Kulturystyka. Sport zapomniany

Stalowy Szok
2022-01-02
2022-01-02
sport kulturystyka fitness siłownia

Nigdy nie interesowałem się kulturystyką. Treningi siłowe robię dla zdrowia. Stąd wynika mój odbiór książki. Byłem zszokowany tym, do jakich ekstremów posuwają się kulturyści i jakie są tego konsekwencje. Ciemnej stronie tego sportu poświęcone jest ostatnie 60 stron. Znajdziemy tam historię sterydów i szczegółowe opisy zgonów ich najbardziej znanych użytkowników (legend kulturystyki). Wytłumaczone jest też, dlaczego upadają na scenie i skąd się biorą ich nieproporcjonalne brzuchy.
Pozostałe 180 stron jest równie ciekawe, choć nie dostarcza już tylu emocji. Mamy tu opis rozwoju kulturystyki od samych początków po dzień dzisiejszy. Wzbogaca go świetny wybór anegdotek. Dowiemy się, dlaczego Arnold Schwarzenegger musiał zostać gwiazdą. Jak entuzjaści przenosili kulturystykę na grunt polski wbrew władzom PRL i wiele innych. Autor również doskonale tłumaczy, o co chodzi w kulturystyce: jak zawodnicy budują masę mięśniową, jak jedzą, jak są oceniani podczas zawodów. Kapitalne są dla mnie rozdziały o genetyce i predyspozycjach. Całość jest merytoryczna, opisana barwnym i żywym językiem. Dzięki książce inaczej patrzę na branżę fitness i wszystkich tych dużych chłopów.

Wszystkie najważniejsze informacje o kulturystyce w jednym miejscu. Całość uzupełniona masą ciekawostek i historii. Spełniła moje oczekiwania.

• 1. Książki
  • 1.2022