Pokręcone życie dżdżownicy

2022-10-26
Justyna Kukian

Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata Anna Claybourne, Miren Asiain Lora
Atlas syren. W... Anna Claybourne, Mi...
Okładka książki Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Odwagi, Pinku!... Urszula Młodnicka,&...

Ciekawa i pokręcona ta książka. Nie jest to coś co sama kupiłabym na własną półkę, ale cieszę się że są biblioteki i dzięki bibliotece była okazja do lektury
Bardzo niewiele tekstu. Nie jest to jakieś kompendium wiedzy o dżdżownicach. Niektóre fragmenty są dosyć mocno abstrakcyjne

Po lekturze tej niezwykłej książki będziecie znali dżdżownice jak własne kieszenie, ale niestety muszę Was rozczarować. Nadal nie dowiecie się po co kopią te tunele. Jest to jedna z największych zagadek ludzkości (i dżdżownic, choć one zapewne wiedzą po co to robią) i spędza naukowcom sen z powiek. Po przeczytaniu “Pokręconego życia dżdżownicy”, teraz i ja będę się nad tym zastanawiać.

Książka jest niezwykle humorystyczna, ale miejscami także i smutna, ponieważ trochę smutne jest życie takiej różowej (o mnóstwie odcieni) dżdżownicy. Kiedy stworzy sobie wreszcie jakieś gniazdko i będzie ulewa, musi je porzucić, aby się nie utopić. Nie może się bronić, bo natura nie obdarzyła jej żadnym systemem obronnym. Ni to kolców, trucizny, pazurów. A jednak przetrwała i trwa nadal we wszystkich zakątkach ziemi.

“Pokręcone życie dżdżownicy” to niezwykle humorystyczna, pełna ciekawostek książka, która pozostawiła po sobie bardzo pozytywne wrażenia. Przeczytałyśmy ją za jednym zamachem, ponieważ czasem na kilku stronach nie ma żadnego tekstu, a czasem są to tylko króciutkie dymki. Oczywiście pojawia się także ściana do czytania z mnóstwem pożytecznych informacji i anegdotek z życia dżdżownic. Oczywiście wszystko jest koloryzowane, przecież nie ma dżdżownic przebranych za Pottera (czy aby na pewno?)

Po tej niezwykłej przygodzie nabrałam nowego szacunku do tych niepozornych i wszędobylskich robaków. Pamiętajcie, dżdżownica to nie gąsienica? Czy ktokolwiek tak myśli? Szczerze, z tym stwierdzeniem spotkałam się pierwszy raz dopiero w tej książce. Nigdy nie myliłam ze sobą tych stworzonek. A jak u Was? Wrzucacie je do jednego worka?

Ta książka jest pokręcona!
Lubię ją bardzo bo jest dziwna i lekko depresyjna. Jak ja 🤣
Wiecie, to jest książka w której są teksty w stylu:

"a ponieważ bardzo lubi ciasta i materiały łatwopalne, postanawia zostać świeczką."

Albo:

"Ma nadzieję, że gdy spała, świat uległ zniszczeniu, wiatr wszystko zmiótł, pioruny trafiły w wulkany, które wybuchły, a gorąca lawa zalała świat."

Zdecydowanie nie jest to książka dla małych dzieci. Ale myślę, że każdy nastolatek i wyżej utożsami się choć na chwilę z dżdżownicą
(Mojemu 7letniemu synowi się podoba, bo jest o robakach, które lubi. A poza tym ma bardzo śmieszne rysunki)

Ta książka jest pokręcona!
Lubię ją bardzo bo jest dziwna i lekko depresyjna. Jak ja 🤣
Wiecie, to jest książka w której są teksty w stylu:

Albo:

„Pokręcone życie dżdżownicy” to arcyciekawa opowieść o dżdżownicach. Autorka Noemi Vola przedstawia w niej ciekawostki z życia dżdżownic, które dla wielu nie są raczej ulubionymi zwierzętami. Co istotnie treści książki są przedstawione z poczuciem humoru oraz w kolorowy, barwny sposób dzięki pięknej szacie graficznej. Czytelnicy poznają nie tylko zwyczaje, nawyki żywieniowe, zachowania, ale także kolory dżdżownic. Dżdżownice są jednymi z najszerzej występujących zwierząt, należą do rodziny skąposzczetów i żyją w glebach na całym świecie, również w morzu, w górach, na pustyni czy w dżungli. Ich rodzina obejmuje około 700 różnych gatunków, a naukowcy nie zbadali jeszcze wszystkich. Autorka książki przedstawia czytelnikom życie tych zwierząt na ponad 200 ilustrowanych stronach w obrazkowy sposób łącząc wdzięczne ilustracje z humorem i nauką. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/pokrecone-zycie-dzdzownicy.html

