Okładka książki Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował młodość i witalność jak najdłużej Rodney Habib, Karen Shaw Becker
Rodney HabibKaren Shaw Becker Wydawnictwo: Buchmann poradniki
poradniki
The Forever Dog
Buchmann
2022-09-27
2022-09-27
Sergiusz Lipnicki, Urszula Szymanderska, Arkadiusz Czerwiński
pies psy zdrowie

Bardzo ciekawa książka poruszająca wiele kwestii związanych z posiadaniem psa, ale przede wszystkim skupiająca się na psim jedzeniu.
Autorzy poruszają wiele rożnych "psich" problemów; które wymagają namysłu i przemyślenia, a przede wszystkim świadomości właściciela.
Świadomości, ze otyłość psa nie jest zdrowa, że psie chrupy czy psie przysmaki mają zazwyczaj tragiczny skład, ze pies potrzebuje ruchu codziennie, że samo podwórko się nie liczy, że dym papierosowy jest niezdrowy dla psa, że pasza i jedzenie to nie to samo, ze psy mogą jeść wiele grzybów, orzechów, owoców i warzyw -i jest to dla nich bardzo zdrowe.

Na mnie nie robi wrażenia chaotycznej; po prostu porusza wiele,bardzo wiele spraw, które są jedynie zasygnalizowane, z uwagi na ograniczenie jakim jest wielkość książki. Wymaga namysłu przy czytaniu;

Wiele kwestii, ktore jedynie sygnalizuje książka, jest szerzej opisanych na blogu bark & whiskers; polecam, bo warto poczytać jako uzupełnienie do książki.

Chciałabym kiedyś zacząć opinie o książce inaczej niż „ta książka wywołała we mnie mieszane uczucia”, ale niestety nie wydarzy się to tym razem, bo myśląc o tej książce mam totalny mętlik w głowie!

Zaczynając od początku, w momencie pojawienia się na polskim rynku był na nią olbrzymi hype na psim Instagramie. Opinie o niej były cudowne i wszyscy wychwalali ją pod niebiosa. Z całą pewnością to podwyższyło moje oczekiwania.

A potem ją zamówiłam i zaczęłam czytać…. Napisana jest w taki sposób, że zajęło mi to jakieś 8 miesięcy. Z jednej strony bardzo podoba mi się sama idea- masz psa, kochasz go więc dbaj o niego jak najlepiej, a my powiemy Ci jak to robić. Książka bardzo otworzyła mi oczy w temacie suchej karmy i tego, że raczej nie jest to najlepszy sposób żywienia psa przez całe jego życie. Z jakiegoś powodu uległam „lobby karmowemu” i wydawało mi się, że jeśli karma jest dobrej jakości i ma dobry skład to wszystko jest super, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Z drugiej strony autorzy książki jak dla mnie trochę za bardzo popłynęli w stronę medycyny alternatywnej, a nie tego się po tej pozycji spodziewałam. Reklamowana jest jako oparta o badania naukowe (podobno, nie ma w niej odnośników do tychże co jest dosyć dziwne, żeby nie powiedzieć nieprofesjonalne. Wedle przypisu tłumacza można je znaleźć na stronie internetowej książki, jednak zgodnie z paginacją oryginału no cóż nie podoba mi się to rozwiązanie). Nie neguję naturalnych sposobów, ale jakoś robienie psu naparu z czagi jako leku na wszystko do mnie nie przemówiło. Być może zmyliło mnie też to, że jedną z autorek jest lekarka weterynarii…
Na bardzo dużą niekorzyść książki w moich oczach działa to, że w kilku miejscach polska redakcja w przypisach staje w opozycji do tego co piszą autorzy (sic!). Nie zrozumcie mnie źle, nie mam im tego za złe, bo w moim odczuciu mają na uwadze dobro pupili czytelników. Jednak to bardzo podważyło wiarygodność autorów, sprawiając, że teraz w zasadzie każdą radę, do której chciałabym się zastosować muszę sprawdzić w innym źródle, bo nie chce zaszkodzić swojemu psu. Sądzę, że zaufanie do osób, które mają radzić w kwestiach zdrowotnych jest kluczowe. A tutaj można się przyczepić do wielu kwestii np. na liście produktów szkodliwych brakuje ksylitolu który jak wynika z wielu badań jest szkodliwy dla psów, autorzy przekonują też, że suchą karmę należy namaczać, a z niektórych badań wynika, że ma to odwrotny od zamierzonego skutek, o czym mówi wielu specjalistów od żywienia psów (wśród nich są nawet ci którzy tę książkę reklamowali!).

