Ona

Hanka V. Mody Wydawnictwo: Empik Go literatura obyczajowa, romans
Empik Go
2022-12-05
2022-12-05

Sięgając po tę historie nie byłam pewna czego się spodziewać. I chociaż czytam, że bohaterka wplątuje się w sieć własnych kłamstw, tak naprawdę nie wiem z czym będę miała do "czynienia". I nie żałuję, że zaryzykowałam. Bo nie sama sieć kłamstw była w tej historii najważniejsza, a pytanie dlaczego ona powstała? Co skłoniło bohaterkę do kłamstwa i zdrady? Czy to niezamknięte dramatyczne przeżycia z lat młodzieńczych? Czy próba pogodzenia się z wychodzącymi poza ramy schematów społecznych pragnienia bohaterki? A może strach prze prawdą, która każe obnażyć się przed samym sobą? Szukaj odpowiedzi w historii...

Za możliwość przeczytania dziękuję organizatorkom BT dziewczynom z Czytam dla Przyjemności i Autorce.

Kiedy skończyłam czytać książkę długo się zastanawiała kim tak naprawdę jest Milena. Pojawiła się niespodziewanie w życiu czterech osób i wywróciła ich świat do góry nogami. W głowie kłębiło mi się tysiące pytań, na które w tej powieści nie znalazłam odpowiedzi, wręcz przeciwnie pojawiły się nowe.
Agata z Krzyśkiem tworzy udane, partnerskie małżeństwo. Wzajemnie się uzupełniają. Pewnego dnia ich wspólny przyjaciel Karol przedstawia im swoją nową partnerkę Milenę. Zostawił dla niej żonę Anię i dzieci. Ania przyjaźni się z Agatą. Z początku Agata nie darzy sympatią dziewczyny jednak z czasem wszystko się zmienia. Miłość i pożądanie bierze górę nad rozsądkiem. Kobieta odkrywa swoją seksualność, zakochuje się w Mielnie. Zdradza swojego męża Krzyśka. Ma wyrzuty sumienia, jednak umie sobie całą sytuację wytłumaczyć. Dosłownie zwala winę na Krzyśka, bo on za dużo pracuje. Przyjaźń narażona jest na szwank, małżeństwo wisi na włosku.
Ta powieść przypomina gęstą pajęczynę kłamstw, zdrad, niedomówień z drugiej jednak strony opowiada o miłości, o szukaniu siebie a przede wszystkim o rozliczeniu się z przeszłością. Przeszłością, która każe zamknąć się w sobie, w swoich czterech ścianach i nie wychodzić na zewnątrz. Po prostu trwać, bo poczucie winy nie daje normalnie żyć. Najważniejsze w tym wszystkim jest wybaczenie sobie, aby wybaczyć innym.
Może pojawienie się Mileny miało im uświadomić kim są? co mają do zyskania, a co do stracenia? Ona miała taki magnetyzm w sobie, że przyciągnęła do siebie trzy osoby, a one krążyły wokół niej zafascynowane młodością, spontanicznością, otwartością,
Zakończenie daje do myślenia. To co miało się skończyć dopiero się zaczyna. POLECAM!!!
Czytam dla przyjemności dziękuje za udział w Book Tourze.

Agata z Krzyśkiem tworzy udane, partnerskie małżeństwo. Wzajemnie się...

Agata i Krzysztof tworzą spełnione małżeństwo. Wydawać by się mogło, że osiągnęli niemal wszystko, czego potrzeba człowiekowi do szczęścia.

Czy, aby na pewno tak jest?

Autorka bardzo szczegółowo charakteryzuje główną bohaterkę- Agatę. Ten opis jest niemal analizą jej zachowań, uczuć i motywów, które są dla niej zapalnikiem do działania.
Sięgając po tę pozycję należy przede wszystkim zachować otwarty umysł i otworzyć się na nowe, zupełnie nieoczywiste postępowania bohaterów. W naszym społeczeństwie utarł się schemat, że jeśli coś jest odmienne od naszego działania, to od razu klasyfikujemy takie postępowanie jako złe. Otóż nie zawsze tak jest i bardzo cieszę się, że Autorka poruszyła to w swojej książce.