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda życie dżdżownicy? Nie poświęcamy tym robakom zbyt dużo czasu. Nie stają zbyt często na naszej drodze i nie rzucają się w oczy. Ta niebanalna książka nieco przybliży nam te różowe stworzonka.
Dżdżownica to robak, który może przybierać różne odcienie różu (nawet arbuzowy, brudny i świński) i może przybierać wiele kształtów, bo nie ma szkieletu. Jest ją bardzo prosto narysować i wystarczają do tego podstawowe umiejętności plastyczne czyli narysowania kółka, kreski ewentualnie krzywej. Na świecie żyje ich około 700 gatunków i bywa często mylona z gąsienicą.
Pomimo, że nie ma żadnych narzędzi i umiejętności obrony, doskonale sobie radzi wśród innych zwierząt i ludzi. Ma też do towarzystwa swój ogon, ale co się stanie, kiedy ten ogon straci? I tu zaczynają się poważne rozważania dżdżownicy, bo ogon zdaje się w tym czasie żyć swoim własnym życiem i miewa się całkiem dobrze.
Autorka daje szansę zabłysnąć dżdżownicy w świecie literatury i serwuje niebanalną książkę o tych trochę niedocenianych zwierzętach. To ponad 250 stron poświęconych temu różowemu robakowi. To fakty i gdybania, gdyż trudno stwierdzić, co taka dżdżownica może sobie myśleć jedząc ziemię i inne rzeczy (w tym odpadki albo kolce róży). Napisana w formie notatnika, z kolorowymi i prostymi ilustracjami, jakby rysowanymi odręcznie przez jego autora, stanowi ciekawą formę zainteresowania dzieci tym zwierzątkiem. Niezaprzeczalnym atutem jest tu też humor i przymrużenie oka, z jakim prowadzona jest narracja.
Ta książka z pewnością zaskoczy młodych i starszych czytelników. Jesteście gotowi na niezwykła przygodę?

„Pokręcone życie dżdżownicy” przedstawia masę informacji o życiu dżdżownic. Sposób w jaki wiedza jest przedstawiona jest przezabawna. Tekstu na stronach jest niewiele, za to ilustracje są mega humorystyczne. Dzięki tej książce młody czytelnik dowie się jak zbudowana jest dżdżownica, gdzie żyje a także co je. To nie wszystko! Pozna również ich naturalnych wrogów. Mało tego, ta książka ocieka ciekawostkami. Oczywiście większość z Was wie, że jak się rozerwie takiego robaka to on nadal żyje a nawet obie jego części. Mogą one się nigdy nie spotkać a nawet jeśli to nie będą wiedziały ze były kiedyś jednym organizmem. A wiecie dlaczego w czasie deszczu wychodzą spod ziemi? Dlatego żeby woda nie zalała ich w podziemnych korytarzach!

Wydanie jest również bardzo przyjemne. Niewielki format, gruby papier i twarda oprawa.

Zdecydowanie warto sięgnąć po nią z przedszkolakami. Polecam!

Przedstawiam Wam dziś dżdżownice, potocznie zwaną robakiem. Zbudowana jest z głowy i ogona (najgorzej kiedy się zaplączą!). Może być bardzo krótka lub nieskończenie długa. Nie należy mylić jej z gąsienica. Pomimo tego, że dżdżownice przeżyły selekcje naturalną (w przeciwieństwie do dinozaurów :)) to mają dość sporo wrogów.

O życiu dżdżownicy przeczytasz w nowości Wydawnictwa Debit "Pokręcone życie dżdżownicy" Noemi Vola.

Oprócz tego, że dowiesz się, co nieco o tym niedocenionym przez ludzi robaku to jeszcze pękniesz że śmiechu.
W książce podobają mi się ilustracje, nawet nie sądziłam, że w tak zabawny sposób można przedstawić dżdżownice.

Moja uwagę zwróciła również podjęta tematyka akceptacji siebie. To może być ciekawym wstępem do rozmów o zmianach, o poszukiwaniu siebie.

Książkę polecam na półkę w bibliotece szkolnej i domowej. Świetnie sprawdzi się podczas zabaw świetlicowych.

O życiu dżdżownicy przeczytasz w nowości...

Wiecie w czym lepsze są dżdżownice od dinozaurów?

