Historia Polski bez mitów

Okładka książki Historia Polski bez mitów Piotr Napierała
Okładka książki Historia Polski bez mitów
Piotr Napierała Wydawnictwo: Theatrum illuminatum historia
historia
Theatrum illuminatum
2023-02-02
2023-02-02

Książka jest wręcz nieprawdopodobnie niedbale napisana.Pelno w niej ponadto nudnych,nic nie wnoszących fragmentów.Dodatkowo masa błędów w interpunkcji oraz w bibliografii.Odradzam

Słabe.

Słabe.

Autor próbuje opisać historię Polski jak to określa "bez mitów". Rzeczywiście historia Polski posiada wiele takich "mitów" jednak autor pisząc książkę nie stając na wysokości zadania. Zdecydowanie najlepszym okresem książki jest XVI, XVII, XVIII wiek. Tutaj można się wiele dowiedzieć i rzeczywiście w tym momencie książki pewne mity są obalane tak jak sprawa Walezego, Batorego, Sobieskiego. Argumentacja przy krytyce Zygmunta III jednak jest często nielogiczna i sprowadza się do jego rzekomego fanatyzmu religijnego. Zapewniam, że czytelnik nie dowie się dużo sensownego z okresu średniowiecza, jest to potraktowane po łebkach z pewnymi małymi przerwami na przykład na Łokietka. Książki nie przeznaczałbym jako pewne źródło do historii Polski bo po prostu wiele rzeczy tu nie ma. Poza tym książka w dużej mierze jest mocno subiektywna co jest szkodliwe dla czytelnika. Momentami autor stawia pewne mało popularne tezy i ich nie opisuje i nie wyjaśnia.

Podobnie jak Adam Leszczyński, a zwłaszcza Brian Porter-Szucs, Piotr Napierała pomaga lepiej zrozumieć historię kraju. Autor lepiej uwypukla co w niej najbardziej boli liberała-oświeceniowca i rozbraja powielane mity narosłe w wyniku działania "maszyn narracji bezpieczeństwa", tych z przeszłości i tych współczesnych. A boli dużo - np. destrukcyjna ideologia sarmacka, wpływy kościoła katolickiego, brak tolerancji (pomijając krótki okres 20-30 lat dla szlachty w 16. wieku),razem tworzące opresję i wzmacniające brak adaptacji do zmian na świecie, uleganie społeczeństwa wysiłkom zamordystów starających się zochydzić Oświecenie i Zachód, porażka w budowie "Lewiatana poskromionego", systemu który dotychczas, od starożytnych Aten, był na świecie ostoją wolności.

Niech żyje anonimowy internet

Niech żyje anonimowy internet

Fatalnie napisana,pełna błedów ortograficznych i błedów w przypisach.Wygada na produkt żeby jak najszybciej zarobic-pisana na szybko i bez szacunku do odbiorcy

Pod względem redakcyjnym książka jest fatalna: irytują przejęzyczenia, błędy interpunkcyjne i nieustannie niemal "połykane" wyrazy; zdarza się kilkanaście razy, że brakuje połowy zdania... To oczywisty brak szacunku dla czytelnika i dowód, że autor nie zadał sobie nawet trudu przeczytania własnej książki. Tyle co do formy.

Co do treści książka wnosi cenne, bo racjonalne spojrzenie na historię Polski, którego bardzo brakuje wielu tego typu "produkcjom". Najbardziej wartościowe są treści dotyczące okresu od lat 70. XVII wieku do końca XVIII wieku; w szczególności "odbrązowianie" Jana III Sobieskiego i obrona Augusta II Mocnego. Na plus należy także zaliczyć, że autor nie pomija kontekstu społecznego: wielokrotnie podkreśla, że raj dla szlachty był piekłem dla innych warstw społecznych. Gardłująca nieustannie o wolności szlachta sprzedawała swoje głosy (i tę wolność) zaborcom i tyranizowała własnych poddanych. Pozostałe epoki zarysowane są znacznie słabiej, widać wyraźnie w jakim okresie autor się specjalizuje.

Gdyby Piotr Napierała skupił się wyłącznie na ostatnich 100/150-latach istnienia Rzpltej, na którym to okresie zna się bardzo dobrze i rozwinął wiele poruszonych przez siebie wątków, byłaby to bardzo dobra i wartościowa książka (co najmniej 8/10). Pod warunkiem wszakże choćby minimalnej korekty! Bo liczba błędów redakcyjnych jest niestety przytłaczająca. Dorzucić trzeba do tego nierównomierną szczegółowość (Kolejny dowód, że warto było skupić się tylko na okresie XVII-XVIII wieku zamiast porywać się z motyką na słońce).

Niestety w tej formie "Historia Polski bez mitów" (i bez korekty...) zasługuje najwyżej na 6/10.

Co do treści książka wnosi cenne, bo racjonalne...

Bardzo sympatyczna książka popularnonaukowa, polecam zwłaszcza osobom które chciałyby sobie usystematyzować chronologię naszych dziejów.
Dzięki autorowi jesteśmy w stanie spojrzeć na historię Polski z nieco innej perspektywy, umieścić naszą historię w szerszym kontekście oraz poznawać ją chronologicznie. Na minus pojawiające się tu i ówdzie literówki, ale to stylistyka nie wpływająca na merytorykę książki. Można z autorem nie zgadzać się na temat oceny określonych postaci lub wydarzeń, ale jest to pozycja cenna, gdyż pokazuje historię Polski z perspektywy innej niż ta bogoojczyźniana z której zwykło się ją prezentować. Projekt okładki jest schludny, jakość wykonania książki jest dobra.

Brakuje takich książek ze zdrowym spojrzeniem na historię. Polecam!

Brakuje takich książek ze zdrowym spojrzeniem na historię. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

• Mama