Horyzont

2023-01-18
2023-01-18
Jarosław Mikos
podróże odkrycia geograficzne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (19) / lipiec 2019 Mila Bulska, Tadeusz Dąbrowski, Karol Grygoruk, Tove Jansson, Grzegorz Łapanowski, Anais López, Barry Lopez, Toby Manhire, Andrzej Muszyński, Wojciech Orliński, Kacper Pobłocki, Monika Prończuk, Adam Robiński, Marcin Sendecki, Paweł Sołtys, Beata Szady, Michał Szczęch, Marcin Wicha, Karolina Wigura
Pismo. Magazyn... Mila Bulska, Tadeus...

Wyprawy na zewnątrz i wewnątrz

Oj zmęczyłem ją, ale strasznie ciężko.
Filozoficzne rozważania autora o świecie, o historii... nie ma tu polotu i wciągających opisów tajemniczych, odległych miejsc.

Oj zmęczyłem ją, ale strasznie ciężko.

Mam problem z oceną tej książki. Może dlatego, że spodziewałam się czegoś innego. Autor był erudytą, niesamowicie oczytanym człowiekiem, który wiódł fascynujące życie. Jednak ta książka nie napędza do działania, jest raczej refleksją post factum, próbą znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytania: "kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?". Odpowiedzi pojawiające się w tej książce nie napawają optymizmem. Wiele refleksji autora jest ogólnikami, odbieram je trochę jak moralizatorstwo, które nie obroni się w zderzeniu z rzeczywistością. Pod wieloma innymi przemyśleniami mogłabym się podpisać. Wątki podróżnicze i elementy popularnonaukowe są fascynujące, zarówno merytorycznie, jak i językowo. Pełno tu dygresji jednak nie miałam wrażenia chaosu.

Barry Lopez dał mi się polubić i zauroczyć książkami od pierwszej, jaka pojawiła się na naszym rynku. Już po "Arktycznych marzeniach" wiedziałem, że sięgnę po każda następna książkę, która się u nas pojawi. Ten utalentowany pisarz i eseista, a nader wszystko romantyk i wielki przyjaciel Ziemi, z łatwością potrafi zainteresować czytelnika tym, o czym opowiada. A jego delikatność, szczerość, wizjonerstwo i dobrotliwość z jakimi się odnosi do świata, który go otaczał, i po którym stąpał, ujmuje mnie cholerne mocno.

"Horyzont" to trzecia pozycja, po która sięgnąłem, i chyba swoiste opus magnum autora, które pisał przez 35 lat, zbierając doświadczenia i opowieści z wieloletnich podróży po całym świecie. Na 580 stronach opisuje swoje niezwykłe przygody z sześciu regionów świata, gdzie przebywał. A więc w Zachodnim Oregonie, Arktyce, Galapagos, Kenii, Australii i Antarktydzie. Odwiedzimy z nim wspólnie kenijska pustynie, ujrzymy Zatokę Botaniczna, będziemy się przemieszczać po lodowych szefach, dreptać wśród pingwinów, żeglować po Pacyfiku, poznawać po drodze różnych naukowców, artystów, lokalnych mieszkańców, usłyszymy o emisariuszu rdzennych Amerykanów, o Angliku epoki oświecenia, dzisiejszych ekoturystach w topikach czy kolonialistach.

Barry Lopez został okrzyknięty jednym z największych myślicieli Ameryki i potwierdza to w swoim wizjonerskim "Horyzoncie", w którym oddaje hołd wielkim podróżnikom, a nade wszystko przestrzeni, żywiołom i całemu światu, który zasługuje na troskę i zainteresowanie. Niezwykle mądra i piękna książka.

Jadąc na Kretę z moją narzeczoną na nasze pierwsze wspólne wakacje zastanawiałem się jaka książkę mam że sobą zabrać, żeby mi wystarczyła na cały tydzień i dobrze się czytało w podróży na miejsce i z powrotem do domu, oraz na plaży. Myślę, że w tym okresie nie mogłem wybrać bardziej adekwatnej i dobrej książki w takie miejsce.

