VENOM

VENOM (tom 1)
Wattpad
2021-05-09
2021-05-09

Pierwszy weekend majowy zaczęłam dosyć pokracznie i zdecydowanie nieszablonowo, a wszystko przez małe wyzwanie rodzinne zorganizowane w zaciszu domowym, gdzie każdy z domowników wylosował po trzy książki na głowę dla tego drugiego… i takim to sposobem skończyłam w ten słoneczny weekend z “Venomem”.

Książka sama w sobie nie jest tragiczna jak przewidywałam, że będzie jednak że przez swoją chaotyczność, przewidywalność, powierzchowność, płytkość i brak spójnej całości i logiki była… niezaspecjalna. Chodź nie powiem dziwi mnie, aż tak dużo pozytywnych słów na jej temat to z drugiej strony stanowi całkiem dobry “odmóżdżacz”, który dodatkowo całkiem szybko się czyta jeżeli czytelnik ma przesyt książek z jednego gatunku chociażby.

Książka sama w sobie nie jest tragiczna jak przewidywałam, że będzie jednak...

Tę książkę dostała moja córka na urodziny i postanowiliśmy nią umilić sobie czas w drodze na wakacje. Niestety, powieść okazała się być tak słaba, że pierwszy raz w życiu sprawdziłam wiek autorki. Język, którym jest pisana jest bardzo prosty. Mnóstwo powtórzeń, co wywołuje efekt „masło maślane”. Aż trudno uwierzyć, że wydawca nie wspomógł autorkę i nie dokonał podstawowych korekt. Jedna gwiazdka to, to aż nad to.

• Sam zamysł na fabułę jest dosyć przewidywany i sztampowy, ale nie jest zły. Jeśli miałabym wskazać jedną rzecz w tej książce, która podobała mi się w niej najbardziej, to zdecydowanie byłby to szkielet fabuły i lepiej zapamiętajcie te słowa, bo są chyba jedynymi dobrymi, które mogę powiedzieć o tej książce.

• Już od pierwszych stron czuć, że książka jest bardzo chaotyczna. Określenie czasu akcji praktycznie tu nie istnieje i trudno jest się połapać, ile mija między jednym a drugim wydarzeniem. Chaotyczność może wynikać również z bardzo zmiennych stanów emocjonalnych bohaterów, a już w szczególności głównej bohaterki. Na początku poznajemy ją jako przechodząca ciągle żałobę osobę, która ledwo funkcjonuje i nie może się pogodzić ze śmiercią siostry, ale nic bardziej mylnego. Już w kolejnym rozdziale, który dzieje się dzień później i każdym kolejnym nasza Vivian już normalnie funkcjonuje i nie ma problemu, aby samej wspominać siostrę.

•Styl autorki nie przypadł mi do gustu. Zwłaszcza przez pierwszą połowę książki strasznie się męczyłam, a często powtarzające się takie same opisy nie pomagały w tym. Zwroty akcji, mimo że teoretycznie się tutaj pojawiają, to są one tak łatwe to odgadnięcia z dużym wyprzedzeniem, że ostatecznie nie robią na czytelniku praktycznie żadnego wrażenia.

• Na przestrzeni całej książki pojawiają się błędy stylistyczne oraz logiczne. Wielokrotnie pojawiają się zaprzeczenia i to na przestrzeni kilkunastu stron. Wiele sytuacji nie ma logicznego wyjaśnienia, a największym absurdem dla mnie w całej książce był fakt, że Venoma znali w całym Malibu dosłownie wszyscy, ale policja jakimś cudem na jego temat nic nie wiedziała. Powiedzcie mi jakim cudem każdy tam wiedział, jak chłopak wygląda, czym jeździ, co i gdzie robi, ale policja nie wiedziała nic i jakimś magicznym trafem do nich plotki na jego temat nie docierały. Już pomijając fakt, że skoro był taki straszny i w ogóle, to czemu nikt nie poszedł na policję i nie opisał im jego wyglądu, skoro tak bardzo wszyscy chcieli, aby znalazł się za kratkami.

• Sposób wykreowania bohaterów pozostawia wiele do życzenia, żeby nie mówić, że jest fatalny. Wszyscy są płytcy i bardzo pobieżnie opisami. Nawet główna bohaterka i jej ojciec, którzy w teorii powinni być najlepiej opisani, w praktyce są opisani wcale nie lepiej niż jakakolwiek inna nawet epizodyczna postać w tej książce. Przez to właśnie wiele zachowań bohaterów jest niejasne i sprawia, że musimy sobie wiele dopowiadać.

