeśli nikt mnie nie otacza, nie czuje się samotna, nie czuje się z tym źle, nie panikuję, że przy mnie nie ma nikogo. To jest bardzo ważne. Drugi człowiek jest ważny, nawet bardzo ważny, ale nie patrzmy na to pod kątem strachu przed samotnością a pod kątem szczęścia i dzielenia się chwilami.

Książka ,,Przyjaźń w czasach samotności" Dr Marisa G.Franco to pozycja, która należy do tych, które czytam z przyjemnością. Uważam, że mądrych książek nigdy za wiele. Jednak także nauczyłam się jednego. Nie każda mądra książka jest rzeczywiście mądrą pozycją. Niektóre potrafią zatruć, a niektóre podbudowują i dają możliwości zmiany. Ta w 100% należy do tych, przy których rosną nam skrzydła i wyciągamy wnioski. Zaczynamy patrzeć pod innym kątem na to, jak funkcjonujemy. Poza tym już na samym początku skłania nas do zapytania samego siebie czy jesteśmy samotni, czy nasze życie uzależnione jest od osób trzecich, czy potrafimy być tylko ze sobą i przede wszystkim, czy czujemy się szczęśliwi?
Poza tym w książce poruszana jest kwestia naszej samooceny. Znajdziemy tu dużo rad. Przykuło moją uwagę to, jak trafne są one. Weźmy pod uwagę przejście przez tłum, gdzie ludzie na nas patrzą. Osoby z niską samooceną będą już na samym początku myśleć, że większość osób do około nich obdaruje, wytyka, śmieje się itp. i tu mamy radę, aby myśleć sobie w tym momencie, że każdy z tych osób nas lubi. Proste a jakże pomaga. Pamiętajmy, że nasze myśli przekładają się na stan naszego samopoczucia. A strach to tylko myśl i na to wychodzi, że w większości boimy się swoich myśli. A myśl nie jest namacalna. Jak dostrzeżemy to, że nie można bać się czegoś, czego nie widzimy i czego nie ma, to strach mija.

Wiele osób ostatnimi czasy, kiedy panowała pandemia, otrzymywało w gratisie depresję i nerwicę, gdyż nie byli nauczeni przebywania w zamknięciu, poza ludźmi itp.
Sama też byłam ofiarą tego, gdyż moja nerwica mocno uaktywniła się w tamtym okresie. Jednak trafiłam na mentora, który wbił mi do głowy wiele ważnych kwestii. Przeczytałam mnóstwo książek, które również wskazały mi, co robię źle. Chciałabym, aby ta właśnie pozycja także była dla Was takim dużym argumentem do zmian, zwłaszcza że zawiera proste wskazówki, które już od pierwszego wdrożenia w życie, pomagają.

Dzień dobry Kochani
Nie musicie mi odpowiadać. Zróbcie to dla samych siebie.

"Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu" autorstwa dr Marisy G. Franco to wciągająca i praktyczna lektura dla każdego, kto pragnie pogłębić swoje relacje z innymi ludźmi.

Dr Franco rozważa znaczenie przyjaźni w dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej ludzi odczuwa samotność i izolację społeczną. Książka prezentuje wiele interesujących badań i statystyk na temat wpływu przyjaźni na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na nasze życie zawodowe i osobiste.
To od nas samych zależy, czy będziemy mieć przyjaciół. O każdego z nich trzeba dbać, nawet w dorosłym życiu. Ważne są spotkania, rozmowy, wspólne wyjścia a nie zamknięcie w czterech ścianach.

Autorka dokładnie omawia różne typy przyjaciół i jakie korzyści wynikają z utrzymywania różnych rodzajów relacji. Ponadto, czytelnik otrzymuje praktyczne wskazówki dotyczące budowania i utrzymywania trwałych więzi, a także radę, jak radzić sobie z trudnościami i konfliktami w relacjach przyjacielskich.

