Frihetstid czyli kultura polityczna osiemnastowiecznej Szwecji

Okładka książki Frihetstid czyli kultura polityczna osiemnastowiecznej Szwecji Piotr Napierała
Okładka książki Frihetstid czyli kultura polityczna osiemnastowiecznej Szwecji
Piotr Napierała Wydawnictwo: Theatrum Iluminatum historia
historia
Theatrum Iluminatum
2023-03-10
2023-03-10
XVIII wiek historia Szwecji Szwecja

Na półkach: , , , , , , ,

Niestety książka słabsza od Slingelandta i Walpola. Po raz kolejny tytuł nie zgadza się z treścią (tamte miały być biografiami, a de facto są opisem historii politycznej Europy zachodniej). A i owszem o XVIII wieku jest tutaj najwięcej i można co nieco zrozumieć epokę czapek i kapeluszy (oraz tego jak do niej doszło na fali zniechęcenia działaniami Karola XII, wpływanie Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Prus na politykę Szwedów),ale de facto autor streszcza nam całą historię Szwecji od Gustawa Wazy do czasów współczesnych.

Tam gdzie trzyma się tematu tytułowego jest całkiem poprawnie. Czasami niestety ponosi go potrzeba wartościowania i przekazywania swojej opinii (w tym odniesienia do współczesności czy do innych państw, czasów, z którymi często można się zupełnie nie zgadzać) zamiast rzetelniejszego relacjonowania przedstawionej historii.

Gdyby to było 300 stron tylko o XVIII wieku pewnie warto by polecić lekturę. A tak niestety pozostaje nadal wrażenie nie dopracowania tematu tytułowego. Książka niestety nie broni się jako przekrojówka historii Szwecji (zbytnia skrótowość opisu wielu wieków) - tutaj lepszy będzie "stary" Kersten czy Andersson. (Historia Szwecji, Dzieje Szwecji).

Książka bardzo dobrze napisana, przypadnie do gustu każdemu laikowi historii jak ja :)

Książka, której początkowo nie planowałam kupować (bo błędnie założyłam, że jest tylko dla znawców Szwecji),a która szczerze mnie zachwyciła i zachęciła do dalszego zgłębiania wiedzy o tym wspaniałym kraju. Opisuje niezwykle wnikliwie i szczegółowo zawiłe dzieje XVIII-wiecznej Szwecji , lecz robi to w bardzo przejrzysty i przystępny sposób. Przedstawia okres Frihetstid w kontekście poprzedniej i następującej po niej epoki, aby dać czytelnikowi możliwie najszerszy, całościowy obraz wydarzeń. Historycznie ważne zmiany sytuacji politycznej Szwecji są trafnie porównywane do przemian w innych krajach europejskich, w tym Polski. Autor niewątpliwie potrafi zarazić czytelnika swoją pasją i sprawić aby kraj z pozoru egzotyczny stał się nam bliski i zrozumiały. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ukaże się zapowiedziana już "Historia Szwecji bez Mitów", gdyż w Polsce bardzo mało się mówi i pisze o naszym sojuszniku.

To się czyta. Hej.

To się czyta. Hej.

Zapraszam na moją recenzje

Zapraszam na moją recenzje

Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie znałem Szwecji od tej strony. Ciekawa pozycja, fajnie by było poczytać jeszcze o innych kulturach politycznych.

Wyraziste spojrzenie autora na politykę Szwecji w XVIII wieku jest interesujące i wartościowe, bo daje do myślenia nawet jeżeli się z niektórymi jego opiniami nie zgadzamy. Dr Piotr Napierała pasjonuje się XVIII wiekiem i to widać na kartach tej pozycji. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się omawianym okresem czy po prostu historią Szwecji.

Nowatorskie ujęcie. Świetnie się czyta!

Nowatorskie ujęcie. Świetnie się czyta!

znowu nacjonaliści próbowali sabotażu, ale admini wreszcie się obudzili. dziękuję

Beznadziejnie napisana ,błędy ortograficzne ,subiektywizm autora wychodzi na każdym kroku.

• XVII wiek
  • XVI wiek
  • XII-XIII wiek
  • XIV-XV wiek
  • XIX wiek
  • Wideo recenzje 2023
  • XVIII wiek

Dodaj cytat z książki Frihetstid czyli kultura polityczna osiemnastowiecznej Szwecji