Odniosłam subtelne wrażenie, że autorzy to zwolennicy teorii spiskowych i sensacji z rodzaju: kiedyś to truskawki nie były słodkie, nie to co teraz, teraz to sama chemia. A, jak już pisałam wyżej, książka reklamowana jako oparta na nauce i napisana przez lekarkę nie powinna (jak dla mnie) zostawiać takiego posmaku.

Bardzo podoba mi się to, że autorzy podkreślają że nie trzeba zmieniać wszystkiego wystarczą małe kroczki. Tę zasadę warto stosować nie tylko w stosunku do swojego psa, ale i do siebie, w kwestii zdrowia stosując zasadę „wszystko albo nic” strzelamy sobie w kolano.

Mam wrażenie że książka jest mocno „amerykańska” - napisana w sposób mający wywołać sensację. Nie podoba mi się pisanie wiele razy tego samego innymi słowami żeby nabić książce objętości - mam w takim przypadku wrażenie, że autor traktuje czytelników jak idiotów. Dodatkowo tutaj w tak wielu miejscach podkreślane jest, że to i to i to będzie w kolejnym rozdziale i „wiemy że czekacie na konkrety, będą w kolejnym rozdziale”, że summa summarum te zapewnienia zajmują więcej miejsca niż te obiecywane konkrety!

Nie twierdzę, że to zła książka i pewnie jeszcze będę do niej zaglądać, ale zdecydowanie nie zgadzam się z peanami na jej temat bo ma też sporo wad.

Myślę, że każdy opiekun psa powinien tę pozycję przeczytać i chociażby w 20% wdrożyć w życie. Wtedy na pewno życie naszych czworonogów, jak i nasze, stałoby się lepsze i szczęśliwsze. Zachęcam do przeczytania.

Cóż.. książka obowiązkowa dla każdego posiadacza pieska 🐕 o dietach, spacerach, miłości i wzajemnych relacji, które pozwolą nam dłużej cieszyć się wspólnym życiem z naszymi przyjaciółmi ❤️❤️
Polecamy serdecznie, nawet chłopcy nie byli przerażeni lektura 😉

Polecamy serdecznie, nawet chłopcy nie byli przerażeni lektura 😉

Świetna ksiazka.

Świetna ksiazka.

W tej grubej książce o twardej oprawie znajdziemy mnóstwo naukowej wiedzy o tym jak troszczyć się o psy, jak dbać o.ich potrzeby.

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciele wie, jakie szczęście daje taki pupil, ale też że trzeba należycie o niego dbać. Dzięki temu naukowemu podejściu możemy odkryć wiele ciekawych informacji, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a które pozwolą naszym psiakom cieszyć się zdrowiem na dłużej. Ale spokojnie, nie trzeba od razu przeprowadzać w ich jak i naszym życiu rewolucji. Znajdziemy tu mnóstwo pomysłów na wiele zmian wprowadzanych krok po kroku.

Ogrom wiedzy tutaj naprawdę zaskakuje I robi wrażenia. Jakie zioła mogą jeść nasze zwierzaki, a jakie nie, jak wpływa na nie stres, jak długo żyć. Każde zagadnienie jest tu poruszone naprawdę bardzo dokładnie.
To książka dla spragnionych wiedzy psich opiekunów.

bardzo ciekawa

bardzo ciekawa

Każdy kto ma pieska i traktuje go jak członka rodziny chce, żeby był on najdłużej zdrowy i skory do zabawy. I każda taka osoba dąży, by pupil dobrze się odżywiał, był pod opieką weterynarza i zadbany towarzyszył nam przez długie lata. I każdemu pieskowi się to należy. Ale żeby ta opieka była najlepsza, warto sięgnąć po najnowszy poradnik od wydawnictwa Buchmann, czyli taka książkę- encyklopedię dla każdego psiarza.

To publikacja bardzo treściwa, gruba (i pięknie wydana),gdzie znajdziemy wiele informacji, odpowiedzi na nurtujące pytania czy ciekawostki. Autorzy powołując się na badania, przekażą nam wiedzę dotyczącą żywienia, najlepszych rozwiązań dla danej rasy i podpowiedzą jak zapewnić psu optymalną opiekę. Całość jest przedstawiona w czytelny sposób, bez zbytniego medycznego żargonu i tym samym książkę łatwo się przyswaja.

Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza czworonoga, która pomoże bardziej zrozumieć potrzeby naszego psa. Idealna również na prezent. Polecam.

• Pieskowe
  • Psy
  • Popularnonaukowe
  • Zwierzęta (literatura naukowa)
  • Mam (papierowe)