Cieszę się, że coraz więcej autorów decyduje się w swoich książkach na motyw homoseksualizmu, gdyż nadal jest to temat tabu. Im więcej będzie się o tym mówić, tym lepiej.

Autorka za pomocą tej historii przenosi Czytelnika na zupełnie inny wymiar postrzegania miłości, która przecież nie jest jednoznaczna.

Czy, aby na pewno tak jest?

Sięgając po tę pozycję należy...

"Ona" to historia kobiety, która po latach na nowo odkrywa swoją seksualność, która walcząc z wyrzutami sumienia poddaje się zakazanej miłości, która będąc w szczęśliwym związku wdaje się w romans. Ta historia to istny rollercoaster emocjonalny. Autorka w doskonały sposób rozkłada na części psychikę kobiety, pokazuje jak trudno czasami poznać samego siebie, przeciwstawia się stereotypom i nie boi się pisać o trudnych i niewygodnych sprawach.

Powieść przeczytana w booktour Czytam dla przyjemności.

To była bardzo trudna książka. Głównym motywem jest zdrada, na wielu płaszczyznach. Tutaj zdradzają się wszyscy: kochankowie, małżonkowie, przyjaciele. Drugą myślą przewodnią przewijającą się w tle jest trauma Agaty. W czasach licealnych miała przyjaciółkę, Olgę. Później Olga odeszła a ona zrozumiała, że to była miłość. Wciąż ją wspomina i ma żal do siebie, że za późno zauważyła co je łączyło.

W tej chwili jest w szczęśliwym związku z Krzysztofem, ale i tę sielankę coś burzy. Mąż Agaty jest poważnie chory i nie wiadomo jak długo będą razem. Kolejny smutny fakt.

Krzysztof jest pracoholikiem, tworzy projekty budowlane. Założył firmę z kumplem ze studiów, Karolem.

Karol właśnie odszedł od żony do młodej kochanki, Mileny. Agata jest do niej uprzedzona jeszcze przed pierwszym spotkaniem, bo Anka, żona Karola, jest dla niej jak siostra. Jest zła na Karola i jego chwilowy kryzys, jak nazywa Milenę. Jednak kiedy ją poznaje sama wpada z sidła uroku młodej kobiety.

Zaczyna grać na dwa fronty, jednocześnie kocha męża i chce z nim być, lecz poddaje się narastającemu pociągowi do nowej dziewczyny Karola.

Agata odkrywa, że jest nie tylko biseksualna, ale też poliamoryczna...

Pełna recenzja na blogu: https://m-czas.blogspot.com/2024/01/hanka-v-moody-ona.html

Powieść przeczytana w booktour Czytam dla przyjemności.

Agata wie, czego chce. Twardo stoi na ziemi i nie daje sobie w kaszę dmuchać. (Ani w ramen, ani w puree z kalafiora, bo Agata to foodie. Smakuje życie tak, jak kuchnię — powoli, z rozkoszą, świadomie). Jest mężatką. Szczęśliwą. Bardzo. (Tak. Są takie mężatki!)
Krzysiek, mąż Agaty, jest nie tyle nad wyraz atrakcyjnym i fizycznie, i intelektualnie mężczyzną, nie tylko zamożnym architektem, ale kimś o wiele dla kobiety ważniejszym — jej soulmate. Jest także jej wsparciem w terapii — w odbudowie zaufania do świata, pewności siebie i pozbyciu się strachu po złamanym sercu, które kiedyś zbyt mocno i zbyt nieświadomie (sic!) komuś oddała. Jest skałą, o którą rozbijają się „wszystkie jej emocje”, którymi wręcz w niego „rzuca”.
Związek dojrzały i… niemal doskonały. Bo Agata ma pełną świadomość, że „ze wszystkich rzeczy wiecznych, miłość trwa najkrócej”. I akceptuje to w pełni.