• Główna bohaterka jest jednocześnie hipokrytką i osobą nieposiadająca krytycznego myślenia, o ile w ogóle jakieś posiada. Dziewczyna wielokrotnie nie myśli zdroworozsądkowo i zachowuje się jak kilkuletnie dziecko. O Cameronie, który współpracuje z Venomem, ma najgorsze zdanie, jakie można mieć i przypięła mu od razu łatkę jak największemu złoczyńcy, ale za to do Venoma, który przecież jest postrachem całego Malibu, nic nie ma. Normalnie z nim rozmawia, martwi się o niego i gdyby tylko mogła, to broniłaby go przed wszystkimi. No czy to nie jest hipokryzja? Dodatkowo Vivian jedno myśli, drugie mówi, a trzecie robi. Już dawno nie czytałam książki, gdzie jakakolwiek postać byłaby tak tragicznie wykreowana.

• Relacja głównej bohaterki z jej ojcem jest dla mnie, bardzo zastanawiają. Dziewczyna w wieku 17 lat uważa się za dorosłą, czego po jej zachowaniu nie można powiedzieć i dosłownie ma problem o wszystko, na co zwróci uwagę jej ojciec. Raz ta dwójka zachowuje się, jakby toczyli od lat jakąś wojnę, a kilkanaście stron później już nagle nie mają do siebie żadnego problemu.

• Relacja Venoma i Vivian rozwija się zdecydowanie za szybko. Przez całą książkę ta dwójka miała bardzo mało rozmów, gdzie mogli się poznać, a wspólnych spotkań trawiących więcej niż 5 minut nie wiele więcej. Patrząc na poziom zaawansowania ich relacji, który był na bardzo niskim poziomie, dziwnym było, gdy chłopak nagle zaczął nazywać ją swoją i zachowywać się jak zazdrosny pitbull.

• Osobiście nie rozumiem fenomenu tej książki. Wiele rzeczy nie ma tu sensu, bohaterowie pozostawiają wiele do życzenia. Chciałabym móc zrzucić to na debiut autorki, ale za dużo błędów znajduje się w tej książce, abym mogła to zrobić.

• Już od pierwszych stron czuć, że książka jest bardzo...

Rewelacyjna! Dawno książka mnie tak nie pochłonęła.

Rewelacyjna! Dawno książka mnie tak nie pochłonęła.

Pewnie szybko o niej zapomnę

Pewnie szybko o niej zapomnę

Super książka, fajne odzywki i mocny cliffhanger na końcu. Venom wydaje się na super gościa, Vivian ma mocny charakter. Jak napisane jest w opisie, podobno ma być to literatura obyczajowa, romans, ale wcale tym nie jest. Mocne akcje, super bohaterowie. Uwielbiam Venoma ;) Polecam ale tak 13+ / 14+

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocne 3 gwiazdki choć sama nie wiem za co. Fabuła rozkręca się dosyć szybko (na szczęście),ale relacja głównych bohaterów pozostawia wiele do życzenia. Ich „związek” powstaje szybko, za szybko. Nie ma między nimi tego czegoś, po prostu Venom pewnego dnia zaczyna się zachowywać jakby byli parą, a przecież nic poza układem ich nie łączy. Nie widzę tam wątku romantycznego, po prostu zaczynają być. Szkoda. Zobaczymy jak pójdzie w drugiej części.

Na początku książki uważałam że jest bardzo podobna do innych książek i autorka się bardzo zainspirowała. Później książka wywarła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie i bardzo mi się spodobała, chociaż nadal uważam że jest bardzo podobna do innych książek. Jak najbardziej polecam osobą 16+.

Spodziewałam się czegoś więcej, aczkolwiek nie czuję się zawiedzona. Książka była całkiem w porządku, główni bohaterowie również niczego sobie a historia okazała się interesująca. Nic tylko czytać i czeka na ciąg dalszy.

Tra ge dia. Ciężko opisać wszystko, co w tej książce jest nie tak, bo jest tego za dużo. Zaczynając od śmiesznego wieku wielkiego kryminalisty i przestępcy - 20 lat. Pomijając, że to nierealne, dochodzi do tego nasza 17-letnia bohaterka, która zachowuje się jeszcze gorzej niż jej wiek wskazuje. Sama fabuła miała potencjał, ale jej rozwinięcie jest tragiczne. Tajemnice i sekrety są zwyczajne nudne, niczym nie zaskakują, wiele rzeczy się nie klei i nie ma sensu. Postacie nie mają żadnego charakteru przez co nie da się ich polubić, opisy są płytkie, a "romans" między bohaterami praktycznie nie istnieje. Opis uczuć - zerowy. Masakra. Przeczytałam również drugą część tylko dlatego że ją kupiłam razem z pierwszą i nie ma żadnej poprawy, właściwie jest jeszcze nudniej niż było. Gwiazdka za okładkę.