Zespół stresu postpandemicznego

poradniki
STAGEMAN POLSKA
2022-11-28
2022-11-28

Okładka książki Tacy Sami. Szczerze o samotności Jakub B. Bączek, Jolanta Kwaśniewska
Tacy Sami. Szc... Jakub B. Bączek, Jo...
Okładka książki Psychologia wolności finansowej. 12 umiejętności, które pozwolą Ci ją zdobyć Jakub B. Bączek, Sławek Muturi
Psychologia wo... Jakub B. Bączek, Sł...
Okładka książki Jak wychować (w sobie) mistrza Jakub B. Bączek, Piotr Matulka
Jak wychować (... Jakub B. Bączek, Pi...

„Zespół stresu postpandemicznego” to krótki poradnik, skierowany do osób, które po ciężkich, ostatnich latach szukają pomocy dla siebie w zrozumieniu czemu nagle czują wypalenie zawodowe, miewają stany lękowe czy smutku. Rozdziały wzbogacone zostały w ćwiczenia zalecane przez autorów (słuchanie muzyki, próbowanie nowych dziedzin rozrywki, nowych filmów, książek etc). Jednak forma nie do końca do mnie trafiła.

Pandemia chyba w życiu każdego z nas odcisnęła ogromną ślad. Niewątpliwie był to trudny okres, wywołujący więcej stresu, bólu, cierpienia, problemów. To, jak i na co dokładnie wpłynęła pandemia w naszym życiu psychicznym, zwrócili uwagę w swojej książce Jakub B.Bączek i Rafał Ohme.

"Zespół stresu postpandemicznego" to must have dla osób interesujących się ludzką psychiką oraz tych, na który psychice pandemia odcisnęła piętno. Książka bardzo pomaga zrozumieć zmiany, które przez COVID-19 zaszły w społeczeństwie. Zawiera wiele ciekawostek i badań naukowych dot. wpływu pandemii na człowieka.
Książka pomaga zrozumieć problematykę wypalenia zawodowego, depresji, samotności, kwestii związanych z pracą zdalną, uzależnieniami czy nowościami, do których przez lockdowny zostaliśmy przymuszeni.
Jest to również świetna pozycja dla osób, które same odczuwają pewnie problemy.

W książce znajdziemy wiele wskazówek, testów, pytań, rad pomagających nam zdiagnozować problem i informujących na co zwrócić uwagę, by polepszyć swój stan. Wdrożenie opisanych tam ćwiczeń w życie z pewnością pomoże lepiej się poczuć.

Książka jest bardzo przystępnie napisana. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. Zawiera ilustrację, tabelki, wykresy, co bardzo umila jej odbiór.

@

Ja, wiem, że wielu z nas ma dość tematów wokół pandemii, ale fakt jest taki, że wydarzenia z ostatnich lat spowodowały ogromne zmiany, a ludziom przyszło żyć w zawieszeniu pomiędzy starym, a nowym porządkiem świata.
Ze skutkami pandemii będziemy się mierzyć przez kolejne lata, niektóre z nich są nieodwracalne.
Niedawno w moje ręce trafiła książka "Zespół stresu postpandemicznego. O zdrowiu psychicznym Polaków w obliczu pandemii" napisana w duecie przez:
➡️Profesora Rafała Ohme (psycholog, wykładowca akademicki, ekspert w dziedzinie emocji specjalizujący się w zarządzaniu i marketningu)
➡️ i Jakuba B. Bączka ( trenera mentalnego Mistrzów Świata i Olimpijczyków).
Wg mnie to bardzo udana pozycja, napisana w klarowny, przystępny sposób, bez naukowego bełkotu, konkretnie i zrozumiale. A jest to podstawa do tego, żeby trafić do jak największej grupy odbiorców i czytelników.

Pandemia powoduje długotrwały stres i jest przyczyną traumy. W środowisku badaczy i naukowców mówi się o tzw. Zespole Stresu Postpandemicznego (PPSD - z ang. post- pandemic stress disorder).
Pandemia i jej konsekwencje wpłynęły na zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi na wiele różnych sposobów od obawy o zdrowie, po strach przed utratą pracy i dochodów. Wpłynęła na sposób postrzegania świata.
Badania wykazują, że nie najlepiej sobie radzimy z szybkimi i stresogennymi zmianami.
I o tym jest ta książka.
Autorzy skupiają się na zdrowiu (wypalenie, depresja, nowe uzależnienia m.in. fonoholizm),finansach ( praca zdalna, nowa ekonomia, nowy rynek pracy) i samopoczuciu (samotność, poczucie sensu, emocje).
Jest zwięźle, obrazowo i na temat.
Dodatkowo do rozdziałów autorzy dołączają zestawy ćwiczeń, narzędzi i strategii, które pozwalają na radzenie sobie ze skutkami pandemii. Materiały są opracowane w ciekawy sposób, i co najważniejsze nie są udziwnione i w 100% wykonalne.
Bardzo udana pozycja. Polecam.