Okazuje się jednak, że samotność w związku (nawet chwilowa),może szalenie przytłoczyć. Zwłaszcza kobietę. My wszak swoje emocje, uczucia, intuicję cenimy wysoko. Lubimy je zgłębiać, lubimy je rozumieć, odczuwać. Eksplorować. Kobieta wszak to stworzenie wrażliwe, namiętne, sensualne. Potrzebuje uwagi. Potrzebuje wiedzieć, że ktoś nie tylko na nią patrzy, ale — przede wszystkim — naprawdę ją WIDZI.
Do tego zaś jedno bolesne doświadczenie z przeszłości i zupełnie przypadkowy ciąg niewinnych pozornie zdarzeń sprawia, że życie Agaty zostaje wywrócone do góry nogami. Bo czasem nawet śmierć — choć jest końcem szans, które z kimś mamy — nie jest końcem miłości…

Bogaty, świeży, wciągający język, który smakuje się powoli i rozkosznie. Autorka nie opisuje. Autorka pokazuje.
Pokazuje i sceny z życia małżeńskiego i to, jak może wyglądać niebanalny początek nietuzinkowej znajomości. Bez spiny, bez chęci robienia na kimś wrażenia. Mężczyzna to nie portfel, nie wygląd. To osobowość. Charakter. Siła, która przyciąga kobietę jak magnes. A wady? One są tym, pomimo czego pragniemy. One sprawiają, że pozorny ideał nabiera cech ludzkich. I staje się kimś, kogo nie czcimy z daleka, ale chcemy wpuścić do swojego życia, bo czujemy się z nim bezpiecznie. Swojsko. It feels like home…
Pokazuje ukochanie pracy i wielką pasję, z jaką można ją wykonywać, ale i pracoholizm oraz samotność osób, które porzuca się - choćby czasowo — dla pracy i kariery. Pracy i kariery, za którymi idą pieniądze, ale i częstokroć ludzkie dramaty.
Pokazuje relacje rodzinne. Nas - dorosłych ludzi i odkrywanie przez nas na nowo naszych rodziców, ale i nas — nastolatków, kiedy rodzice bywają dla nas ludźmi, którzy nie znają świata i w ogóle “młodzi nigdy nie byli”.
Wreszcie widzimy nasze otoczenie — współpracowników, znajomych, przyjaciół. Kochanków. Przez różowe okulary, ale i bez lukru. Bo tyle punktów widzenia, co punktów siedzenia, nieprawdaż?

Szybki seks przed wyjściem na imprezę, dirty talk dla podkręcenia atmosfery — Hanka V. Mody pokazuje, że polskie życie seksualne wypełza spod kołdry i ciekawie, bezczelnie i w pełnym świetle, rozgląda się wokół.
Sensualność scen pomiędzy mężczyzną a kobietą oraz między kobietami sprawia, że książkę pochłania się wszystkimi zmysłami. Nie są to sceny ani wulgarne, ani pornograficzne czy rodem z disco polo. Raczej świadomy opis dojrzałej erotyki świadomych ludzi. Coś, co występuje w literaturze nieczęsto, a dobrze podane sprawia, że nie czujemy się zawstydzeni, zażenowani czy znudzeni. Sceny erotyczne w książce są — jak wszystkie pozostałe — prawdziwe. Jakby żywcem z życia wzięte. Czuć przysłowiowy pot, krew i łzy. Czuć oddech, bicie serca i sensualne przyjemności dorosłych ludzi, którzy świadomie i z rozmysłem cieszą się swoją obecnością i cielesnością.

Pod płaszczykiem romansu, złamanych serc, pierwszych i ostatnich miłości i wielu zauroczeń — tak romantycznych, jak i sensualnych — mamy tu bardzo ciekawe rozważania o naturze ludzkiej. O naszych emocjach, uczuciach oraz relacjach i związkach międzyludzkich. Autorka wprost pisze o tym, że karmi się nas odrealnionymi schematami bajek, wydumanymi scenariuszami opowieści z księżyca i uczy kobiecości na wzorcach kobiet, które z twardą rzeczywistością każdej z nas miały niewiele wspólnego. Bo przecież ani Izabella Łęcka, ani Barbara Niechcic nie wiedziały wiele o tym, jak wygląda życie przeciętnej kobiety ich czasów i z czym ta musi się zmagać. Zwłaszcza dzisiaj. Odsunięci od swojego życia wewnętrznego, odcięci od przeżywania, udajemy bogów i herosów — wszak zawsze „wszystko gra” i „jest OK”. A w środku często wyjemy z rozpaczy, rozpadając się każdego dnia coraz bardziej i bardziej, aż w końcu jesteśmy jedynie wysuszonymi skorupami ciał — bez życia, bez szans, bez nadziei.