One przeżyły, a oni nie. 😄

No taki fakt, jakby nie patrzeć. Nie żebym od razu trzymała sztamę z dżdżownicami, ale przyznać trzeba, że jakoś nikt szczególnej uwagi im nie poświęca. 🤔 Co innego takim dinozaurom. Ile książek na ich temat popełniono, a o takich małych różowych "glebogryzarkach" no to już jakoś nie koniecznie. Choć nie, przepraszam, był jeden uczony, bardzo Wam dobrze znany (choć nie ze względu na tę publikację),który popełnił dzieło "O tworzeniu się gruntu przez działalność robaków". Wiecie, kto to taki? To Karol Darwin. 😀

No ok, ale Karol nie pisał książek dla dzieci, a szkoda, bo wiedziałby jak wdzięcznymi czytelnikami są i na pewno temat dżdżownic bardzo by je zainteresował. Tak, jak Noemi Vola, która postanowiła dowiedzieć się o nich więcej, po szokującym zdarzeniu z dzieciństwa. Zapiski poczynione posłużyły jej wiele lat później do napisania książki POKRĘCONE ŻYCIE DŻDŻOWNICY, która zaskoczyła nas chyba pod każdym możliwym względem. 😯

Po pierwsze nie spodziewałam się, że o robakach można napisać 256 stron. Fakt, że 80% zawartości tej książki stanowią ilustracje, ale to bardzo ważne rysunki, obrazujące bogate i skomplikowane losy dżdżownic. Po drugie wstęp zaczynający się od słów "po co w ogóle pisać książkę o robakach" 😆, który jest idealną zapowiedzią tego co znajdziecie dalej. W dalszej kolejności merytoryczność, bo choć to książka napisana z dużym poczuciem humoru, to mocno opierająca się na faktach. A i te Was zaskoczą.

Autorka puszcza też wodze fantazji i snuje historie o dżdżownicach, których nie powstydziłoby się żadne dziecko, czyli o dżdżownicy, która wolałaby być sznurówką lub takiej która próbuje stać się kamieniem. Sporo więc przy tej książce zabawy.

Wiecie w czym lepsze są dżdżownice od dinozaurów?

One przeżyły, a oni nie. 😄

Czy wiesz, że dżdżownica posiada ogon?
I to nie byle jaki!
Potrafi nawet żyć samodzielnie po rozdzieleniu! 🤭

Co jeszcze można o nich powiedzieć?
A to, że nie wypada ich mylić z gasienicami!
Różnią się znacząco: gąsienice mają ciałka składające się z małych kuleczek a dżdżownica smukłe segmenty połączone aby wspaniale kręcić się między podziemnymi korytarzami.

Skąd to wiem?
Z wyśmienitej lektury a wczorajszej premiery @wydawnictwodebit, autorstwa Noemi Vola "Pokręcone życie dżdżownicy".

Zerknij do wewnątrz i poznaj dżdżownice jakich nie znałeś!
Spójrz na ich szalone kształty, odcienie różowości, miny i fryzury. Oceń długości i budowę, ktora bynajmniej nie jest ostateczna, w końcu nie mają szkieletu, więc swój układ mogą modyfikować dowolnie.

Poznaj jedne z najbardziej niezauważanych stworzeń na ziemi, mimo, że posiadają blisko 700 gatunków i żyją w praktycznie każdym miejscu na ziemi.

Książka ma charakter notatnika, ozdobiony genialnymi ilustracjami, z lekkim humorem i wzorowane na prawdziwie dziecięcym odbiorze tych niezwykłych robaków. 😊
Przeczytaj o ich szalonych zachowaniach, nawykach i najlepszym hobby w ich świecie: drążeniu korytarzy!
Czy ma to sens?
Czy sprawia radość?
A może jest w tym głębszy plan?

Jestem totalnie oczarowana prostotą tego wydania i wnikliwością przy jednoczesnym ciągłym utrzymaniu w niewiedzy. Doskonale móc spędzać czas z książką ktora bawi a do tego stawia tyle świetnych pytań aby móc zgłębić tą wiedzę samodzielnie.

Czy wiesz, że dżdżownica posiada ogon?
I to nie byle jaki!
Potrafi nawet żyć samodzielnie po rozdzieleniu! 🤭

Co jeszcze można o nich powiedzieć?
A to, że nie wypada ich mylić z gasienicami!

Skąd to...

• Może kiedyś
  • Dla Dzieci
  • Samodzielne
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Pokręcone życie dżdżownicy