Książka jest bardzo dobrze napisana i łatwa do czytania. Dr Franco używa licznych przykładów i anegdot, aby zilustrować swoje punkty widzenia i wskazówki. Jest to również wartościowa lektura dla terapeutów, którzy pracują z klientami, którzy mają trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Podsumowując, "Przyjaźń w czasach samotności" to ważna i pouczająca lektura dla każdego, kto chce zrozumieć znaczenie przyjaźni w życiu dorosłym oraz nauczyć się budować trwałe relacje z innymi. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce polepszyć swoje życie społeczne i emocjonalne.

'' Samotnosc jest bardziej zgubna niz zla dieta czy brak ruchu. Przyjazn doslownie ratuje na zycie ''

<3 <3 <3 <3 <3

To czego na czasami brakuje najbardziej a znika szybciej niz sie pojawila .

Gdy mamy kogos bliskiego przyjaciolke / przyjaciela ktory zawsze bedzie przy nas kiedy bedziemy go potrzebowac.

W tym poradniku autorka pomoga nam jak mozemy utrzymac przyjazn na dluzej przy nas , przy sobie.

@wydawnictwofilia #przyjaźńwczasachsamotności #5whypromotion

<3 <3 <3 <3 <3

To czego na czasami brakuje najbardziej a znika szybciej niz sie pojawila .

Powiedz przyjacielu i wejdź - kto zgadnie z czego pochodzi ten cytat?:) Jedna z moich ukochanych historii, w której zło, nienawiść i zniszczenie zostaje zwyciężone dzięki właśnie - przyjaźni. Chociaż, co potwierdza Marisa G. Franco - autorka książki o której Wam dzisiaj opowiem, przyjaźń często jest marginalizowana, niedoceniana i pomijana. Myślimy, że romantyczne uczucie jest najważniejsze. Ale czy na na pewno?

"Przyjaźń w czasach samotności" to napisana lekkim, przystępnym językiem opowieść o różnych wymiarach przyjaźni, o tym, jak przyjaźń zdobyć i co zrobić, żeby ją zachować. Mimo formy poradnikowej, książka zdaje się mieć fabułę: poznajemy anegdoty o ludziach szukających przyjaźni, o tym co dla nich znaczy, jak im pomogła i jak nauczyli się ją doceniać.

Autorka tłumaczy nam zasady rządzące przyjaźnią z perspektywy relacji dorosłych ludzi, co już mnie zaciekawiło. Zapewne zgodzicie się ze mną, że w dorosłym życiu znajdowanie przyjaciół wydaje się trudne. Jesteśmy zajęci codziennością, mniej otwarci niż chociażby w czasie studiów i trochę (dużo bardziej niż kiedyś) boimy się odrzucenia.

Co mnie zaskoczyło, chociaż nie wydaje się to aż tak odkrywcze? Otóż autorka uświadomiła mi, że przyjaźnie dorosłych nie rodzą się same. Nie ma magicznej siły, kiedy kosmos i księżyc w znaku Koziorożca łączą siły i spływa na nas łaska przyjaźni. Trzeba uczynić wysiłek, wyjść z inicjatywą. Sami decydujemy jaka to będzie inicjatywa. Może zaproszenie koleżanki z pracy na lunch? A może zapisanie się na kurs, który nas interesuje i poznawanie tam nowych ludzi? To była inspirująca rada, bo prawdę mówiąc zawsze myślałam, że to po prostu się... wydarza. Może tak było na studiach. W dorosłym życiu trzeba zrobić coś więcej.

Autorka twierdzi, że kluczem do sukcesu, czyli znalezienia nowej przyjaźni jest zakładanie, że ludzie wokół Ciebie Cię... lubią. Że jesteś zabawny, ciekawy, że miło z Tobą porozmawiać. Że - mówiąc w skrócie - warto się z Tobą przyjaźnić.