Tętniący życiem, barwami i zmysłami tekst porywa od pierwszych stron. Celne uwagi, błyskotliwe spostrzeżenia, życiowe prawdy. Mądrość i doświadczenie ubrane w zgrabne klamry. Parafrazując słowa jednej z głównych bohaterek powieści — „To jest dobra książka”. Prawdziwa. Rzeczowa. Niewydumana.
To książka o życiu. O pasjach, namiętnościach, emocjach. O uczuciach i pustce. O bogactwie życia i powodach do wdzięczności.
I o tym, że mamy wszystko, co najważniejsze.

Kiedy zaczęłam czytać "Ona" Hanki V. Mody, spodziewałam się powieści z typowym romansowym wątkiem. Jednak to, co znalazłam na stronach tej książki, przekroczyło moje oczekiwania.

Autorka zaprosiła mnie do świata, gdzie miłość, zdrada, samotność i poszukiwanie tożsamości splatają się w złożoną opowieść o ludzkich emocjach i relacjach.

Główną postacią jest Agata – dojrzała kobieta, której życie, pozornie stabilne i uporządkowane, ulega całkowitej metamorfozie po spotkaniu z Mileną, kochanką wspólnika jej męża. Staje się ono dla niej początkiem intensywnej podróży emocjonalnej i duchowej. Autorka z niezwykłą umiejętnością oddaje złożoność i głębię swojej bohaterki, czyniąc ją wyjątkowo realistyczną.

Książka oferuje wiele emocji i skomplikowanych, ale wyjątkowo prawdziwych postaci. Dialogi są autentyczne- autorka zręcznie lawiruje pomiędzy codziennymi rozmowami a głębszymi, introspektywnymi momentami, co nadaje książce wielowymiarowości.

Warto zaznaczyć, że "Ona" jest powieścią przeznaczoną dla pełnoletnich czytelników z uwagi na pikantne sceny. Zawiera też wątek LGBT, który jest przedstawiony z subtelnością. Zakończenie powieści zaskakuje i pozostawia czytelnika z długotrwałymi refleksjami nad naturą ludzkich wyborów i ich konsekwencji.

To doskonała lektura dla tych, którzy szukają książki angażującej emocjonalnie i intelektualnie, a jednocześnie niebojącej się poruszać odważnych tematów. To historia, która zmusza do zastanowienia się nad miłością, akceptacją, walką z własnymi demonami i odwagą w stawianiu czoła prawdzie. Mody udowadnia, że życie jest pełne różnych odcieni, a odpowiedzi na trudne pytania nie zawsze są jednoznaczne.

Główną postacią jest Agata – dojrzała...

"Płacz daje ulgę, ukojenie, oczyszcza i rozpuszcza to, co złe. Pozbywamy się tego, co zalega na wątrobie. Smutek odchodzi wraz z płaczem."

Agata to szczęśliwa kobieta. Ma dobrą pracę, mężczyznę którego kocha a jej sytuacja życiowa wydaje się ustabilizowana. Aż do dnia w którym, na kolacji poznaje, przyjaciela męża, któremu towarzyszy młoda kochanka.
Pomimo początkowej niechęci jaką czuje do młodej dziewczyny, okazuje się że ta zawładnęła jej myślami.
Życiem kobiety zaczyna kierować porządnie do nowej znajomej.
Tylko czy miłość zarówno do kobiety i mężczyzny jest możliwa?
Czy namiętność okaże się silniejsza niż wyrzuty sumienia?

