Rio

2022-09-21
Olga Mysłowska
fawele gangi

Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...
Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Andreas Martens, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Wojciech Stefaniec, Pete Woods
RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizick...

Mocna i bezkompromisowa historia rozgrywająca się w przygnębiającej rzeczywistości brazylijskich faweli z małą szczyptą mistycyzmu. Wciąga i przeraża.

Komiks, który jest o krok od doskonałości. Ma w sobie wszystko - wartką i ciekawą fabułę, interesujące postacie, fantastycznie nakreślone relacje między bohaterami, antagonistę, który jest niczym nemezis dla protagonisty oraz miłe dla oka rysunki, którym oglądaniu sprzyja powiększony format.

Niestety zabrakło mi tego "czegoś". Z jednej strony nie mogłem oderwać się od lektury, z drugiej zakończenie nie sprawiło mi żadnej satysfakcji. Moim zdaniem autor scenariusza w pewnym momencie odrobinę "przedobrzył". "Rio" ma bardzo dużo naprawdę dobrych momentów, dramatycznych wydarzeń, śmierci ważnych postaci, twistów, akcji, ale mimo to scenariusz cierpi na brak pewnej konsekwencji. Nie podobał mi się wątek nadprzyrodzony, który dotyczył kultu szatana. Komiks był bardzo realistyczny, ale kolejne sceny z pewnymi rytuałami i ich oddziaływaniem na niektóre wydarzenia i bohaterów momentami odtrącał mnie od lektury. Szkoda.

Na słowa uznania zasługują rysunki. Na kolejnych kadrach dzieje się dużo, a autor umiejętnie potrafi to zobrazować. Tła są bardzo ładnie narysowane, a ilustracje bogate w detale. Pomimo natężenia przeróżnych bohaterów, bez trudu można ich rozpoznać. Rysownik nadał każdej z postaci jakąś cechę szczególną (począwszy od skromniejszego uzębienia, kończąc na fryzurze lub bliznach). Naprawdę ładnie się to ogląda. Bardzo podoba mi się to jak ukazane zostało miasto i dzięki rysownikowi Rio De Janeiro staję się pełnoprawnym bohaterem komiksu.

Rio to bardzo dobra lektura. Ma wady, które w moim mniemaniu eliminują komiks od bycia arcydziełem, ale warto się z nim zapoznać. Pozycja została wydana w powiększonym formacie w twardej oprawie, ma bardzo ładną okładkę i niesamowicie prezentuje się na półce. Jeśli podobał ci się film "Miasto Boga" z 2002 roku to koniecznie sięgnij po Rio.

"RIO" jest trochę ramotką ze zbyt dużą ilością tekstu i realistycznymi rysunkami, ale nadrabia trzymającą w napięciu fabułą z elementami tradycyjnych wierzeń Brazylijczyków i realiami życia w Faweli. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, że to sprawnie poprowadzony akcyjniak, który nie rości sobie pretensji do prowokowania jakichś głębszych refleksji - te znajdziecie choćby w "Wolframie" - Marcello Quintanilhi.

"Rio" autorstwa Louise Garcia, Corentin Rouge.

Utwór "RIO" to kwintesencja tragedii dorastania w fawelach skorumpowanej Brazylii. Utwór jest manifestacją buntu ubogiej części brazylijskiego społeczeństwa. Dzieło porusza problematykę wizji buntu. Do czego ma dążyć i co można dla niego poświęcić?

Bohaterem utworu są Rubeus i Nina. Urodzeni w jednej z największych fawel Rio de Janeiro. Bez rodziny, pieniędzy i przyszłości muszą przetrwać jako dzieci na ciężkich ulicach Rio.

Dzieło wnikliwie przedstawia czytelnikowi mechanizm działania fawel i dramat, jaki za sobą niosą. "RIO" to komiks ciężki, mocny i poruszający. Niesie za sobą uniwersalne spojrzenie na ubogie ulicę Brazylii. Wpływ polityki i religii na życie mieszkańców faweli oraz przede wszystkim tragedię ludzi tworzącej tę społeczność.

"Rio" autorstwa Louise Garcia, Corentin Rouge.