To pokrzepiająca myśl, że limit przyjaźni nie wyczerpał się nam w wieku 8 lat, tylko przez całe życie możemy poznawać nowych ludzi. Wystarczy tylko wykonać gest. Sky is the limit.

Zaraz po przeczytaniu tego co napisałam, napiszcie do dawno niewidzianej koleżanki, zaproście na kawę mamę kolegi córki z przedszkola, którą polubiliście, a może zawsze chcieliście zacząć kurs ikebany?
To jest ten moment!

Książka "Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. W tej książce autorka podpowiada co zrobić, aby zdobyć i utrzymać przyjaciół. Nie zawsze należy być biernym i czekać aż ta druga osoba się do nas odezwie. Czasem trzeba wziąć wszystko na swoją klatkę, zdobyć się na odwagę i samemu się odezwać czy zagadać. Jeżeli nie spróbujemy to się nie dowiemy czy coś z tego wyjdzie, a możemy zyskać przyjaciela na długie lata. Brzmi to trochę jak zaproszenie na randkę, ale w sumie może to i trochę tak wyglądać. Jeżeli już o randkach mowa to co jest dla Was ważniejsze życiowy partner czy przyjaciele? Ja uważam, że do szczęścia jest nam potrzebne jedno i drugie. Na pewno nie można rezygnować z jednego dla drugiego. Obie te płaszczyzny w naszym żuciu są bardzo ważne. Ja na pewno nie wyobrażam sobie rezygnacji ze spotkaniami z przyjaciółmi tylko dlatego, że mam męża. Każdy z nam czasem potrzebę, aby z kimś porozmawiać. Autorka w swojej książce na podstawie różnych badań potwierdza to, że posiadanie przyjaciela w naszym życiu jest niezwykle ważne i potrzebne. Nie mniej jednak, aby mieć takiego prawdziwego przyjaciela potrzebne jest obopólne zaangażowanie. To, że my kogoś lubimy nie wystarczy, aby ten ktoś polubił nas, ale robiąc właśnie ten pierwszy krok możemy to zmienić.
Życzę Wam wszystkim, aby każdy z Was znalazł w swoim życiu czas dla bliskich Wam osób. Zatrzymajcie się na chwilę i zastanówcie nad swoim życiem. Co i kto jest dla Was ważne. Bo jednak nie na wszystko i dla wszystkich warto poświęcać swój czas.

Czy zauważyliście, że im więcej ludzi na świecie i szybszy rozwój technologii tym większa samotność?
Czytając ten poradnik cały czas miałam przed oczami maksymę: „samotność wśród tłumu” i chyba trochę tak jest, że mimo iż jest nas coraz więcej i mamy coraz większe możliwości kontaktu tym bardziej czujemy się samotni, a nasze relacje są coraz płytsze.
Wiecie, że spośród 106 czynników wpływających na depresję brak zaufanej osoby znajduje się na pierwszym miejscu. ”Samotność jest bardziej zgubna niż zła dieta czy brak ruchu i równie niszcząca jak palenie piętnastu papierosów dziennie. Przyjaźń dosłownie ratuje nam życie.”
Dlaczego więc coraz bardziej spychamy ją na dalszy plan?
Współczesne czasy to nastawienie na związki romantyczne, rodzinne lub skupienie się na sobie, a zapominamy, jak wiele mogą nam dać relacje przyjacielskie.
Przyznaje, że sama popełniłam ten błąd i kiedyś byłam skupiona tylko na rodzinie, dopiero od niedawna szukam też relacji, które uzupełnią mi pustkę związaną z zainteresowaniami, z możliwością bycia szczerym i ufnym wobec drugiego człowieka.
Marisa Franco wskazuje czytelnikowi jak może znaleźć przyjaciół i jak pielęgnować tego typu relacje.
Ja przyznam szczerze znajduję też taką nić porozumienia i wypełniam tą pustkę również dzieląc się z Wami moimi opiniami o książkach. Wszyscy dzielimy podobne zainteresowania i nie ukrywam, że z przyjemnością zawsze siadam do napisania recenzji.
Marzy mi się spotkanie w realu lub na live, żeby móc z Wami wymieniać opinie, sugestie i interpretacje danych utworów literackich.
Co o tym myślicie?

