Horizon

Okładka książki Horizon Aria Wyatt
Okładka książki Horizon
Aria Wyatt Wydawnictwo: Compass Prose Books Cykl: Compass (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Compass (tom 3)
Horizon
Compass Prose Books
2021-08-13
2021-08-13

Horyzont jest iluzją. Niebo i ziemia nigdy się nie spotkają - tak wyjaśnia Wes swój sprzeciw wobec związku siostry, Isli, ze swoim przyjacielem Jakem. Jake jest muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów miłosnych ballad. Adresatką tej noszącej tytuł „Horyzont” jest Isla, z którą po latach skrywanych uczuć udaje mu się wreszcie doprowadzić do szczęśliwej relacji. Jednak za sprawą nadopiekuńczego brata Isli upojna radość obojga nie trwa długo. Jake od dzieciństwa cierpi na nerwicę natręctw, argumentacja Wesa w tragiczny sposób trafia mu do przekonania, powoduje załamanie, odstawienie leków, wyniszczający tryb życia i nieomal ostateczne zniechęcenie do siebie ukochanej.

Historia miłości Jake’a i Isli rozgrywa się w cieniu ciężkich chorób obojga. Isla bowiem musi się zmagać z wykrytym u niej w wieku dwunastu lat toczniem, który zaatakował nerkę, co wymagało przeszczepu. Dawcą został Wes, najstarszy z rodzeństwa Emersonów. Do końca życia będzie musiała przestrzegać reżimu lekowego i dietetycznego, a także być świadoma pewnych ograniczeń w sposobie życia. Jest jednak, podobnie jak kobieca protagonistka z dwóch pierwszych tomów serii, obecnie dziewczyna Wesa, Lena, osobą odważną, zdecydowaną i odporną na niesprzyjające koleje losu. Inaczej niż niektóre osoby z ich środowiska, na czele z Wesem, u którego gen braterskiej nadopiekuńczości połączony jest z niezachwianą pewnością na temat swojej wiedzy kim naprawdę siostra i przyjaciel są, czego pragną i co byłoby dla nich najlepsze.

Udało się Arii Wyatt przekonująco uzależnić opowieść miłosną od niezbyt często spotykanych w popularnej prozie chorobowych okoliczności. Wymagało to sporo pisarskiego taktu i wrażliwości, zwlaszcze że „Horizon”, podobnie jak poprzednie części serii, jest jednocześnie romansem erotycznym. Jedynie finał, rozpisany na dwa długie i niepozbawione wewnętrznego dramatyzmu epizody, może nieco razić swą naiwnością. Nie tyle jednak ze względu na absolutny brak prawdopodobieństwa, ile bardziej jako ukłon w kierunku myślenia życzeniowego, co zresztą stanowi wyróżnik znakomitej większości współczesnych powieściowych romansów.

• Ulubione/Polecane
  • English