Sięgając po tę książkę kompletnie nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Z początku moje uczucia były mieszane i pewnie dlatego bardzo długo nie mogłam się za nią zabrać - po przeczytaniu kilku pierwszych stron odłożyłam ją chyba na miesiąc czy dwa. Ale kilka dni temu postanowiłam dać jej drugą szansę i WOW! Zdecydowanie zyskałam kolejnego komiksowego ulubieńca! 🔥

Głównym bohaterem jest Rubeus - chłopiec, który w dzieciństwie na własne oczy widział zabójstwo swojej matki. Od tamtej chwili on i jego młodsza siostra Nina musieli radzić sobie sami na ulicach jednej z największych fawel Rio de Janeiro. Co ich spotka i jak wpłynie to na dorosłego już Rubeusa? Kim stanie się chłopiec dręczony przez wizję tragicznej śmierci mamy?

Już na wstępie muszę Was ostrzec, że ta książka jest baaardzo brutalna i okrutnie mocna! Mnóstwo w niej przemocy, broni i przekleństw. Jeśli więc takie klimaty Wam nie odpowiadają, dobrze Wam radzę - w ogóle nie myślcie o tym, by po nią sięgnąć! ⛔

Jeśli z kolei komiksy o takich treściach nie są dla Was zbyt ciężkie, a zo tego lubicie książki pełne akcji, które poruszają temat nierówności społecznych, dyskryminacji i skrajnej biedy - “Rio” na pewno dostarczy Wam wielu wrażeń. Warto też zauważyć, że bohaterowie zostali świetnie przedstawieni pod względem psychologicznym - autorzy doskonale uchwycili to, jak trudne warunki życia wpłynęły na psychikę niektórych postaci.

Gdyby ktoś opowiedział mi, o czym plus minus jest ten komiks, na pewno bym uznała, że to nie do końca moje klimaty. Cieszę się więc, że opis od wydawcy zachęcił mnie do sięgnięcia po tę historię, bo pod względem tematyki jest to zupełnie inna książka od tych, które czytam na co dzień, a jednak zrobiła na mnie bardzo, ale to bardzo duże wrażenie!

Musicie wiedzieć, że dawno żadna powieść graficzna nie wciągnęła mnie tak bardzo jak “Rio”. Kolejne strony przewracałam z zapartym tchem, a losy bohaterów nie były mi ani trochę obojętne - wręcz przeciwnie!

Sięgając po tę książkę kompletnie nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Z początku moje uczucia były mieszane i pewnie dlatego bardzo długo nie mogłam się za nią zabrać - po przeczytaniu kilku pierwszych stron odłożyłam ją chyba na miesiąc czy dwa. Ale kilka dni temu postanowiłam dać jej drugą szansę i WOW! Zdecydowanie zyskałam kolejnego komiksowego ulubieńca!...

Obok wielu interesujących komiksów reprezentujących konwencję fantastyczną, w ofercie Non Stop Comics zawsze można było znaleźć także tytuły mocno zakotwiczone w rzeczywistości („Dni piasku”, „Queenie. Matka chrzestna Harlemu”). Najczęściej były to też, kolokwialnie mówiąc, bardzo mocne strzały. Dlatego też kolejna wydawnicza zapowiedź o podobnym charakterze sprawiła, że zacząłem wypatrywać premiery „Rio”. Czy to następny mocny wystrzał? A może tym razem NSC odpaliło kapiszona? Let’s find out!

Kiedy matka Rubeusa i Niny ginie, oboje muszą poradzić sobie w nowej, brutalnej rzeczywistości. Świat brazylijskich faweli jest bezwzględny i nie wybacza słabości, dlatego każdy kolejny krok muszą stawiać z dużą ostrożnością. Uśmiecha się do nich szczęście, bowiem oboje zostają adoptowani przez bogate amerykańskie małżeństwo, jednak mimo stabilizacji nad ich losem nadal ciąży przeszłość.

Dwadzieścia lat temu światło dzienne ujrzał pewien znakomity film, którego akcję osadzono w Rio de Janeiro. Mowa o „Mieście Boga”, opowieści intensywnej niczym u Tarantino i ze sznytem godnym najlepszych obrazów gangsterskich Martina Scorsese. Najnowsza propozycja Non Stop Comics także dzieje się w tym mieście i, podobnie jak wspomniany film, stara się oddziaływać na czytelnika specyficznym klimatem, uwypuklającym ciemne strony brazylijskiej metropolii oraz ukazując problemy jej najbiedniejszych mieszkańców. Jak wyszło? Naprawdę przekonująco. Na kolejnych kartach doskonale widać ubóstwo faweli, szczególnie w tych momentach, gdy autor zestawia je z obrazami życia bogatszych dzielnic miasta. Miejsce akcji komiksu nakreślono bardzo realistycznie i za to twórcy należą się pochwały, bo czytelnik może poczuć się tak, jakby sam przemierzał ulice różnych rejonów Rio.