Wiecie, że spośród 106...

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu autorstwa doktor Marisy G. Franco. Jest to niezwykle cenna pozycja. W sytuacji, w której nasze życie w dużej mierze przeniosło się do sieci można z niej wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Pandemia koronawirusa sprawiła, że niemal całość naszych relacji odbywała się za pomocą wszelkiego rodzaju komunikatorów i ekranów. Efektem tego stanu rzeczy jest nowe zagrożenie - zawieszenie kontaktów face to face. Prawda jest taka, że sytuacja nie wróciła do stanu sprzed czasu pandemii. Część pracowników nadal pracuje całkowicie lub częściowo zdalnie, coraz większa liczba uczniów korzysta z edukacji domowej, nie spotykamy się tak licznie w restauracjach, na koncertach etc. Jest to zjawisko niezwykle groźne. Samotność ma na człowieka fatalny wpływ, jest pierwszym krokiem w kierunku depresji i może prowadzić do nieodwracalnych zmian psychofizycznych w człowieku, którego dotyka. O tym jak tego uniknąć, jak zdobyć przyjaciół, a później te przyjaźnie pielęgnować przeczytamy w książce Marisy G. Franco. Jest to bardzo ciekawy poradnik, z którego dowiemy się więcej na temat typów osobowości, podwalinach nawiązywania nowych znajomości, a to wszystko okraszone badaniami i przykładami z życia. Czy jest to książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie? Z pewnością tak. Czy każdy powinien ją przeczytać? Niekoniecznie bo większość z nas wiele relacji utrzymuje intuicyjnie. Na pewno trzeba pamiętać, że samo przeczytanie książki nic nie zmieni. Pozwoli zapoznać się z wiedzą, ale wdrożenie jej w życie będzie zależało od pracy jaką sami wykonamy.

Ta pozycja w dogłębny sposób omawia rolę przyjaźni i przyjaciół w naszym życiu. Pewnie nie jedna osoba podczas pandemii uświadomiła sobie, że niczego w życiu tak nie potrzebuje jak spotkań i kontaktu ludźmi. Niestety ostatnie lata rozwoju technologii ujawniły, że jako społeczeństwo odizolowujemy się ode siebie nawzajem. Badania pokazują, że brak zaufanej osoby (osób) znajduje się na pierwszym miejscu na 106 czynników, które wypływają na depresję. Niepokojące. Samotność bywa naprawdę zgubna.

Pani Doktor powołuje się na szereg badań dotyczących zarówno naszej postawy społecznej jak i tego na czym opiera się nasze przywiązanie. Na przestrzeni całej książki skupia się na tym jak ważną rolę odgrywa przyjaciel. To właśnie przyjaźń tworzy w nas nową przestrzeń. Aby nasze życie było kompletne, potrzebujemy bliskich osób które będą je obserwować i będą świadkami mniej i bardziej ważnych wydarzeń.

Niestety przyjaźń rzadko kiedy stawiana jest na równi z miłością czy poczuciem obowiązku wobec bliskich. Na równoważni życia często zostaje w tyle, nie pielęgnujemy jej i nie dostrzegamy jej pozytywnego wpływu. To przykre.

Sama książka jest wartościowa i potrzebna, niestety w wielu miejscach jest przegadana i podawane przykłady często strasznie się ciągną. Gdyby skoncentrować się tylko na najważniejszych punktach i byłaby o połowę krótsza, myślę, że wtedy chętniej sięgnęłaby po nią większa liczba czytelników.

Mimo wszystko, jeśli chcecie poznać „Przyjaźń” od podszewki, zatrzymać się na chwile i zastanowić nad swoimi relacjami to sięgnijcie.

• Poradniki
  • Psychologia