Niedawno w moje ręce trafiła książka "Zespół stresu...

Zespół stresu postpandemicznego, nie mylić z PTSD to grupa problemów, z jakimi człowiek współczesny, zdaniem autorów musi się mierzyć od czasów pandemii Covid-19. Choroba, która wciąż sieje spustoszenie spowodowała, że zmieniło się bardzo wiele dziedzin naszego życia, od pracy do naszego zdrowia psychicznego. Autorzy analizują takie problemy jak wypalenie zawodowe, depresja, lęki czy uzależnienia, które w czasach popandemicznych silniej i inaczej dały o sobie znać w społeczeństwach uprzemysłowionych. O tym traktuje pierwsza część książki i choć są to zagadnienia z psychiatrii i psychologii, dziedzin mi bliskich, to czytało mi się to dosyć cieżko. Miałem wrażenie, że to kolejna propozycja coachów, jakich ostatno jest wysyp w naszym kraju, zwłaszcza że każdy rozdziałów kończył się drobnymi wskazówkami i ćwiczeniami, co zobić, by lepiej radzić sobie z tego rodzaju zaburzeniami i by ich unikać. Druga część książki jest na szczęście lepsza i bardziej przypadła mi do gustu. Traktuje ona o wyzwaniach związanych z naszą pracą i technologią w nowej normalności. Tutaj pod lupę zostały wzięte takie zagadnienia jak coraz częściej wyręczająca nas AI, nowa specyfika pracy zdalnej, od której już raczej nie ma odwrotu czy nowe kierunki, w jakich zmierza rynek pracy. Autorzy podają tu same fakty, podparte naukowymi badaniami i dzięki temu, a także temu co nam samym udało się zaobserwować podczas jednego czy drugiego lockdownu, nie jest to tylko futurologia, a rzeczywiste kierunki, w które zmierza ludzkość. Trzecia część książki to znowu przyjrzenie się się naszym emocjom, prroblemu samotnośći( coraz częściej z wyboru) i poczuciu sensu w życiu człowieka czy jego brakiem. To pewnie jedna z licznych publikacji na temat czasu po pandemii, jednak pierwsza, z którą ja się zetknąłem i która jest napisana tak, by trafiła także do laika, nie zajmującego się na co dzień zagadnieniami zdrowia psychicznego. Pozycja warta tego, by się z nią zapoznać. Serdecznie polecam!

Jako czynnego psychologa bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja. W pracy terapeutycznej widzę zmiany po pandemii, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Książka zawiera wiele ciekawostek związanych z badaniami na temat zmian zachowań ludzi po pandemii. Są tam omówione takie trudności jak depresja, wypalenie, samotność, praca zdalna czy uzależnienia. Wszystko jest opisane na poziomie podstawowym, dla osób, które chcą się dowiedzieć; niezbędne będzie rozszerzenie wiedzy. Mam jednak poczucie, że treści się lekko przeterminowały, ponieważ obecnie są już nowsze badania i wiedza w zakresie postpandemicznym - nie odbiera to jednak ważnego głosu autorów dotyczącego zdrowia psychicznego Polaków. Należy również dodać, że publikacja zwiera wiele ciekawych pomysłów, ćwiczeń do własnej pracy, a to daje jej naprawdę dużego plusa.

Książka tych czasów! Jedna z najciekawszych książek ostatnich lat! Polecam w 100%!

Chyba najlepsza książka z dziedziny rozwoju osobistego jaką miałem okazję czytać. Dużo praktycznych ćwiczeń, które są poparte badaniami. Szczerze polecam każdemu!

Książka dla każdego! Szereg praktycznych ćwiczeń. Po pandemii wszyscy borykamy się z nową rzeczywistością. Ta książka daje nadzieję i pozwala wrócić do normalności. Połączenie dwóch geniuszy: Jakub B. Bączek i Rafał Ohme sprawia, że ta książka to pozycja obowiązkowa!

Najlepsza książka jaką czytałam! Same konkrety, dużo wdrożyłam, moje życie po pandemii nabrało barw i dużo lepszej jakości. Polecam z całego serca.

• Wyzwanie 52 2023
  • Od wydawnictwa

Dodaj cytat z książki Zespół stresu postpandemicznego