Dzieje pewnej rodziny żydowskiej

Okładka książki Dzieje pewnej rodziny żydowskiej
Edyta Stein Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
83-7305-134-1
Immakulata Adamska
religia duchowość chrześcijaństwo Żydzi

więcej Więcej

Napisane po dojściu Hitlera do władzy. Pierwsze 150 stron ciężko mi się czytało. A dalej też różnie bywało. No cóż - uczennica Husserla :). Jednak trudniejsze fragmenty rekompensuje np. czytanie o czasach studenckich itp. Wrocław, Karkonosze, Getynga, Hranice - jako sanitariuszka podczas I wojny. Nie ma tu sensacji, raczej żmudna historia rodzinna.
Mam wrażenie jakby...

Postać Edyty Stein znana mi jest odkąd wprowadziłem się do Wrocławia (mieszkam niedaleko jej domu), ale długo zabierałam się do jej biografii. Gdy się udało, spośród dostępnych wybrałem tą, która została spisana przez nią i ani przez chwilę nie żałowałem. Napisana lekko, bez przesadnego wdawania się w szczegóły, ukazuje Edytę jako kobietę czerpiącą z życia pełnymi...

Piękna rzecz. Nie wiem, co bardziej podziwiać, pamięć Edyty czy jej umiłowanie prawdy, nakazujące wspominać osoby, miejsca i zdarzenia w sposób możliwie wyczerpujący, szczegółowy, wręcz drobiazgowy. O dziwo, w niczym to nie przeszkadza ani nie powoduje znużenia, wręcz przeciwnie, precyzja, jasność i logika wywodu czynią lekturę wielką przyjemnością.

• Chcę w prezencie
  • 2015