Scenarzysta omawianego komiksu kładzie duży nacisk na wiarygodną psychologię postaci. Poszczególne segmenty albumu (mowa o kolejnych, wydawanych na przestrzeni lat częściach – tutaj zebrano je w jeden tom) dobrze pokazują rozwój protagonistów, których poznajemy jako dzieci, by w kolejnych rozdziałach obserwować ich już jako dorosłych. I trzeba przyznać, że zmiany są doskonale widoczne – scenarzysta potrafi zarysować różnice w zachowaniu głównych bohaterów i pokazać, jaki wpływ wywarły na nich konkretne, nierzadko traumatyczne wydarzenia. To znacząco uwiarygadnia psychologicznie całą opowieść. Twórcy często zapominają o dobrze umotywowanej zmianie zachowania bohaterów, warunkowanej doświadczeniem – na szczęście Garcia ani na moment nie zaniedbuje tego kluczowego elementu. To się chwali.

Fabuła również nie zawodzi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że choć tempo akcji jest naprawdę imponujące i praktycznie na każdej kolejnej stronie dzieje się coś interesującego, to nie jest ona bezrefleksyjna. Garcia zachowuje odpowiedni balans między mocną rozrywką a czymś więcej. Snując opowieść, zagłębia się często w świat bezwzględnych gangsterów, ale odziera go ze specyficznej aury, jaka potrafi otaczać opowieści o mafii. Cieszy mnie taki wybór, bo chociaż bardzo lubię książki pokroju „Ojca chrzestnego”, to uważam również, że popkultura powinna piętnować przestępczość zorganizowaną, a nie ją rozgrzeszać.

Album wydano w powiększonym formacie i trzeba przyznać, że taka decyzja jest ze wszech miar uzasadniona. Nadaje to całości większego rozmachu i uwypukla dobrą robotę, jaką wykonał Corentin Rouge. Pochodzący z Francji artysta zaskakująco dobrze odnalazł się w portretowaniu życia brazylijskiej dzielnicy biedoty, oddając przy tym jej niewidoczną na pierwszy rzut oka złożoność. Jego ilustracje są dość realistyczne i doskonale pasują do scenariusza, nawiązującego w kilku momentach do prawdziwych wydarzeń.

Odpowiadając na pytanie zawarte we wstępie tej recenzji: tak, „Rio” stanowi kolejny mocny punkt w katalogu Non Stop Comics – ta opowieść o rodzinie, przestępczości i poszukiwaniu samego siebie jest naprawdę angażująca i pozwala zagłębić się w intrygujący, ale też brutalny świat brazylijskich slumsów i zobaczyć, jak jego mieszkańcy walczą o przetrwanie w skrajnie skorumpowanym otoczeniu. „Rio” to kawał komiksu, opowieść, którą warto poznać.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2023/02/rio-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/pfbid026JCePYb6VEU8nmDxtFpkW9tDTDo3EDAPH3qG7UaK6bdqeKUiE6mtBR1VvtmyDVfEl

Komiks zaciekawił mnie swoją okładką. Kupiłem go bez żadnych oczekiwań, nie czytając wcześniej żadnych opinii oraz recenzji na jego temat. Zostałem nim bardzo pozytywnie zaskoczony. Po pierwsze wydanie jest świetne. Powiększony format i twarda oprawa, dobrej jakości papier. Po drugie kreska jest przepiękna. Czytając komiks można poczuć klimat faweli w Rio. Postaci są dobrze napisane. Po trzecie Komiks porusza wiele ciekawych wątków związanych z Rio na tyle ciekawie, że po przeczytaniu tego dzieła poszukałem więcej informacji na temat miasta Rio de Janeiro. Po czwarte fabuła jest przyjemna. Komiks podzielony jest na 4 części z czego 3 pierwsze bardzo mi się podały. ostatni tom jest trochę bardziej symboliczny i jest ma się uczucie jakby autorzy chcieli na szybko domknąć komiks... a szkoda bo to niestety pozostawia mały niesmak po świetnych pierwszych 3 częściach komiksu. I to jest jedyna większa wada tego dzieła.

• Komiksy
  • Komiks