„To see a World in a Grain of Sand
And A Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an Hour.” William Blake

Książka w fenomenalnym stylu spajała trzy filary, popularnonaukowy, podróżniczy i autobiograficzny. Fantastycznie odnalazłam się w każdym, a dodatkowo, mocno cieszyłam się ich wyjątkową mieszanką. Szalenie obszerne dzieło, niemal sześćset stron małą czcionką. Barry Lopez z wyjątkową szczegółowością podszedł do treści, będącej osobistym zapisem kilku dekad zwiedzania różnorodnych obszarów naszej planety, również przywołaniem wspomnień sięgających dzieciństwa, rodzenia się pasji podróżowania, nadawania jej ciekawych rysów, a jednocześnie poznawania samego siebie.

Nadmiar niektórych informacji początkowo sprawiał wrażenie zbędnych, z czasem przekonałam się, jak wiele w nich wzorów tego, co kształtuje człowieka, formuje spojrzenie na świat, sprzyja zrozumieniu przyrody, opowiada się za otwartym wchodzeniem w inne kultury. Od podróżowania poprzez wędrówki po Ziemi, doceniania i szanowania odmienności krajobrazów i społeczności. Równolegle penetrowanie własnych myśli i podnoszenie świadomości egzystencji. Konfrontacja z klimatycznymi zmianami, zagrożeniami dla ludzkości, społecznym upadkiem i egzystencjonalnym kryzysem. Lopez przywoływał różnorodne barwy spotkań z ludźmi, obrazy zachwycających krajobrazów i potocznie uważanych za zwykłe. Uświadamiał, że w każdym miejscu napotykamy coś szczególnego, a wyłapanie tego zależy od czasu, częstotliwości i wewnętrznej gotowości.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/horyzont.html

„To see a World in a Grain of Sand
And A Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an Hour.” William Blake

Mamy tutaj współczesna epopeje, zapis najróżniejszych podróży po sześciu regionach świata. Wraz z autorem odwidźmy Oregon, Arktykę, Galapagos, Australię, Antarktydę i pustynne.

Różne miejsca, różne przygodny i różne rozważania na temat życia. Badania na temat ludzkich eksploracji, prehistorycznych ludów. Szukanie prawdy o emisariuszach, ekoturystyce.

Dużo przyszli, naukowców, artystów, ludzi z całego świata bo cały świat odwiedzamy poprzez strony tej książki.

Ta książka to jedna wielką podróż, pozwalają nie tylko podjąć świata czy jego historie, ale nabrać innej perspektywy i spojrzeć na wszystko w inny sposób.

Dużo przyszli,...

OCENA - 5/10 PRZECIĘTNA

Urzeczony „ARKTYCZNYMI MARZENIAMI” miałem spore oczekiwania sięgając po książkę "HORYZONT" ostatecznie czuję spore rozczarowanie, bowiem zaproponowany przez autora zakres tematyczny nie trafił bezpośrednio w mój czytelniczy gust. Przede wszystkim za dużo w książce jest rozważań, przemyśleń, spostrzeżeń oraz pytań autora dotyczących losu współczesnego świata, jego eksploracji przez człowieka na przestrzeni wieków oraz zmian w środowisku naturalnym, który ten proces spowodował.

Barry Lopez nie potrafił na wszystkie zadane przez siebie pytania rzeczowo odpowiedzieć, a jego przydługawe rozważania czy porównania w niektórych obszernych fragmentach nudziły i zabijały radość z czytania. Ostatecznie w mojej skromnej ocenie temu epickiemu dziełu bliżej jest do rozprawy naukowej niż klasycznej książki podróżniczej nad czym ubolewam. Oczywiście nie każdy musi podzielać moją opinię i popierać wystawioną ocenę, ponieważ o gustach się nie dyskutuje. Niezależnie od mojej oceny zachęcam do zapoznania się z tą lekturą aby wyrobić sobie własne zdanie na jej temat. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 5/10 PRZECIĘTNA

Rewelacyjna