Kraina niesłabnących przyjaźni

Wydawnictwo: Selfpublishing - Ani-Kor Martyna Kwiatkowska
Premiera: 16.11.2022
Opowieść dla młodszych dzieci

ŚWIAT JEST PEŁEN PRZYGÓD

Książka składa się z dwunastu opowiadań o przygodach czwórki przyjaciół. Dorcia, Tadek, Maciek i Renia to dzieciaki jak każde inne, zadają mnóstwo pytań, są ciekawe świata, wspólnie się bawią i podróżują. Pomagają innym, rozmawiają z rodzicami oraz przekazują Czytelnikom mnóstwo wskazówek i wytycznych jak warto postępować.

Bardzo fajny podział książki na Krainy, a jednocześnie krótkie opowiadania. Można z dzieckiem czytać każdego dnia jedną historię. Książka wzbogacona jest pięknymi kolorowymi ilustracjami, wykonanymi przez Olgę Vitoš. Autorka już jako mała dziewczynka bardzo lubiła książki, teraz postanowiła napisać własną dedykowaną małym Czytelnikom. Oprócz czytania i pisania lubi też podróżować,a w raz z siostrą bliźniaczką prowadzi profil @pojedztam . Koniecznie odwiedźcie też profil Autorki na instagramie @martynakwiatkowska_autorka . Co ciekawe profil prowadzony jest z perspektywy postaci z książki. Martyna bardzo chętnie i często bierze udział w Spotkaniach Autorskich w szkołach i bibliotekach. A na stronie internetowej w zakładce SKLEP można kupić książkę.

To pierwsza, ale nie ostatnia książka. Już we wrześniu ukaże się kolejna – KRAINA NIEPRZEMIJAJĄCEGO BRATERSTWA.

A tak nazywają się poszczególne krainy:
Kraina bez książek
Kraina szczęśliwych zwierząt
Kraina wielkanocnego zająca
Kraina pasjonujących podróży
Kraina (nie)zwykłych bohaterów

Która najbardziej Was zainteresowała?

Rozrywka i zabawa, ale też nauka, promowanie pozytywnych zachowań i pokazywanie wartości. Pielęgnowanie przyjaźni i współpracy. Pomoc innym, dbanie o relacje, rozmowa. Każde opowiadanie rozpoczyna cytat wprowadzający w główny temat danej krainy. W książce pojawia się również wątek związany z harcerstwem. Opisane zostały różne akcje pomocowe, kiermasze charytatywne. Bohaterowie podkreślają również, że warto znaleźć odpowiednie proporcje między pracą a czasem wolnym. Podobały mi się również opowiadania związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Poruszony został również temat wydawania pieniędzy oraz pomocy i opieki nad zwierzętami. KRAINA NIESŁABNĄCYCH PRZYJAŹNI to bardzo wartościowa lektura dla młodszych Czytelników i ich rodziców. Myślę, że książka dedykowana jest przede wszystkim dla dzieci z klas 1-5 szkoły podstawowej. Warto mieć ją w swojej biblioteczce. Jest świetnym wprowadzeniem do rozmów na temat pomocy i innych ważnych wartości. Dużym plusem jest podział na poszczególne krainy (rozdziały) dzięki czemu można czytać każde opowiadanie nowego dnia.

[RECENZJA]
Opowieść dla młodszych dzieci

ŚWIAT JEST PEŁEN PRZYGÓD

Wspaniała :)

Wspaniała :)

"Pamiętajcie, aby się nie poddawać i zawsze szukać sobie nowych czytelniczych wyzwań".

W tę książkę powinna być zaopatrzona każda dziecięca biblioteczka. Książkę uczącą poprzez zabawę, edukacyjną w swojej wymowie, z cieszącymi oko ilustracjami. Pobyt w "Krainie niesłabnących przyjaźni" to bowiem czas prawdziwej przygody, którą bardzo prosto można przenieść na prawdziwe życie.

Martyna Kwiatkowska to autorka książek dla dzieci z serii o krainach, a także blogerka książkowa i podróżnicza, która od dziecka wypożyczała z biblioteki torby książek. Ukończyła filologię rosyjską na UMK w Toruniu, jej pasją są literatura i podróże. Można ją znaleźć na stronach: Recenzje Kiti i Pojedź tam.

"Kraina niesłabnących przyjaźni" to dwanaście historii będących połączeniem czterech wydanych już opowiadań i ośmiu zupełnie nowych. Historii ukazujących perypetie czwórki przyjaciół – Dorci, Tadka, Maćka i Reni, którzy muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Książkę wzbogacają kolorowe ilustracje Olgi Vitoš.

Literatura dziecięca posiada dla mnie największą wartość, gdy za pomysłem na wciągającą fabularną opowieść, idzie także pewna nauka, swoista myśl, czasami wyrażona nawet w jednym tylko zdaniu. I taka właśnie w swojej istocie jest propozycja czytelnicza Martyny Kwiatkowskiej, która zaprasza dzieci do dwunastu różnych krain, w których wiele się dzieje, ale co najważniejsze, każdej towarzyszy ważna refleksja. Autorka poprzez losy czwórki przyjaciół przemyca bowiem pomiędzy wierszami takie tematy, jak bycie dobrym przez cały rok, równość wszystkich ludzi czy też pokonywanie własnych lęków. Każda z tych opowieści uczy czegoś innego, począwszy od pomagania innym, a skończywszy na nauce oszczędzania i realizacji własnych marzeń. A to niezwykle ważne, by pod płaszczem rozrywki, przekazać coś więcej.

Niezwykle atrakcyjnie oprócz samej treści, przedstawiają się nazwy poszczególnych opowiadań. Dzieci zabierane są bowiem do takich krain, jak kraina zrealizowanych marzeń, kraina wielkiego lenistwa, czy też kraina bez książek. I właśnie ta ostatnia, będąca pierwszą, rozpoczynającą całą książkę, skradła moje serce, bo opowiada o świecie utraconych powieści. Jestem przekonana, że każdy z nas chętnie wybrałby się z bohaterami do Doliny Zagubionych Egzemplarzy.

Dorcia, Tadek, Maciek i Renia przeżywają swoje przygody posiadając i pielęgnując cenny skarb, a mianowicie przyjaźń. I o tej relacji w głównej mierze jest ta książka, o przyjaźni, która spaja ludzi i pozwala małymi krokami zmieniać świat. To uniwersalna płaszczyzna, jaką docenią również dorośli czytelnicy, pomimo faktu, że książka adresowana jest do dzieci powyżej piątego roku życia.

Młody czytelnik lubi atrakcyjnie wydane książki, a "Kraina niesłabnących przyjaźni" takie wydanie gwarantuje. Twarda okładka, większy format B5 i dobrej jakości papier to niewątpliwie elementy zwiększające wartość tej publikacji, ale to, co zwraca największą uwagę to oczywiście liczne ilustracje wykonane kreską Olgi Vitoš, które urzekają prostotą i pięknymi pastelowymi barwami.

Książki to jeden z najczęstszych prezentów, jakie dajemy naszym dzieciom. Wybierajmy więc te, które formą i treścią przemówią do małego człowieka, a do tego będą niosły ze sobą jeszcze coś więcej. "Kraina niesłabnących przyjaźni" niewątpliwie spełnia wszystkie te warunki.

• Literatura dziecięca
  • Do kupienia do biblioteki

Dodaj cytat z książki Kraina niesłabnących przyjaźni