"Ona" to książka po której naprawdę nie spodziewałam się wiele. No cóż, ale jak to mówią, nie oceniaj książki po okładce.
Choć akcja nie pędzi tu na złamanie karku, to emocje jakie towarzyszą podczas czytania, wszystko rekompensują.
Historia o bólu, pożądaniu, odkrywaniu nowych doznań i nowej siebie.
Wciągająca opowieść poruszająca wiele trudnych tematów takich jak zdrada, kłamstwa, tolerancja oraz samoakceptacja Książka zmuszająca czytelnika do refleksji, pozwalająca na chwilę zwolnić i zastanowienić się nad swoim życiem.
Autorka bardzo fajnie wplotła tu motyw LGBT, który opisywany jest przyjemnie i nawet osoby które drażni ten temat, nie powinny mieć problemu z przeczytaniem tej historii.
O bohaterach nie będę się za dużo rozpisywała, są wykreowani bardzo prawdziwie, dzięki czemu łatwiej wczuć się nam w emocje jakie w sobie kryją.
Dodam jeszcze, też że pomimo, długich opisów, których nie jestem fanką naprawdę szybko i z wielką przyjemnością czytałam tę książkę.
Na koniec "ONA" to intrygująca, zaskakująca historia która porusza wiele trudnych życiowych tematów, dlatego polecam ją każdemu ❣️

Pomimo początkowej...

Przyznam wam się, ze trochę się obawiałam tej historii ale zupełnie niepotrzebnie.
Styl autorki spodobał mi się od samego początku, a historia od razu mnie zaciekawiła.
Widać, ze autorka pisze prosto z serca i piękną dojrzałością i dbałością o szczegóły.

Nie ma tutaj zbyt wiele akcji, ale mamy mnóstwo emocji i zaskoczeń. Jest to piękna opowieść o bólu, pożądaniu, miłości i pragnieniu. Odnajdywaniu siebie i pogodzeniu się ze stratą.

Autorka w mistrzowski sposób opisuje emocje głównej bohaterki jednocześnie ukazując skryte tęsknoty jej kobiecości.
To swoista podróż do wnętrza umysłu kobiety która pragnie bardziej, mocniej.
Wyraża emocje wszystkimi zmysłami, smakiem i ciałem.

Ta książka wiele może nauczyć.
Przede wszystkim, że są różne rodzaje miłości.
Miłość nie zawsze spotyka nas raz, może nas spotkać wiele razy.
Miłość potrafi wiele wybaczyć, czasem nawet cierpiąc w milczeniu.

„Płacz daje ulgę, ukojenie, oczyszcza i rozpuszcza to, co zle.
Pozbywamy się tego, co zalega na wątrobie. Smutek odchodzi wraz z płaczem.”

„Szczęście bywa, nigdy jest. Ono pojawia się i znika, a my wciąż za bim gonimy, jakby nie mogąc się przyzwyczaić, ze kiedy go nie ma, to wróci. Po dobrych chwilach przychodzą zle, a po złych dobre.”

Była to pewnością pozycja poza moja strefa komfortu ale bardzo cieszę się że po nią sięgałam.

Bardzo wam polecam tą książkę, muszę przyznać, że patrząc na okładkę nie skusiłabym się na nią, ale wnętrze ma naprawdę wspaniałe 🫶🏻

Powieść mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Przypomniał mi się włoski film ,,Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Tam również każdy każdego okłamywał i zdradzał.
Po przeczytaniu powieści zrobiło mi się smutno. Czy już naprawdę nie można zaufać drugiemu człowiekowi? I gdzie jest granica pomiędzy prawdą a kłamstwem?
Przypomniały mi się dramaty znajomych, którzy doświadczyli zdrady: zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Cześć wpadła w głęboką depresję. Niektórzy z nich, niestety, po czymś tak dla nich traumatycznym, nie podźwignęli się. Niektórzy, nafaszerowani lekami, do dziś leżą i patrzą w sufit.
Życzę Nam wszystkim szczerych i dobrych ludzi na drodze życia. A wszelkie kłamstwo i manipulacja drugim człowiekiem niech nie mają udziału w naszej codzienności. I obyśmy przez innych nie płakali...
Cieszmy się życiem i dziękujmy za to, co mamy. Praktykujemy wdzięczność.
Dziękuję Autorce i Book Tour u Czytam dla przyjemności za możliwość przeczytania książki.
Marta Nowik

Przypomniały mi się dramaty...

• świat szalonych niewiast
  • Ulubione 📚